کوچینگ تیمی چیست؟

کوچینگ تیمی- سازمانی

کوچینگ تیمی یا گروهی چیست؟

کوچینگ تیمی شامل تمامی قوانین کوچینگ حاکم بر مدیریت تیم جهت افزایش بازدهی و هماهنگی هر چه بیشتر اعضا میشود. کوچینگ تیمی تفاوت بین ذهنیت ثابت و ذهنیت رشد را مشخص میکند. سوال اصلی که باعث ورود کوچینگ تیمی به مجموعه ها میشود این است: چگونه میتوانیم با افزایش روحیه و انگیزه در بین کارمندان باعث رشد فردی و رشد گروهی مجموعه شویم؟

 

کوچینگ تیمی به معنای ساده تر!

اگر فکر می کنید اوضاع تیم چندان خوب نیست یا اگر فکر می کنید مسئله و یا موضوعی برای تیم دشوار است میتوانید از کوچینگ تیمی کمک بگیرید. علاوه بر علایق سازمانی و وظایف رسمی تیم ، علایق شخصی نیز نقش مهمی در حرکت درست مجموعه به سمت اهداف را دارند. مثلا شاید در مورد اهداف یا روش کار اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد. شما به عنوان یک عضو مجموعه باید بدانید که هر شخص رفتار و شخصیت متفاوتی دارد و گاهی اوقات آن احساس همدلی و درک متقابل بین اعضای تیم دیده نمیشود. اما با کوچینگ تیمی میتوان درباره این موارد را به روشی سازنده مذاکره کرد.

 

وظیفه کوچینگ تیم

کوچینگ در تیم، ابتدا باعث ایجاد آگاهی از نقش شخصی شما در تیم ، پویایی متقابل و سپس باعث ردیافت انرژی تازه برای همکاری با یکدیگر برای پیشرفت می شود. وقتی روابط متقابل نمایان می شود ، انگیزه های فردی مطرح میشوند و از خصوصیات یکدیگر قدردانی میکنند. سپس گام بعدی در کوچینگ تیمی مشخص میشود، کار کردن روی نقاط مشخص شده به عنوان یک تیم.

در کوچینگ تیمی ، درباره هر یک از اعضا به صورت جداگانه صحبت میشود ، اما همچنان بر همکاری و تعامل بین اعضا تاکید داریم. در بسیاری از تیم ها مواردی به اصطلاح “زیر سطح” وجود دارند که بر عملکرد تیم تأثیر مستقیمی دارند . اینها موضوعات مورد بحث و مهمی هستند.

 

کوچینگ تیمی- سازمانی

چه مباحثی در کوچینگ تیمی اهمیت بالایی دارند؟

 • افزایش قاطعیت و انرژی تیمی مثلا ، وقتی یکی از اعضا به دلیل پسروی ها و مشکلات قدیمی ، اشتیاقش را از دست داده است
 • ترویج اعتماد ، وفاداری متقابل و فضا سازی مناسب برای رشد بهتر این ها
 • تقویت همکاری متقابل ، مثلا تقویت مهارت گوش دادن ، ارتباطات باز و درک متقابل
 • ایجاد یک تیم جدید موثر ، با بحث در مورد وظایف و اهداف ، و چگونگی بهره وری از ویژگی های برتر اعضای مختلف
 • تقویت مهارت تصمیم گیری در موضوع خاصی که اعضای تیم به توافق نمیرسند
 • بازنمایی استعدادهای فردی اعضای تیم و هماهنگی آنها ، طوری که بتوانیم از ویژگی های منحصر به فرد به صورت بهینه استفاده کنیم.
 • بازنمایی صلاحیت های مورد نیاز تیم و تک تک اعضای تیم. به گونه ای که اعضای تیم بتوانند با استفاده از برنامه آموزشی یا گوچینگ فردی ، پیشرفت کنند.

 

کوچینگ تیمی چگونه به مجموعه سود میرساند؟

تیم ها و گروه های متفاوتی برای کوچینگ تیمی مناسب اند حتی اگر ماهیت های مختلفی داشته باشند ، مثلا: گروه های مدیریتی ، کروه های پروژه ای ، استارت آپ ها ، ادارات یا واحدهای تجاری. به بیان دیگر هر مجموعه و شرکتی که حس میکند برای ادامه راه نیاز به داشتن یک همراه جهت مشورت و دریافت راه حل های رفتاری دارد تا از مسیر درست خارج نشود یا اگر خارج شده بتواند مسیر درست را پیدا کند.

تعداد جلسات کوچینگ تیمی با همفکری و مشورت مشخص میشوند. برای تعیین ماهیت و مدت زمان مورد نیاز تکمیل فرایند، و قبل از شروع فرایند، یک جلسه گروهی به منظور اشناسازی و جهت یابی تیم کوچینگ برگزار میشود. سپس کار تیم کوچینگ آغاز میشود و این تیم شروع به هدایت تیم میکند. این هدایت با پرسش و پاسخ های تخصصی با محوریت یافتن راه حل انجام میشود.

 

کوچینگ تیمی- سازمانی

 

پنج دلیل مهم عملکرد نامناسب یک تیم

 1. کمبود اعتماد به نفس
 2. ترس از درگیری
 3. کمبود تعامل کارآمد
 4. پرهیز از مسئولیت پذیری
 5. کم توهجی به دستاوردهای تیمی و گروهیم

 

گاهی اوقات تلاش بر این است که با صحبت جداگانه با هر کدام از اعضای تیم و یا آموزش نحوه برگزاری هر چه بهتر جلسات به چند نفر از کارمندان و همچنین برگزاری گردشهای سرگرم کننده تیمی،  درگیریهای میان اعضا را برطرف کنند. همه این کار ها با قصد تغییر روند صورت میگیرند. با این حال ، اگر آنها نتوانند به صراحت به عنوان یک تیم در مورد مباحث و موارد ضروری بحث کنند ، اوضاع بدتر و بدتر میشود. اگر درگیری ها مانع تأثیرگذاری و عملکرد بهتر تیم شود یا به سلامتی اعضای آسیبی وارد کند ، توصیه میکنیم تا از کوچ تیم مستقلی کمک بخواهید تا وارد عمل شود.

علاوه بر کوچینگ تیم که در خنثی سازی شرایط متشنج نقش مهمی دارد ، یک کوچ تیم همچنین می تواند عملکرد تیم و یا گروه “سالم” را بهبود بخشد و به کارآمدی و تاثیر گذاری هر چه بیشتر ان ها کمک کند. در این صورت ، کوچ تیم میزان اثر بخشی تیم ، مرحله ای که تیم در ان قرار دارد، را بررسی میکند و در صورت لزوم ، برای کمک بیشتر در روند و فرایند کار تیمی مداخله می کند.

 

دستاورد هآی کوچینگ تیمی

 1. درک متقابل بین اعضای تیم
 2. ایمنی و احترام بیشترمیان اعضا
 3. ارتباطات و همکاری بهینه
 4. تمرکز بر اهداف تیم و “مالکیت” بیشتر
 5. توافق نامه هایی در مورد قوانین تیم (نحوه رفتار ما در ارتباط با یکدیگر)
 6. برگذاری جلسات تیمی موثر
 7. سرگرمی و احساس بهتر در محل کار
 8. عملکرد تیمی بهتر و کارآمدتر

کوچینگ تیمی- سازمانی

 

روش ها متفاوت کوچینگ تیم ها

 1. کوچینگ تیمی اهداف مختلفی را هدف قرار می دهد

در تیمی با عملکردهای متقابل، متخصص بازاریابی ، طراح و نمایندگی خدمات مشتری شما مانند عضلات جداگانه ای کارهای مختلفی را انجام میدهند. اما تنها با مهارتهای ارتباطی و مشارکتی در سطح متوسط ، فرهنگ تیمی آنها فقط امکان دستیابی به نتایج متوسط را میسر میسازد. به اشتراک گذاری اطلاعات ، نحوه برقراری ارتباط آزاد و اعتماد سازی را نمی توان تنها به شانس واگذار کرد. با کوچینگ تیمی میتوان فضایی حمایتی ایجاد کرد كه در آن ایده ها شكوفا شوند و شكل بگیرند. وقتی افراد و یا اعضای تیم شما برای ارائه پیشنهادات یا فرضیات خود احساس امنیت کنند ، میتوانید تصمیمات سازنده تر و بهتری بگیرید.

 

 1. آگاهی جمعی ایجاد می کند

در سناریوهای گروهی ، وقتی افراد از گرفتن مسئولیت یک پروژه جدید هیجان زده می شوند ، سریعا کارشان را شروع میکنند کنیم و با از بین رفتن ان پویایی اولیه ، روند حرکت و انجام ان کند و کندتر می شود. هرچه روز پایانی مهلت تکمیل پروژه نزدیکتر می شود ، پیش آمدها عجیب و اتفاقات غیر منتظره دیگری اغلب افراد و اعضای تیم را از کار عقب می اندازد.

قانون پارکینسون تنها یک نمونه از عادت های جمعی است و تغییر آن بدون آگاهی جمعه و یا گروهی دشوار است. تنها دانش و اطلاعات یک فرد کافی نیست و اگر فرهنگ سالم آگاهی جمعی وجود نداشته باشد ، طرح این مسئله فقط می تواند بحث برانگیز و مشکل ساز باشد.

 

 1. اعضای تیم یاد می گیرند تا مانند مکمل یکدیگر عمل کنند.

هدف اصلی کوچینگ تیمی ترویج و فعال سازی درک و قدردانی از نقاط قوت منحصر به فرد اعضای مختلف گروه و یا تیم است. چه این نقاط قوت وظیفه فردی و یا چه سبک های تعاملی که آنها در کار گروهی به وجود می آورند باشد ، یادگیری از طریق کوچینگ فردی و یا شخصی تقریباً غیرممکن است. اعضای تیم در واقع بازیکن های تیمی هستند که دانش و آگاهی بیشتری دارند و بدین گونه است که ما شاهد نتایج مضاعف و همچنین تلاش مشترکی برای دستیابی به موفقیت هستیم.

 

کوچینگ تیمی- سازمانی

شما میتوانید فایل pdf این آموزش را از طریق لینک زیر دانلود کنید

دانلود PDF مقاله 

 

 

 • درخواست مشاوره

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند
[/section]
این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

2 دیدگاه برای “کوچینگ تیمی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *