افزایش اعتماد به نفس به روش کوچینگ

اعتماد به نفس

 

کوچینگ اعتماد به نفس 

تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به این معنا نیست که خود را با بقیه افراد مقایسه کنید و در هر شرایطی از بقیه افراد بهتر باشید بلکه به این معناست که در ذهن، خود را باور داشته باشید . وقتی که ما اعتماد به نفس داریم، در واقع به خودمان و توانایی هایمان باور داریم. ما باور داریم ه میتوانیم کارهای متفاوتی را با قدرت بیشتری انجام دهیم.

به بیان دیگراعتماد به نفس نوعی حالت ذهنی است. تفکر مثبت، تمرین، آموزش، دانش و صحبت کردن با سایر افراد همگی روش‌های مفیدی برای کمک به تقویت میزان باور به خود است. اعتماد به نفس از احساس سلامتی، پذیرش بدن و ذهن (عزت نفس) و باور به مهارت‌ها، توانایی‌ها و تجربیات بدست می‌آید.

اعتماد به نفس یک مقیاس ثابت نیست، اطمینان ما به اجرای نقش‌ها و وظایف می‌تواند افزایش یا کاهش یابد، گاهی روزها اعتماد به نفس بیشتری نسبت به سایر روزها داریم.

داشتن اعتماد به نفس از مهم ترین مزیت در کسب موفقیت در کسب و کار، خانواده و معاشرت با دوستان ارزشی که به شما داده میشود رابطه ی مستقیم با عزت نفس شما دارد. احترام به خود و احساس ارزشمندی شصی و در مجموع اتفاقاتی که برایتان در طول زندگی افتاده است اعتماد به نفس شما را میسازد. با تمام تجاربی که در زندگی آموخته ایم و کارهایی که برای آن تلاش کرده ایم یاد میگیریم چگونه اعتماد به نفس خود را بسازیم و چگونه به خود ایمان داشته باشیم..

 

بهبود اعتماد به نفس

 

ایجاد اعتماد به نفس 

یکی از سریع ترین راه ها برای ایجاد اعتماد به نفس نسبت به خود شناخت پیدا کنید. این که،در زن که چه کسی هستید و چه می خواهید. به مهارت هایی فکر کنید که به آنها نیاز دارید تا یک زندگی و شغل شگفت انگیز بسازید.
خودباوری یا اعتماد به نفس روشی است که شما نسبت به مهارت ها ، توانایی ها و رفتار خود احساس می کنید.
کسانی که سطح اعتماد به نفس بالایی دارند می توانند سریعاً مسائل را درک کنند و اطمینان داشته باشند که می توانند کارها را با استاندارد خوبی انجام دهند.
لازم نیست که واقعاً از توانایی های خود احساس اطمینان داشته باشیم تا برای دیگران مطمئن به نظر برسیم.
بسیاری از افراد می توانند تصویری از اعتماد به نفس کامل را به تصویر بکشند در حالی که از درون میترسند و احساس ضعف دارند.
این ایده که بتوانید ظاهر را حفظ کنید مفید است تا وقتی که یک ابزار موقتی باشد اما اگر ادامه دار باشد نیاز است برای داشتن اعتماد به نفس بیشتر و درونی کارهای عمیق تری انجام دهید.

هدف از کوچینگ در حوزه ی اعتماد به نفس، کمک به پیدا کردن اعتماد به نفس بیشتر در هر یک از زمینه­ مختلف زندگی است .

شاید احساس کنید که در زندگی اعتماد به نفس ندارید و بخواهید با بالا بردن آن به خواسته ای برسید. شاید بخواهید نسبت به ‌ظاهر و حالات درونیتون احساس بهتری داشته باشید. یا اعتماد به نفس لازم برای یافتن یک شریک زندگی جدید و به دست بیارید. شاید ناچار باشید که تصمیم‌های دشواری بگیرید اما از انجام اون سرباز میزنید چون اطلاعی از اینکه  که آیا چنین کاری درست  یا غلط می باشد در دست ندارید  . یا حتی مقام شغلی جدیدی به شما داده بشه و برای یک شروع بسیار عالی نیازمند کمک باشید.

در اغلب اوقات، خودباوری در بیشتر موارد ذکرشده قرار می گیرد و یک کوچ خوب به شما کمک میکند تا با ترس های خود رو به رو شوید ، نقاط قوت پنهان خود را کشف کنید و اطمینان داشته باشید که قادر به انجام آن کار هستید..

اعتماد به نفس در کوچینگ

موفقیت بیشتر و بزرگتر

بدون شک همه انسان ها دوست دارند جزو افراد موفق باشند. چرا که کیفیت زندگی  افراد موفق بسیار بالا تر از عموم افراد است. اکثر افراد چنین توانایی و قابلیت ها را به صورت بالقوه دارند اما فقط عده کمی موفق اند. دلیلش این نیست که این افراد جامعه چنین توانایی را ندارند بلکه به خاطر این است که آن‌ها نسبت به توانایی های خود باور ندارند. به همین خاطر جرئت انتخاب اهداف ارزشمند و بزرگ را ندارند و طبیعی است در این رابطه، کاری هم انجام نمی دهند و وقتی که اقدامی نباشد، اتفاقی هم نخواهد افتاد.

 

افزایش اعتماد به نفس

 

افزایش شجاعت و شهامت

اگر فقط یک مانع بین افراد و زندگی رویایی شان وجود داشته باشد، ترس است، ترس هم به این دلیل به وجود می آید؛ چون انسان ها به طور طبیعی از چیزهای ناشناخته مخصوصا اگر خارج از کنترل آنها باشد می ترسند و هر چیزی که باعث شود از منطقه امن عادت های خود خارج شوند آنها را به وحشت می اندازد. وقتی ما به توانایی خود ایمان داشته باشیم، شجاعت و شهامت ما افزایش پیدا می کند، جرئت و جسارت خارج شدن از منطقه امن عادت هایمان را پیدا می کنیم، ما به خودمان و توانایی هایمان اطمینان و ایمان داریم و می دانیم هر اتفاقی هم که بیفتد از پس آن بر خواهیم آمد.

زیستن با ارزش‌ها

وقتی با ارزش‌ها زندگی کنیم، دیگر نگران این نیستیم که به اهدافمان برسیم یا نه! چون اعتماد به نفس بالا و زندگی با ارزش‌ها، حتی در صورت نرسیدن به اهداف هم سطحی از رضایت و خشنودی به  شما هدیه می دهد که در لحظه لحظه زندگی، نگرانی و استرس‌های شدید را تجربه نخواهید کرد.  خودباوری به شما راه دسترسی به اهداف را نشان خواهد داد.

با داشتن ایمان به خود ،در زندگی دیگر نگران نرسیدن به اهداف خود نیستیم، وقتی با ارزش ها زندگی می کنیم در صورت نرسیدن به اهداف هم از خود رضایت کافی را داریم. دیگر در زندگی بدون داشتن نگرانی و استرس خود اعتماد به نفس دسترسی به اهداف را نشان خواهد داد .

علاوه بر این ، داشتن اعتماد به نفس، به شما این امکان را می دهد که  بهتر شوید و رشد بیشتری داشته باشید ، احساس بهتری نسبت به خود و توانایی خود خواهید داشت. این ، به نوبه خود ، اشتیاق و علاقه شما را نسبت به آنچه انجام می دهید ، افزایش می دهد  که این موضوع درنهایت باعث می شود به توانایی های خود  بیشتر اعتماد کنید. در پایان ،این روند باعث می شود چرخه مثبتی به وجود آید و احساس لذت و رضایت بیشتری داشته باشید.

کوچینگ فردی فضای امنی ایجاد می کند تا افراد بتوانند در مورد توانایی ها و استعدادهای خود آگاهی به دست آورند. اکثر افرادی که خود را باور ندارند به توانایی هایی که دارند آگاه نیستند و یا به  طور کلی به توانایی های خود ایمان ندارند.

کوچینگ فردی این امکان را برای افراد به وجود می آورد تا ویژگی ها و مهارت های خود را کشف کنند و به ارزشمندی خود پی ببرند. کوچینگ فردی باعث می شود افراد نقاط قوت و ضعف خود را سریع تر تشخیص دهند و راهکارهایی را برای تقویت آن ارائه دهند .

 

 

 

 

4/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه برای “افزایش اعتماد به نفس به روش کوچینگ

  1. اشتراک‌ها: ✔️ گوش دادن فعال چیست؟ چطور میتوانیم این مهارت را در خودمان ایجاد کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *