انواع کوچینگ

انواع جلسات کوچینگ

خدمات کوچینگ در چند قالب و به صورت‌های مختلفی می‌تواند به‌صورت حضوری و آنلاین در اختیار افراد و سازمان‌ها قرار بگیرند:

جلسات کوچینگ فردی

جلسات لیزر کوچینگ

سلف کوچینگ

جلسات کوچینگ گروهی و تیمی

 

جلسات کوچینگ فردی

این جلسات که با گفتگوی مشارکتی بین کوچ و مراجع یا همان کوچی به‌صورت حضوری یا آنلاین برگزار می‌شود. در این جلسات تنها خود فرد و مسئله موردنظر او موردبررسی قرار می‌گیرد.

جلسات لیزر کوچینگ

لیزر کوچینگ به جلسات کوتاه کوچینگ گفته می‌شود که بین ۱۰ یا ۳۰ دقیقه و برخی مواقع تا ۶۰ دقیقه نیز به طول می‌انجامند. این جلسات بنا به برخی ضرورت‌ها تشکیل شده، به‌طور متمرکز روی یک هدف کار می‌شود و در جلسه بعد به مبحث و برنامه‌ای دیگر می‌توان پرداخت. 

سلف کوچینگ

سلف کوچینگ یا کوچینگ خود، زمانی اتفاق می‌افتد که کوچ و کوچی یک فرد است؛ یعنی یک فرد که مهارت کوچینگ را آموخته، از این آموزه‌ها چه در مسائل شخصی و چه در مسائل کاری به نفع خود استفاده می‌کند.

 

یکی از شگفت‌انگیزترین تأثیرات آموزش کوچینگ این است که شما به‌عنوان دانش‌پذیر کوچینگ در هر سمت، جایگاه و مرحله‌ای از زندگی هستید، می‌توانید تحولات حاصل از ورود کوچینگ به زندگی خود را لمس کنید.

 

بسیاری از دانشجویان دوره آموزش کوچینگ ما در آکادمی بین‌المللی فراکوچ، آغاز مسیرشان با شرکت در جلسات کوچینگ و لمس تغییرات حاصله بوده است؛ چرا که به این مهم دست یافته‌اند که چه خوب می‌شود اگر بتوانند خودشان مانند یک کوچ این تحول و تغییر را به دیگران هدیه دهند.

هنوز هم دیر نشده برای شرکت در دوره آموزش کوچینگ ما، با همکارانمان در واحد ثبت‌نام ارتباط گرفته تا از شرایط شرکت در این دوره مطلع شوید.

انواع کوچینگ

جلسات کوچینگ گروهی یا تیمی

خدمات جلسات کوچینگ برای افراد هم به‌صورت فردی و هم در قالب تیم قابل ارائه است. برای مثال فردی به‌عنوان مدیر یک مجموعه با مشکلاتی از قبیل اختلال در ایجاد روابطش با کارمندان روبه‌رو شده و درنتیجه یک جلسه فردی با کوچ موردنظر خود برگزار می‌کند. در همین راستا می‌تواند از کوچ بخواهد که کارکنانش را نیز به‌صورت تیمی کوچ کند و به مسائل آن‌ها نیز رسیدگی کند.

کیفیت برگزاری جلسات گروهی کوچینگ برای سازمان‌ها و شرکت‌ها

وقتی از کوچینگ تیمی و گروهی صحبت می‌کنیم، به فرآیند کار یک کوچ با یک تیم اشاره داریم. این نوع کوچینگ به‌طور روزافزون شرایط و موقعیت‌های کاری تیمی را متحول کرده است. کوچینگ تیم شامل یک کوچ از داخل خود سازمان یا یک کوچ خارجی حرفه‌ای یا حتی رهبر یا مدیر همان سازمان و تیم بوده که با گروهی از کارکنان یا مدیران اجرایی کار می‌کند. کوچینگ تیمی به اعضای گروه این فرصت را می‌دهد که فراتر از توانایی‌های فعلی خود تلاش کنند.

 

مدت‌زمان جلسات کوچینگ

مدت‌زمان معمول برای همراهی کوچ و کوچی در کل فرایند از یک جلسه تا ۱۲ جلسه است؛ یعنی تعداد جلسات بیش از ۱۲ جلسه در مورد یک موضوع یا هدف نشان‌دهنده یک مشکل در کار کوچ یا میزان مسئولیت‌پذیری کوچی است. گاهی ممکن است یک مسئله با دو یا سه جلسه به نتیجه برسد و گاهی هم ممکن است کوچ متوجه شود که مسئله مراجع با کوچینگ قابل‌حل نیست و نیاز به مشاور، منتور یا تراپیست دارد.

مدت‌زمان هر جلسه کوچینگ بسته به نظر کوچ و مسئله مراجع متفاوت است؛ اما جلسات به‌طورمعمول بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت به طول خواهند انجامید.

من چندین جلسه مشاوره رفته‌ام، آیا دیگر کاری از دست کوچینگ بر خواهد آمد؟

این سؤالی است که خیلی از مخاطبان از ما می‌پرسند. برخی افراد به مشاور مراجعه کرده و نتیجه دلخواه را دریافت نکرده‌اند و یا متوجه شده‌اند که با کوچینگ سریع‌تر به نتیجه می‌رسند. در چنین شرایطی ما به شما توصیه می‌کنیم حتماً یک جلسه کوچینگ را تجربه کنید، چرا که ممکن است در این جلسه به نتیجه‌ای دقیق رسیده که الآن برای شما مشاوره بهتر عمل می‌کند یا کوچینگ یا حتی تراپیست و منتور. درواقع در اینجا این مورد به‌عنوان یک مسئله مطرح می‌شود که در جلسه با کوچ خود به یافتن راه‌حل خواهید بود. چه‌بسا مانند دیگر مخاطبان ما علاقه‌مند به حوزه کوچینگ شدید و در دوره آموزشی کوچینگ شرکت خواهید کرد.

هزینه جلسات کوچینگ به چه صورتی محاسبه می‌شوند؟

هزینه جلسات کوچینگ به‌صورت ساعتی محاسبه می‌شوند. در کشور ما این مبلغ از ۱۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان متغیر است.

در کلینیک فراکوچ، عوامل مختلفی بر قیمت گذاری جلسات کوچینگ نقش دارد و قیمت بر اساس موارد زیر انجام می شود:

  • تجربه کوچ در برگزاری جلسه کوچینگ. به دلیل اینکه کوچینگ یک رشته مهارتی است، مجرب بودن کوچ بر روی کیفیت جلسه موثر است؛
  • میزان رضایت مراجعین. کسانی که با این کوچ جلسه کوچینگ را برگزار کرده‌اند می‌توانند اثربخشی این جلسه را بسنجند؛
  • آموزش‌های تخصصی مرتبط. بر اساس استاندارد‌‎های موجود، همه کوچ ها موظفند در کنار آموختن کوچینگ حرفه‌ای، سالانه ۴۰ ساعت آموزش تخصصی دریافت نمایند؛
  • تاییدیه ها و توصیه نامه های دریافتی. به طور معمول کوچ‌های معتبر کیفیت جلسات خود را از طریق دریافت بازخورد از متخصصین این حوزه، مورد ارزیابی قرار داده و تاییدیه و توصیه نامه دریافت می‌کنند. این توصیه نامه ها نشانه کیفیت بالای جلسات کوچینگ ایشان می‌باشد و بر روی قیمت جلسات اثرگذار است.

تفاوت قیمت جلسات کوچینگ با دیگر رشته‌های پشتیبان

با بررسی و مقایسه لیست قیمت جلسات کوچینگ با دیگر رشته‌های پشتیبان مانند مشاوره و روانشناسی، به تفاوت قیمتی بر خواهید خورد که ممکن است برای مراجعان سؤال‌برانگیز باشد. برای توضیح این تفاوت قیمت بهتر است به چند آمار اشاره کنیم تا بهتر بتوانیم این موضوع را توضیح دهیم.

 

طبق بررسی‌ها، بازدهی سیستم انتقال دانش از طریق آموزش، مشاوره و روانشناسی بین ۷ تا ۱۲ درصد است و همین سیستم انتقال دانش با استفاده از کوچینگ بیش از ۵۰ درصد بازدهی دارد.

 

مسیر رسیدن به اهداف در کوچینگ کوتاه‌تر و سریع‌تر است؛ چرا که در این جلسات مسئله، توانایی‌ها و داشته‌های هر فرد به‌طور اختصاصی مورد بررسی قرار می‌گیرد. کوچ آینه وار این‌ها را به مراجع نشان می‌دهد و درنهایت خود مراجع است که با مسئولیت‌پذیری بالا به راهکار پیشنهادی خود متعهد شده و مسیر رسیدن به هدف را در پیش می‌گیرد. دانش مراجع نسبت به خود و توانایی‌هایش افزایش یافته و دقیق‌تر می‌تواند تصمیم‌گیری کند.

 

کوچینگ نوعی انتقال دانش و مهارت‌های جدید و تغییر رفتارهای موجود برای تحقق یک هدف است. مطمئناً سبک یادگیری افراد امر مهمی است، اما کاری که فراتر از رویداد آموزشی در کوچینگ انجام می‌شود، می‌تواند تأثیر فوق‌العاده‌ای در دستیابی به اهداف موردنظر در زمان کمتر داشته باشد و ماناتر باشد. درواقع در کوچینگ سفارشی‌سازی انجام می‌شود و با تکنیک‌های به کار رفته توسط کوچ دانش بهتر و سریع‌تر و درعین‌حال دقیق‌تر منتقل می‌شود.  

آیا پس از چند جلسه امکان این را دارم با کوچ دیگری به مسیر ادامه دهم؟

طبق قوانین فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF پاسخ به این سؤال مثبت است؛ یعنی مراجع در هر بخشی از فرایند کوچینگ این اجازه را دارد که از ادامه روند جلسات منصرف شود. کوچ با مراجع صحبت می‌کند تا با شفاف‌سازی بیشتر برای هر دو آن‌ها این امر صورت پذیرد.

 

البته جلسه معارفه یا به اصطلاح جلسه صفر برگزار می‌شود تا کمتر شاهد این موارد باشیم؛ در جلسه صفر کوچ و کوچی با یکدیگر و مسئله موردنظر آشنا شده و اگر نسبت به هم حس خوبی داشته باشند و شروع یک سفر تحولی را خوشایند ببینند با هم سفر کوچینگ را آغاز می‌کنند؛ اما بااین‌وجود باز هم مراجع خود تصمیم‌گیرنده نهایی است که می‌خواهد فرایند را ادامه دهد یا خیر.

طریقه رزرو جلسات کوچینگ

رزرو جلسه کوچینگ بعد از انتخاب یک کوچ حرفه‌ای و معتبر کار دشواری نیست. در فراکوچ برای سهولت انتخاب کوچ و رزرو جلسه با آن کوچ به‌راحتی از طریق ورود به سایت امکان‌پذیر خواهد بود. اگر در هر مرحله از ورود و رزرو جلسه سؤالی برایتان پیش آمد، همکاران ما در واحد پشتیبانی آماده پاسخگویی و همراهی شما خواهند بود.

 

انواع کوچینگ

پرکاربردترین کلمات این حوزه:

انواع کوچینگ

کوچینگ فردی

لایف کوچینگ

کوچینگ سازمانی

مهارت های فردی و اجتماعی کوچینگ

 

 

خب قدم پنجم سفر کوچینگ رو گذروندید!

 

بریم قدم ششم

 

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند

سفر کوچ

شهریور ۱۵
مزایای کوچینگ چیست
شهریور ۱۵
انواع کوچینگ
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ استخدام کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ به عنوان شغل
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ بشوم ؟
شهریور ۱۵
چرا بهتر است فراکوچ را انتخاب کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ چیست؟
شهریور ۱۵
کوچ چیست؟
شهریور ۱۵
فرق کوچ با مشاور منتور و روانشناس
شهریور ۲۸
صدای مشتری

 

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *