چگونه برنامه ریزی کنیم؟

مشغله های زندگی امروزی هر روزه بیشتر و بیشتر میشوند و در پایان روز اکثر ما احساس میکنیم که وقت کم آورده ایم و یا به قدر کافی عملکرد مفیدی نداشته ایم. برنامه روزانه بسیاری از ما با کارهای بیهوده ای پر شده است که در حقیقت فقط ما را از اهدافمان دور میکنند. اما آیا میتوان راه بهتری پیدا کرد؟ یا باید در برنامه روزانه مان تغییری ایجاد کنیم؟ چگونه میتوانیم برنامه بهتری تنظیم کنیم؟

در ادامه این مقاله ما میخواهیم متود هدف گذاری و برنامه ریزی را با شما در میان بزاریم و برخی از دلایل شکست برنامه ها را بررسی کنیم.

روشی که میخواهیم با هم بررسی کنیم برای هر دو نوع هدف بلند مدت و کوتاه مدت مناسب هستند.

 

چگونه برنامه بهتری تنظیم کنیم؟

برای شروع برنامه ریزی به وسایل زیر نیاز دارید:

 1. خودکار (فقط خودکار!)
 2. دفتر و یا یک تکه برگه
 3. یک دوست نزدیک
 4. نوار چسب

 

قدم اول: از کجا شروع کنم؟

همه ما به دنبال چیزی بودیم و یا هستیم! همین که شما دارید الان این مقاله را میخوانید نشانه کاملا واضحی است که شما هم هدفی دارید. هدف ما باید چیزی باشد که واقعا و قلبا آن را بخواهیم. شما هم وقتی به هدف خود فکر میکنید تپش فلب خود را احساس میکنید؟

البته بدیهی است که ما گاهی اهدافی را برای دیگران مشخص میکنیم. اگر خواسته دیگران را جزو الویت های خود قرار میدهید امکان آن وجود دارد که اهداف خود را نیز بر همین مبنی تنظیم کرده باشید.

پس لطفا کمی وقت بگذارید و به خواسته خودتان فکر کنید. از خودتان بپرسید واقعا چه چیزی شما را خوشحال میکند؟ با صرف نظر از خواسته های دیگران، به خواسته های خود عمیقا فکر کنید.

 

قدم دوم: تصور کنید!

در این مرحله باید تصویر واضحی از هدف خود رسم کنید. مثلا به زمانی فکر کنید که به هدف خود رسیده اید. درباره هدف نهایی خود فکر کنید و هر آنچه که به ذهنتان می آید را روی برگه و یا دفترتان به تصویر بکشید. میتوانید جملات خود را با عباراتی مثل : (میخواهم..) و یا (میتوانم..) شروع کنید.

تصویر واقع گریانه را در ذهن خود ترسیم کنید و سپس آن را در دفترتان توصیف کنید. راستی جزییات را فراموش نکنید. هیجانزده شده اید؟ من هم همینطور!

 

برنامه ریزی

 

قدم سوم: به چرا ها پاسخ دهید!

دلیل این هدف چیست؟ اصلا چرا این هدف؟ چه چیزی درباره این هدف شما را هیجانزده میکند؟ به اصلی ترین سوال های چرایی پاسخ دهید و هر کدام از دلایل خود را در بخشی جداگانه بنویسید. این به شما کمک میکند تا دلیل خود را فراموش نکنید.

با خودتان روراست باشید، مثلا اگر جنبه مالی هدفی برای شما اهیمت زیادی دارد آن را بنویسید. صداقت از مهم ترین عوامل است پس بدون ترسی دلایل خود را بنویسید.

 

قدم چهارم: چگونه؟

خیال بافی واقعا زیباست و به آدم هم احساس خوبی میده و همه ما برای حرکت در مسیر به این انرژی و احساس خوب نیاز داریم. اما اگر درباره چگونگی رسیدن به این اهداف فکر نکنیم تنها یک رویا پرداز باقی میمانیم.

حال که هدف خود و چرایی آن را درک کرده اید باید به چگونگی آن بپردازید. چگونه میتوانید آن را محقق کنید؟ چگونه میتوانید به آن نزدیک شوید؟ چه راه های احتمالی ای برای تحقق آن وجود دارد؟ آیا میتوانید از کمکی استفاده کنید؟

تمامی احتمالات و منابع ممکن را در نظر بگیرید و راه هایی برای عملی کردن این هدف بنویسید.

 

قدم پنجم: برنامه عملی با افدامات مشخصی تنظیم کنید!

بعضی اوقات برخی از افراد در قدم چهارم اقدامات بزرگی را مطرح میکنند. برای مثال شاید فردی مهاجرت را برای تحقق اهدافش الزامی بداند اما مهاجرت به خودی خود فرآیند جداگانه ای دارد که اتفاقا بسیار هم زمان بر است! در این مرحله شما باید برنامه عملیاتی مشخصی را تنظیم کنید و در هر یک از مراحل این برنامه، افدامات بخصوصی را تعیین کنید.

میتوانید هر چه قدر که این میخواهید این برنامه را طویل کنید و به ریز ترین جزییات بپردازید. حتی در برنامه های بلند مدت میتوانید اهداف کوتاه مدت دیگری را مشخص کنید و در مراحل برنامه خود جای دهید.

اگر نمیدانید تا چه حد باید به جزییات بپردازید و درباره نحوه برنامه ریزی گیج شده اید، فکر کنید میخواهید این برنامه رابرای فرد دیگری بنویسید. بنابراین تا هرجایی که لازم است موضوع را باز کنید تا جای ابهامی باقی نماند.

 

قدم ششم: بازه زمانی برای آن مشخص کنید!

بسیار عالی! پیشرفت خوبی داشته اید. در قدم ششم برای برنامه ریزی شما به درک نسبتا خوبی از اهداف خود و نحوه دستیابی به آن ها رسیده اید.

در این مرحله باید بازه زمانی برای هر یک از اهداف مشخص کنید. اگر برای برنامه خود مهلتی مشخص نکنید شاید انگیزه کافی برای تلاش کردن رابه دست نیاورید. برای هر یک از اهداف خود بازه زمانی واقع گرایانه ای مشخص کنید. اگر بخواهید به خودتان فشار آورید شاید نتیجه عکس آن چیزی شود که انتظار داشتید و با دلسردی اهدافتان را فراموش کنید.

 

برنامه ریزی

 

قدم هفتم: برنامه خود را در معرض دید قرار دهید!

در این مرحله میتوانید از نوار چسب استفاده کنید. آن را به بالا میز کار خود، در یخچال، در اتاق و یا روی آینه خود بچسبانید. فرقی ندارد کجا فقط باید در معرض دید خود قرار دهید تا هر روز آن را بتوانید ببینید.

 

قدم هشتم: با دوست و یا فرد نزدیکی صحبت کنید.

خانواده و دوستان میتوانند همراهان بسیار موثری باشند. آن ها میتوانند زمانی که شما انگیزه کافی ندارید به شما کمک کنند تا دوباره انرژی کافی برای حرکت در مسیر را به دست آورید. شاید حتی دوستان و اعضای خانواده شما شاید منابع و کسانی را بشناسند که شما به آن نیاز دارید.

 

قدم نهم: فرآیند پیشرفت خود را زیر نظر بگیرید.

اگر برای رسیدن به اهداف خود باید روزانه کارهایی را انجام دهید، بهتر است از چک لیست استفاده کنید. نباید فراموش کنید که شرایط دائما تغییر میکنند. اگز فرآبند کاری خود زیر نظر بگیرید میتوانید در عین حرکت و در صورت نیاز، برنامه خود را تغییر دهید.

اگر بتوانید اقدامات و کارهای خود را زیر نظر بگیرید و دائما آن ها بررسی کنید انگیزه بیشتری پیدا میکنید.

 

 قدم دهم: به خود پاداش دهید!

گاهی اوفات شاید برنامه شما با شکست روبرو شود و در مقابل گاهی شاید از نحوه عملکر خود شگفت زده شوید و حتی به خود افتخار کنید. کارهای که به درستی انجام داده اید را فراموش نکنید و برای انگیزه بیشتر گاهی به خود جایزه هم بدهید. البته باید در نظر داشته باشید این پاداش و جایزه نیز باید در راستای هدف شما باشد. مثلا اگر هدف اصلی شما این است که در ماه آینده ۳ کیلو گرم کم کنید، به عنوان جایزه یک کیلو بستنی نخورید!

 

چرا برنامه من شکست میخورد؟

در طول زندگی، همه ما اهداف و خواسته های متنوع و زیادی داشته ایم. همه ما برای رسیدن به آن ها برنامه ریخته ایم و همه ما شکست را تجربه کرده ایم.

اما واقعا به چه دلایلی و چرا برنامه ما شکست خورده است؟

دلایل شکست هر برنامه بسته به عوامل متفاوتی است اما به طور خلاصه میتوان عوامل شکست برنامه ها را در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. اهداف غیر واقعی
 2. منابع ناکافی و محدود
 3. نبود انگیزه
 4. برنامه پیچیده با مراحل پر ابهام
 5. عدم انعطاف پذیری با وجود تغییرات
 6. بی توجهی به فرایند کار
 7. استراحت نکردن و حرکت مداوم
این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *