اهمیت مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری

در سال گذشته ، مقامات بارها به ما گفته اند که مسئولیت ما این است که در خانه بمانیم.

درست است که ما مسئول این مشکل نیستیم ، اما اکنون خود را مسئول بخشی از راه حل می دانیم.

بی مسئولیتی یکی از بزرگرین عوامل مخرب زندگی است. در واقع ، این ویژگی شخصی کیفیت زندگی که همه ما به دنبال آن هستیم را از بین می برد و گاها دستآوردهای ما را تخریب می کند.

به بیان دیگر ، مسئولیت پذیری یک جنبه ضروری از زندگی است. با مسئولیت پذیری میتوانیم وظایف خود را انجام دهیم و نظم را ان طور که میخواهیم در زندگی خود برقرار کنیم. در اکثر موارد سطوح بالاتر مسئولیت پذیری با سطوح بالاتر کیفیت زندگی ارتباط مستقیمی دارد. همچنین طبق آمار، افرادی که در انجام فعالیت های روزانه مسئولیت کارهای خود را بر عهده میگیند، زندگی موفق تری دارند. برای مثال ، آنها در محل کار خود ممکن است ترفیع بگیرند و حقوق بیشتری دریافت کنند ، زیرا سرپرست آنها مجبور نیست دائماً بالای سر آنها بیاستد و آنها را زیر نظر داشته باشد.

انواع مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری شخصی

انواع مختلفی از مسئولیت پذیری نیز وجود دارد که اولین آن ، مسئولیت پذیری شخصی است.

وقتی درباره مسئولیت پذیری شخصی فکر میکنید چه چیزی به ذهنتام می آید؟ اغلب ما به یاد لحن سرزنشگرانه مادر و یا دیگر افراد نزدیکمان میوفتیم.

اما واقعا موضوع مهم چیست؟ در واقع مسئولیت پذیری شخصی یعنی به عهده گرفتن مسئولیت اقدامات خود که کاری مهم و ارزشمند است و می تواند زندگی شما را از این رو به آن رو کند.

مسئولیت پذیری شخصی به عبارت دیگر یعنی پاسخگویی در قبال اعمال خودمان، درست مثل وقتی که با عواقب اعمال خود ، چه مثبت و چه منفی، روبرو می شویم به آن واکنش نشان می دهیم.

اغلب از زبان دیگران می شنویم که “شما ۱۰۰٪ مسئول زندگی خود هستید” یعنی شما پشت فرمان ماشین زندگی خود قرار می گیرید و از قربانی بازی به نقش اول تبدیل می شوید.

معنی دیگر آن، توجه به نیازهای اولیه تان است. به طور مرتب وضعیت فعلی خود را بررسی کنید و در صورت لزوم نقایص را برطرف کنید. راه دیگر برای حفظ آن، سازماندهی هرج و مرج زندگی روزمره است. خواب ، تغذیه و ورزش خود را در اولویت قرار دهید. اگر سازماندهی تمامی این ها با هم برای شما سخت است ، از یکی از آن ها شروع کنید.

با انجام کاری مفید برای خود ، در واقع اولین قدم ها را برای برقراری تعادل بر میدارید. هنگامی که این مه هرج و مرج روبروی شما  کمتر میشود، می توانید بیش از آنچه که فکرش را هم میکردید انجام دهید.

 

مسئولیت پذیری در قبال خانواده

دومین نوع، مسئولیت در قبال خانواده است. یکی دیگر از جنبه های ضروری زندگی خانوادگی ، انجام وظایف و مسئولیت های مورد نیاز برای موفقیت و بهبود خانواده است.

هنگامی که وجود و کارهایتان به اندازه کافی برای خودتان مفید باشد، می توانید برای دیگران و افراد نزدیک خود نیز مفید باشید.

بسیاری از مردم سعی می کنند بدون توجه به نیازهای خود ، برای دیگران مفید باشند. این اغلب منجر به روابط سمی می شود که در آن شما کارهایی را برای دیگران انجام می دهید تا با تایید شدن کمبود اعتماد به نفس خود را جبران کنید. شاید برخی این را با “پذیرفتن مسئولیت” اشتباه بگیرند، اما اغلب فایده ای ندارد.

 

مسئولیت پذیری اجتماعی

سومین نوع؛ مسئولیت پذیری در جامعه وسیع تر است.

مسئولیت پذیری اجتماعی می تواند به طرق مختلف اتفاق بیفتد. مثلا ممکن است در کار ، نقش های داوطلبانه یا فعالیتهای اوقات فراغت شما انجام شود.

نکته اصلی در حقیقت توجه به نقاط قوت شخصی منحصر به فردتان است. به عنوان مثال ، اگر نقاط قوت شما در کار با مردم است و برای آن ارزش قائل هستید ، توسعه و استفاده از این نقاط قوت به شما امکان می دهد تا حداکثر مشارکت اجتماعی را داشته باشید.

 

مسئولیت پذیری

 

چرا مسئولیت پذیری مهم است؟

مسئولیت پذیری مهم است زیرا علاوه بر ایجاد مقاومت در برابر مشکلات فردی و یا اجتماعی ، احساس هدفمندی را نیز ایجاد می کند. کنار گذاشتن مسئولیت مانند اعتیاد ، ممکن است در کوتاه مدت احساس خوبی داشته باشد ، اما در درازمدت منجر به درد و رنج بیشتری می شود.

 

چگونه می توان مسئولیت پذیری شخصی را بهبود بخشید؟

  1. مسئولیت افکار ، احساسات ، کلمات و اعمال خود را بر عهده بگیرید.
  2. سرزنش را متوقف کنید.
  3. دست از شکایت بردارید.
  4. هر مسئله ای را شخصی نکنید.
  5. خودتان را خوشحال کنید.
  6. در لحظه زندگی کنید.
  7. احساس آرامش و اعتماد به نفس را در خود تقویت کنید.

 

آیا ما همیشه مسئول اعمال خود هستیم؟

ما مسئول آنچه مردم به ما می گویند نیستیم. اما ما در قبال اقداماتی که انجام میدهیم مسئولیم. وقتی در قبال عواقب اعمال خود پاسخگو نباشیم ، فرصت اصلاح اشتباهات خود را از دست می دهیم ، بنابراین ما آن اشتباهات را بارها و بارها تکرار کنیم. در پایان باید گفت، افکار ما اعمال ما را کنترل می کنند.

 

1.7/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه برای “اهمیت مسئولیت پذیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *