کوچ حرفه ای چه کسی است ؟

کوچ حرفه ای کسی است که افراد را در رسیدن به اهداف شخصی یا حرفه ای همراهی می کند. یک فرد ممکن است زمانی که به دنبال پیشرفت حرفه ای است، کوچ استخدام کند، یا یک کسب و کار ممکن است یک کوچ را برای بهبود کار تیمی اعضای سازمان خود استخدام کند. کوچ های حرفه ای مشکلات را برای مراجعین خود حل نمی کنند اما می توانند آن ها را برای حل مشکلات خود همراهی کنند و به ایشان انگیزه دهند. در حقیقت تبدیل شدن به یک مربی عالی مستلزم توسعه طیف وسیعی از مهارت ‌ها و ویژگی ‌های کوچینگ است.

«اگر فکر می کنید که کوچ به مراجع خود می گوید که چه کاری انجام دهد، اشتباه می کنید.»

 

۱۵ ویژگی یک کوچ حرفه ای

در اینجا ۱۵ ویژگی برتر یک کوچ حرفه ای که باید در مورد آن بدانید را آورده ایم:

 1. خودآگاهی

یکی از حیاتی ترین ویژگی ها «نه فقط در کوچینگ!» خودآگاهی است. درک کامل از خود، اولین قدم حیاتی برای تبدیل شدن به یک کوچ ارزشمند و مؤثر است. خودآگاهی به عنوان شناخت آگاهانه از شخصیت، احساسات، انگیزه ها و خواسته های خود تعریف می شود. خودآگاهی ویژگی با ارزشی است که به ما کمک می کند تا با آنچه که در لحظه اتفاق می ‌افتد سازگار شویم. به عبارتی، این مهارت به شما امکان انعطاف پذیری می دهد.

 

 1. همدلی

کوچ های بزرگ نسبت به مراجعین خود و چالش هایی که با آن روبرو هستند احساس مسئولیت می کنند. آن ها قبل از هر چیز مهربان و نشاط آور هستند. می توانند خود را به جای مراجع خود بگذارند و فضای امنی را برای آن ها فراهم کنند تا کاملاً بدون قضاوت به مساله او نگاه کنند. یک کوچ بزرگ هرگز برای ایجاد انگیزه در مراجع خود به شرمساری، تهدید یا تاکتیک های ترساندن متوسل نمی شود. همیشه انگیزه شخصی که به او مراجعه می کند را در نظر می گیرد و با مراقبت، حمایت و احترامی که شایسته اوست با او رفتار می کند. مردم اغلب آنچه را که می گویید فراموش می کنند، اما به ندرت احساسی که در آن ها ایجاد می کنید را فراموش می کنند.

 

 1. میل به یادگیری دائمی

کوچ های بزرگ عطش سیری ناپذیری برای دانش و پیشرفت دارند. آن ها هرگز از یادگیری از منابع و روش ‌های مختلف خسته نمی ‌شوند و هرگز نمی‌گویند: «به اندازه کافی می‌دانم؛ اکنون می توانم از یادگیری دست بکشم.» به عبارتی، یادگیری مادام العمر و کوچینگ حرفه ای جدایی ناپذیرند.

 

 1. نوآوری

کوچینگ نباید یکنواخت و خسته کننده باشد. کوچ های بزرگ همیشه به دنبال راه هایی برای ارتقاء سطح مهارت های خود هستند. آن ها هرگز از آزمایش کردن، تغییر، ارتقاء یا تغییر سبک و شیوه کوچینگ خود خسته نمی شوند. آن ها تلاش می کنند تا از روش ها و مدل های کوچینگ مختلف بیاموزند، تکنیک های مختلف را آزمایش کنند و روش کوچینگ منحصر به فرد خود را ایجاد کنند.

 

 1. گوش دادن فعال

کوچ های بزرگ بیشتر از صحبت کردن، گوش می کنند. آن ها قصد ندارند برای مراجعین خود به عنوان یک فرد “باهوش” یا “جذاب” ظاهر شوند. آن ها می‌دانند که جلسات مراجع در مورد مراجع است نه در مورد کوچ. اغلب، یک کوچ عالی در آنچه که مراجع می‌گوید کاملاً گم می‌شود. بدون هیچ قضاوتی در لحظه حضور دارد و به جای سرزنش یا انتقاد غیرمفید، به مراجع خود اجازه می دهد تا دیدگاه خود را بیان کند.

 

 1. کنجکاوی و توانایی پرسیدن سوالات درست

احتمالاً یکی از مهم ترین ویژگی های یک کوچ بزرگ کنجکاو بودن است. کوچ های حرفه ای می‌خواهند بدانند چه چیزی به مشتری الهام می‌بخشد، چه چیزی کار آن ها را به تعویق می‌اندازد و چه چیزی آن ها را مصمم به ادامه دادن می کند. همچنین دانستن اینکه چه زمانی، کجا و چگونه سؤالات قدرتمند، روشنگر و توانمند پرسیده شود، هنری است که هر کوچ حرفه ای از آن برخوردار است.

 

 1. ارتباط مؤثر

ارتباطات درست مایه حیات کسب و کار کوچینگ شماست. واقعا مهم نیست که مهارت های عملی شما چقدر خوب است؛ اگر نتوانید دانش خود را از طریق کلمات صحیح به اشتراک بگذارید، کار شما بی نتیجه خواهد بود. کوچ های بزرگ دقیقا می‌دانند که چگونه از کلمات، زبان و لحن مناسب برای ارتباط عمیق با مراجعین خود استفاده کنند تا تأثیری ماندگار بر جای بگذارند.

 

 1. تعیین هدف

یک  کوچ خوب انتظارات را در ابتدای جلسه به وضوح بیان می کند. هم کوچ و هم مراجع باید این احساس را داشته باشند که جلسه هدف مشخصی دارد. یک کوچ حرفه ای می تواند چشم انداز و همچنین آینده را به تصویر بکشد. تشخیص اینکه مراجع شما در حال حاضر کجا هست کافی نیست، بلکه برای کمک به او باید شفاف کنید که تمایل دارد به کجا برسد.

 

 1. شجاعت

کوچ های حرفه ای شجاع هستند. آن ها از امتحان راه های جدید برای رسیدن به هدف نمی ترسند. شجاع بودن همچنین در مورد پرسیدن سؤالات کاربرد دارد، حتی اگر ممکن است مراجع را ناراحت کند؛ زیرا آن ها می‌دانند که این چیزی است که برای ایجاد تغییرات و پیشرفت به سمت اهداف لازم است.

 

 

 1. نکته سنجی و تمرکز

کوچ های بزرگ در طول یک جلسه بر مراجعین خود متمرکز هستند. آن ها می توانند آنچه را که از مشتری می بینند، می شنوند و احساس می کنند، به دقت تفسیر کنند. تغییر در لحن صدا، ابروهای بالا رفته و مکث های طولانی بین جمله ها.

 

 1. صداقت

یک  کوچ حرفه ای صادق است. او به مراجعین خود دروغ نمی گوید تا آن ها احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند. اگر مراجع باید بداند که به اندازه کافی تلاش نمی کند، حقیقت را به او می گوید. به عبارتی، کوچ های بزرگ همیشه مهربان هستند و با دیدگاه مثبت به مراجع خود الهام می بخشند اما از حقیقت ابایی ندارند.

 

 1. عملکرد حرفه ای و مسئولانه

کوچ های حرفه ای همیشه وقت شناس و منظم هستند. آن ها قبل از ورود به جلسه کوچینگ برای حضور کامل آماده می شوند. به عبارتی، کوچ حرفه ای مسئولیت پذیر و مسئولیت سپار است! مسئولیت‌ پذیر شدن به معنای توانایی تصمیم‌ گیری آگاهانه و انجام رفتارهایی است که باعث بهبود خود و یا دیگران می شود. یک کوچ حرفه ای مدیریت زمان دارد. جلسات کوچینگ باید از قبل برنامه ریزی شود. بدون ساختار، جلسه کوچینگ می تواند به یک مکالمه گاه به گاه و بدون محتوای مفید تبدیل شود.

 

 1. قابل اعتماد بودن

می توان به کوچ های بزرگ اعتماد کرد. مراجعین می توانند مطمئن باشند که به طور ناخواسته با هیچ یک از اطلاعات شخصی آشکار شده خود مواجه نخواهند شد. برخی از کوچ ها با استفاده از نام مستعار در رسانه های اجتماعی، چالش ها و مسائل مراجعین خود را مورد بحث قرار می دهند. یک کوچ حرفه ای هرگز این کار را نمی کند.

 

 1. تمایل به کمک به دیگران

مردم به دلایل زیادی به سراغ کوچ ها می روند. به طور کلی به این دلیل که آن ها احساس می کنند که باید در چیزی پیشرفت کنند و یا چیزی را تغییر دهند. یک کوچ حرفه ای مایل است به دیگران کمک کند تا به اهداف خود برسند.

 

 1. حمایت، پیگیری و پشتیبانی تا رسیدن به هدف

کوچ های بزرگ، چالش های مراجعین خود را جدی می گیرند؛ مهم نیست که چقدر کوچک یا بی اهمیت به نظر می رسند. وقتی جلسه به پایان می رسد، کوچینگ به پایان نمی رسد. یک کوچ خوب از مراجعین خود حمایت می کند تا بتوانند تغییرات لازم را اعمال کنند و به اهداف مورد نظر خود دست یابند.

 

 کلام آخر…

برخی ممکن است فکر کنند افرادی که کوچ هستند به معنای واقعی با ویژگی های بالا متولد شده اند. اما این درست نیست. این ویژگی ‌ها هر کدام یک مهارت هستند و مانند هر مهارت دیگری، می ‌توان آن ‌ها را پرورش داد و تقویت کرد؛ چه باور داشته باشید که «با آن متولد شده‌اید» یا نه!

آن چیزی که یک کوچ خوب را از یک کوچ حرفه ای متمایز می ‌کند، ارتقاء مداوم و بی ‌پایان این مهارت‌ها است.

حال با توجه به مطالب ذکر شده، با خود فکر کنید، کدام مهارت ها در شما نیاز به تقویت شدن دارند؟

ما در مجموعه فراکوچ، به شما در بهبود این مهارت ها کمک می کنیم.

فقط کافیست فرم زیر را تکمیل نمایید تا همکاران ما برای مشاوره رایگان با شما تماس بگیرند:

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

 

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند
این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟