از اقدامات ارزشمند مؤسسه فراکوچ، ایجاد یک کلوپ کتاب خوانی جهت فرهنگ سازی و انجام فعالیت های علمی می باشد که مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. این رویداد با هدف مطالعه  ،  برگزاری وبینار و بررسی کتابهای مختلف در حوزه روان شناسی مثبت گرا برگزار می شود. در جلسات کتاب خوانی، شرکت کنندگان پس از مطالعه و بحث علمی پیرامون رابطه روانشناسی مثبت گرا با کوچینگ، گزیده مطالب را استخراج و در قالب وبینارهای هم افزایی به سایر مخاطبین و دانشجویان کوچینگ ارائه میکنند. در چهاردهمین رویداد هم افزایی به بررسی قسمت دوم کتاب هنر گمشده گوش دادن اثر مایکل پی. نیکولز می پردازیم.

 

معرفی کتاب هنر گمشده گوش دادن: چگونه فراگیری مهارت گوش دادن به بهبود روابط کمک می‌کند

«هنر گمشده گوش دادن» نوشته مایکل پی. نیکولز(-۱۹۴۵)، روانکاو و درمانگر خانواده است و به این موضوع می‌پردازد که چگونه فراگیری مهارت گوش دادن به بهبود روابط کمک می‌کند.

 

این کتاب شما را دعوت می‌کند تا به شیوه صحبت کردن و گوش دادن خود فکر کنید؛ چرا گوش دادن در زندگی این‌قدر اهمیت دارد؟ چطور شنونده بهتری شویم و به عمق تجربه گوینده نفوذ کنیم؟ و چطور مراقب باشیم عادات نادرست، از کیفیت گوش دادن ما نکاهند؟

 

از جمله رموزی که به ارتباط مؤثر کمک می‌کنند و در این کتاب موردبحث قرار گرفته‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت میان گفت‌وگوی واقعی و به‌نوبت حرف زدن.

گوش دادن به مقاصد واقعی دیگران، نه صِرف آنچه به زبان می‌آید.

نفوذ کردن در شخصی که هرگز گوش نمی‌کند.

چگونه جروبحث را کاهش دهیم.

چگونه از دیگران کمک بخواهیم و در عین‌حال از پندواندرز ناخواسته در امان بمانیم.

چگونه اختلاف‌نظر خود را بیان کنیم که دیگران احساس نکنند مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

چگونه اطمینان حاصل کنیم که حرف دو طرف مورد توجه قرار گرفته است.

چگونه گوینده، پیام خود را ضعیف می‌کند.

چگونه ماهیت رابطه بر گوش دادن تأثیر می‌گذارد.

چه کنیم تا دیگران به ما گوش دهند.

این کتاب در چهار بخش و سیزده فصل تألیف شده است و تمرین‌های انتهایی هر فصل به شما کمک می‌کنند تا مهارت گوش دادن خود را بهبود بخشید. از یاد نبریم که هرچند گوش دادن در زندگی امری مسلم و عادی به شمار می‌رود، از اهمیت آن هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. توجه و درک دیگران، هدیه‌ای است که احساس خودارزشمندی و اعتبار را در دیگران زنده می‌کند. توانایی خوب گوش دادن، نیک‌خواهی و حسن‌نیتی را در ما پرورش می‌دهد که بازتابش متوجه خود ما می‌شود. وانگهی خوب گوش دادن، بهترین شیوه‌ای است که معاشرت با دیگران و یادگیری از آن‌ها را برایمان لذت‌بخش می‌کند.

مباحث و تکنیک های مرتبط و کاربردی کوچینگ از کتاب “هنر گمشده گوش دادن” استخراج شده تا دانشجویان کوچینگ و کوچ های حرفه ای بتوانند در اجرای جلسات کوچینگ از این تکنیک ها و مباحث استفاده کنند.

 


ظرفیت ثبت نام تمام شده است

مقالات پیشنهادی

محصولات پیشنهادی

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *