رمز و راز کسب ثروت با کوچینگ

کسب ثروت با کوچینگ از مباحثی است که اخیراً رشد چشم‌گیری داشته و بسیاری از سازمان‌ها و اشخاص حقوقی و حقیقی به‌طور بی‌نظیری از آن استقبال کرده‌اند. برخی از سازمان‌ها مشاور مالی را با کوچینگ ثروت جایگزین کرده‌اند.با توجه به گستردگی و توسعه کوچینگ در اکثر عرصه‌ها مانند کوچینگ توسعه فردی، بیزینس کوچینگ، کوچینگ آموزشی، کوچینگ خانواده، لایف کوچینگ و بسیاری از حوزه‌های دیگر که کوچینگ توانسته به جایگاه قدرتمندی دست یابد، راهیابی کوچینگ در حوزه ثروت نیز دور از ذهن نبود و اکنون توانسته طرفداران خود را بیشتر وبیشتر کند.

کوچ ثروت می‌کوشد تا از بُعد احساسی پول به آن بنگرید.

ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که اصلاً «کوچینگ ثروت یعنی چه؟» درواقع اگر این سؤال از یک کوچ ثروت بپرسید، خواهد گفت: «من به‌عنوان یک کوچ حرفه‌ای ثروت، به افراد کمک می‌کنم از بُعد احساسی پول به آن بنگرند.» اگرچه این تعریف به‌تنهایی« کسب ثروت با کوچینگ » و کاری را که یک کوچ انجام می‌دهد، به طور کامل توضیح نداده است؛ اما ما به شما کمک خواهیم کرد تا پایان مقاله به یک سری اطلاعات در مورد آن دست یابید. به‌عنوان یک مقدمه برای آشنایی با این نوع کوچینگ، به یک داستان واقعی از یکی از مشتریانمان در همین راستا خواهیم پرداخت تا متوجه شوید کوچینگ ثروت چیست.

داستان واقعی

یکی از مراجعین ما، یک خانم کهن‌سال و بهتر بگویم یک مادربزرگ مهربان بود. او می‌خواست یک مجموعه آموزشی تأسیس کند و تصمیم داشت حدود دو و نیم میلیارد آن را تأمین کند تا توسط نسل‌های آینده استفاده شود، اما پیش‌نویس اولیه این تصمیم، جهت «چگونگی استفاده آن» را ارائه نداد؛ بنابراین، کوچ ثروت مجموعه ما به او گفت، «من یکی از نوه‌های شما در دو یا سه نسل بعدی هستم که هرگز شما را ملاقات نکرده‌ام. آیا می‌توانم از این مجموعه برای حضور در مدرسه خصوصی، سپس در یک رشته کارشناسی و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری استفاده کنم؟ ازلحاظ مالی به همین مجموعه آموزشی وابسته خواهم بود؟» خانم مسن بی‌درنگ پاسخ داد: «نه». کوچ حرفه‌ای ما با جلسه کوچینگ چهارساعته، به او کمک کرد تا دقیقاً، به‌طور خاص مشخص کند چگونه نسل بعدی می‌تواند از مجموعه آموزشی او استفاده کند. سرپرستی که برای همین مجموعه انتخاب شده بود بسیار از این کوچ تشکر کرد.

درواقع با استفاده از کسب ثروت با کوچینگ، کوچ نقش تسهیل‌کننده خود را ایفا نمود و سؤالات «چه می‌شود اگر» را در نظر گرفت و به برخی از مهم‌ترین گفتگوها و تصمیماتی که مردم در زندگی خود خواهند گرفت، توجه کرد.

کوچینگ ثروت چیست؟

ثروت از دید هر فرد متفاوت است مثلاً می‌تواند برای یک فرد صداقت، خانواده، استقلال یا سلامتی باشد.

کسب ثروت با کوچینگ اساساً مطالعه رابطه فرد با پول و ثروت است. همه ما با پول در ارتباط هستیم و این رابطه اکثر رفتارها را در طول زندگی ما هدایت می‌کند. لحظه‌ای وقت بگذارید و بیندیشید. رابطه شما با پول چیست و چه رفتاری در زندگی امروز شما ایجاد می‌کند؟ بعد خواهید فهمید که مفهوم «ثروت فراتر از پول است». منظور از این گفته چیست؟ به بیان ساده، ارزش زندگی شما بیش از پول است. وقتی به رابطه خود با پول نگاه می‌کنید، درک خواهید کرد که بیشتر از اینکه برای شما مهم باشد، مفید است. به ارزش‌های خود فکر کنید، ارزش‌هایی مانند خانواده، آزادی، استقلال، معنویت، صداقت، وفاداری، درستکاری و غیره. سپس در نظر بگیرید که کدام برای شما خوشایند است. آیا شما از عشق، خانواده، معنویت، دانش یا روابط برخوردار هستید؟ هر فرد زمانی که به این ارزش‌ها برسد، اغلب خود را «ثروتمند» می‌داند زیرا … ارزش ثروت بسیار فراتر و والاتر از پول است.

در مباحث مربوط به کسب ثروت با کوچینگ، کار حوزه دیگری است که ارزش بیشتر ثروت از پول را نشان می‌دهد. آیا تابه‌حال کاری با درآمد نسبتاً خوب را به این خاطر رد کرده‌اید که عواملی غیر از درآمد در تصمیم‌گیریتان مؤثر بوده باشد؟ شاید به خاطر اینکه مدرسه فرزندتان را جابه‌جا نکنید تصمیم گرفتید به کار فعلی خود با درآمد معمولی ادامه دهید. یا شاید رئیس یا همكار فعلی خود را دوست دارید، با حتی ممکن است به دلیل نزدیک شدن به سن بازنشستگی، نیازی به تقبل زحمت تغییر شغل نمی‌بینید. گاهی ممکن است کار فعلی، مسیر رفت‌وآمدش برای شما کوتاه‌تر باشد و غیره. در آن لحظه که تصمیم گرفتید کار با درآمد بهتر را رد کنید، از مفهوم «ارزش ثروت فراتر از پول است» استفاده کردید.

مقوله دیگر مربوط به تأثیر ثروت بر زندگی افراد است. ثروت قابل‌توجه، فرد را در موقعیت شغلی، تأمین مالی کارآفرینان جدید یا کمک مالی قابل‌توجه به اهداف و سازمان‌هایی قرار می‌دهد که اهداف آن‌ها با اهداف او همسو است. برخی از این سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است ثروت بیشتری تولید کنند، اما چنین لذتی به‌ندرت در پول وجود دارد. اگرچه ممکن است تأثیر پول را در مقیاس‌های کوچک و بزرگ در بهبود جامعه دید؛ اما بازهم تأثیر ثروت بسیار بیشتر و چشم‌گیرتر است.

کوچ ثروت چه نقشی در کسب ثروت خواهد داشت؟

برای کسب ثروت با کوچینگ، یک کوچ ثروت به افراد و خانواده‌ها در زمینه‌های زیر کمک می‌کند:

 • آموزش خانواده:

تسهیل ملاقات‌ها و خلوت‌های خانوادگی، ارائه فعالیت‌هایی که بر میراث، ارزش‌ها و ارتباطات خانواده یا سیستم‌های خانواده تمرکز دارد، مفاهیم مشاغل خانوادگی (توزیع، مالکیت، سرپرستی) و آموزش و رهبری نسل بعدی.

 • طرز اداره مشاغل خانوادگی:

کمک به خانواده‌ها در ایجاد فرایندهای تصمیم‌گیری، ساختارها و توافق‌نامه‌هایی که باعث می‌شود نقش اعضای خانواده مشخص شود. از طریق شوراهای خانواده و با استفاده از یک فرایند رسمی، به ارائه راهنمایی درجهت اتخاذ تصمیمات می‌پردازد که بستری را برای شنیدن صدا، اشتراک اطلاعات و رفع مشکلات فراهم می‌کند.

 • برنامه‌ریزی جانشینی:

به خانواده‌ها در ایجاد برنامه‌ای برای انتقال نقش‌های اصلی بیزینس خانوادگی از یک شخص به شخص دیگر کمک می‌کند.

 • ارتباطات خانوادگی:

برای مکالمه‌های دشوار، فضاهای امنی را فراهم می‌کند. این نوع مکالمات طیفی از انتظارات بین نسلی در مورد زندگی روزمره تا فروش، تجارت و تعیین نحوه تصمیم‌گیری بعد از فروش را پوشش می‌دهد. موضوعات قابل‌بحث در این حوزه بی‌پایان است. اگرچه خانواده‌ها به لزوم پرداختن به این مسائل آگاهند؛ اما آن‌ها نمی‌دانند چگونه بدون ایجاد ناراحتی یا درگیری صحبت کنند و ممکن است حتی گاهی از صحبت کردن اجتناب کرده که این فقط اوضاع را بدتر می‌کند. داشتن یک کوچ ثروت این مکالمات و کینه‌ها را تسهیل می‌کند، باعث می‌شود اعتماد، درک و امکانات جدید و بیشتری برای همکاری مشترک به روش های هماهنگ فراهم شود. به‌طور خلاصه، در کسب ثروت با کوچینگ، کوچ به خانواده‌ها کمک می‌کند تا نتیجه دلخواه آینده را در حین کار، در شرایط پیچیده و اغلب مرتبط با احساسات، در طی یک دوره زمانی مشخص کنند.

برای آشنایی با مهارت‌های اصلی کوچینگ کلیک کنید

چرا برای خانواده‌ها استفاده از خدمات کسب ثروت با کوچینگ اهمیت بالایی دارد؟

کلید پایداری ثروت، وضوح انتظارات همراه با ارتباطات شفاف و باز است. مطالعات نشان می‌دهد که ۹۵ درصد از کل ثروت هر خانواده دیگر به نسل سوم منتقل نمی‌شود و رو به کاهش است. ۶۰ درصد آن ریشه در اعتماد و ارتباط ضعیف بین اعضای خانواده دارد. ۲۵ درصد دیگر نیز ناشی از وراث ناکافی است. در بیشتر موارد، نسل‌های قدیمی نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بدانند چگونه در مورد پول، انتظارات، امیدها، رؤیاها و یا نگرانی‌های نسل بعدی صحبت کنند؛ و نسل بعدی یاد گرفته است، هرچه سؤالی دارد، بی‌پاسخ بماند و چون برایش مهم نیست در موردش صحبت نمی‌کند.

برای رزرو جلسه کوچینگ با ما در تماس باشید

کلید پایداری ثروت، وضوح انتظارات همراه با ارتباطات شفاف و باز است.

کلید پایداری ثروت، وضوح انتظارات همراه با ارتباطات شفاف و باز است.

برای توضیح این مورد، به برخی نظرات پایانی که یک خانواده پس از یک جلسه اخیر به اشتراک گذاشته است، توجه کنید: مادر: این جلسه بسیار انرژی‌بخش بود! من از این جلسه وحشت داشتم و نمی‌دانستم پرسیدن سؤالاتی که باید به آن‌ها پاسخ داده شود تا این حد عالی خواهد بود. حالا تصمیم‌گیری برای ما خیلی راحت‌تر است.

دختر اول خانواده: قبل از برگزاری این جلسه با مشاور املاک خود ملاقات کردیم. فکر کردم این جلسه «کارها را به هم پیچیده» می‌کند. حالا می‌بینم که چقدر کار برای انجام دادن وجود دارد. من مشتاقانه منتظر دیدن سیاست‌های اشتغال خانواده و جلسات بیشتر با هیئت‌مدیره هستم.

دختر دوم خانواده: به کمک جلسه کوچینگ و ثروت‌اندوزی، امروز روز بدون مشاجره‌ای بود. بااینکه تمام‌روز بحث و گفتگو می‌کردیم اما واقعاً لذت‌بخش بود. من هنوز هم در مورد بسیاری از موضوعات مطرح‌شده سؤال دارم.

دختر سوم خانواده: چقدر خوب است که ابزارهای ارتباطی مناسب و بحث‌های بیشتر در مورد پول داشته باشیم. باید اقرار کنم که داشتن یک کوچ تسهیلگر تفاوت زیادی در ما ایجاد کرد.

پدر: با کمک کوچینگ صحبت در مورد پول و این مواردی که در مورد آن‌ها بحث کردیم آسان بود، آسان‌تر ازآنچه فکر می‌کردم. نمی‌دانستم با رفتن به جلسه، آیا این کار سخت است یا نه. من دوست دارم سیستم‌ها و سیاست‌ها را برای پرداختن به موضوعات اصلی به کار بگیرم و می‌دانم کارهای دیگری در انتظار است.

فهرستی از متداول‌ترین نیازهای خانواده‌ها در کسب ثروت با کوچینگ:

 • والدین نمی‌دانند که چگونه با فرزندان در مورد مسائل مالی بحث کنند و فرزندان از آن‌ها نمی‌پرسند چون نمی‌خواهند حریص تلقی شوند.
 • اگر در مورد فرضیات بحث نشود می‌تواند منجر به درگیری شود. «انتظارات ناگفته، کینه‌های از پیش تعیین‌شده هستند.»
 • حفظ امتیاز: ازنظر والدین، هر چیزی که عادلانه باشد لزوماً به معنای برابری نیست، اما برای نسل بعدی، عادلانه بودن به معنای برابری است. فرزندان در هر سنی یک امتیاز خاصی را کسب می‌کنند.
 • ثروت اغلب انگیزه کارهای خلاف قانون را افزایش می‌دهد؛ اما دید جامعه به این افراد از روی محبت نیست و درصورتی‌که مرتکب اشتباه شوند برایشان اهمیتی ندارد؛ این شرایط می‌تواند موجب منزوی شدن افراد ثروتمند شود. بعلاوه، به نظر می‌رسد پول نقص‌هایی را که در خود فرد و در روابط خانوادگی وجود دارد، تقویت می‌کند و درنتیجه افراد ثروتمند غمگین و تنها در خارج از کشور با روابط خانوادگی بیگانه وجود دارند. کسب ثروت با کوچینگ در این مورد کمک‌های شایانی به بسیاری از این افراد نموده و آن‌ها را از رویارویی با مشکلات و مسائل بیشتر در امان نگه‌داشته است.
 • برخلاف تصور عمومی، پول همه مشکلات را حل نمی‌کند و باعث خوشبختی بیشتر نمی‌شود. سه چیز وجود دارد که پول نمی‌تواند بخرد: عزت‌نفس، ارزش شخصی و اعتمادبه‌نفس.
 • افراد آنچه را که نمی‌دانند، در مورد آن نیز اطلاعاتی نخواهند داشت. اعضای خانواده که از کوچینگ ناآگاه‌اند، به‌تنهایی نمی‌دانند چه باید بپرسند و از طرفی کسانی که از آن بهره‌ می‌گیرند فکر می‌کنند همه‌چیز خوب است و نیازی به اشتراک اطلاعات ندارند.
 • پیش از هر چیز دیگری، والدین می‌خواهند فرزندانشان باهم کنار بیایند و آن‌ها می‌دانند که پول می‌تواند یک نیروی مخرب باشد. یک پدر ثروتمند اظهار داشت: بهترین هدیه‌ای که پدرم به من داد: «هیچ» بود، حتی یک ریال هنگام مرگ او برای من به ارث نگذاشت. کاش می‌توانستم همین کار را برای بچه‌هایم انجام دهم.

نتیجه‌گیری

مزایای کوچ ثروت برای خانواده

کسب ثروت با کوچینگ در کمک به خانواده‌ها برای بهبود مهارت‌های ارتباطی، ایجاد یک چشم انداز و مأموریت برای خانواده و ثروت آن، تکیه‌بر گفتگوهای مربوط به پول، ایجاد استراتژی‌های رسمی، تصمیم‌گیری در مورد مشاغل خانوادگی و در نظر گرفتن تعارضات به‌عنوان برخی فرصت‌ها به کار می‌آید. درحالی‌که پول پدیده‌ای پیچیده است، مکالمات پولی یک هنر به شمار می‌رود. افراد و خانواده‌هایی که با کوچ ثروت همراه هستند می‌توانند از طیف گسترده‌ای از موضوعات و مزایای آن بهره‌مند شوند؛ زیرا در گفتگوهای دشوار شرکت می‌کنند، با سیستم‌های خانواده آشنا می‌شوند و استراتژی‌های نظارت را طراحی می‌کنند. این یک روند نتیجه گرا است، تلاش برای دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت با تمرکز بر آینده و متعادل‌سازی منابع مالی با هماهنگی خانواده دارد.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *