کوچ زندگی ، تخصصی رو به رشد در زندگی مدرن

نقش کوچ و کوچینگ از نظر مردم و فدراسیون بین‌المللی کوچینگ[۱]

اگر عبارت “کوچ زندگی” را در کادر جستجوی مرورگر خود تایپ کنید با یک نتیجه غیرمنتظره روبرو خواهید شد چون به نظر می‌رسد حتی گوگل هم نمی‌تواند آن را دقیقا توضیح دهد. وقتی این عبارت را جستجو می‌کنید، گوگل سایت‌هایی از اپرا و تونی رابینز را به شما پیشنهاد میکند تا آنها به شما کمک کنند. با این حال ما شاهد رشد چشمگیری در کاربردِ کوچینگِ زندگی در دنیای امروز هستیم. با شرایط موجود شاید بهتر باشد ابتدا با یکی از تعاریف کوچینگ توسط فدراسیون بین‌المللی کوچینگ آشنا شویم. “همکاری با مراجع طی یک فرآیند تفکربرانگیز و خلاقانه که در نتیجه مراجع تشویق می‌شود تا پتانسیل زندگی شخصی و حرفه‌ای خود را به حداکثر برساند” این تعریف از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ می‌تواند در پاسخ به سوال اول دیدگاه منجسم و شفاف‌تری ارائه دهد.  

بر اساس گزارش ICF، کوچینگ زندگی یکی از بخش‌های صنعت جهانی کوچ‌های حرفه‌ای با ارزشی بالغ بر ۲٫۸۵ میلیارد دلار، به شمار می‌رود. فدراسیون بین‌المللی کوچینگ معتقد است، ۷۱۰۰۰ کوچ حرفه‌ای در سراسر جهان و ۲۳۰۰۰ کوچ حرفه‌ای فقط در آمریکای شمالی مشغول به فعالیت هستند و این حرفه همچنان در حال رشد است. بر اساس گزارش پایانی فدراسیون بین‌المللی کوچینگ در سال ۲۰۲۰، بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹، تعداد کوچ‌های حرفه‌ای سراسر جهان ۳۳% و در آمریکای شمالی هم ۳۳% افزایش یافته است. با این حال کوچینگ زندگی هنوز به درستی شناخته نشده است. برخی آن را شکل مدرنی از مشاوره می‌دانند، برخی دیگر آن را شکل گران‌قیمت نصیحت‌های بزرگترها و بسیاری هم آن را محصول نگرش آمریکایی‌ها به جمله “رویاهایت را دنبال کن” می‌دانند. اما حیقت این است که “کوچینگ زندگی به شکل بسیار موفقی از گفتار درمانی شبیه است که زندگی مردم را دستخوش تغییرات تحول‌ساز می‌کند”.

[۱] ICF.

 

 

کوچ زندگی,lifecoaching,faracoach

کوچ زندگی کیست؟

کوچ‌های زندگی با افرادی کار می‌کنند که در جستجوی ایجاد مسیری برای رسیدن به اهداف خود هستند. خواه این اهداف در حوزه‌ کاری باشد یا شخصی یا خانوادگی. کوچ زندگی را می‌توان یک شریک فکری بی‌طرف در نظر گرفت که معمولاً با برگزاری جلسات یک ساعته، مراجعان خود را به سمت مسئولیت‌پذیری و تعهد بیشتر هدایت می‌کند. طبق گفته فدراسیون بین‌المللی کوچینگ “فرایند کوچینگ اغلب منابع دست‌نخورده تخیل، بهره‌وری و راهبری فردی را دوباره فعال می‌کند.” هدف کوچ زندگی که یک متخصص آموزش دیده است در حوزه کمک و راهنمایی به دیگران در راستای تنظیم، دستیابی به هدف و فراتر رفتن از اهداف شخصی-حرفه‌ای قرار می‌گیرد. مراجع در سفرِ کشف قدرت و توانایی‌های درونی خود از حمایت کوچ در جلسات محرمانه بهره می‌برد. این سفر می‌تواند رسیدن به جایگاه بالاتر در محل کار، شادی و رضایت در خانه، کشف پتانسیل‌ها، مدیریت شرایط سلامتی و دستیابی به اهداف و خواسته‌ها در زندگی باشد.

کوچ زندگی با استفاده از تکنیک‌های مبتنی بر اصول روان‌شناختی و شهود، مراجعان را توانمند می‌سازند تا با استفاده از توانایی و راهکارهای منحصر به فرد خودش برای رویارویی مطمئن با چالش‌ها و غلبه بر موانع مصمم شود. یک کوچ به شما نمی‌گوید چه کاری انجام دهید یا چه کاری انجام ندهید، بلکه از تکنیک‌های پرسشگری برای کمک به شما برای کشف پاسخ هایِ درونی خودتان استفاده می‌کند. علاوه بر این آنها یک محیط هدفمند و رو به رشد برای شما فراهم می‌کنند تا هر چالشی را که با آن روبرو هستید کشف و برطرف کنید. یک ایده‌ی حیاتی در واقع همان قلب تپنده جلسات کوچینگ به شمار می‌رود؛ توانمندی و تفویض قدرت به مراجعان برای کمک به خودشان. ارائه توصیه‌ها، نظرات و هر نوع قضاوتی با اصول اساسی کوچینگ زندگی تناقض دارد و باعث می‌شود میزان تعهد و مسئولیت‌پذیری مراجع کمرنگ شود.

سه واژه “راهنمایی، توانمندسازی و بهبود” می‌توانند درک ملموس‌تری از کاری که یک کوچ زندگی انجام می‌دهد ارائه کنند. راهنمایی، کوچ زندگی ابزار و پشتیبانی لازم را برای مراجع فراهم می‌کند تا دیدگاه خود را گسترش دهد، ذهن خود را باز کند و از این رو آنها را قادر می سازد به اهداف خود برسند.

توانمندسازی تا حد زیادی به خودِ مراجع مربوط می‌شود تا دوباره ارزش وجودی و خودباوری خود را که ممکن است به هر دلیلی کاهش پیدا کرده باشد، بالا ببرند.

بهبود به این معناست که مراجع از نقطه‌ای که هم اکنون حضور دارد به جایی که می‌خواهد باشد برود و در واقع به هدف خود دست پیدا کند.

 

 

چرا به کوچ زندگی مراجعه کنیم؟

شاید شما هم این سوال را از خودتان پرسیده باشید و یا این سوال را از شما پرسیده باشند که چرا به یک کوچ زندگی نیاز داریم؟ با یک توضیح ساده‌، کوچینگ به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید در مغز شما چه می‌گذرد. مثلا وقتی احساس می‌کنید نمی‌توانید به نتایجی که می‌خواهید دست پیدا کنید یا از زندگی خود ناامید شده‌اید، کوچینگ راه حل مناسبی است. یک کوچ زندگی می‌تواند به شما کمک کند تشخیص دهید کجا گیر کرده‌اید، چرا متوقف شده‌اید. او به شما نشان مسائل و گره‌هایی را نشان می‌دهد که خودتان نمی توانید آنها را ببینید. شما با همراهی یک کوچ زندگی متوجه خواهید شد دقیقاً چه چیزی باید در درون شما تغییر کند. یک کوچ زندگی حتی بهتر از یک دوست صمیمی عمل می‌کند، قابل اعتمادتر، رازدارتر و نزدیک‌تر. شما خودِ واقعی خودتان را نشان می‌دهید و یک کوچ بی قید و شرط به شما و دنیای واقعی‌تان احترام می‌گذارد.

تقریبا هر موضوعی که ذهن‌تان را مشغول کرده باشد می‌تواند در یک جلسه کوچینگ مطرح شود. وقتی تصمیم می‌گیرید با یک کوچ زندگی صحبت کنید، از اینکه چقدر سریع می‌توانید گره‌های ذهنی و رفتاری خود را پیدا و شروع به تغییر زندگی‌تان با استفاده از روش‌هایی کنید که حتی ذهنِ خودتان را هم متحیر می‌کند، شگفت زده خواهید شد. بعدازگذشتن چند جلسه شما به کارکرد مغز و دلایل رفتاری خود پی خواهید برد. به زودی درک خواهید کرد چرا کاری را انجام می‌دهید، چرا کاری را انجام نمی‌دهید. شما بدون اینکه مجبور باشید خودتان را اذیت کنید وارد مسیری می‌شوید که پتانسیل‌های واقعی خود را کشف و متوجه نتایج شگفت انگیزی خواهید شد.

اگر تا به کنون با چیزی دست و پنجه نرم کرده‌اید، چه بیرون رفتن از منطقه امن باشد، چه بهبود اعتماد به نفس یا شروع عادات سالم، همراهی با یک کوچ زندگی انتخاب درستی برای شماست. با این توضیحات، یک کوچ زندگی می‌تواند جلسات را بر اساس خواسته و هدف شما تنظیم کند. می‌توان سه گروه بزرگتر برای موضوعاتی که در جلسات کوچینگ زندگی مطرح می‌شود در نظر گرفت:

روابط –  آیا دوست دارید اعتماد به نفس کافی برای نزدیک شدن به کسی که دوست دارید را داشته باشید؟ آیا با متعهد بودن چالش دارید؟ آیا برای کنار آمدن با طلاق مشکل دارید؟ یک کوچ زندگی می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از زندگی عاشقانه داشته باشید و برای بهبود آن مسئولانه تلاش کنید.

زندگی حرفه‌ای –  راه اندازی و اداره یک بیزینس، کار دشواری است. گاهی آنقدر غرق کار می‌شویم که از خود غافل می شویم. کوچ‌ها می‌توانند به ایجاد اعتماد به نفس، توسعه مهارت‌های راهبری، افزایش قدرت تصمیم‌گیری و ارزیابی تعادل کار و زندگی به شما کمک کنند.

زندگی شخصی – آیا احساس می‌کنید که از زندگی لذت نمی‌برید؟ چیزهای زیادی برای دیدن، انجام دادن و آموختن در این دنیا وجود دارد اما اغلب اوقات کمبود اعتماد به نفس، زمان و انرژی می‌تواند باعث شود که ما در منطقه امن خود بمانیم و هیچ کاری انجام ندهیم. کوچ‌های زندگی از مهارت‌های تخصصی استفاده می‌کنند تا مراجعان خود را برای انجام کارهایی که می‌خواهند انجام دهند یا دستیابی به اهداف برانگیزند، بنابراین می‌توانند برای مواجهه با میل به تعلل و انتظار بیهوده برای بی‌نقص شدن شرایط برای شروع دوباره کنار شما باشند.

بهبود عملکرد – هسته اصلی کوچینگ زندگی بهبود عملکرد است. هر مهارتی که دارید، کوچینگ زندگی می‌تواند به بهبود آن کمک کند. ورزشکار، هنرمند، نویسنده، مجری یا نوازنده فرقی نمی‌کند؛ در هر صورت یک کوچ زندگی آموزش دیده با اتخاذ تکنیک‌های تخصصی به شما کمک می‌کند تا محدودیت‌های خود را کنار بگذارید و از انتظارات‌تان فراتر بروید.

دلایل متنوع و بی‌شماری برای همراهی با یک کوچ زندگی وجود دارد. نداشتن انگیزه برای ورزش، شروع به یادگیری یک مهارت جدید، بهبود در مهارت موجود و حتی شروع یک سبک جدید متفاوت می‌تواند از جمله مثالهایی باشد که حضور در جلسات کوچینگ زندگی را جلوی پای شما قرار می‌دهد.

 

 

کوچ زندگی,lifecoaching,faracoach

آشنایی با جلسات کوچینگ

جلسات کوچینگ شما چه حضوری باشد چه تلفنی و آنلاین، در هر صورت شما از شفافیت، بینش و قدرتی که می‌توانید برای حل مشکلات خود در جلسات کوچینگی دریافت کنید شگفت زده خواهید شد. در یک فرایند استاندارد می‌توان جلسات کوچینگ را به شکل زیر توصیف کرد:

در اولین جلسه، کوچ قبل از هر چیز سعی میکند خودش را با مراجع همراه و همگام کند و زندگی را از دیدگاه او ببیند. این مرحله قبل از وارد شدن به حوزه‌ای که مراجع به دنبال بهبود در آن می‌باشد یا در حال حاضر از آن ناراضی است، انجام خواهد شد.

سپس کوچ زندگی و مراجع درباره‌ی اهدافی که در طول جلسات به اهداف قابل دستیابی تقسیم می‌شوند، توافق خواهند کرد. تعاریف، شفاف سازی و صحبت کردن درباره‌ی موضوعات مشترک در این مرحله شکل می‌گیرد.

در مراحل بعدی مراجع با مسئولیت پذیری، تعهد و آگاهی‌های جدید، به کشف درونی می‌پردازد. راهکارها، اقدامات موثر، خلاقیت و اوج قدرت مراجع در این مرحله شکوفا خواهد شد.

همانطور که تاکنون متوجه شدید در طول تمامی جلسات مراجع باید انگیزه و تمرکز کافی برای تغییر کردن و نتیجه گرفتن را داشته باشد. با این حال کوچ زندگی به عنوان یک تسهیلگر در طول جلسات نگاه شخص به خود و جهان پیرامون را در جهت مثبت و کاربردی تغییر خواهد داد. این موضوع به این معنا نیست که کوچ مراجع را وادار به تغییر خواهد کرد بلکه در نقش یک تسهیلگر به مراجع کمک می‌کند تا روی تغییر فرآیند فکری، تمایل به تغییر درونی و به چالش کشیدن خود متمرکز بماند و هدفش را در طول مسیر دنبال کند.

 

 

کوچ زندگی,lifecoaching,faracoach

کوچینگ زندگی یکی از نیازهای ضروری زندگی مدرن امروزی است!

استفاده از کوچ زندگی برای مدیریت کردن مشکلات شخصی به یک نیاز فزاینده و رو به رشد تبدیل شده و همچنان در حال رشد است. امروزه اغلب خدمات کوچ زندگی در حوزه کوچینگ خانواده یا کمک به حفظ یا بهبود روابط بسیار مشهودتر از قبل است. از آنجایی که آمار طلاق در دنیا و همین طور در ایران رو به افزایش است، افراد بیشتری برای حفظ رابطه خود به یک کوچ زندگی روی می‌آورند. استرس شغلی که اغلب با با نگرانی‌های مالی همراه می‌شود باعث شده زوج‌های جوان زمان کمتری برای یکدیگر داشته باشند و این به شدت بر زندگی مشترک آنها تأثیر می‌گذارد و به نوبه‌ی خود باعث ایجاد فشار در روابط زوجین می‌شود.

در نتیجه، تقاضا برای کوچینگ زندگی در حوزه روابط در دهه گذشته به طور تصاعدی افزایش یافته است، اگرچه هنوز مردم در مورد اینکه به یک کوچ زندگی نیاز دارند و یا با کسی که با او صمیمی نیستند، صادقانه حرف بزنند دچار تردید هستند. با این حال کوچ زندگی به عنوان تخصصی رو به رشد در دنیای مدرن امروزی به جایگاه مهمی در زندگی افراد مشهور و سرشناس دست یافته است. ناگفته نماند که موفقیت یک کوچ زندگی به شدت به خودِ مراجع و تمایل او به تغییر بستگی دارد. چرا که کوچ زندگی همان اندازه که مشاور و روان‌درمانگر نیست، معجزه هم نمی‌کند. اما به جای اینکه به گذشته مراجع تمرکز داشته باشد و آنچه را که قبلاً پیش آمده بررسی کند، دیدگاه مثبت‌تر و پیش رونده‌ای دارد و روی آینده تمرکز می‌کند.

 

 

 

زهرا حسن پور مقدم نیا

دانشپذیر گروه ۵۶

آکادمی بین المللی فراکوچ

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *