کوچینگ چیست

در سال ۲۰۱۳ بیل گیتس در یکی از بزرگترین دورهمی ها به اهمیت کوچینگ در آینده بشر پرداخت. اولین جملات بیل گیتس در این کنفرانس این بود:

“Everyone needs a coach. It doesn’t matter whether you’re a basketball player, a tennis player, a gymnast or a bridge player. We all need people who will give us feedback. That’s how we improve.“

همه به یک مربی نیاز دارند. فرقی نمی کند بسکتبالیست باشید، تنیسور، ژیمناستیک یا بازیکن بازی بریج. همه ما به افرادی نیاز داریم که به ما بازخورد بدهند. اینطوری پیشرفت می کنیم.

popmake-19423

خلاصه کتاب ” کوچینگ چیست؟ ” استاد یاسر متحدین

قیمت : ۷۰/۰۰۰ تومان    رایگان

کتاب کوچینگ چیست یاسر متحدین

کوچینگ چیست؟

در پاسخ به این سوال که کوچینگ چیست؟ باید بگویم کوچینگ فرآیندی است که یک کوچ (فرد مربی در حوزه کوچینگ) با داشتن مهارتِ ایجاد یک فضای امن، قابل اعتماد و اطمینان، باعث ایجاد ارتباط با مراجع خود می شود. در کوچینگ، یک کوچ حرفه ای، با گوش دادن فعال و پرسیدن سؤالات کلیدی از مراجع، به او یادآور می ‌شود که از تمامی توانایی خود، در جهت حل مسائل استفاده کند. چرا که کوچ‌ها اعتقاد دارند که هیچ‌ کس به اندازه خود فرد، برای حل مسائلش، از جنبه‌ های زندگی خود آگاه نیست.

 

تعریف کوچینگ به زبان ساده و مفهومی

به زبان ساده، کوچینگ فرآیندی است که هدف آن بهبود عملکرد است و به جای گذشته یا آینده دور، بر «زمان حال» تمرکز دارد. به عبارتی، «کوچینگ باز کردن پتانسیل یک فرد برای به حداکثر رساندن عملکرد خود است.»

در کوچینگ، کوچ‌ها بدون هیچ قضاوتی، به مراجع کمک می ‌کنند که تکه‌ های پازل زندگی خود را کنار هم چیده و از آن تابلوی زیبا و شفافی بسازد. کوچینگ یک رابطه حمایتی دوسویه است که در آن کوچ با همراه شدن با مراجع، باعث می شود مراجع تمام نیرو و تمرکز خود را بر روی مسیر رسیدن هدف بگذارد.

 

کوچ کیست؟

کوچ فردی است که به‌طور حرفه‌ای آموزش دیده است تا شما را در مسیر به حداکثر رساندن توانایی­ها و دستیابی به نتایج دلخواهتان همراهی کند. او کسی است که شما را حمایت می‌کند تا اهداف خود را شناسایی کرده و در طول مسیر شما را تشویق می‌کند تا نسخه بهتری از خودتان بسازید. به طور کلی، کوچ به فردی گفته می‌شود که تخصص و مهارت استاندارد شده‌ کوچینگ را در بستری آکادمیک، معتبر و ساختارمند کسب کرده و با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های خاص، کوچی یا همان مراجع را تا رسیدن به هدف همراهی و حمایت می‌کند.

ممکن است برای شما سوال باشد که :

۱- وظایف کوچ چیست؟

۲- تفاوت کوچ و منتور در چیست؟

۳- جامعه آماری کوچ ها در ایران چگونه است؟

۴- چگونه از کوچینگ درآمدزایی داشته باشم؟

پاسخ این سوال ها را میتوانید در مقاله ” کوچ کیست؟ ” مطالعه فرمایید.

کوچ کیست؟

مزایای کوچینگ چیست؟

کوچینگ در دنیای امروزی در ابعاد بسیار بزرگ و متنوع قابل استفاده میباشد. اما به صورت خصوصی تر قابل استفاده برای مدیران، کارشناسان ارشد سازمان ها و علاقه مندان به حوزه مشاوره میباشد. مزایای کوچینگ فردی بسیار گسترده است و در صورت تعامل درست با کوچ می‌تواند تأثیر مثبتی بر ابعاد مختلف زندگی و حرفه فرد داشته باشد. این روند می‌تواند به توسعه افراد در طیف وسیعی از نیازها کمک کند. کوچینگ برای افزایش اعتمادبه‌نفس، بهبود عملکرد کاری و ایجاد مهارت‌های ارتباطی مؤثر واقع می‌شود. ازین رو برترین ویژگی های کوچینگ در برای این قشر موارد ذیل میباشند :

 1. افزایش سطح توانایی برقراری ارتباط جمعی
 2. افزایش عمق دید نسبت به فعالیت های روزمره
 3. دریافت بازخورد های سازنده
 4. افزایش آگاهی نسبت به توانایی ها و استعداد های پنهان
 5. تسلط بر نیمه تاریک وجود
 6. افزایش توانایی در حل مسائل پیچیده و آسان سازی امورات

 

بیزینس کوچینگ چیست؟

بیزینس کوچینگ (کوچینگ کسب و کار) شاخه‌ای از علم کوچینگ است که به شما در رابطه با کسب و کارتان کمک می‌کند. اولین اقدام بیزینس کوچ‌ها این است که آنچه را که در حال حاضر انجام می‌دهید، مسیری که در آن هستید و اینکه چرا نتایج مورد نظر شما حاصل نمی‌شود را روشن کنند و کمک کنند تا تصمیمات آگاهانه‌ای برای پیشرفت بگیرید.

به طور کلی بیزینس کوچینگ یا کوچینگ‌ کسب‌وکار فرآیندی است که بر روی تعامل بین کوچ و کارآفرین و همچنین مدیران و کارمندان او بنا شده است. هدف از این فرآیند، بهبود کارایی مدیریت کسب‌وکار، انجام آن و همچنین دستیابی به اهداف تجاری است. به‌طورکلی، کوچ کسب‌وکار شخصی است که با داشتن تجربه‌های فراوان، به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا در مسیر درست موفقیت قرار بگیرند. فرقی نمی‌کند صاحب یک کسب‌وکار چندین ساله هستید یا یک شرکت تازه تأسیس؛ چه به دنبال ترفیع در حرفه خود و چه کارآفرینی هستید و از حرکت بعدی خود مطمئن نیست، بیزینس‌کوچ به شما کمک می‌کند که با شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف خود، نسبت به اهداف کسب‌وکارتان، آگاهی بیشتری پیدا کنید، کسب‌وکار خود را گسترش دهید و در روند تسریع پیشرفت، شما را یاری می‌کند.

 

ممکن است برای شما سوال باشد که :

۱- بیزینس کوچینگ چیست؟

۲- مزایای بیزینس کوچینگ کدام اند؟

۳- یادگیری بیزینس کوچینگ چه سودی برای من ایجاد میکند؟

۴- تفاوت دستاورد ها با بیزینس کوچینگ و بدون بیزینس کوچینگ؟

پاسخ این سوال ها را میتوانید در مقاله ” بیزینس کوچینگ چیست؟ مطالعه فرمایید.

بیزینس کوچینگ چیست؟ | فراکوچ

لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ (کوچینگ زندگی) به شما کمک می‌کند اهداف خود را به درستی تعیین کرده، آنچه را که مانع شما می‌شود شناسایی کنید و در مسیر رسیدن به آن اهداف قدم بردارید. اگر قصد دارید به سطح بالاتری از اهداف خود برسید، ممکن است از خود بپرسید: «لایف کوچینگ (کوچینگ زندگی) چیست؟ آیا می تواند به من کمک کند؟» در این مقاله سوالات شما را پاسخ داده و شرح می دهیم که چگونه با کمک کوچینگ زندگی می توانید از منطقه آسایش خود خارج شوید، رشد کنید و به اهداف عالی خود برسید.

لایف کوچ یا مربی زندگی کسی است که از طریق چالش های شخصی یا شغلی به مشتریان مشاوره و تشویق می کند. یک مربی زندگی به مشتریان کمک می کند تا به اهداف نهایی خود برسند. یک مربی زندگی می تواند به افراد در زمینه های مختلف زندگی کمک کند.

ممکن است برای شما سوال باشد که :

۱- لایف کوچ کیست و چگونه عمل می کند؟

۲- مزایای لایف کوچینگ چیست؟

۳- لایف کوچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

۴- چگونه می توانیم یک لایف کوچ باشیم؟

پاسخ این سوال ها را میتوانید در مقاله “ لایف کوچینگ چیست؟ ” مطالعه فرمایید.

لایف کوچینگ چیست؟
انواع کوچینگ کدامند؟

حوه کوچینگ به سه شاخه اصلی و بزرگ تبدیل تقسیم میشود. اما اگر بخواهیم با ریز بینی بیشتری بررسی کنیم کوچینگ شاخه های زیادی دارد. مثلا: 

بیزینس کوچینگ، به شما در توسعه مهارت‌ها و بهبود عملکرد حرفه‌ای و کسب و کاری کمک می‌کند. لایف کوچینگ با شما در رشد شخصی و بهبود زندگی شما همراهی می‌کند. کوچینگ سازمانی به شما در توسعه و بهبود فرآیندها و عملکرد سازمانی کمک می‌کند. هر یک از این انواع کوچینگ می‌تواند به شما در دستیابی به هدف‌هایتان و رشد حرفه‌ای کمک کند.

در ادامه انواع یشتری از کوچینگ را معرفی میکنیم: 

 

ردیف

انواع کوچینگ

Type of coaching

۱

کوچینگ زندگی

Life Coaching

۲

کوچینگ کسب ­و­کار

Business Coaching

۳

کوچینگ اجرایی

Executive Coaching

۴

کوچینگ رهبری

Leadership Coaching

۵

کوچینگ عملکرد

Performance Coaching

تفاوت کوچینگ، مشاوره و منورینگ در چیست؟

تفاوت کوچینگ با منتورینگ

دوره کوچینگ چیست؟

این دوره ها می‌توانند به صورت حضوری، آنلاین، یا ترکیبی از این دو برگزار شوند. در دوره‌های حضوری، شما ممکن است در کلاس‌های گروهی شرکت کنید و با سایر شرکت‌کنندگان در ارتباط باشید. در دوره‌های آنلاین، ممکن است محتواهای آموزشی به صورت ویدیوها، مقالات، و تمرینات عملی در دسترس قرار بگیرد. همچنین، در برخی دوره‌ها، جلسات فردی با کوچ برگزار می‌شود که در آن‌ها مشکلات و چالش‌های شما بررسی می‌شود و راهنمایی‌های خاصی به شما ارائه می‌شود.

 

دوره‌های آموزش کوچینگ در سه سطح برگزار میشوند:

 

 1. دوره آموزش کوچینگ سطح یک
 2. دوره آموزش کوچینگ سطح دو  
 3. دوره آموزش کوچینگ جامع
دوره آموزش کوچینگ - فراکوچ

در دوره کوچینگ، مطالب و مهارت‌های متنوعی آموزش داده می‌شود. این دوره‌ها معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی: در دوره کوچینگ، افراد آموزش می‌بینند که چگونه هدف‌های خود را مشخص کنند و برنامه‌های عملی برای رسیدن به آن‌ها تنظیم کنند. این شامل تعیین اولویت‌ها، تعیین مسیرهای اقدام، و ایجاد برنامه‌های عملی و قابل اجرا می‌شود.
 2. توسعه مهارت‌ها: دوره کوچینگ می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های مختلف کمک کند، از جمله مهارت‌های مدیریت زمان، مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های رهبری، مهارت‌های تصمیم‌گیری و حل مسئله، و مهارت‌های انگیزشی.
 3. استراتژی‌ها و راهکارها: در دوره کوچینگ، استراتژی‌ها و راهکارهای موثری برای دستیابی به هدف‌ها و حل مشکلات ارائه می‌شود. این شامل تکنیک‌های مدیریت استرس، روش‌های بهبود تصمیم‌گیری، تکنیک‌های ارتقای خلاقیت و موارد مشابه است.
 

نسل اولی کوچینگ ایران باشید

 

آیا کوچینگ یک مهارت بین المللی است؟

حوزه کوچینگ به مفهوم امروزی آن در اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی توسط توماس لئونارد در ایالات‌متحده آمریکا ایجاد شد. در سال ۱۹۹۵، چند کوچ حرفه‌ای ICF را به‌عنوان مؤسسه‌ای غیرانتفاعی پایه‌گذاری کردند تا کوچ‌های همکار با پشتیبانی از یکدیگر این حرفه را توسعه دهند. طبق گزارش فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، ICF تا سال ۲۰۱۷ حدود ۳۰ هزار عضو از ۱۴۰ کشور جهان را به خود اختصاص داده است. اکنون حرفه‌ کوچینگ به‌خوبی شناخته شده است و شغل معتبری تلقی می‌گردد و گفته می‌شود که این حرفه طی سال‌های آتی، پس از مشاغل حوزه IT، به دومین صنعت در حال رشد تبدیل خواهد شد.

 

اهداف ICF :

 1. توسعه شایستگی های اصلی کوچینگ
 2. ایجاد منشور اخلاقی و استانداردهای حرفه ای
 3. ایجاد یک برنامه معتبر بین المللی
 4. تنظیم دستورالعمل ها از طریق اعتباربخشی برای برنامه های آموزشی ویژه مربی
 5. ارائه آموزش مداوم از طریق رویدادهای در سطح جهانی، جوامع عملی (CPs) و یادگیری آرشیو شده
 6. هدایت و اطلاع رسانی گفتگوها در مورد آینده کوچینگ.

 

آیا من هم به کوچینگ نیاز دارم؟

در پایان باید کاملا متوجه شده باشید که دقیقا کوچینگ چیست و چه کاربردی دارد؟! ، حالا نیاز است که به این مورد بپردازیم که آیا کوچینگ به درد من میخورد؟ کوچینگ چگونه میتواند به من در جهت رسیدن به اهدافم کمک کند؟ برای رسیدن به این پاسخ ها میتوانید از مشاوره رایگان فراکوچ استفقاده کنید. برای دریافت مشاوره رایگان کافی است فرم درخواست جلسه مشاوره رایگان را پر کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول

مهارت‌های کوچینگ شایستگی‌های کلیدی هستند که توسط یک مربی یا رهبر برای کمک به توسعه دیگران استفاده می‌شوند. برای سازمان‌ها، مهارت‌های مربیگری عنصر مخفی برای باز کردن پتانسیل کامل اعضای تیم شماست. مانند بسیاری از قابلیت ها، مهارت های مربیگری لزوماً برای هر فرد ذاتی نیست.

۱۰ مورد از مهم ترین مهارت های کوچینگ

۱) هدف گذاری  ۲) ایجاد آگاهی  ۳) گوش دادن فعال  ۴) ارتباط موثر  ۵) پرسشگری  ۶) همدلی  ۷) ارائه بازخورد  ۸) مسئولیت پذیری و مسئولیت سپاری  ۹) قضاوت نکردن و عدم ارائه راهکار ۱۰) رفع باورهای محدود کننده

ادامه مقاله را در مقاله مهارت های پایه کوچینگ مطالعه فرمایید

یک استراتژی بهبود سازمان است که بر تغییرات سیستمی داخلی تمرکز دارد. این مهارت رویکردی است که بر تیم ‌هایی که یک کسب‌ و کار را تشکیل می‌ دهند تمرکز می‌ کند و فرصت‌ هایی را برای بهبود در اختیار آن‌ ها قرار می ‌دهد تا از اهداف کلی سازمان حمایت کند.

کوچینگ سازمانی از طریق سرمایه ‌گذاری در فرآیندها و برنامه ‌های سازمان، که شامل آموزش و انتقال دانش است، حاصل می‌ شود و هدف آن دستیابی به نتایج بهتری است که می ‌تواند بر عملکرد مالی و غیر مالی سازمان تأثیر بگذارد و اثربخشی آن را افزایش دهد. درواقع، کوچینگ در حوزه سازمانی نه تنها ابزاری برای مدیران و رهبران سازمان ‌ها است، بلکه ابزاری کاربردی برای همه افراد سازمان نیز به شمار می‌رود. با استفاده از این ابزار، انگیزه و خلاقیت کارمندان افزایش یافته و در نتیجه آن، بهره‌ وری سازمان نیز بیشتر خواهد شد.

 

ادامه مقاله را در مقاله معرفی کوچینگ سازمانی مطالعه فرمایید

درواقع رشته کوچینگ یعنی زمینه و شاخه آموزشی کوچینگ، که در آن علم کوچینگ به دانشپذیران آموزش داده میشود. دانشپذیر رشته کوچینگ پس از قبولی در آزمون ها و دریافت مدارک معتبر، خود یک کوچ شده و میتواند از توانایی هایی که در این دوره ها کسب کرده استفاده کند.

 

اطلاعات بیشتر راجع به دوره آموزش کوچینگ

جلسه کوچینگ در دو نوع فردی و گروهی برگزار میشود. در جلسات فردی تمام زمان جلسه در فضایی مجزا و خصوصی به حل مساله یک نفر (مراجع) اختصاص پیدا میکند. اما در جلسات کوچینگ گروهی(حداکثر گروه های ۱۵ نفره) افراد حاضر در جلسه یک موضوع خاص را به صورت مشترک بیان میکنند. این بار نیز کوچ همان استراتژی جلسه فردی را به کار گرفته و با پرسش سوالات هدفمند و جهت دار به مراجعین خود کمک میکند تا راه حل چالش خویش را بیابند.

 

اطلاعات بیشتر راجع به رزرو جلسه کوچینگ فردی

مدت زمان دوره :

۳ ساعت در ۹ قسمت


استاد دوره :

یاسر متحدین


هزینه ثبت نام دوره:

۱ میلیون تومان 

رایگان


مدرک پایان دوره:

مدرک گذراندن دوره CCE

۵۵ پاسخ به “کوچینگ چیست”

 1. شمس اللهی نیم‌رخ
  شمس اللهی

  سلام در جلسات کوچینگ برای حل مشکل راه حل ارائه میشه؟

  1. farahnaz نیم‌رخ
   farahnaz

   وقت بخیر دوست عزیز
   همانطور که بالاتر گفتیم در جلسات کوچینگ اهداف خود را به درستی تعیین کرده، آنچه را که مانع شما می‌شود شناسایی می کنید و در مسیر رسیدن به آن اهداف قدم برمیدارید.
   برای حل مشکل،مقاله “صفر تا ۱۰۰ مهارت حل مسئله” میتونه براتون مفید باشه.

 2. داوود افتتاحی نیم‌رخ
  داوود افتتاحی

  وقت بخیر
  من برای کسب و کارم نیاز به یک همراه و بلد کار دارم. کوچی که میتونه کمکم کنه باید کوچ بیزینسی باشه؟

  1. farahnaz نیم‌رخ
   farahnaz

   درود بر شما
   کوچ های ماهر به دلیل آموزش جامع و کاملی که میبینند توانایی دارند که در هر زمینه ای شما رو همراهی کنند.
   برای راهنمایی بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید. ۰۲۱۹۱۰۹۱۱۲۱

 3. آیدین رحمتی نیم‌رخ
  آیدین رحمتی

  من برای فهمیدن مفهوم کوچینگ به سایت های مختلفی رفتم، سایت شما واضح ترین بود. ممنون

  1. farahnaz نیم‌رخ
   farahnaz

   ممنون بابت لطفتون 🙂

 4. N.zatarzadeh نیم‌رخ
  N.zatarzadeh

  دوره آموزش رایگانتون واقعا بی عیب و عالی بود🤩🤩
  ممنون از استاد متحدین عزیز و تیم فراکوچ که انقدر بی نقص عمل میکنند

  1. farahnaz نیم‌رخ
   farahnaz

   خوشحالیم که براتون مفید بوده

 5. هدایتی نیم‌رخ
  هدایتی

  سلام چطور میتونم از زمان برگزاری دوره جدید خبردار بشم؟

  1. farahnaz نیم‌رخ
   farahnaz

   سلام دوست عزیز
   با همکاران ما (شماره ۰۲۱۹۱۰۹۱۱۲۱) تماس بگیرید یا فراکوچ رو در فضای مجازی دنبال کنید.

 6. مهلا آهنگری نیم‌رخ
  مهلا آهنگری

  خسته نباشید به تیم عالی فراکوچ
  مثل همیشه عالی هستید

  1. farahnaz نیم‌رخ
   farahnaz

   سپاس از لطف شما 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.8/5 - (195 امتیاز)