کوچ به عنوان ابزار تغییر
چگونه به عنوان یک کوچ، ابزار ایجاد تغییر در افراد باشیم؟
فوریه 11, 2019
جملات کرت لویین
ده جمله از کرت لویین برای کوچ ها
فوریه 13, 2019
Show all

اهمیت ندانستن در حرفه کوچینگ

اهمیت ندانستن
اهمیت ندانستن در حرفه کوچینگ 4.33/5 (86.67%) 6 votes

“وقتی یک روان درمان تصور می کند که قادر است نشانه هایی از مسائلی که برایش آشناست و دور از ابهام است را ببیند، او نسبت به مسائل متفاوت و ناشناخته کور خواهد شد” برگرفته از کتاب «یادگرفتن از بیمار» نوشته ی پاتریک کیسمنت

کیم مورگان، یکی از موفق ترین کوچ ها و موسس یکی از برترین آکادمی های کوچینگ تجربه شخصی اش در خصوص «اهمیت ندانستن» را اینگونه به اشتراک می گذارد:

وقتی که چند سال پیش موفق به دریافت مدرک روان درمانی شدم و قبل از اینکه کوچ باشم، سه مراجع اول من بعد از اولین جلسه ای که با آن ها داشتم هیچوقت پیش من باز نگشتند. این امر برای من بسیار ناراحت کننده بود و بعد از دریافت کمک و مشورت به این نتیجه رسیدم که من بیش از حد برای یافتن مشکل و ارائه راه حل هیجان زده و سریع بودم.

این مسئله درس بسیار سختی برای من بود که باید یاد می گرفتم. گاهی اوقات نیاز است که پاسخ را ندانم و من این درس را هیچوقت فراموش نخواهم کرد. حالا من این درس ارزشمند را به تمامی کوچ ها آموزش می دهم.

بسنده کردن به ندانستن چیزی به این معناست که شما دانشی عمیق در این خصوص دارید که مراجعین شما بیشتر از هر شخص دیگری خودشان را می شناسند و بی شک بهتر از هرکسی می دانند که چه چیزی برای آن ها بهتر است به شرطی که زمان و فضای لازم به آن ها داده شود.

برای یک کوچ، بسنده کردن به ندانستن به این معناست که:

  • بتواند ابهام را تحمل کند
  • به سختی تلاش کند تا پیش فرض و برداشت خاصی در ذهنش ایجاد نکند
  • تمام مدل ها و تئوری هایی که روی مراجعین قبلی اثر گذاشته است را کنار بگذارد (حتی اگر شرایط مشابه هم هستند)
  • پذیرای یادگیری نکات جدید و پذیرای غافل گیر شدن توسط مراجعین باشد
  • به حدی از خود آگاهی رسیده باشد که تعصبات و علایق شخصی و حرفه ای خودش را بشناسد و یاد بگیرد در حضور مراجعین همه آن ها را کنار بگذارد.

زمانی که یک کوچ با ندانستن یک مسئله احساس راحتی کند و در جایگاه ندانستن قرار بگیرد، تفاوت قدرت در رابطه ی بین کوچ و فرد به حداقل می رسد و فرد دیگر به تبحر و تخصص کوچ تکیه نمی کند و سعی می کند برای خودش فکر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *