چگونه یک کوچ بشوم

قبل از دوره

برای شروع حرفه کوچینگ شما به مدرک و دانش خاصی نیاز ندارید، با این حال پیش نیازهایی برای تبدیل شدن به کوچ وجود دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

موضوع پیش نیاز های شرکت در دوره آموزش کوچینگ

چه می آموزیم؟

ما باور داریم برنامه آموزشی ما از بهترین و در نوع خودش از کامل ترین برنامه های آموزشی است. برنامه های آموزشی مجموعه فراکوچ همگی بر پایه اصول و اساس خاصی تدوین و تنظیم شده اند. برنامه آموزشی فراکوچ بر پایه زیر است:

چگونه کوچ بشوم؟
 1. آگاهی، فهم، شناخت، توانایی داروی
 2. نگرش، مشاهده دقیق
 3. تکنیک، مهارت، قابلیت، انسانیت، ویژگی‌های خوب انسانی، رادمردی
 4. صلاحیت( شایستگی، لیاقت، زودفهمی، تمایل ذاتی)
 5. اعتبار، استطاعت
 6. منش( خصوصیت شخصیتی)
 7. انتصام

چه کسی میشویم؟

شاید از خود بپرسید، خوب بعد از اتمام دوره چی؟ چه اتفاقی می افتد؟ آیا میتوانم به عنوان کوچ فعالیتی داشته باشم؟ بله! کوچینگ حرفه یکی از شغل های بین المللی است که ارائه خدمات در آن زمان و مکان مشخصی ندارد. در دنیا خدمات کوچینگ به صورت غیرحضوری هم ارائه می شود، لذا شما هم از هر جای دنیا می توانید این خدمت را آموزش دیده (دوره آنلاین) و آن را ارائه نمایید.

بعد از دریافت گواهینامه کوچ معتبر سطح یک میتوانید تحت عناوین متفاوت مثل کوچ توسعه فردی، کسب و کار و یا کوچ منابع انسانی کار کنید.

 

چه ارزشی بدست میاوریم؟

این حرفه بر مبنای کمک به دیگران است و به همین دلیل بسیاری از کوچ ها این حرفه را ارزشمند میدانند. علاوه بر یادگیری و تقویت مهارت های کوچینگ، حرفه کوچینگ، یک شغل بین المللی با گردش مالی بیش از ۱۰ میلیارد دلار است که درآمد آن در دنیا ۲ تا ۳ برابر مشاوره است. کوچینگ دومین شغل رو به رشد در کانادا در سال ۲۰۱۹ با بیشترین نرخ جذب و استخدام بوده است.

 1. امنیت شغلی
 2. درامد
 3. پیشرفت و قدرت
 4. عشق و تعلق خاطر
 5. استقلال و ازادی
 6. تنوع و تفریح

همه موارد فوق با انتخاب حرفه کوچینگ میسر میشود.

چگونه کوچ بشوم؟

سطوح کاربرد

مهارت زندگی برای خودم

اگر شما حتی نخواهید حرفه کوچینگ را به صورت جدی ادامه دهید، میتوانید از آن برای بهبود کیفیت زندگی خودتان استفاده کنید. آموزش های کوچینگ میتواند به شما در توسعه فردی، بهبود روابط با اطرافیان و دوستان و دیگر مهارت های زندگی کمک کند.

چگونه کوچ بشوم؟

مهارت و ابزار در کسب و کار

برای ارتقائ سطح عملکرد در یک شغل به عنوان کارمند، بایستی مجموعه ای از مهارت ها و توانایی های فردی ارتقا یابند. برای مثال برای پیشرفت فردی و ارتقا سطح عملکرد فردی، افراد بایستی مهارت های مدیریتی، رهبری، آموزشی و تدریسی و حتی مهارت های روانشناسی خود را توسعه دهند.

کسب  درآمد

همانطور که در قدم قبلی به بسیاری از جزییات اشاره کردیم، کسب درآمد از حرفه کوچینگ سخت نخواهد بود. بسته به انتخاب و الویت های شما، درآمد شما از کوچینگ متغیر خواهد بود. برای مثال درآمد کوچی که کوچینگ شغل اول او است با درآمد فردی که کوچینگ را به عنوان شغل دوم و پاره وقت انجام میدهد قابل مقایسه نخواهد بود.

البته باید خاطر نشان کرد که اندازه بازار هدف، نحوه ارائه خدمات، انواع خدمات (کوچ داخلی، کوچ خارجی و کوچ به عنوان مدیر) و حتی مهارت های بازاریابی مثل برندینگ و دیجیتال مارکتینک نیز بر میزان درآمد کوچ تاثیر بسزایی دارند.

چرا کوچینگ را انتخاب کنم؟

زندگی در دنیایی که همه روزه و دائما در حال تغییر است آنچنان آسان نیست. کسب و کارها و افراد هر روزه نیاز به کوچ را بیشتر و بیشتر احساس میکنند. در تمامی قدم های گذشته بارها تکرار کردیم کوچینگ دومین حرفه در حال رشد جهانی است و با وجود افزایش نیاز و ضرورت وجود آن ، میتوانید شما هم جزو اولین نسل کوچینگ باشید.

الزامات

گفتیم که شروع حرفه کوچینگ پیش نیاز بخصوصی ندارد و شما حتما به مدرک خاصی نیاز ندارید. با این وجود تحصیلات، هوش هیجانی، عدم اختلال رفتاری هر فردی قبل از شروع دوره باید مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این موارد، افراد باید در تستهای شخصیتی و برخی از تست های آمادگی جسمانی شرکت کنند.

و اما پس نیازها! بعد از گذراندن دوره شما باید از داش و مهارت خود برای کسب تجربه استفاده کنید تا بتوانید حرفه خود را گسترش دهید و در آن پیشرفت کنید.

ویژگی های دوره

مزایای دوره

در پایان دوره کوچینگ سطح یک شما طبق استانداردهای فدراسیون بین المللی کوچینگ، تمام صلاحیتهای لازم را آموخته و تمرین کرده باشید. با حضور در شبکه های ارتباطی پایدار و آشنایی با اساتید و کوچهای برجسته فارسی زبان دنیا شما میتوانید شبکه کاری قوی برای خود بسازید.

معرفی نامه آموزشگاه

طی نیم دهه گذشته، برای اولین بار در ایران در سال ۱۳۹۴، یک گروه حرفه ای متشکل از مدیران باتجربه و کارشناسان حوزه های مختلف، فعالیتهای علمی، تحقیقاتی و پژوهشی خود را در حوزه مباحث توسعه فردی و کسب و کار با بهره گیری از روشی مدرن و بین المللی به نام «کوچینگ» آغاز نمودند و موفقیتهای بسیاری از قبیل گردآوری و ترجمه منابع داخلی و بین المللی و در ادامه بومی سازی این مهارت ارزشمند و کاربردی، در این حوزه به دست آوردند.

در سال ۱۳۹۱، این مرکز در مسیر توسعه فعالیتهای خود، اولین مؤسسه حقوقی ملی را با نام تجاری «موسسه توسعه مربیگری فراکوچ ایرانیان» به شماره ۵۹۲۸ به ثبت رساند که موضوع تخصصی فعالیت و اساسنامه آن را «ارائه خدمات مربیگری و توسعه آن در کشور» تعیین نمود.

چگونه کوچ بشوم؟

دستاوردهای فراکوچ

Faracoch Achievement

ارائه-خدمات-کوچینگ-جلسه
ارائه-خدمات-کوچینگ
ارائه-خدمات-کوچینگ
کوچهای-حرفه-ای-مشغول-به-کار-در-فراکوچ
ارائه-خدمات-کوچینگ-جلسه

مفتخریم بگوییم که ما بزرگترین شبکه مستقل از مدرسان و کوچهای حرفه ای با تاییدیه ملی و بین المللی، شرکتها و افراد متخصص در حوزه های علوم انسانی، روانشناسی و مدیریت منابع انسانی خواهیم بود و وظیفه اصلی ما تحقیق و پژوهش در جهت بومی سازی دانش بین المللی کوچینگ  و سپس ارائه خدمات اجرا  و آموزش مهارتهای کوچینگ زندگی و کسب و کار (Life Coaching & Business Coaching) با نگاه ملی و منطقه ای خواهد بود.

معرفی مدرسان

مدرسین مجموعه آماده اند تا در این مسیر پرفراز و نشیب در کنار شما باشند و به شما کمک کنند.

مدرسین فراکوچ

یاسر متحدین
مدرس و مربی کوچینگ

محمدصادق نجات

محمدصادق نجات
مدرس و مربی کوچینگ

الهام شکیبافر
مربی کوچینگ

مهشید کارخانه چی

مهشید کارخانه چی
مربی کوچینگ

الهه خالقی
مربی کوچینگ

حین دوره

فرآیند آموزشی هر کدام از دوره ها بسته به عنوان آن متفاوت است. برنامه آموزشی هر کدام از برنامه های آموزشی بر اساس قوانین و اصول خاصی تنظیم شده اند. هر کدام از این برنامه های آموزشی قوانین خاصی را دنبال میکنند.

روش آموزش کوچینگ

در مجموعه ما شما کوچینگ را طور یاد میگیرید که بتونید به راحتی جلسات کوچینگ برگزار کنید و درآمد کسب کنید، اما این تنها اول راهه.کوچینگ مهارتی ذهنی و درونی هست و شما بایستی هر لحظه به دنبال پیشرفت خود باشید.

با گذراندن دوره های تربیت کوچ سطح یک و شرکت در آزمون های مربوطه میتوانید مدرک معتبری از سازمان فنی حرفه ای کشور دریافت کنید و پس از آن حرفه خود را به صورت جدی تری ادامه دهید.

برای شروع میتوانید همین الان برای استفاده از پکیج رایگان آموزشی ما قرم ثبت نام را پر کنید.

پاور

متدلوژی آموزشی

 

موضوع پیش نیاز های شرکت در دوره آموزش کوچینگ

کلاس آنلاین

وقتی سخن از دوره‌های آموزش آنلاین در حوزه کوچینگ به میان می‌آید، به مزایای بسیار زیادی برمی‌خوریم؛ در دوره آموزش آنلاین کوچینگ به‌طور مفصل، با پارادایم اساسی کوچینگ، به‌کارگیری روانشناسی مثبت، یادگیری گفتگوی اندیشمندانه، اصول ایجاد خلاقیت تغییر و گفتگو درباره آگاهی، وضوح و انتخاب آشنا خواهید شد. درواقع، با ثبت‌نام در این دوره‌ها، ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته، امکان دسترسی به مطالب مفیدی در باب موارد فوق خواهید داشت.

طراحی بی‌نظیر پلت فرم یادگیری آموزش آنلاین کوچینگ فراکوچ، تجربه‌ای بی‌دردسر را به شما ارائه می‌دهد، حتی برای افرادی که قبلاً هرگز یادگیری آنلاین را تجربه نکرده‌اند. شما توسط سیستم مدیریت سفارشی و کاربرپسند یادگیری ما به‌خوبی پشتیبانی خواهید شد.

اگر همچنان نمیتوانید تصمیم درستی بگیرید و به کمک نیاز دارید مشاوران مجموعه آماده اند که به شما در این تصمیم کمک کنند. فقط کافیه همین الان فرم مشاوره درخواست آموزش کوچینگ رایگان ما را پر کنید.

جلسات کوچینگ

در جلسات کوچینگ ، کوچ به مشتری خود کمک میکند تا به اهدافی که مشخص کرده است دست یابد و یا در صورت نیاز آن اهداف را اصلاح کند. کوچ ها حرفه ای مانند آینه ای شرایط و وضعیت مشتریان را از منظر متفاوتی به آن نشان میدهند. موضوعات و مباحث مورد بحث جلسات با هماری کوچ و مشتری مشخص میشوند.

یک خبر خوب! اگر تا به الان تجربه ای نداشتی میتونی همین الان امتحان کنی!

درخواست جلسات کوچینگ

چگونه یک کوچ بشوم

پشتیبانی

تا الان حدود ۶۷۰۰ نفر در موسسه فراکوچ در دوره های ما شرکت کردند و  بعضی ها کوچینگ رو به عنوان شغل اصلی انتخاب کردند و به عنوان کوچ حرفه ای فعالیت می کنند، الان هم جلسات کوچینگ برگزار کرده و درآمد کسب می کنند.

مابقی از مهارت کوچینگ در شغل، کار یا زندگی شخصی شون بهره مند شدند.

در کنار مزایای بسیار دوره های ما، ویژگی های بسیاری دیگر است که ما آن ها برای پشتیبانی از شما عزیزان ارائه میدهیم:

 • حضور رایگان در جلسات فوق برنامه آموزشی مانند نشست های هم افزایی فراکوچ و کارگاه های کوتاه مدت مختلف
 • همراهی یک کوچ حرفه ای به عنوان پشتیبان علمی برای پاسخگویی به سوالات شما
 • ارتباط مستقیم با واحد آموزش موسسه و اساتید برای برگزاری هرچه بهتر کلاس ها
 • عضویت در شبکه های ارتباطی با کوچ های حرفه ای از سراسر دنیا و ایران

گواهینامه

اگر شما بخواهید، میتوانید مدرک و گواهینامه های معتبر از سازمان فنی و حرفه ای (معتبر ترین مدرک آموزش کوچینگ در کشور) و مرکز آموزش بازرگانی (زیر نظر وزارت صنعت معدن و تجارت) با هزینه اضافه تر دریافت کنید.

مجوز کسب و کار کوچینگ

دوره آموزش و تربیت کوچ حرفه ای در «موسسه فراکوچ» ، تنها دوره معتبر و استاندارد است که به تأیید سازمان فنی و حرفه ای کشور و همچنین سازمان جهانی کار ILO رسیده و معتبرترین مدرک ملی کوچینگ را به شما ارائه می کند.

در واقع تدوین کننده استانداردهای آموزش کوچینگ در ایران «موسسه فراکوچ» است که این استاندارد آموزشی را برپایه ۱۱ صلاحیت تعیین شده فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF تدوین و به طور رسمی طی شماره ثبت ۵۲۴۹۲۰۴۵۰۰۱۰۱۱۱ در سازمان فنی و حرفه ای کشور ثبت کرده .

حالا بزارید خیلی خلاصه بگم با ثبت نام در دوره های ما چه چیزهایی به دست میارید:

 • معتبرترین دوره آموزش و تربیت کوچ حرفه ای در کشور
 • مبتنی بر استاندارد ملی آموزش کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار
 • اعطاء گواهینامه و مدرک معتبر ملی کوچینگ از سازمان فنی و حرفه ای کشور
 • زیر نظر سازمان جهانی مهارت و کار (ILO) با اعتبار بین المللی در ۱۷۱ کشور جهان

 

ICF

نحوه اخذ مدرک ICF

تنها مدرک و مجوز رسمی کوچینگ بین المللی ICF  است. داشتن مدرک کوچینگ ICF، نشان دهنده دانش، توانایی و تعهد به استانداردهای اخلاقی حرفه ای است.

اگر شما کوچی هستید اخذ این مدرک ICF  به معنی داشتن مشتری های بیشتری است! بهترین راه برای به دست آوردن مدارک معتبری مانند ICF از طریق برنامه آموزش های معتبر کوچینگ ICF است. این مدرک همچنین تنها مجوز رسمی کوچینگ حرفه ای است که در سطح بین المللی شناخته شده است.

مدرک سوپرویژن

برای افزایش کارایی و بازدهی در زمینه های مرتبط به درمانی و مشاوره ای، فارغ التحصیلان در درجه ی اول باید دانش خود را در این زمینه گسترش دهند و همچنین تجربه ی کاقی را برای آمادگی لازم کسب کنند و پس از آن وارد عرصه حرفه ای کار خود شوند. این نظارت و راهنمایی بالینی می‌تواند فردی یا گروهی باشد. البته تعداد افراد گروه باید کم باشد تا اعضای همگی بتوانند سوالات خود را مطرح کنند. نظارت و راهنمایی بالینی نه به معنای معلمی است و نه مرور و بررسی افراد یکسان و همتا از عملکرد یکدیگر. نظارت و راهنمایی می‌ تواند دربردارنده‌ی نوعی «کوچینگ» به عنوان بخشی از یک رابطه‌ی متقابل بین دو متخصص حرفه ­ای تلقی شود.

علاوه بر این ها ما دوره های تکمیلی آموزشی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم تا همیشه بتوانید در کنار بهترین ها قدم بردارید.

بعد از دوره

بنیاد کوچ های حرفه ای ایران

عضویت و نوع آن – مزایا

همکاری با موسسه فراکوچ

شما میتوانید در موسسه ما تحت عناوین متفاوتی با ما همکاری داشته باشید. اگر میخواهید همکار خود را به عنوان کوچ حرفه ای با ما شروع کنید همین الان میتوانید اطلاعات خود را در فرم همکاری به عنوان کوچ وارد کنید.

یا حتی میتوانید به عنوان سفیر کوچینگ در فروش خدمات و محصولات ما همکاری کنید و در دوره های پزوهشی و استادی به عنوان همکار علمی ما را یاری کنید.

برای شروع همکاری کافی است با ما تماس بگیرید و یا اطلاعات و رزومه کاری خود را برای ما از طریق راه ارتباطی ما بفرستید.

ارتباط با فراکوچ

مشهد – خیابان راهنمایی – خیابان سلمان‌فارسی ‌غربی – پلاک ۲۸- ساختمان آرمان – واحد ۶

۰۵۱۳۸۴۶۹۰۲۰ – ۰۲۱۹۱۰۹۱۱۲۱

پشتیبانی

 ۲۴ساعته

 

پرکاربردترین کلمات این حوزه:

کوچ ها

کوچینگ

جاب کوچ

 

 

خب قدم هشتم سفر کوچینگ را گذراندید!

 

گام نهم

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند

سفر کوچ

شهریور ۱۵
کوچ چیست؟
شهریور ۱۵
فرق کوچ با مشاور منتور و روانشناس
شهریور ۱۵
مزایای کوچینگ چیست
شهریور ۱۵
انواع کوچینگ
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ استخدام کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ به عنوان شغل
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ بشوم ؟
شهریور ۱۵
چرا بهتر است فراکوچ را انتخاب کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ چیست؟
شهریور ۲۸
صدای مشتری

 

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟