تفاوت اصلی کوچینگ، منتورینگ و مشاوره در چیست؟

اداره یک کسب‌وکار مستلزم یافتن مداوم راه­ حل برای مشکلات پیچیده است. مشاوران، منتورها و کوچ ­ها می­توانند به شما در تصمیم­ گیری صحیح کمک کنند؛ اما کدام مورد برای شما مناسب است؟!

اگر تا به حال با یک موقعیت یا مشکل پیچیده روبه­ رو شدید، می­دانید که نظر یک متخصص چقدر می­تواند ارزشمند باشد. این تجربه شاید از طرف یکی از دوستان و یا شاید از یک همکار با تجربه­ تر باشد.

بدون تخصص مناسب، بررسی در یک مورد خاص و تصمیم­ گیری صحیح می­تواند یک کار زمان­بر (و پرهزینه) باشد. به همین دلیل است که اکثر کسب و کارها به کمک تسهیل­گران متکی است؛ چرا که آن­ها تخصص لازم را دارند و می­توانند در زمان و هزینه مشتریان خود صرفه­ جویی کنند.

اگر به دنبال تفاوت‌های کلیدی بین یک مشاور، یک منتور و یک کوچ هستید، جای درستی آمده‌اید! این مقاله به سؤالات زیر پاسخ خواهد داد:

 • کاری که یک مشاور کسب و کار انجام می‌دهد چیست؟
 • نحوه عملکرد یک کوچ کسب‌وکار چگونه است؟
 • منتور کسب‌وکار کیست؟
 • تفاوت کوچ و مشاور چیست؟
 • کدام تسهیل­گر را انتخاب کنیم؟

مشاور کسب­ و­کار کیست؟

بر اساس فرهنگ لغت آکسفورد، «مشاوره» عبارت است از «ارائه راهکار تخصصی به افرادی که در یک زمینه حرفه‌ای یا فنی کار می­کنند».

با توجه به این تعریف، یک مشاور تخصص خود را به افراد دیگری منتقل می­کند که مایل به پرداخت هزینه برای دسترسی به این دانش هستند؛ اما این بدان معنا نیست که مشاوران کاملاً پاسخ تمام سؤالات مراجعان خود را می­دانند. ابتدا، آنها باید قبل از اینکه بهترین اقدام را توصیه کنند، ریشه مشکل مراجع خود را درک کنند. به همین دلیل است که اکثر مشاوران بر اساس میزان توانایی در ارائه راهکار مناسب استخدام می­شوند که این امر تمایز اصلی بین مشاور، منتور و کوچ است:

مشاوران برای حل یک مشکل خاص دستمزد می­گیرند. آن­ها بر ارائه راه­ حلی برای مشکل مراجع خود تمرکز می­کنند.

مراجعه کننده در مراحل توجیه و بررسی عوامل در طول فرآیند جلسات شرکت می‌کند اما به طور فعال نتیجه­گیری و توسعه راهکار را بر عهده ندارد؛ به عبارت دیگر، مشاوران به طور خاص برای ارائه راهکار استخدام می­شوند؛ و مراجع بابت تخصص و دریافت راهکار برای حل یک مشکل خاص هزینه می­کند. در حالی که خودش نقش فعالی برای یافتن راه­حل ایفا نمی­کند.

بیزینس کوچ کیست؟

شما در مورد آن­ها شنیده ­اید: «کوچ» کسب­ و­کار، زندگی، روابط و حتی سلامت. برای درک درست

تفاوت مشاوره، منتورینگ و کوچینگ،

در این مقاله به تعریف کوچ کسب­ و­کار می­پردازیم:

کوچینگ کسب­ و­کار فرآیند درگیر شدن با مراجع از طریق گفت­ و­گوی منظم و ساختار یافته است. هدف، افزایش آگاهی و بهبود رفتار مراجع برای دستیابی به اهداف یک کسب و­کار است.

به عبارت دیگر، یک کوچ از مراجع خود برای رسیدن به یک هدف خاص یا موقعیت مطلوب حمایت می­کند. در انجام این کار، رابطه بین کوچ و کوچی اغلب برابر و بنابراین، صمیمی‌تر است. برخلاف یک مشاور، کوچ با ارائه راه­ حل، مشکل مراجع را حل نمی­کند. در مقابل، یک کوچ وضعیت موجود را به چالش می‌کشد و بحث‌ها را بر اساس نقاط قوت مراجع و منابع موجود پیش می­برد. کوچ به عنوان یک آینه عمل می­کند تا کوچی به مقصد موردنظر خود برسد.

منتور کیست؟

تا اینجا کارکردهای مشاوران و کوچ­های کسب­و­کار را بررسی کردیم. حال بیایید نگاهی به «منتور» کسب­و­کار بیندازیم:

بر اساس فرهنگ لغت کمبریج، منتور فردی است که با تجربه کافی در یک شغل، از فردی با تجربه کمتر حمایت کرده و با توصیه ­های مناسب، به وی کمک می‌کند تا در کار خود پیشرفت کند.

بر خلاف مشاور و کوچ، تمرکز یک منتور (راهنما) بر روی یک فرد (به اصطلاح «مرشد») است و نه کمک به حل یک مشکل خاص. به عبارتی، منتور به عنوان یک راهنمای قابل اعتماد برای مراجع عمل می­کند و هدف اصلی او انتقال دانش (تجربه) نسبتاً غیررسمی در یک بازه زمانی طولانی است.

بسیاری از سازمان­ها از طرح­های منتورینگ استفاده می­کنند تا کارآموزان خود را با محیط کاری خود منطبق کنند. در این شرایط، کارمندان ارشد نیز می­توانند در کنار یک منتور از ترفیع درجه بهره‌مند شوند.

تفاوت بین بیزینس کوچ و مشاور

هر تسهیل­گر کسب­و­کار به مراجعان خود کمک می­کند تا از نقطه A (وضعیت فعلی) به نقطه B (وضعیت مطلوب) برسند؛ اما رویکردها و روش­های یک مشاور در مقابل یک کوچ به طور قابل‌توجهی متفاوت است.

تفاوت‌های کلیدی بین یک مشاور و یک کوچ به صورت خلاصه :

همان‌طور که قبلاً بررسی کردیم، تفاوت اصلی بین یک مشاور و یک کوچ این است که چگونه برای حل یک مسئله اقدام می­کنند. یک مشاور خودش راه­حل را پیدا می‌کند، در حالی که یک کوچ از مراجع خود برای رسیدن به نتیجه مطلوب حمایت می­کند و تصمیم­گیری را به خود شخص واگذار می­کند.

بدیهی است که هم­پوشانی­های ظریفی در این میان وجود دارد؛ زیرا یک مشاور ممکن است گاهی اوقات به شکل یک منتور و یا کوچ نیز ظاهر شود. شاید لازم باشد تفاوت بین نوع پرسش­گری، تمرکز، هدف و مأموریت در شیوه­های گوناگون تسهیلگری، به شکل مفهومی ارائه شود:

کدام نوع تسهیل­گر برای شما مناسب است؟

انتخاب بهترین نوع تسهیل­گر برای کسب­و­کار شما بستگی زیادی به ترجیحات شخصی شما دارد.

اگر می‌خواهید مهارت­های خود را با هدایت و حمایت هم زمان، به سطح بالاتری ارتقا دهید، پیدا کردن یک کوچ تصمیم درستی برای شما خواهد بود؛ زیرا:

 • رابطه بین شما و کوچ صمیمی­ تر از حالات دیگر مشاوره است و اغلب به یک مشارکت پایدار تبدیل می­شود؛
 • هیچ شکاف ژرفی از لحاظ دانش وجود ندارد؛ زیرا شما تخصص و مهارت­های لازم برای حل مسئله را دارید؛
 • کوچ از ابتدا به عنوان پشتیبان عمل کرده و تا پایان کار می­ماند.

­از طرف دیگر، شما باید یک مشاور انتخاب کنید؛ اگر:

 • در سازمان شما شکاف اطلاعاتی وجود دارد؛
 • شما به دیدگاهی تازه و بی­طرفانه از فردی خارج از سازمان خود نیاز دارید؛
 • شما زمان یا منابع لازم برای جستجوی راه­حل را ندارید؛
 • سازمان شما می­خواهد تغییر ایجاد کند و برای شکستن الگوهای تثبیت شده، به انگیزه­های خارجی نیاز دارد؛
 • شما می­خواهید از دانش شخصی که تجربه کافی دارد، سود ببرید.

نتیجه گیری

اکنون تفاوت بین یک مشاور، یک منتور و یک کوچ را می­دانید.

به یک کوچ کسب­ وکار نیاز دارید؟

با ما در تماس باشید:  ۰۹۱۵۸۰۰۰۷۴۷

https://b2n.ir/a14380

از این مقاله لذت بردید؟

در اینجا مقالات بیشتری وجود دارد که ممکن است دوست داشته باشید:

[ منتظر نظرات شما هستیم.] مقالات بیشتر

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟