مهارت پرسشگری کوچ در جلسه کوچینگ

مهارت پرسشگری در جلسات کوچینگ

دومین مهارت موردنیاز و ضروری برای یک کوچ، مهارت پرسشگری و به عبارتی مهارت طرح سؤالات هوشمندانه است. هنر طرح سؤال، بخش مهمی از گوش سپاری فعال است که منجر به کاوش بیشتر توسط کوچ می‌شود. پرسیدن سؤالات صحیح مؤثرترین راه برای طوفان ذهنی و دریافت ایده‌های کوچی و چگونگی نزدیک شدن کوچ به مسئله‌ای است که پیش روی آن‌ها قرار دارد. از این رو یکی از موارد مهمی است که ICF به آن توجه ویژه دارد، طرح سؤالات هوشمندانه است.

 

مهارت پرسشگری، توانایی کوچ را در این موارد بالا می‌برد:

 • ایجاد تمرکز
 • تحریک و خلق ایده‌ها
 • تشویق به اکتشاف
 • ایجاد تعهد

رشد و پیشرفت توانایی پرسشگری با طرح سؤالات «تحقیقاتی» صورت می‌گیرد تا اطلاعات لازم را برای کمک به درک بهتر کوچی ارائه کرده و به کوچ و کوچی در شفافیت هر چه بیشتر مسائل کمک نماید که البته این امر، برای موفقیت آن‌ها بسیار حیاتی است.

 

ترتیب طرح سؤالات کوچ از کوچی در طول جلسه کوچینگ

 1. سؤالات اول که برای ایجاد تمرکز روی موضوع موردنظر کوچی پرسیده می‌شوند.
 2. مرحله بعد، سؤالاتی که برای تحریک و خلق ایده‌های کوچی طرح‌شده‌اند.
 3. سؤالاتی که کوچ و کوچی را تشویق به اکتشاف توانایی‌ها، نقاط قوت و راه‌حل‌ها می‌کند.
 4. در پایان هر جلسه سؤالاتی که کوچی را نسبت به مسئولیت‌های خود تا دستیابی به هدف تا جلسه بعد متعهد نگه دارد.

مهارت پرسشگری باعث تمرکز و توجه افکار کوچی بر روی مسئله‌ای خاص می‌شود که قصد رسیدن به آن را دارد؛ بنابراین، توجه به آن‌ها در مسیر رسیدن به هدف کوچینگ بسیار مهم است. به‌عنوان کوچ ، از سؤالاتی بهره بگیرید که توجه کوچی را در مورد جنبه‌های خاص یک مسئله یا مشکل به‌طور کامل جلب کنید؛ مسئله‌ای که می‌خواهید کوچ را تشویق کنید تا با جزئیات درباره آن فکر کند. این کنکاش، فرصت و زمان لازم را برای کوچی فراهم می‌کند تا در پروسه‌ها، رویه‌ها، دیدگاه‌های رایج و ایده‌هایی شرکت کند که در حالت عادی به این رویدادها توجهی نداشته است. همچنین می‌توانید با استفاده از یک سؤال، کوچ را وادار کنید تا به دنبال ایده یا راه‌حل جدیدی برود که در غیر این صورت به ذهن او خطور نمی‌کرد. این نکته حائز اهمیت بسیاری است چراکه ممکن است همین ایده به ذهن کوچ هم نرسیده باشد.

چون کوچی در هنگام عملی کردن این تصمیمات و برنامه‌های مشخص، احساس مالکیت و تعهد بیشتری دارد، انگیزه بیشتری برای عملی کردن آن هم دارد. اقدامات کوچ با استفاده از سؤالات، کوچی را تشویق به دستاوردهای جدید خواهد کرد. سوال کردن به کوچ این فرصت را می‌دهد تا کوچی را برای در نظر گرفتن مشکلات احتمالی ناشی از یک اقدام خاص ترغیب کند. درنهایت، فراهم کردن بستر رشد و توسعه ایده‌های کوچی به این معنی است که تعهد او بیشتر شده و یک سری اقدامات حساب‌شده‌ای را در پیش خواهد گرفت.

 

اهمیت مهارت پرسشگری کوچ

 

انواع سؤالات یک کوچ در جلسه کوچینگ

مهارت پرسشگری هوشمندانه یک کوچ در جلسات کوچینگ این است که بدانید چه زمانی و چگونه از انواع مختلف سؤالات استفاده کنید تا تأثیرگذاری به حداکثر برسد. نوع سؤال و چگونگی طرح آن بسیار مهم و حیاتی است و ممکن است با یک سؤال اشتباه، جلسه از روند صحیح خود خارج‌شده و به نتیجه مطلوب نرسد. انواع مختلف سؤالات عبارت‌اند از:

 • باز
 • کاوشی
 • بسته
 • انعکاسی
 • جهت‌دار
 • فرضی
 • تفسیری

 

۱) سؤالات باز

معمولاً برای تشویق کوچی به صحبت به کار می‌رود تا بتوانید اطلاعات لازم را به دست آورید. آن‌ها اغلب با چرا ، چه چیزی ، کجا ، کدام‌ یک و چگونه شروع می‌شوند. وقتی مکالمه به‌ صورت آزادانه در حال انجام است، بهترین عملکرد را خواهد داشت. به‌ عنوان‌ مثال:

چگونه آن استراتژی مفید واقع شد؟

شما برای حفظ تیم در مسیر خود چه کاری انجام دادید؟

چگونه می‌توانید به نگرانی‌های این مشتری پاسخ دهید؟

 

۲) سؤالات کاوشی

از سؤالات کاوشی می‌توان برای شفاف‌سازی مطالبی که قبلاً گفته‌شده یا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن استفاده کرد. بسیاری از آن‌ها در ایجاد روابط مفید هستند، اما شما باید مراقب باشید که بیش‌ از حد از این سؤالات استفاده نکنید، زیرا این امر باعث می‌شود کوچ احساس کند در حال بازجویی یا حتی حمله به او هستید. هنگام طرح چنین سؤالاتی مطمئن شوید که علائم کلامی و غیرکلامی شما خنثی یا حمایت‌کننده هستند. این نوع سؤالات برای کشف جزئیاتی مفید است که در ابتدا نادیده گرفته‌شده یا بی‌ربط به نظر رسیده‌اند.

به‌ عنوان‌ مثال:

فکر می‌کنی چرا این‌طور است؟
معنی آن چیست؟
گزینه‌های شما برای حل مشکل چیست؟
آیا می‌توانید دقیق‌تر باشید؟
چه کسی درگیر است؟
سهامداران اصلی چه کسانی هستند؟
چه چیزی نیاز به آدرس‌دهی دارد؟
آیا گزینه‌ای وجود دارد که شما هنوز به آن توجه نکرده باشید؟
چگونه توانسته‌اید تا به امروز شرایط را تحمل کنید؟
یک ناظر عینی چگونه این وضعیت را توصیف می‌کند؟
در این شرایط بیشتر به چه چیزی اهمیت می‌دهید؟
نگرانی شما چیست؟

 

۳) سؤالات جهت‌دار

مهارت پرسشگری یک کوچ در جلسه کوچینگ با چگونگی طرح سؤالات جهت‌دار مشخص می‌شود. این سؤالات باید با احتیاط بسیار زیاد طرح شوند؛ زیرا پاسخ این سؤالات الزاماً پاسخی مشخص است، چیزی که با اخلاق کوچینگ مغایرت دارد. آن‌ها در شرایطی مفید هستند که کوچ به پاسخ دلخواه رسیده یا برای تأثیرگذاری بر تفکر افراد عنوان می‌کند. در حین جلسه کوچینگ، کوچ باید اطمینان حاصل کند که ناخودآگاه سؤال جهت‌دار نمی‌پرسد. اینجاست که باید گفت: کار نیکو کردن از پر کردن است. هر چه بیشتر در جلسات کوچینگ شرکت کند، مهارت بیشتری در به‌کارگیری این‌گونه سؤالات خواهد داشت. برای نمونه:

پس بهتر نبود…؟
فکر نمی‌کنی ما باید … داشته باشیم؟

 

پرسیدن سوالات جهت‌دار در جلسات کوچینگ

 

۴) سؤالات بسته

در طرح سؤالات بسته، مهارت پرسشگری بسیار مورد توجه است چرا که باید بدانید چه زمانی از آن استفاده کنید. سؤالات بسته نیاز به پاسخ «بله» یا «نه» کوچی دارد. از چنین سؤالاتی باید کم استفاده شود، زیرا باعث می‌شود هر طرف مکالمه احساس ناهنجاری و یک‌طرفه بودن کنند، اما در برخی موارد، پاسخ مثبت یا منفی لازم است. بهتر است در جلسه کوچینگ از آن‌ها اجتناب شود زیرا می‌توانند به رابطه و همدلی که بخشی اساسی از فرآیند است، آسیب برسانند.

 

۵) سؤالات بازتابنده

این گونه سؤالات در نتیجه گوش سپاری فعال کوچ طرح می‌شوند. سؤالات بازتابنده اغلب برای بررسی و روشن کردن درک شما استفاده می‌شود. این سبک سؤال به آنچه کوچ و کوچی با استفاده از کلمات دقیق خود گفته‌اند، بازمی‌گردد و به آن‌ها امکان می‌دهد تا دانش خود را در مورد یک موقعیت به‌طور کامل کشف کنند. این سؤالات همچنین فرصتی را برای کوچی فراهم می‌کند تا بتواند احساسات خود را در آن زمان خاص و بدون هیچ‌گونه توضیحی در مورد رویداد، بیان کند. استفاده از سؤالات انعکاسی به این معناست که می‌توانید از بیان تفسیر یا قضاوت درباره دلیل آن احساس کوچی، جلوگیری کنید. به‌ عنوان‌ مثال:

کوچی: من از خودم احساس ناامیدی می‌کنم.
کوچ: و این تجربه« از خودم ناامید شده‌ام» چیست؟
کوچی: کسانی که در حال نابودی هستند همیشه مرا درگیر می‌کنند.
کوچ – این رفتار «به‌هم‌ریختگی شما» شامل چه مواردی است؟

 

۶) سؤالات فرضی

سؤالات فرضی به کوچ این امکان را می‌دهد که چگونگی عملکرد کوچی یا نظرات او درباره یک وضعیت احتمالی را ارزیابی کند. این‌گونه سؤالات در ایجاد تفکر و گفتگو درباره ایده‌ها یا رویکردهای جدید برای یک مسئله، مؤثر هستند. به‌ عنوان‌ مثال:

اگر… چه‌کاری انجام می‌دهید؟
چه اتفاقی می‌افتد اگر …؟

 

۷) پرسش‌های تفسیری

پرسش‌های تفسیری یکی از بهترین ابزارها برای بررسی درک کوچ از گفته‌های کوچی و نشان‌دادن مهارت پرسشگری یک کوچ حرفه‌ای است. به‌ عنوان‌ مثال:

کوچی: من نمی‌توانم آن را تحویل دهم مگر اینکه حساب‌ها اطلاعات را به من در همان روز برسانند.
کوچ: من دارم می‌شنوم که می‌گویید اگر بخش حساب بتواند اطلاعات را در همان روزی که درخواست کرده‌اید به شما برسانند، می‌توانید آن را تحویل دهید. آیا من درست متوجه شدم؟

برای همراهی کوچی در دستیابی به برنامه و هدفش، اهمیت انتخاب نوع مناسب سؤال، فوق‌العاده به نظر می‌رسد و به عبارتی بهترین فرصت برای کوچ است که مهارت خود را بیشتر و بیشتر کند؛ اما در نظر گرفتن دام‌های رایج و معمول، به تسریع این پیشرفت کمک خواهد کرد.

 

انواع سوالات در جلسه کوچینگ

 

برای آشنایی بیشتر با کوچینگ، می‌توانید پکیج آموزش رایگان کوچینگ فراکوچ را دریافت کنید.

 

رایج‌ترین خطاهایی که کوچ‌های بی‌تجربه بدون داشتن مهارت پرسشگری، مرتکب می‌شوند.

 • پرسیدن سؤالات جهت‌دار یا خیلی بسته است.
 • سؤالاتی را طرح می‌کنند که به‌ جای جستجو در مسئله کوچی، دانش خودشان را منعکس کنند.
 • نمی‌توانند به‌ اندازه کافی سؤالات کاوشی را برای پیگیری موارد مطرح‌شده طرح نمایند.
 • برخی از سبک‌های پرسشگری می‌تواند نظرات شخصی کوچ را بیان کند، مشاوره دهد یا قضاوت کند که این امر مخالف با هدف کوچینگ است.

 

نتیجه‌گیری

به‌عنوان سخن پایانی، چند توصیه به کوچ‌های گرامی در مورد مهارت پرسشگری خواهیم داد. هر وقت سؤالی می‌پرسید به این فکر کنید که چگونه و از کجا سعی می‌کنید کوچی را بفهمید. اگر سؤالی که می‌پرسید منجر به یک گام مثبت به جلو نمی‌شود، پس باید از خود بپرسید چرا. آیا شما آن را به روشی اشتباه پرسیده‌اید؟ آیا کلماتی که استفاده کرده‌اید می‌توانند تعبیر سوء شوند؟ آیا نوع سوال مناسب بود؟ پاسخ‌هایی که با پرسیدن این موارد از خود می‌گیرید، شما را قادر می‌سازد تا توانایی طرح سؤال خود را افزایش داده و رفتار خود را در آینده تغییر دهید. از اینکه تا پایان این مقاله با ما بودید سپاس‌گزاریم. در صورت داشتن هرگونه سوال، انتقاد و پیشنهاد می‌توانید با کارشناسان مجموعه فراکوچ تماس بگیرید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه برای “مهارت پرسشگری کوچ در جلسه کوچینگ

 1. اشتراک‌ها: مهارت های مورد نیاز کوچینگ چیست؟ - فراکوچ - آکادمی بین المللی فراکوچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *