تغییر درک ما از جهان
داستانت را تغییر بده، درکت را تغییر بده، زندگی ات را عوض کن
ژانویه 30, 2019
کسب اعتبار در کوچینگ
چگونه به عنوان یک کوچ جدید اعتبار کسب کنم؟
فوریه 2, 2019
Show all

ده ویژگی یک کوچ موفق

ویژگی های کوچ
ده ویژگی یک کوچ موفق 5.00/5 (100.00%) 1 vote

تجربه ی کار با یک کوچ باید جذاب، پویا، چالش بر انگیز و حمایت کننده باشد. در حالی که کوچینگ باید به روشی دوستانه و غیر رسمی انجام شود، باید در نهایت منجر به این شود که افراد درک کنند قابلیت های آن ها از آنچه فکر می کنند بیشتر است. ایجاد محیط مناسب به فرد کمک می کند تا بر احساساتش کنترل پیدا کند و بتواند بهتر فکر کند.

ایجاد چنین محیطی یک مهارت است و یک کوچ نیاز دارد ویژگی های مشخصی داشته باشد تا بتواند به این هدف برسد. در ادامه، ده ویژگی که یک کوچ موفق باید داشته باشد را معرفی می کنیم.

  1. به ارتباطات زبانی و غیر زبانی با دقت گوش دهید – گوش دادن موثر، به افراد شانس نادری می دهد که بتوانند راحت تر در مورد شرایطشان فکر کنند. چنین شرایطی با بی طرفی، حمایت و توجه کوچ محقق خواهد شد.
  2. مهارت های سوال پرسیدن – شیوه سوال پرسیدن ممکن است برای هر مراجع متفاوت باشد امّا هدف اصلی باید به چالش کشیدن فرد، سنجیدن درک او و رساندن فرد به هدف مدنظرش باشد. سوال هایی که فرد را وادار به فکر کردن می کند می تواند به تغییر نهایی باورها و طرز فکر او منجر شود.
  3. انگیزشی بودن – یک کوچ موفق باید قادر باشد تا به مراجعین الهام ببخشد تا بتوانند به اهدافشان برسند. بدون دریافت انگیزه از سمت کوچ، مراجعین قادر نخواهند بود که تغییر مد نظر را در زندگی شان ایجاد کنند.
  4. ایجاد رابطه مثبت – توانایی اینکه در افراد احساس راحتی ایجاد کنیم بخشی حیاتی از یک جلسه کوچینگ موفق است. ایجاد اعتماد و درک در رابطه، مراجعین را تشویق می کند تا راحت تر در مورد ترس ها، نگرانی ها و امیدهایشان صحبت کنند.
  5. کنجکاوی و انعطاف پذیری – بر خلاف سایر مشاغل، کوچینگ یک حرفه مراجع محور است و به شدت تحت تاثیر احساسات و شرایط مراجع است. کوچ باید کنجکاوی داشته باشد تا ریشه رفتارهای مراجعین را بیابد و باید انعطاف پذیری داشته باشد تا به باورهای مختلف واکنش مناسبی نشان دهد.
  6. صداقت و امانت – کوچ باید قادر باشد به افراد چیزی را بگوید که باید گفته شود نه چیزی که صرفا دوست دارند بشنوند.علاوه بر این، مراجعین باید احساس کنند که تمامی مکالمات محرمانه باقی خواهند ماند.
  7. علاقه به کوچینگ – علاقه به افراد الهام می بخشد و منجر به انجام دادن کارهای مختلف می شود. یک کوچ که به حرفه اش علاقه دارد مشتاق است که به دیگران کمک کند. بدون داشتن علاقه شما یک کوچ نیستید، شما صرفا یک سری فعالیت های از پیش تعیین شده را انجام می دهید.
  8. خود آگاهی – یک کوچ موفق آنقدر با روش های خودش آشنا هست که بتواند برای هر فرد پاسخ مناسبی داشته باشد. نیاز است که کوچ در طول جلسه بی طرف باقی بماند زیرا جلسه متعلق به مراجع است و نه به کوچ.
  9. هوش احساسی – درک اینکه چه تاثیری روی سایر افراد دارید و چگونه استایل خود را برای همخوانی با هر فرد تغییر دهید بسیار مهم است. داشتن شیوه ها و روش های مختلف بسیار مهم است. زیرا در کوچینگ نمی توان از یک روش برای همه استفاده کرد. افراد نیازهای مختلفی دارند و یک کوچ موفق باید انعطاف پذیری لازم برای کمک به مراجعین را داشته باشد.
  10. همواره در حال تلاش برای بهبود مهارت هایش باشد – با در نظر گرفتن تمامی نکات بالا، به چالش کشیدن خود برای پیشرفت، فاکتور بسیار مهمی برای موفقیت در کوچینگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *