تفاوت میان کوچینگ و منتورینگ

کوچینگ و منتورینگ چه تفاوتی با هم دارند؟

 

کوچینگ و منتورینگ دو شاخه نزدیک به هم در علم روانشناسی محسوب میشوند که برای ارتقا سطح فرد یا مجموعه استفاده میشوند. در این مقاله میخواهیم معنی اصلی کوچینگ و منتورینگ را درک کنیم و تفاوت های واقعی این دو را مطرح کنیم و سپس به سوالاتی از قبیل  کسب و کار شما به کدام یک نیاز دارد؟  و یا چگونه میتوانید از کوچینگ یا منتورینگ و یا هر دو بهره ببرید؟پاسخ دهیم.

تعریف منتورینگ

منتورینگ (mentoring) یک رابطه متمرکز بر توسعه با منتور (mentor) مربوط به حوزه بوده که منتور، مهارت ها و تجربیات خودش را به یک منتی (mentee) منتقل می کند. در واقع منتور کسی است که دانش ، مهارت و یا تجربه خود را برای کمک به دیگری برای رشد و پیشرفت وی، با او به اشتراک می گذارد.

تعریف کوچینگ

کوچینگ(coaching) به عنوان یک رابطه متمرکز بر توسعه با کوچ ویژه آموزش دیده تعریف میشوند و شناخته شده است. در این رابطه کوچ مشتری را راهنمایی می کند تا هر چه سریعتر و بهتر و کارآمدتر به اهدافشان برسند و به آنها کمک می کند تا از تمام پتانسیل و توانایی های خود استفاده کنند.  کوچ نیز فردی است که مشتری را در راه دستیابی به اهداف خود راهنمایی می کند و به آنها کمک می کند تا از تمام توانایی هایشان استفاده کنند.

 

کوچینگ و منتورینگ

 

مهارت های لازم برای منتورینگ و کوچینگ

هر کوچ و منتور باید علاوه بر داشتن مدارک تخصصی یکسری ویژگی ها و خصوصیات را در خودشان تقویت کنند این ویژگی ها باعث میشود تا تعامل و درک کافی از فرد  یا مجموعه متقاضی را به دست بیاورند و حداکثر راهنمایی و کمک را به او داشته باشند.

مهارت های یک کوچ

 1. علاقه شدید برای کمک به دیگران واقعا امری ضروری است
 2. داشتن تجربه ، دانش و بینش دست اول در زمینه مشاوره.
 3. توانایی ایجاد روابط و مهارت های بین فردی
 4. تعهد طولانی مدت اختصاصی
 5. توانایی ایجاد انگیزه ، تشویق کردن و الهام بخش بودن
 6. کمک به منتی برای شناسایی اهدافش

مهارت های یک منتور

 1. در یک رابطه مساوی میان کوچ با مراجعه خود (کوچی) که از درک متقابل برخوردار باشند
 2. داشتن توانایی شناسایی منابع انسانی متعدد و کمک کننده
 3. توانایی شناخت نقاط قوت و به چالش کشیدن کوچی
 4. مهارت مقابله مستقیم با مشکلات و فکر نکردن به جنبه های منفی
 5. توانایی بالا بردن سطح آگاهی و مسئولیت پذیری
 6. یافتن تعادل مناسب مهارت های بین فردی و مهارت های عملی

 

کوچینگ و منتورینگ

 

تفاوت اصلی بین کوچینگ و منتورینگ

شاید بسیاری از ما همچنان باور داشته باشیم که کوچینگ و منتورینگ از نظر فلسفی شبیه به هم هستند ، اما آن مشخصه هایی که یک کوچ و یک منتور را تعریف می کند ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی کوچ ها برای هدایت افراد در هر زمینه به منظور دستیابی به اهداف آموزش های ویژه ای دیده اند. اما منتور ها از طرف دیگر، آموزش رسمی در زمینه منتورینگ ندارند. آنها در اصل بر انتقال مهارتهای خاص به شخص دیگری تمرکز دارند تا بتوانند موفقیت بیشتری کسب کنند.

 

ارزیابی ها و ابزارها:

کوچ ها اغلب از ارزیابی های رسمی مانند ۳۶۰ review ، StrengthsFinder یا Enneagram استفاده می کنید. اما منتور ها اکثرا از ارزیابی هارا برای درک اهداف منتی های خود استفاده می کنند.

زمان دوره ها:

مشارکت و همکاری با کوچ و یا منتور ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت باشد.

کوچینگ معمولاً به عنوان یک تعامل و یا رابطه کوتاه مدت دیده می شود و در این تعامل ، کوچ با مشتری بر روی اهداف خاصی کار می کند. و هنگامی که این اهداف محقق شد ، رابطه دوباره ارزیابی می شود. با این حال ، موارد زیادی وجود دارد که یک رابطه کوچینگ سال ها به طول انجامیده. زیرا اهداف افراد با گذشت زمان تغییر کرده است. همچنین بر این موضوع هم واقف هستیم که رابطه منتورینگ به طور معمول به عنوان یک تعامل بلند مدت دیده شده است. منتور ها می توانند با تمرکز بر توسعه و اهداف شغلی بلند مدت با یک منتی همکاری کنند. با این وجود، مواردی هم هست که یک منتور، از منتی برای مدت کوتاهی حمایت میکند. مثلا در طول انتقال و ترفیع فردی به عنوان مدیر جدید ، مدیر قبلی در نقش منتور برای مدت کوتاهی از جایگزینش حمایت میکند.

دامنه تخصص:

شاید برقراری رابطه کوچینگ و یا منتورینگ با شخصی که در همان زمینه کار می کند ، عاقلانه به نظر برسد ، اما ضروری نیست.

دیدگاه ها:

کوچ ها به گونه ای آموزش دیده اند که هنگام رویارویی مراجعه با مشکلات، به جای مشاوره و مطرح کردن نظرات خود، برای کمک به فرد در یافتن راه حل ، راهکارهایی را ارائه میدهند.

منتور ها نیز بر کمک به فرد در یافتن راه حل خود تمرکز دارند ، اما در صورت لزوم وارد عمل می شوند.

 

کوچینگ و منتورینگ

 

کلام آخر

مبحثی که به آن پرداختیم مبحث بسیار مهمی در انتخاب مشاور و مربی میباشد. اینکه بدانیم برای ادامه راه به کوچ یا منترو نیاز داریم میتواند مارا در انتخاب درست و در نتیجه پیشرفت بیشتر کمک کند. از طرفی کوچ و منتور ساعات زیادی را با شما سپری خواهد کرد و صحبت های زیادی برای تعامل با شما خواهد داشت پس بهتر است برای وقت و پول خود برنامه ریزی کنید و از بهترین شخص و شرکت را برای مشورت گرفتن  استفاده کنید تا به بیشترین حد بازدهی برسید. تیم فراکوچ این امکان را به شما میدهد تا از بهترین کوچ ها کمک بگیرید و در مسیر موفقیت با سرعت قدم بردارید.

 • درخواست مشاوره

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند
این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *