کوچینگ به عنوان شغل

 

کوچینگ به عنوان شغل کوچ های حرفه ای کوچینگ را این گونه تعریف میکنند: ما در محیطی ارزشمند، معنادار، هدفمند و پردرآمد، به دیگران کمک میکنیم تا اهداف خود را محقق سازند. کوچینگ یکی از سریع ترین صنایع در حال رشد دنیا است، در واقع دومین صنعت در حال رشد صنعت کوچینگ میباشد. به همین دلیل ما کوچینگ را موج آینده می نامیم!

کوچینگ موج آینده است

تو به یک کوچ نیاز داری

 

اگر بخواهید جزو نسل اولی های دومین صنعت بزرگ جهان باشید میتوانید برنامه آموزشی فراکوچ را همین الان شروع کنید و بعد از ۸ ماه وارد بازار کار شوید.

مهارت ها و ابزار در کسب و کار

صنعت کوچینگ صنعت بسیار گسترده و بزرگی است و شما میتوانید انواع گرایش های متفاوتی را مشاهده کنید. اگر شما هم میخواهید وارد این حرفه شوید و مانند بسیاری از کوچ های حرفه ای کسب درآمد داشته باشید در ابتدا باید در جایگاه فعلی خودتان سطح عملکرد خودتان را ارتقا دهید. در حقیقت باید جا پایتان را در حرفه فعلی خود یا حرفه ای که میخواهید، ثابت کنید. در این مسیر کوچینگ فردی میتواند به شما در کسب مهارت های متفاوت کمک کند.

یکی از عوامل موثر در پیشرفت شغلی، پیشرفت مداوم مهارت ها و توانایی فردی و یا گروهی است. مهارت های مدیریتی از جمله مهارت هایی هستند که در هر نوع کسب و کار و یا شغلی نفش حیاتی ای را ایفا میکنند. اگر تصمیم خود را برای اینکار گرفته اید افزایش مهارت های مدیریتی اصلا دشوار نیست! مثلا چهار قدم ابتدایی عبارتند از:

 1. مهارت تصمیم گیری خود را تقویت کنید.
 2. خودتان را بهتر و بیشتر بشناسید.
 3. مهارت های ارتباطی خود را توسعه دهید.
 4. زمانی را برای تعلل و ارزیابی اختصاص دهید.

مهارت های رهبری نقش مهمی در پیشرفت شغلی فرد دارند. برای اینکه رهبر شایسته ای باشید و به پیشرفت شغلی خود کمک کنید، به مهارت های متفاوتی مانند خوب شنیدن و برقراری ارتباط نیاز دارید.

به دلیل رابطه نزدیک کوچینگ و آموزش، ارتقا و تقویت مهارت های آموزشی نیز یکی از الزامات شروع این مسیر است. آموزش می تواند بسیار طاقت فرسا و چالش برانگیز باشد. اما هر فردی به عنوان یک آموزگار باید در پیشرفت دانش پذیران خود مشارکت کند، اینگونه تدریس می تواند بسیار جذاب باشد. بهبود مهارت های اموزشی میتواند سخت باشد، اما هنگامی که درک بهتری از فوت و فن ها داشته باشید ، می توانید در کوتاه ترین زمان، کارهای ساده ای را برای افزایش اثربخشی مهارت های آموزشی خود انجام دهید.

مهارتهای روانشناختی یا مهارتهای ذهنی ابزارهایی ذهن محسوب میشوند. این ابزارهای ذهنی شامل مهارت هایی مانند افزایش اعتماد به نفس ، تعیین هدف و ایجاد طرز تفکر رشد بوده که در پیشرفت نقش بسزایی دارند. تقویت و بهبود مهارت های روانشناختس شما می تواند عملکرد و رفاه کلی شما را افزایش دهد. برای اطلاعات بیشتر درباره ارتباط بین روانشناسی و کوچینگ میتوانید به صفحه (جایگاه کوچینگ در روانشناسی) بروید!

کسب درآمد

کسب درآمد از دومین صنعت بزرگ جهان نباید سخت باشد! جالب است بدانید که صنعت کوچینگ صنعتی ۲٫۴ میلیارد دلاری درمیان صنایع آمریکاست که هر سال در حال افزایش است. شما میتوانید به عنوان یک بیزنس کوچ و یا لایف کوچ درآمد سالانه ای بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار داشته باشید.

 

کوچینگ به عنوان شغل

 

شغل دوم و پاره وقت

راستی! برای شروع حرفه کوچیگ نیازی نیست شغل فعلی خود را کنار بگذارید. شما می توانید کوچینگ را به عنوان شغل دوم خود ادامه دهید و یا آن را مانند یک مهارت ارتباطی قدرتمند یاد بگیرید. در ادامه مسیر میتوانید با کسب تجربیات و دانش افزایی، کوچینگ را به صورت جدی تر و به عنوان شغل اول خود انتخاب کنید و به طور مستقل از آن درآمد کسب کنید.

شغل اول و حرفه ای

اگر شما کوچینگ را به عنوان شغل اول خود انتخاب کرده اید، تبریک میگویم! حرفه کوچینگ در کنار مزایای بسیار آن سختی های بسیاری دارد و واقعا باید به کمک به دیگران علاقه مند باشید. کوچینگ واقعا کار بسیار رضایت بخشی است. حتی من، به عنوان یک کوچ، در این مسیر این احساس قوی هدفمندی را تجربه کرده ام.

کسب و کار کوچینگ

شاید بپرسید با انتخاب این حرفه چگونه میتوانم آن را گسترش دهم؟ یا اصلا بازار هدف من چگونه است؟ همانطور که قبل تر اشاره کردیم، صنعت کوچینگ صنعت بسیار بزرگ و گسترده ای است. بسته به انتخاب گرایش شما، بازار هدف شما  تغییر میکند.

اندازه بازار

افزایش تقاضا برای خدمات کوچینگ اولین ترند جهانی است، که البته انتظار می رود این افزایش تقاضا، بر هر بخش کوچینگ تأثیر بگذارد. می توان گفت که این رشد بزرگ بازار جهانی به دلیل تغییر درک جهانی از کوچینگ بوده است. خدمات کوچینگ قبلا خدمات لوکسی محسوب میشدند که در دسترس رهبران ارشد و مدیران عالی رتبه بوده است. اما در حال حاضر ، بازار جهانی آن را به عنوان یکی از عوامل مهم در موفقیت سازمان شناخته است.

 

کوچینگ چیست

 

نحوه ارائه خدمات

مشتری، بازار هدف، نوع خدمات همگی در نحوه ارائه خدمات شما تاثیر دارند. شما میتوانید خدمات کوچینگ خود را به صورت آنلاین، حضوری و یا به هر دو روش ارائه دهید. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خودشان را دارند.

انواع خدمات

کوچینگ داخلی به سادگی یعنی زمانی که کوچ ها در سازمان شما کار میکنند. کوچ شما میتواند مدیران، رهبران ، و یا کارمندانی باشند که تجربیات و دانش کافی برای اشتراک گذاری دارند. کوچ های داخلی مزایای متفاوتی دارند که در ادامه به آن میپردازیم:

 1. به خوبی از وضعیت داخلی سازمان مطلع هستند
 2. به راحتی در دسترس هستند
 3. از نظر مالی همکاری با آن ها به صرفه تر است.

بر خلاف کوچ های داخلی کوچ های خارجی در سازمان مشتریان خود کار نمیکنند. از آنجا که آنها تحت تأثیر سیاست داخلی قرار نمی گیرند ، راحت تر میتوانند بازخوردهایشان را ارائه دهند. کوچ ها خارجی می توانند منحصراً بر نیازهای مشتری خود قبل ، حین و بعد از جلسات کوچینگ تمرکز کنند. این مزایا معمولاً به نتایج قابل توجهی در عملکرد مشتری منجر می شود.

مدیران در نقش کوچ با کوچ ها داخلی شباهت های بسیاری دارد. در واقع هدف مدیران به عنوان کوچ ، توسعه توانایی و اطمینان دیگر مدیران در ارائه بازخورد حمایتی ، توسعه ای و تأثیرگذار است. با تحقق این هدف میتوان عملکرد بالا و توسعه حرفه ای دیگران را تضمین کرد.

کوچینگ به عنوان شغل

برندینگ

پس از انتخاب مسیر، بازار هدف، سبک ارائه خدمات و نوع آن باید برندسازی را شروع کنید. هر کسب و کار موفقی اهمیت این مرحله را به خوبی درک میکند. برندسازی بسته به نوع خدمات شما پیچیدگی خاص خود را دارد. اما میتوان فرآیند کاری آن را در چند قدم خلاصه کرد:

 
 1. نوع خدمات به صورت کاملا واضح و با جزییات مشخص کنید!
 2. درباره محصولات مشابه حاضر در بازار تحقیق کنید
 3. جایگاه احتمالی خود را با توجه به ویژگی های منحصر بفرد خدمات خود تعیین کنید.
 4. هویت برند تجاری خود را توسعه دهید
 5. برند خود را در بازار هدف مشخص و کوچک تری ارائه دهید.
 6. به بازخوردها و انتقادات سازنده توجه کنید.
 7. حال برند خود را در بازار هدف اصلی و یا بزرگتری ارائه دهید.
 8. برند خود را زیر نظر بگیرید و با ارزیابی مدوام بازار خود محصولاتی مطابق نیازهای مشتریان خود تولید کنید!

دیجیتال مارکتینگ

یکی از مهم ترین عامل های محسوب شدن کوچینگ به عنوان شغل ، دیجیتال مارکتینگ مبباشد! هر گونه بازاریابی که از دستگاه های الکترونیکی برای انتقال پیام های تبلیغاتی استفاده می کند، در عمل بازاریابی دیجیتال است. بازاریابی دیجیتال انواع مختلفی دارد ، از جمله فیلم آنلاین ، تبلیغات نمایشی و پست های رسانه های اجتماعی. برای بهینه سازی استراتژی های بازاریابی ، دیجیتال مارکتینگ الزامی است. بازاریابی دیجیتال می تواند به شما در شناخت مخاطبان ، کسب اطلاعات مهم درباره آنها و درک معیارهای بازاریابی کمک کند.

قیمت گذاری

شاید فکر کنید برای اینکه هزینه محصولات و خدمات خود را مشخص کنید باید هزینه های خود را محاسبه کنید و مقداری سود مشخصی بر آن اضافه کنید. اما قیمت گذاری و فرآیند آن چیزی فراتر از حساب و کتاب است.

شما در قدم اول باید ببینید که مشتری شما چه قدر مایل است برای محصول و یا خدمات شما بپردازد. قیمت گذاری بیشتر از آنکه به هزینه ها و آمار و ارقام مربوط باشد به میزان ارزش محصول یا خدمات برای مشتری ، بستگی دارد.

 

مزایای کوچینگ

 

فروش

مهارت های فروش مانند ماهیچه هایی هستند که به متخصصان فروش قدرت و انعطاف لازم را میدهند. فروشنده ها این ابزارها را از طریق تجربه و کوچینگ فروش می آموزند. یادگیری مهارت های فروش، مزیت رقابتی پایداری ایجاد می کند، زیرا تیم شما را در بازار فعلی متمایز می کند.

 کوچینگ، مهارتی برای زندگی خودم

شما میتوانید از کوچینگ به عنوان شغل یا مهارتی برای بهبود کیفیت زندگی فردیتان استفاده کنید. درست شنیدید! با خود کوچینگ شما میتوانید مسیر پیشرفت و دستیابی به اهدافتان را خودتان برای خودتان هموار کنید. از خود کوچینگ میتوانید برای بهبود زندگی فردی و یا اطرافیانتان استفاده کنید، برای مثال میتوان به حوزه های مرتبط زیر اشاره کرد.

پرکاربردترین کلمات این حوزه:

 

 

خب قدم هفتم سفر کوچینگ را گذراندید!

 

گام هشتم

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند

سفر کوچ

شهریور ۱۵
کوچینگ چیست؟
شهریور ۱۵
کوچ چیست؟
شهریور ۱۵
فرق کوچ با مشاور منتور و روانشناس
شهریور ۱۵
مزایای کوچینگ چیست
شهریور ۱۵
انواع کوچینگ
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ استخدام کنم؟
شهریور ۱۵
کوچینگ به عنوان شغل
شهریور ۱۵
چگونه یک کوچ بشوم ؟
شهریور ۱۵
چرا بهتر است فراکوچ را انتخاب کنم؟
شهریور ۲۸
صدای مشتری

 

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *