تعریف کوچینگ  

کوچینگ درواقع یک دانش میان‌رشته‌ای روانشناسی و مدیریت، فلسفه، جامعه شناسی و سایر علوم انسانی است که در جهت برطرف کردن مسائل گوناگون افراد و سازمان‌ها فعالیت می‌کند. یک کوچ با برگزاری جلسات کوچینگ و گفتگوی استاندارد کوچینگ محور با کوچی یا همان مراجع در عین صمیمیت، حفظ حریم خصوصی، همدلی، او را با توانایی ها و استعداد های بالقوه و یا باورهای مانع خود روبه‌رو می‌کند.

با یادگیری و به‌کارگیری این مهارت یا شرکت در جلسات کوچینگ، می‌توانید نسبت به نقاط قوت و قابل‌بهبود خود یا کسب و کارتان آگاهی پیدا کنید و بهترین نسخه خودتان را خلق کنید.

تعاریف بسیاری برای کوچینگ ارائه شده است که ما در اینجا به تعریف فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF از کوچینگ بسنده می‌کنیم.

 

“Partnering with clients in a thought-provoking and creative process that inspires them to maximize their personal and professional potential”

«مشارکت با مراجع در فرایندی تأمل‌برانگیز و خلاقانه است که با الهام بخشی در جهت به حداکثر رساندن توانایی‌ها در زندگی شخصی و حرفه‌ای او صورت می‌گیرد.»

 

کوچینگ صلاحیت ها و استاندارد های رسمی و مشخصی دارد که فدراسیون جهانی این صلاحیت ها و توانایی ها را برای  کوچ ها و آکادمی‌ها تدوین نموده و به همراه کدهای اخلاقی کوچینگ، تعیین و تائید می‌نماید.

 

زیر ساخت ها

کوچینگ یک بازی درونی

شاید این واژه در ادبیات آکادمیک به اندازه‌ای که در دنیای کاربردی و فعال بیرونی کوچینگ به کار می‌رود، استفاده نشود؛ ولی می‌توان مفاهیمی را یافت که با این مبحث مرتبط هستند.
{گفتگوی با خود یا گفتگوی درونی (Hardy 2006)، عملکرد (Gallwey 2004)، ارتباط (Shedletsky 1989)}

طبق اصل بازی درونی کوچینگ که توسط پروفسور تیموتی گالوی ارائه شد، عملکرد هر فرد با میزان توانایی او و البته با کاهش مداخلات و گفتگو درونی اش از آن توانایی محاسبه می‌شود. برای مثال کسی که برای انجام یک کار توانایی بسیار بالا و درعین‌حال گفتگوی درونی کمتری دارد، عملکردش بهتر خواهد بود.

عملکرد = توانایی – کاعش مداخلات و گفتگوهای درونی

 اینجا گفتگوی درونی یا همان مداخلات درونی افراد است که به جای تمرکز بر انجام کار درست، از او انرژی و توان را گرفته و او را برای اقدام مردد می‌کند؛ یعنی دقیقاً زمانی که باید فقط اقدامات را شروع کرد و یا ضربه نهایی را زد. دیگر تردید و حسرت و سرزنش های درونی کارساز نخواهد بود. فقط و فقط باید اقدام کرد.

چشم‌انداز کوچینگ

چشم‌انداز کوچینگ طوری ترسیم شده تا نقاط قوت شما را پدیدار کند و به شما قدرت دهد که خود واقعی‌تان باشید! کوچ‌های حرفه‌ای با به‌کارگیری کوچینگ خالص و واقعی (Pure Coaching) بر این باورند که شما را همراهی نموده تا هدف منحصربه‌فرد خود را در زندگی خلق و کشف کنید. هدفی که بالاترین نفع شخصی را برای شما دارد و با کشف توانایی‌های پیدا و پنهان، شما را در مسیر یادگیری نحوه زندگی بر اساس آن اهداف حمایت می‌کنند.

آیا می خواهید نقاط قوت خودتان را پیدا کنید؟

اولین جلسه کوچینگ را رایگان تجربه کنید.

چرا کوچینگ خوب عمل می‌کند؟

بسیاری از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کوچینگ مسیر رسیدن به هدف را در بسیاری از موارد تسریع بخشیده و این امر به دلیل افزایش سطح تعهد افراد و اقدام هدفمند آن‌ها می‌باشد. درواقع کوچینگ افراد را همراهی کرده تا برای یادگیری، بر روی روش‌هایی تمرکز کرده که بتواند رشدی پایدار و مداوم داشته باشد. کوچینگ به جای راهکار و توصیه، مراجع را به تأمل وا‌می‌دارد و به آگاهی می‌رساند. به‌طورکلی، هدف جلسات کوچینگ افزایش اثربخشی، گسترش تفکر، شناسایی نقاط قوت و نیازهای توسعه و تعیین و دستیابی به اهداف چالش‌برانگیز است.

 

عملکرد کوچینگ چگونه است؟

اگر به اطراف خود نگاه کنید تاکنون افراد زیادی در زندگی ما وجود داشته‌اند که نقششان پشتیبانی و همراهی ما بوده است. درواقع این افراد به ما کمک کردند تا دنیا را با چشمانی بازتر و از منظری دیگر ببینیم؛ شاید یک دوست، مادر، پدر و یا استاد؛ اما اگر تجربه شرکت در جلسات کوچینگ را داشته باشید متوجه خواهید شد که تجربه حضور در کنار یک کوچ فراتر از این‌هاست. کوچ حمایتت خواهد کرد تا از آنچه که فکر می‌کنید فراتر رفته و به حداکثر پتانسیل خود پی ببرید. کوچینگ نه‌تنها در حوزه زندگی شخصی بلکه در زندگی کاری و حرفه‌ای نیز مورد استقبال بسیاری از صاحبان مشاغل، سازمان‌ها و رهبران قرار گرفته است. تحقیقات جهانی نشان می‌دهد که اکثر مردم بر اساس ارزیابی‌های ۳۶۰ درجه، «کوچینگ و توسعه دیگران» را در میان سه شایستگی برتر یک رهبر قرار می‌دهند. پیشنهاد می شود برای درک بهتر نحوه عملکرد کوچینگ، خود یک جلسه کوچینگ تجربه کنید.

آیا می خواهید نقاط قوت خودتان را پیدا کنید؟

اولین جلسه کوچینگ را رایگان تجربه کنید.

 

کوچینگ در دنیا

کوچ های بین المللی

نظر بزرگ ترین افراد راجب سوال کوچینگ چیست !

هر کسی به کوچ نیاز دارد!

از طریق کــوچ ؛ هرکسی می‌تواند راه زندگی موفق را، خودش پیدا کند

مهم نیست که درچه پست و مقامی هستیم، مهم اینه که تمام افراد به یک کوچ نیاز دارند

استیوجابز ،بنیان گذار apple

استیوجابز 

بنیان گذار apple

از طریق کــوچ ؛ هرکسی می‌تواند راه زندگی موفق را، خودش پیدا کند

اریک اشمیت

اریک اشمیت 

مدیرعامل سابق google

مهم ترین توصیه ای که در این سالها گرفتم این بوده :  حتما یک کوچ داشته باش

تونی رابینز

تونی رابینز  

نویسنده کتاب های موفقیت

مهم نیست که درچه پست و مقامی هستیم در واقع مسئله مهم اینه که تمام افراد به یک کوچ نیاز دارند

نتیجه‌گیری

به خود زمان بدهید. کمی در این مورد با خود وارد مذاکره شوید. تجربه یک جلسه کوچینگ شما را به کدام سمت هدایت خواهد کرد؟ چه بسیارند از دانش‌پذیران ما در فراکوچ که با شرکت در چند جلسه کوچینگ، رسیدن به آگاهی، اقدام به تغییر و درنهایت کسب نتیجه مطلوب و دلخواه، تصمیم به شرکت در دوره آموزش کوچینگ گرفته‌اند تا بتوانند این تجربه شیرین و منحصربه‌فرد را به دیگران هدیه دهند. همه تلاش ما این است که هر فرد خود یک کوچ باشد یا حتی اگر این امکان را ندارد بتواند با خیالی آسوده از کارکردهای بالقوه کوچینگ بهره‌مند شوند. ما در کنار شما خواهیم بود.

 

 

 

پرکاربردترین کلمات این حوزه:

معنای کوچینگ از زبان دانش پذیران

بیزینس کوچینگ

لایف کوچینگ

کوچینگ سازمانی

تربیت کوچ

 

 

خب قدم اول سفر کوچینگ را گذراندید!  

 

گام دوم

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند

سفر کوچ

شهریور ۱۵
انواع کوچینگ
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ استخدام کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ به عنوان شغل
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ بشوم ؟
شهریور ۱۵
چرا بهتر است فراکوچ را انتخاب کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ چیست؟
شهریور ۱۵
کوچ چیست؟
شهریور ۱۵
فرق کوچ با مشاور منتور و روانشناس
شهریور ۱۵
مزایای کوچینگ چیست
شهریور ۲۸
صدای مشتری

 

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *