اهمیت گوش دادن
اهمیت توانایی گوش دادن برای کوچ ها، مدیران و رهبرها
فوریه 6, 2019
فرهنگ کوچینگ در محیط کار
ایجاد فرهنگ کوچینگ در محیط کار
فوریه 10, 2019
Show all

بهره بردن از ذهن آگاهی در زندگی روزمره

ذهن آگاهی
بهره بردن از ذهن آگاهی در زندگی روزمره 5.00/5 (100.00%) 1 vote

“تعداد بسیار اندکی از ما در زمان حال زندگی می کنیم. ما همیشه یا به دنیال این هستیم که در آینده چه می شود یا به این فکر می کنیم که در گذشته چه اتفاقی افتاد” – لویی لامور

برای بسیاری از افراد، محیط کار استرس زا ترین مکان در زندگی شان است و متاسفانه بیشتر بیماری ها با استرس در ارتباط هستند. بیش از 250000 نفر در روز توانایی کار کردن را به دلیل استرس از دست می دهند و عوارض آن شامل کم شدن رضایت از کار و کاهش خلاقیت می شود.

تحقیقات نشان داده است که ذهن آگاهی می تواند این شرایط را بهبود دهد. به عنوان مثال، در تحقیقی که روی دانشجویان چینی انجام شد نشان داده شد که بعد از پنج روز مدیتیشن به مدت 20 دقیقه در روز، استرس آن ها تا حد بسیار زیادی کنترل شد. شرکت های بزرگی مانند فیسبوک از دوره های ذهن آگاهی در محیط کاری استفاده می کنند که باعت افزایش نوآوری، بازده کاری و خلاقیت شده است.

ذهن آگاهی چیست؟

جان کابات زین یکی از بزرگان آیین بودا ذهن آگاهی را این چنین تعریف می کند:
“توجه کردن هدفمند، بدون قضاوت کردن، که در لحظه و زمان حال تجربه می شود”

در تمرینات ذهن آگاهی می توانیم یاد بگیریم که از افکار، احساسات و رفتارمان آگاه شویم و قبل از اینکه دچار استرس غیر قابل کنترل شویم آن را بشکنیم. امّا، پیاده سازی ذهن آگاهی در زندگی روزمره کار زمان بری خواهد بود. برای از بین بردن عادات ذهنی قدیمی و یادگیری الگوهای جدید، باید زمانی را دور از رسانه و تکنولوژی گذراند تا ذهن به آگاهی لازم برسد.

چگونه به ذهن آگاهی برسیم؟

  1. فقط نفس بکشید. محیط آرامی پیدا کنید. صاف بشینید. چشمانتان را ببندید و به آرامی دم و بازدم انجام دهید. نفس های عمیق بکشید و با هر نفس باز و بسته شدن قفسه سینه تان را احساس کنید. اجازه بدید تمام افکار ذهنتان بیایند و بروند. آن ها را قضاوت نکنید. فقط بگذارید در جریان باشند. اگر چیزی در ذهنتان در مورد گذشته یا زمان حال آمد، سعی کنید مجددا روی تنفستان تمرکز کنید. این کار را برای 4-5 دقیقه ادامه دهید و وقتی چشمانتان را باز کردید به تغییری که در شما ایجاد شده آگاه شوید.
  2. از حس چشایی لذت ببرید. اگر امکانش وجود دارد، یک یا دو بار در هفته به تنهایی و در سکوت غذا بخورید. آرام تر از همیشه غذا بخورید و روی طعم چیزی که می خورید توجه کنید. به احساسی که در شما ایجاد می کند آگاه شوید.
  3. به معنی واقعی کلمه گوش بدهید. در طول روز سعی کنید به صورت آگاهانه به چیزی که بقیه می گویند واقعا گوش دهید. ساکت باشید و اجازه دهید صحبت کنند. اهمیت گوش دادن در این است که شما انرژی تان را از خودتان به شخص مقابل منتقل کرده و و برای چند دقیقه توجهتان را از روی خودتان برمی دارید.
  4. به خارج محیط کار بروید. بلند شدن از پشت میز برای چند دقیقه کمک می کند که ذهن شما تازه شود. بیرون بروید و قدم بزنید تا با دنیای بیرون ارتباطی مجدد برقرار کنید. اگر نمی توانید بیرون بروید برای چند لحظه از پنجره به بیرون نگاه کنید. ثابت شده است که انجام این کار استرس و نگرانی را کاهش می دهد و خلاقیت را بیشتر می کند.
  5. اهداف خودتان را بشناسید. قبل از اینکه هر کاری را انجام دهید، چند لحظه صبر کنید و به این فکر کنید که چرا آن کار را انجام می دهید. بسیار عجیب است که خیلی از افراد دقیقا نمی دانند در حال انجام چه کاری هستند. این باعث می شود که نتوانند روی زمان حال تمرکز کنند.
  6. درون اندیشی. به جای اینکه بعد از کار فقط به دنبال استراحت باشید، زمان بگذارید و به کارهایی که در طول روز انجام داده اید فکر کنید. آیا راضی هستید؟ چطور می توانستید روز بهتری داشته باشید؟ اینکار به شما کمک می کند که بعدا بتوانید راحت تر استراحت کنید و ریلکس شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *