انواع کوچینگ

در خیلی از مواقع مراجعه کنندگان فراکوچ از ما سوال میپرسند که چند مدل کوچینگ داریم یا انواع کوچینگ کدامند یا کوچینگ در چه زمینه هایی میتواند به ما کمک کند؟ در پاسخ باید بگویم زمینه فعالیت کوچینگ بسیار وسیع میباشد از حل مسائل درونی افراد و سازماندهی فکری شخصی تا ارتباط افراد با پدر و مادر ، دوستان، همکاران و حتی در سطح سازمانی و ارتباط جمعی …
در اینجا به پرکاربردترین گرایش های کوچینگ میپردازیم و توضیح مختصری درباره آن ها میدهیم. برای دیدن تمامی گرایش های کوچینگ میتواند از سربرگ مقالات وارد صفحه گرایش های کوچینگ شوید.

کوچینگ سازمانی

در بازار رقابتی امروزه جهان، نیاز به ابزار و فرآیندهایی که مدیران و رهبران را برای رویارویی با چالش ها آماده کند بیشتر احساس میشود. به همین دلیل کوچینگ سازمانی مورد توجه همگان قرار گرفته است. از کوچینگ سازمانی اغلب برای کمک به سازمان ها در دستیابی به اهداف استراتژیک ، توسعه مهارت رهبری و ایجاد تغییر فرهنگ استفاده می شود.

انواع کوچینگ

قواعد کوچینگ سازمانی

برای تکمیل فرایند کوچینگ سازمانی میتوان مراحل زیر را طی کرد:

 1. تجزیه و تحلیل نیازها برای شناسایی زمینه های بهبود
 2. شناسایی شاخص های کلیدی عملکرد کسب و کار.
 3. توسعه فرهنگ و هدف کسب و کار.
 4. ایجاد منابع انسانی مناسب
 5. جذب افراد مناسب آموزش دیده، با مهارت و با شخصیت مناسب.
 6. مدیریت عملکرد در کنار توسعه و کوچینگ تیم.
 7. کار و آموزش مدوام برای پیشرفت سریعتر

موضوعات

کوچینگ سازمان موضوعات متفاوت، گسترده و در عین حال پیچیده ای را در تحت پوشش قرار میدهد. اگر تمامی کارمندان و کارکنان یک سیستم برای تحقق اهداف سازمانی متحد شوند، کوچینگ سازمانی میتواند بر جوانب متفاوت و یا حتی عملکرد یک سازمان تاثیر بگذارد. کوچینگ اجرایی، کوچینگ رهبری، کوچینگ کسب‌وکار، کوچ منابع انسانی همگی از انواع کوچینگ سازمانی هستند.

 

کوچینگ کسب و کار

و اما پرکاربرد ترین زمینه در انواع کوچینگ کوچینگ کسب و کار میباشد. کسب و کارهای کوچک و بزرگ امروزی با وجود فراز و نشیب های بازار جهانی، شرایط متفاوتی را تجربه میکنند. کوچینگ کسب و کار با شناسایی اهداف و اصلاح آن و همچنین با هدایت تصمیم های شما، به رشد و شکوفایی کسب و کارتان کمک میکند. فرقی نمیکند اگر شما کسب و کار نو پا و یا چند ساله ای را مدیریت میکنید، کوچینگ کسب و کار همواره گزینه مناسبی است.

قواعد کوچینگ کسب و کار

کوچینگ کسب و کار بسته به زمینه کاری بخصوص شما میتواند بسیار متفاوت باشد. اما به صورت کلی میتوان گفت برای کوچینگ موفق کسب و کار باید پنج مرحله زیر را طی کنیم:

 1.  وضعیت فعلی را ارزیابی کنید – چه مواردی باید مورد توجه قرار گیرند؟
 2. هدف مشخصی را تعیین کنید – به کجا باید برسید؟ نقطه های عطف مسیر را تعریف کنید
 3. برنامه عملی ای را تنظیم کنید – چگونه به آن هدف برسیم؟ چه اقداماتی باید انجام شود؟ چگونه با چالش های موجود در مسیر مقابله کنیم؟
 4.  از استراتژی های کارآمد استفاده کنید – چه کسی و در چه زمانی باید این کار را انجام دهد؟
 5. دستیابی به هدف – چگونه و در چه مدت زمانی به هدف تعیین شده رسیدید؟ عملکردتان را تجزیه و تحلیل کنید

موضوعات

مدیران عامل، مدیران ارشد، صاحبان کسب و کار و تمامی کسانی که به توسعه کسب و کار خود علاقه دارند میتوانند از کوچینگ کسب و کار استفاده کنند. کوچینگ کسب و کار یا بیزنس کوچینگ دامنه محدود تر و اما تخصصی تری را دارد. روابط کاری در کوچینگ کسب و کار نقش مهمی را ایفا میکنند، به همین دلیل در کوچینگ کسب و کار ما بر مهارت های گروهی مثل تعیین مرز و انتظارات وافع بینانه، همکاری، ارتباطات و نحوه صحیح ارائه بازخورد تاکید داریم.

انواع کوچینگ

کوچینگ فردی

شاید شما ندانید اما شما هم کوچ هستید و از ابتدای زندگیتان خودتان را کوچ میکردید! سلف کوچینگ زمانی اتفاق می افتد که شما با خودآگاهی ، مهارت های خود را توسعه و پرورش میدهيد.  در واقع این مجموعه ای از مهارت های کوچینگ و تکنیک های به روزی هست که هر کسی میتواند برای اعمال و ایجاد تغییرات پایداری استفاده کند.

قواعد کوچینگ فردی

سلف کوچینگ با توجه به تفاوت های فردی میتواند بسیار متفاوت باشد. قطعا در این راه شما میتوانید نظر یک کوچ و یا منتور حرفه ای را بپرسید و یا از توصیه آن ها استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که هیچکس به اندازه خودتان شما را نمیشناسد!

 • علایق خود را مشخص کنید.
 • هدف واقع بینانه ای تعریف کنید.
 • برنامه عملی ای برای توسعه فردی تنظیم کنید.
 • خودآموزی را فراموش نکنید.
 • مسئولیت کارهایتان را بر عهده بگیرید!

موضوعات

سلف کوچینگ یکی از انواع کوچینگ به عنوان فرآیند خودارزیابی همچنان در حال پیشرفت و رشد است. مهارت های سلف کوچینگ به دلیل جامعیت و در عین حال تخصصی بودن از جمله ابزارهای ضروری برای زندگی فردی هستند. مهارت های سلف کوچینگ میتوانند به شما در محل کار، در خانه، در جمع دوستان کمک کنند. در واقع مهارت های سلف کوچینگ با تمرکز بر ایجاد تغییرات در زندگی روزمره شما، در توسعه فردی نقش بسیار مهمی را ایفا میکنند.

پرکاربردترین کلمات این حوزه:

انواع کوچینگ

کوچینگ فردی

لایف کوچینگ

کوچینگ سازمانی

مهارت های فردی و اجتماعی کوچینگ

 

 

خب قدم پنجم سفر کوچینگ رو گذروندید!

 

بریم قدم ششم

 

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند

سفر کوچ

شهریور ۱۵
مزایای کوچینگ چیست
شهریور ۱۵
انواع کوچینگ
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ استخدام کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ به عنوان شغل
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ بشوم ؟
شهریور ۱۵
چرا بهتر است فراکوچ را انتخاب کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ چیست؟
شهریور ۱۵
کوچ چیست؟
شهریور ۱۵
فرق کوچ با مشاور منتور و روانشناس
شهریور ۲۸
صدای مشتری

 

این نوشته در ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.