مفهوم کوچینگ به زبان ساده

آموزش کوچینگ

کوچینگ به زبان ساده

چرا کوچینگ مهم است؟


-کوچینگ چیست ؟

کوچینگ هنر بهسازی عملکرد خود یا دیگران است
کوچینگ به افراد کمک می کند تا با کشف توانمندیها و پتانسیل های درونی خود، از شرایط موجود فعلی به شرایط و سطح مطلوب خود برسند.


– کوچ کیست؟

کوچ، فردی است که با تکیه بر دانش کوچینگ و آموزش‌های استاندارد کسب شده، به ابزارهای یازده گانه کوچینگ مجهز است و روند رسیدن شما از نقطه موجود به نقطه مطلوب را تسهیل می کند


– کوچینگ چگونه اجرا می‌شود؟

صورت جلسات منظم دو نفره بین کوچ و مراجع و یا جلسات کوچینگ سازمانی که بین کوچ و پرسنل یک سازمان است برگزار می‌شود. این جلسات می‌توانند حضوری یا غیر حضوری (آنلاین) باشند

تغییر به وسیله کوچینگ

– در جلسه کوچینگ چه می گذرد؟

جلسه اول، جلسه معارفه است. در این جلسه، ابتدا مراجع مسئله خود را مطرح می‌کند و کوچ بررسی می‌کند که آیا مسئله مطرح شده، به وسیله کوچینگ قابل حل است یا اینکه مراجع نیاز به مشاور، روانپزشک، یا منتور و .. دارد.
اگر مسئله مورد نظر، به اصطلاح «کوچ‌پذیر» باشد، کوچ و مراجع در مورد تعداد جلسات مورد نیاز و همچنین هزینه جلسات و نوع برگزاری جلسات به توافق می‌رسند و در صورت تمایل قرارداد یا تفاهم نامه‌ای بین خود منعقد می‌کنند.
جلسه معارفه معمولا رایگان و یا با هزینه بسیار پایین برگزار می‌شود.
در جلسات بعدی، در شروع هرجلسه، هدف جلسه بر پایه روش SMART تعیین می‌گردد، وضعیت موجود و وضعیت مطلوب مراجع شفاف و سفر کوچینگ آغاز می‌شود.– کوچینگ برای چه مسائلی بهترین عملکرد را دارد؟

کمک چشم گیر در تصمیم گیری، رفع آشفتگی و سردرگمی، بهترین هدف گذاری و برنامه ریزی، ارتقاء سطح رضایت از خود، بهبود روابط اجتماعی، خانوادگی و عاطفی ، افزایش اعتماد به نفس از طریق ایجاد خودآگاهی ، کشف استعدادهای درونی و پنهان، کشف خواسته های عمیق درونی ، بالا بردن قدرت انتخاب، خودآگاهی و


– کوچ چگونه به مراجع کمک می‌کند؟

یک کوچ معتبر، طی مدت ۸ ماه آموزش خود در موسسه فراکوچ، تربیت شده است تا اولا: بتواند بی‌طرف و بدون قضاوت با شما و مسئله شما روبرو شود و ثانیا: بتواند با ابزارهای یازده‌گانه‌ی کوچینگ، سوالات مهم و درستی را از شما بپرسد و پاسخ های گفته شده و ناگفته شما را بشنود و سپس با ارائه بازخوردی دقیق و به‌دور از جانب‌گیری، مانند یک آئینه شفاف، تمام نقاط پیداو حتی ناپیدای مسئله شما را به شما نشان دهد


– آیا کوچ راهکار و توصیه ارائه می‌کند؟

خیر؛ در واقع اساسی ترین اصل در کوچینگ این باور است که : شما بهترین نسخه موفقیت خود را دارید، ولی به آن دسترسی ندارید.
پس کوچ مانند یک آئینه شفاف اما با زکاوت و دقیق، جوانب مختلف مسئله شما را برای شما آشکار می سازد و در نهایت این شما هستید که پس از رسیدن به «خودآگاهی»، تصمیم می‌گیرید که چه راهی را برای حل مسئله خود پیش بگیرید

کوچینگ از زبان ICF

– مرجع رسمی کوچینگ در جهان کجاست؟

فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF که از ۲۵ سال پیش فعالیت خودرا آغاز کرده است، مرجع رسمی و تدوین کننده استانداردهای آموزشی کوچینگ در جهان است.– مرجع رسمی کوچینگ در ایران کجاست؟

این امر در ایران یک گفتمان نسبتا نوپاست. موسسه های کوچک و بزرگ و همچنین مربیان و کوچ‌های معتبری طی سالهای گذشته به طور مستقل در این زمینه فعالیت کرده اند.
موسسه فراکوچ موفق به تدوین و ثبت استانداردهای آموزش کوچینگ در سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و همچنین در سازمان جهانی کار ILO شد که این موفقیت یک گام بزرگ در جهت تثبیت جایگاه رسمی کوچینگ در حوزه‌های آموزش و مهارت‌های ارتباطی و توسعه فردی شد.


– تفاوت کوچینگ با مشاوره چیست؟

در مشاوره، مشاور برای شما توصیه هائی دارد. ممکن است نکاتی را به شما آموزش دهد و یا از شما بخواهد طبق تجربیات فرد یا افرادی در گذشته رفتار کنید. اما کوچینگ تمام تمرکزش بر توانمندی‌های درون خود شماست و قصد دارد با شکوفا کردن این توانمندی‌ها، شما را به جایگاهی که انتظار دارید، برساند.


– چگونه یک کوچ معتبر پیدا کنیم؟

همانطور که می‌‎دانیم با ظهور هر پدیده‌ی مثبت، افرادی سودجو و منفعت طلب تلاش می کنند تا از جریان و موج به راه افتاده در جامعه سوء استفاده‌های شخصی نمایند. این روزها به وفور شاهد هستیم که افراد زیادی بدون اینکه هیچ گونه آموزشی در حوزه کوچینگ دیده باشند یا حتی زمینه و سابقه‌ای در حوزه توسعه فردی داشته باشند، نام کوچ را در صدر صفحات اجتماعی یا رزومه کاری خود درج میکنند. تا بتوانند از این جریان مثبت، اعتباری برای خود کسب کنند.
اما متأسفانه گاهی این موضوع باعث بی اعتمادی جامعه به اصل جریان می شود.
از این رو شناخت یک کوچ معتبر و آموزش دیده نیاز به دقت و بررسی دارد.
شما می توانید با تماس مستقیم با موسسه فراکوچ از طریق راه‌های ارتباطی زیر و درخواست رزرو جلسه کوچینگ، و یا مراجعه به وبسایت www.faracoach.com لیست کوچ‌های فارغ‌التحصیل از این موسسه را ببینید و بررسی کنید و یا از کوچ خود بخواهید مدرک اخذ شده و نام موسسه‌ای که در آن آموزش دیده را ذکر کند.


– چطور می توانم یک مربی حرفه‌ای شوم؟

اولین قدم، شور و اشتیاق درونی شما برای کمک به دیگران است. جامعه امروز ما نیاز به رشد و توسعه دارد. رشد و توسعه جوامع وابسته به رشد و توسعه افراد آن جامعه است. شما باید باور داشته باشید که میتوانید با کمک به رشد و توسعه افراد، جامعه و وطن خود را شکوفا کنید.
اولین قدم برای تبدیل شدن به یک کوچ حرفه‌ای ، شرکت در دوره های استاندارد تربیت کوچ است .
شما می توانید با پر کردن فرم زیر، و یا تماس با واحد ثبت نام موسسه فراکوچ، نسبت به ثبت نام یا کسب اطلاعات بیشتر اقدام کنید

درخواست مشاوره

تمایل دارید بیشتر بدانید ، کارشناسان ما آماده ارائه اطلاعات بیشتر هستند.

 

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند
این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

2 دیدگاه برای “مفهوم کوچینگ به زبان ساده

  1. مسعود گفته:

    بسیارعالیست چون درصدزیادی ازانسانهایی که میتوانندتوانمندشونددرسردرگمی مانده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.