کوچ حرفه ای، همراه شما تا کارآفرین شدن

 


کوچ حرفه‌ای کیست؟

 

کوچ حرفه‌ای فردی است که در زمینهٔ کوچینگ آموزش دیده است و به افراد کمک می‌کند اهدافشان را تعیین کنند و گام‌های لازم برای رسیدن به آن اهداف را بردارند. کوچ حرفه‌ای به جای تمرکز بر مشکلات و نقاط ضعف، بر نقاط قوت و توانمندی‌های افراد تمرکز می‌کند. او گام به گام، در طول فرایند کوچینگ همراه مراجع خود است و برای عبور از موانع، از مراجعش پشتیبانی می‌کند. یک فرد کارآفرین هم می‌تواند از کوچ حرفه‌ای کمک بگیرد. کوچ حرفه‌ای به جای تمرکز بر مشکلات و نقاط ضعف، بر نقاط قوت و توانمندی‌های افراد تمرکز می‌کند.

او گام به گام، در طول فرایند کوچینگ همراه مراجع خود است و برای عبور از موانع، از مراجعش پشتیبانی می‌کندکوچ حرفه‌ای رویکردی متفاوت برای کمک کردن به شما را انتخاب می‌کند. احتمالاً شما هم ضرب‌المثل «اگر می‌خواهی به گرسنه‌ای واقعاً کمک کنی، به او ماهی نده، ماهیگیری یاد بده» را شنیده‌اید. کوچ حرفه‌ای برخلاف مشاور به شما ماهی نمی‌دهد، بلکه ماهیگیری یاد می‌دهد. در فرایند کوچینگ شما یاد می‌گیرید سؤالات قدرتمند و پیش‌برنده بپرسید، چطور روی اهدافتان متمرکز بمانید و از همه مهم‌تر مسئولیت رسیدن به اهدافتان را به عهده بگیرید.

کوچ حرفه‌ای رویکردی متفاوت برای کمک کردن به شما را انتخاب می‌کند. احتمالاً شما هم ضرب‌المثل «اگر می‌خواهی به گرسنه‌ای واقعاً کمک کنی، به او ماهی نده ماهیگیری یاد بده» را شنیده‌اید. کوچ حرفه‌ای برخلاف مشاور به شما ماهی نمی‌دهد، بلکه ماهیگیری یاد می‌دهد. در فرایند کوچینگ شما یاد می‌گیرید سؤالات قدرتمند و پیش‌برنده بپرسید، چطور روی اهدافتان متمرکز بمانید و از همه مهم‌تر مسئولیت رسیدن به اهدافتان را به عهده بگیرید.

 

 

طبل‌ها را بزنید، کوچ حرفه‌ای وارد میدان می‌شود.

 

اگر فرض کنیم برای موضوعاتی همچون تولید محصول، بازاریابی و فروش و مدیریت منابع انسانی بتوان از کمک افراد متخصص در همان حوزه‌ها بهره گرفت، سؤال اینجاست که کارآفرین برای غلبه بر چهار چالش مهمی که نام بردیم از چه کسانی می‌تواند کمک بگیرد؟ بررسی شرکت‌های موفق دنیا نشان می‌دهد، در این شرکت‌ها رهبران و مدیران سازمانی عموماً از خدمات یک یا چندین کوچ حرفه‌ای در موضوعاتی که اشاره شد، بهره می‌برند.

کوچینگ علاوه بر مهارت می‌تواند یک فلسفه و نگرش در کار و زندگی باشد. افرادی که مهارت‌های کوچینگ را می‌آموزند بر بدست آوردن نتایج تمرکز می‌کنند، خوب گوش می‌کنند و بسیار زیاد پرسش می‌کنند. این افراد در محیط کار خود و یا حتی در زندگی شخصی به دیگران کمک می‌کنند تا به نتایج دلخواه‌ برسند و از این طریق اهداف کسب و کار یا اهداف مشترک زندگی شخصی محقق شود. شغل کوچینگ در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته به‌طوری که در آمارها جزو تاثیرگذارترین روش‌ها و ابزارهای توسعه‌ی رهبری سازمانی معرفی شده است.

فرآیند کوچینگ فرآیند زیبایی است به این دلیل که همزمان که فرد در نقش مربی به دیگر افراد کمک می‌کند، بر توسعه‌ی شایستگی‌های خود هم سرمایه‌گذاری کرده است. به‌همین دلیل کوچینگ نه‌تنها درباره‌ی آدم‌های دیگر است بلکه درباره‌ی خود شما و موفق شدن‌‌تان است. کارآفرینان می‌توانند در طول فرایند کوچینگ از خدمات یک کوچ حرفه‌ای که در این زمینه آموزش دیده است، بهره ببرند تا از این طریق کارآیی شخصی‌شان را افزایش بدهند و به اهدافی که برای خودشان تعیین کرده‌اند برسند.

کارآفرینی مسیری پرپیچ‌وخم است که در کنار لحظات خوش و سرشار از موفقیت، سرخوردگی‌هایی را نیز در خود جای داده است. کارآفرینان موفق کارهایی انجام می‌دهند که بسیاری از کارآفرینان آن‌ کارها را انجام نمی‌دهند. یکی از این کارها کمک گرفتن از یک کوچ حرفه‌ای است. آن‌ها می‌دانند به کمک یک کوچ حرفه‌ای، می‌توانند مسیر دستیابی به موفقیت را مطمئن‌تر طی کند و گام‌های لازم برای رسیدن به اهدافشان را محکم‌تر بردارند.

 

 

منبع:   تعداد بازدید : 335نوشته شده توسط: حبیبه بهرامی کیا
این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *