کوچینگ چیست

اگر بخواهیم فقط در یک جمله بگوییم:

کوچینگ (Coaching) یا مربی گری،

به افراد کمک می‌کند تا روی چیزی تمرکز کنند که اهمیت بیشتری برای آن‌ها دارد.

بیل گیتس:

هرکسی به یک کوچ نیاز دارد.

 Bill Gates :

Everyone needs a coach. 

دیدن این ویدئو در یوتیوب

تاریخچه کوچینگ

کوچینگ رشته جدید علمی نیست که به یک باره و ناگهانی به وجود آمده باشد. با این حال ظهور کوچینگ در دهه اخیر بوده است که واقعا می توان مفهوم ” کوچینگ ” را در زمینه تجارت و کسب و کار و خارج از محیط ورزشی یا گود مسابقات دید. پیش از ابداع واژه کوچینگ، افراد فعال در این عرصه برای اشاره به خودشان از عناوینی نظیر ” مربیگری “، مشاور، راهنما و گاهی از واژه دستیار استفاده می کردند

حوزه کوچینگ به مفهوم امروزی آن در اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی توسط توماس لئونارد (Thomas Leonard) در ایالات متحده آمریکا ایجاد شد. چند کوچ حرفه ای، درسال ۱۹۹۵، ICF  را به عنوان موسسه ای غیرانتفاعی پایه گذاری کردند تا ” کوچ ” های همکار با پشتیبانی از یکدیگر این حرفه را توسعه دهند.

سه سال بعد ICF فهرستی از صلاحیت های اساسی و ضوابط اخلاقی مرتبط، استانداردی را در زمینه کوچینگ به وجود آورد.

 

کوچینگ یعنی چه؟

کوچینگ مجموعه مباحثی است که می‌کوشد به انسانها برای زندگی بهتر کمک کند. همان حوزه‌ای که مارتین سلیگمن برای ترویج و تثبیت آن تلاش کرده و به نام روان شناسی مثبت گرا (Positive Psychology) شناخته می‌شود.

سلیگمن بارها تاکید کرده است که روانشناسی طی دهه های اخیر، عمر خود را فقط به حوزه نخست اختصاص داده و حوزه دوم کمتر مورد توجه قرار گرفته است. او متوجه شد تمرکز عمده روانشناسی قرن بیستم روی نقاط ضعف، عیب ها، آسیب ها و ترمیم آسیب ها بوده است و از توجه به توانایی ها و نقاط قوت افراد برای رشد و کمال غفلت شده است. سلیگمن پیشنهاد کرده است که روانشناسی نباید خود را به دیدگاه آسیب شناسانه محدود کند، بلکه باید به نیمه مثبت انسان نیز توجه نماید و از تمام توانایی ها و نقاط قوت افراد برای ارتقای سلامت ذهنی انسان استفاده شود. این همان چیزی است که در کوچینگ بر آن تاکید می شود.

کوچینگ چیست؟ ( ?what is coaching )

برای جواب به سؤال «کوچینگ چیست؟»، افراد را با توجه به نیازشان، به ۲ دسته تقسیم می­کنیم:

 • دسته اول: افرادی که می‌خواهند تعریف کوچینگ را از دیدگاه یک کوچ بررسی کنند؛
 • دسته دوم: افرادی که می‌خواهند با دید مراجع با کوچینگ آشنا شوند؛ و بدانند که یک کوچ، چه دستاوردی برایشان دارد.

 در ابتدا به سؤال ذهنی دسته اول می‌پردازیم و کوچینگ را از دید یک کوچ بررسی می‌کنیم. کوچینگ چیست ، پیدایش آن ریشه در کجا دارد و بر زندگی افراد چه تأثیری دارد؟

از زبان سلیگمن :

همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجعه کننده که در طی آن، مراجعه کننده با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش میدهد.

(International Coach Federation (ICF

فرآیند عملی کردن توانایی‌های بالقوه مراجع و همچنین تسهیلگری جهت وصل کردن اهداف و علایق درونی به اقدام‌های بیرونی در جهت رسیدن به هدف

(Institute Professional Excellence in Coaching (iPEC

کوچینگ چیست؟

۱- مربی گری یک روش قدرتمند و مؤثر در ایجاد انگیزه و تحسین ‌برانگیزترین روش موفقیت افراد است که از طریق پرسیدن و سفر کردن فرد در درون خود، ارتباط مؤثر و مفیدی بین کوچ و کوچی (مراجع) ایجاد می ‌کند. در این روش به پرورش ظرفیت ‌های درونی و احساس هویت‌ دادن به کارکنان و کمک به آن‌ها پرداخته می ‌شود. این کار باهدف توسعه مهارت ‌ها و شایستگی‌ ها و با تمرکز بر حوزه‌ های خاصی از مهارت یا رفتار (چون رهبری ‌کردن مؤثر و پرنفوذ اما ناپیدا) و با احترام کامل و رعایت اصول اخلاقی در پذیرش فرد به ‌عنوان بخشی از فرآیند کوچینگ، انجام می‌ گردد.

 • مکالمه‌ای که به یادگیری کمک می‌کند.
 • فرآیندی که فرصت‌هایی را برای بهبود و تغییر فراهم می‌کند.
 • راهکاری که کمک می‌کند افراد یا سازمان‌ها بهترین راه‌حل را پیدا کنند.
 • مجموعه‌ای از ابزارها و روش‌ها که فرآیند یادگیری را پشتیبانی می‌کند.

افرادی که از کوچینگ استفاده می‌کنند دیدگاه‌های جدیدی را درباره فرصت‌ها و مشکلات فردی، مهارت‌های بیشتر در تصمیم‌گیری و تفکر، روابط بهتر با دیگران و اطمینان در انجام وظایف زندگی و کارشان تجربه می‌کنند. آن‌ها می‌توانند هم‌زمان با تعهد برای بالا بردن کارایی‌های شخصی خود، به نتایج تحسین‌بر‌انگیزی در حوزه‌های بهره‌وری، رضایت فردی از زندگی و کار و دستیابی به اهداف مربوطه دست یابند.

 

 

امروزه افراد معتقدند که باید مسئول زندگی خودشان باشند و کوچینگ به افراد کمک می‌کند تا به این خواسته برسند. لذا، کوچینگ به رشد خود ادامه می‌دهد.

۲- کوچینگ هنری است که یادگیری، توسعه و عملکرد یک شخص را آسان ‌تر می‌ کند، خودآگاهی شخص را ارتقاء می ‌دهد و به او کمک می ‌کند تا گزینه ‌های مختلف رسیدن به هدف را شناسایی کند. افراد از این طریق می ‌توانند راه‌ حل های خود را بیابند، مهارت ‌های خود را توسعه دهند و دیدگاه ‌ها و رفتارهای خود را تغییر دهند. هدف اصلی کوچینگ از میان برداشتن شکاف بین توانایی بالقوه افراد و عملکرد آن‌ ها است.

۳- جوهره کوچینگ این است که افراد را تشویق می ‌کند تا مسئولیت‌ های خود را بپذیرند، قدرت توانایی هایشان را تجربه کنند، سراغ یادگیری بروند، در حل مسئله خلاق باشند، بتوانند تصمیمات عالی اتخاذ کنند و از تمام پتانسیل و توانایی خود بهره ببرند. ما با ظرفیت انجام این کارها متولد شده ‌ایم و این هدیه تکامل به ما است. پیشرفت در زمینه علم اعصاب اثبات کرده است که علیرغم فرضیه تثبیت‌ وضعیت مغزی انسان در نوجوانی و سپس افول تدریجی آن در دوران سالمندی، مغز ما “پلاستیکی” است و همچنان در سالمندی می ‌تواند رشد کند. با این حال، خیلی خوب می ‌دانیم که روحیه انسان خیلی راحت درهم می ‌شکند.

همه‌ ما کسانی را می‌شناسیم که با بی‌تفاوتی جلوی صفحه‌ی تلویزیون خود می‌نشینند، در محل کار خیلی کار نمی‌کنند، سر کلاس درس خیال‌بافی می‌کنند، فعالیت‌های بی‌فایده‌ای مانند مصرف الکل و مواد مخدر انجام می‌دهند و وقتی که زندگی‌شان به بدترین نقطه‌ی ممکن می‌رسد، دیگران را مقصر می‌دانند. چه چیزی مسیر زندگی ما را تعیین می‌کند؟ جواب این است که محیط اجتماعی فاکتور بسیاری مهمی است؛ چه در حال رشد باشیم، چه در زندگی کاری.

کوچینگ چه کار می کند؟

مربی گری یک روش قدرتمند و مؤثر در ایجاد انگیزه و تحسین‌برانگیزترین روش موفقیت افراد است که از طریق پرسیدن و سفر کردن فرد در درون خود، ارتباط مؤثر و مفیدی بین کوچ و کوچی ایجاد می‌کند. در این روش به پرورش ظرفیت‌های درونی و احساس هویت‌دادن به کارکنان و کمک به آن‌ها پرداخته می‌شود. این کار باهدف توسعه مهارت‌ها و شایستگی‌ها و با تمرکز بر حوزه‌های خاصی از مهارت یا رفتار (چون رهبری‌کردن مؤثر و پرنفوذ اما ناپیدا) و با احترام کامل و رعایت اصول اخلاقی در پذیرش فرد به‌عنوان بخشی از فرآیند کوچینگ انجام می‌گردد.

کوچینگ از زبان ICF

کوچینگ یعنی همکاری با مراجعین در یک فرآیند خلاقانه و برانگیزاننده تفکر که برای آن ‌ها الهام‌ بخش بوده و پتانسیل حرفه ‌ای و فردی آن ‌ها را افزایش می ‌دهد و به ‌طور خاص در محیط‌ های پیچیده و نامطمئن امروزی اهمیت دارد. کوچ برای مراجع به ‌عنوان فردی متخصص در زندگی و کار خود احترام قائل است و معتقد است که هر فرد خلاق، مدبر و کامل است.

کوچ برای مراجع به‌عنوان فردی متخصص در زندگی و کار خود احترام قائل است و معتقد است که هر مشتری خلاق، مدبر و کامل است.

 بر این اساس مسئولیت کوچ این است که (ICF, 2014) :

۱-   هم­ راستا با آنچه مشتری می‌خواهد، اکتشاف و شفاف‌سازی کند.

  ۲-   مشتری را به کشف خود تشویق کند.

 ۳-    راه‌حل‌ها و استراتژی‌های خود مشتری را استخراج کند.

۴-     مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مشتری را حفظ کند.

این فرآیند به مشتری کمک می‌کند تا در حالی که مهارت‌های رهبری خود را توسعه می‌دهد و توانایی‌های بالقوه خود را رمزگشایی می‌کند، به‌طور چشمگیری چشم‌انداز خود را به کار و زندگی بهبود بخشد.

 

دیدن کلیپ در یوتیوب

کوچینگ چیست؟

اگر به این جمله ارزشمند افلاطون نظری بیافکنیم که می‌گوید:
آنچه سبب می‌شود که نیستی صورت هستی به خود گیرد، آفرینش و خلاقیت است. از این رو همه هنرها آفریدن است و استادان و هنرمندان همه خلاق و آفرینش‌گر هستند. و آن را با حرف عمیق اسپنسر که بزرگ‌ترین هدف آموزش و پرورش را نه دانش‌آموزی بلکه کنش‌آموزی می‌داند مقایسه کنیم، به این سخن حقیقی می‌رسیم که وظیفه استادان خلاق و آفرینش‌گر، آموزش‌ کنش به افراد است و این دقیقاً تعریف مربیگری است.
مخلص کلام:

مربیگری (کوچینگ – Coaching ) به افراد کمک می‌کند تا روی چیزی تمرکز کنند که اهمیت بیشتری در زندگی آن‌ها دارد: کسب و کار و مسائل شخصی.

انواع کوچینگ

درحقیقت کوچینگ بر اساس نوع فعالیت تقسیم بندی دقیقی ندارد ، اما سه دسته ثابت وجود دارد که در برخی از موارد با هم اشتراک دارند:

کوچینگ زندگی (لایف کوچینگ)
کوچینگ کسب و کار (بیزنس کوچینگ)

 

کوچینگ از زبان بزرگان

تیموتی گالوی

تیموتی گالوی: ( نویسنده کتاب مربیگری به سبک بازی درونی )

کوچینگ را باز کردن پتانسیل‌ها برای افزایش عملکرد خود می‌داند و بر این قائل است که کوچینگ کمکی به یادگیری افراد است و آموزش نمی‌باشد.

سر جان هنری داگلاس ویتمور: (نویسنده کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر )

در سطح پایه و مقدماتی، کوچینگ یک روش و فن معلمی است که با تمرین به مهارت تبدیل می‌شود و با اهداء و فداکاری به‌صورت هنر در می‌آید.

سر الکس فرگوسن:

کوچینگ نوعی رابطه تعاملی است که به افراد در زمینه شناسایی و هدایت و تحقق اهداف شخصی و شغلی، سریع‌تر از آنچه که خود قادر به انجام آن هستند، کمک می‌کند و علاوه بر افزایش مهارت‌های ارتباطی، حل‌مسئله، کارگروهی و ارتقای توانمندی‌های فردی، به توسعه شایستگی‌های اصلی شغل نیز می‌انجامد.

مارشال گلد اسمیت: (نویسنده کتاب سازمان فردا )

رهبران بزرگ باید ظرفیت‌های بالایی داشته باشند. آن‌ها باید استراتژی، دانش شغلی، پدیده جهانی‌شدن و تأثیر فناوری بر کسب و کارشان را درک کنند. رهبران باید روی افراد تأثیر بگذارند، برای آن‌ها الهام‌بخش باشند و آن‌ها را به حرکت وا‌دارند. برای بهبود رفتار رهبران در محیط کار، آن‌ها باید زیر نظر یک مربی باشند و فرآیند مربیگری برای آن‌ها انجام شود. مربیگری یک کار فنی یا فکری نیست، بلکه موقعیت و فرصتی است که خود مدیران باید بخواهند و بپذیرند و ایجاد کنند.

مت سامرز: ( نویسنده کتاب کوچینگ در عمل )

 به اعتقاد من هر مدیر یک کوچ است، چه دوست داشته باشد چه نداشته باشد؛ بنابراین باید در این کار خوب باشیم.

اهمیت کوچینگ

و اما برای جواب به دسته دوم و پاسخ به این سؤالات که «چرا کوچینگ ارزشمند است؟ چرا افرادِ موفق کوچ دارند؟ چرا افرادی که سودای اهداف کلان در سر دارند و در دنیای رقابتی در حوزه خود حرف اول را می‌زنند، از کوچینگ استفاده می­کنند؟»، باید توجه داشت که هر فرد در هر مقطع از زندگی خود، درگیر هدف بزرگی است که برای رسیدن به آن با فراز و نشیب­ های متنوعی روبه­ رو می­ شود؛ گاهی چنان بی‌انگیزه که رمقی برای ادامه ندارد و گاه چنان پر انرژی که چندین برابر از توان خود تلاش می­کند. ازاین‌رو به فردی نیاز است که به دور از قضاوت­های شخصی، او و فعالیت­ هایش را ارزیابی کرده و هم­شانه او، از آن­چه که مشاهده می­کند، بازخورد دهد. این دلایل ساده اما بسیار کلیدی و حساس، ضرورت کوچینگ را بیش‌ازپیش نمایان می­کنند.

در این خصوص، بیل گیتس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت مایکروسافت بر این عقیده است که: «هر فرد به یک کوچ نیاز دارد» و در ادامه خاطرات خود در خصوص کوچینگ را این‌چنین بیان می­کند: «زمانی که من در حال ساخت اولین شرکتم بودم، متوجه شدم که بزرگ‌ترین محدودیت در مسیر رشد شرکتم، رشد شخصی و فردی من به عنوان پایه­ گذار و مدیرعامل است. ازاین‌رو، یک کوچ استخدام کردم که طی ماه‌ها، ۱۰ کوچ خبره من را برای برنامه‌های توسعه استراتژیک، حیات بخشیدن به ارزش‌های شرکت و کار از طریق موقعیت‌های بین فردی پراسترس، یاری کردند؛ به­ طوری­که من در کار بسیار قاطع­ تر و مصمم ­تر شدم که ارزش آن برای من غیرقابل وصف است.»

خواندن این مقاله توصیه می شود

 آموزش کوچینگ

اگر بخواهیم به سؤال «چرا کوچینگ ضرورت دارد؟» پاسخ دهیم، ابتدا به ‌ساکن باید به پیچیدگی‌های دنیای امروز اشاره کنیم. با پیچیده ­تر شدن ارتباطات در دنیای امروز، نقش تکنیک‌هایی چون کوچینگ نیز در بروز عملکرد مؤثر، لذت بخشیدن به توانمندی‌ها و قرار گرفتن افراد در فضای یادگیری و یاددهی در سازمان‌ها، بیشتر احساس می­شود. افراد برای توسعه فردی به مهارت‌ها و فنون نوآورانه­ بیشتری پیوند می­خورند؛ تا آن­جا که فنونی چون کوچینگ در نزد نخبگان و مدیران برنامه‌ریز، نه‌فقط یک مهارت و فن، بلکه به‌عنوان هنر تحول‌آفرین شناخته می­شود. عملکرد کوچینگ زمانی پیچیده‌تر و حساس‌تر می­شود که نیاز سازمان‌ها، علاوه بر الزامات سازمانی، با سلامت و شادابی و افزایش عملکرد پرسنل سازمان نیز چشمگیرتر می­شود؛ به صورتی که سازمان‌ها و مدیران استراتژیست باید پاسخگویی قوی­تری به مشتریان، مراجع و مردم ارائه دهند. اجرای راهبرد کوچینگ علاوه بر اینکه فرهنگ یادگیری، فرهنگ رقابت سالم، ارتباطات شایسته، تعامل و همکاری و کسب بهترین تجارب را ترویج می­دهد، ایده­های بسیار خوبی را نیز برای عملکرد سریع، یادگیری مؤثر و لذت بخشیدن به یادگیری و یاددهی به مدیران و کارکنان می­دهد.

 

 

برای مثال، کوچینگ ابزار بزرگی برای بازار کار چالش‌برانگیز امروز است. امروزه تغییرات شغلی و نیز تعداد افرادی که برای ایجاد و راه‌اندازی شرکت‌های کوچک یا خوداشتغالی تلاش می‌کنند، بیشتر شده است. برخی از عوامل دنیای واقعی و پرتلاطم امروز به شرح زیر هستند:

۱- تغییرات سریع تکنولوژی
۲- تغییر نیازها و سلایق مشتریان
۳- کمبود تعداد کارمندان بااستعداد در صنایع خاص
۴- تفاوت زیاد بین اهداف و نیازهای مدیران گذشته با نیاز مدیران فعلی برای رسیدن به نتایج مطلوب
۵- ترس از نبود امنیت شغلی و فشار زیاد در محیط کار

 

 

روند جالبی که ممکن است از آن مطلع باشید یا نه این است که بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های موفق یا به‌تازگی از برنامه‌های کوچینگ برای بالا بردن امتیاز و رشد سازمانی خود استفاده می‌کنند یا قبلاً استفاده از آن را آغاز کرده‌اند.

این سازمان‌ها می‌دانند که پشتیبانی و رشد مهم‌ترین منابعشان که همان نیروی انسانیشان است، مزیت‌های بسیاری دارد. در حال حاضر، کارکنانی که عملکرد عالی دارند و نیز رهبران در حال ظهور و مدیران رده متوسط تشویق و ترغیب می‌شوند تا کوچینگ انفرادی را امتحان کنند. این کار به‌نوبه خود باعث موفقیت سازمانی می‌شود و احساسات واقعی، احترام، انگیزه و ارزش را می‌سازد.

یکی از خوانندگان مجله فرچون (Fortune) در آمریکا می‌گفت: “با اصرار کارفرمای خود در حالی که فریاد می‌زدم و پای خود را به زمین می‌کوبیدم وارد تجربه کوچینگ شدم؛ اما پس از آن چشمانم به طرز عجیبی باز شد. وارد جزئیات سخت و ترسناک عادت‌های بد مدیریتی (که بدون فکر در طول دوره ۱۴ ساله کاریم پیدا کرده بودم) نمی‌شوم، اما اعتراف می‌کنم که طی حضور در ۱۲ هفته دوره فشرده کوچینگ اخیراً ۳ بار ارتقای مقام اداری پیدا کرده‌ام.

 

خواندن این مقاله توصیه می شود

درخواست جلسه کوچینگ

از جمله مواردی که ضرورت‌های کوچینگ امروزی را افزایش داده است:

 • افزایش پیچیدگی‌های محیطی و در نتیجه افزایش مشکلات و چالش‌های کاری
 • ناتوانی افراد در پاسخگویی به محیط پویا (دینامیک) و متنوع
 • گسترش بخش خدماتی در کسب و کارها و ایجاد شرایط کاری متنوع، با توجه به ویژگی‌های این حوزه و اهمیت توجه به افزایش مستمر کیفیت فرآیندها
 • نیاز به استفاده سریع از آموخته‌های تجارب محیط کار برای رسیدن به عملکرد مطلوب
 • افزایش اهمیت مدیریت دانش و انتقال دانش ضمنی به کارکنان طی فرآیندهای کاری
 • ​افزایش تمایل کارکنان برای رشد و پرورش قابلیت‌های خود در مسیر شغلی مطلوبشان و نیاز به روش‌های متنوع برای افزایش دانش و مهارت‌های شغلی

تفاوت کوچینگ ، مشاوره و منتورینگ به زبان ساده

تفاوت اصلی بین یک مشاور و یک کوچ این است که چگونه برای حل یک مساله اقدام می­کنند. یک مشاور خودش راه ­حل را پیدا می کند، در حالی که یک کوچ از مراجع خود برای رسیدن به نتیجه مطلوب حمایت می­کند و تصمیم­ گیری را به خود شخص واگذار می­کند. بدیهی است که هم ­پوشانی­ های ظریفی در این میان وجود دارد؛ زیرا یک مشاور ممکن است گاهی اوقات به شکل یک منتور و یا کوچ نیز ظاهر شود. شاید لازم باشد تفاوت بین نوع پرسش­گری، تمرکز، هدف و ماموریت در شیوه­ های گوناگون تسهیل­گری، به شکل مفهومی ارائه شود:

 

شیوه یادگیری

کوچینگ

مشاوره 

منتورینگ

پرسش چگونه؟ چرا؟ چه چیز؟
تمرکز  حال گذشته  آینده 
هدف تقویت مهارت ها  غلبه بر موانع روان شناختی  پیشرفت و تعهد در قبال اهداف آموزشی
مأموریت افزایش شایستگی تعمق خودآگاهی افق گشایی

آموزش مهارت کوچینگ

 آموختن مهارت کوچینگ (coaching)، به شما کمک می کند تا در تصمیم گیری کاملا آگاهانه عمل کنید و با درک درست دنیای درون خود، زندگیتان را مدیریت کنید. به طور کلی، کوچینگ مشارکت بین کوچ و مراجعه کننده است که در یک فرآیند مستمر، به وی کمک می کند تا با رجوع به درون خود و با شناخت دقیق پتانسیل ها و محدودیت های موجود، به نتایج رضایت بخش در زندگی و کسب و کار خود دست یافته و از زندگی با کیفیتی برخوردار شود.

آکادمی بین المللی فراکوچ (faracoach.com)، از سال ۱۳۹۶ تا به امروز دوره‌های تربیت کوچ حرفه ای را در سطوح مختلف و طبق استانداردهای بین‌المللی برگزار کرده است. آموزش‌های کوچینگ ارائه‌شده در آکادمی فراکوچ تحت نظارت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ  ICF(بزرگ ترین سازمان نظارتی کوچینگ در دنیا) است. با گذراندن دوره های آموزش کوچینگ در یک آکادمی معتبر و تحت نظارت استاندارد یک مهارت، این اطمینان را به مراجعان خود می دهید که جلسات برگزار شده توسط شما، از شرایط مطلوب و قابل اطمینانی برخوردار است.

دقیقا کوچینگ چیست؟

کوچینگ طرح موضوع است، نه دخالت‌کردن در موضوع.
کوچینگ کمک به دیگران برای یادگیری است نه تدریس مسائل به آن‌ها.
کوچینگ نیروی انگیزشی و ترغیب‌کننده و لذت بخش در یادگیری است.
کوچینگ تمرکز بر عملکرد، با استفاده از ظرفیت‌های موجود، است.
کوچینگ آزادسازی پتانسیل و ظرفیت‌های موجود است.
کوچینگ کمک به افراد برای دستیابی به وضعیت مطلوب و بهبود آن است.

 کوچینگ چه چیز نیست؟

به معنی گفتن و دستور دادن به افراد درباره آنچه که باید انجام دهند و چطور باید انجام دهند، نیست.
ساختاربندی آن مشابه آموزش و مشاوره نیست.
به معنی ارائه بازخوردهای غیرضروری نیست.
ناجی افراد و ارائه‌دهنده‌ی همه پاسخ‌ها به آن‌ها نیست.
صرفاً برای افراد ضعیف نیست.
یک معیار صرفاً انضباطی نیست.

اگر بخواهیم فقط در یک جمله بگوییم:

کوچینگ به افراد کمک می‌کند تا روی چیزی تمرکز کنند که اهمیت بیشتری برای آن‌ها دارد.

نظر دانش پذیران فراکوچ

برای درک بهتر نحوه عملکرد کوچینگ، خود یک جلسه کوچینگ تجربه کنید.

اولین جلسه کوچینگ را رایگان تجربه کنید

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند

مقالات پیشنهادی

محصولات پیشنهادی

5/5 - (18 امتیاز)

8 دیدگاه برای “کوچینگ چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.