مهارت های مورد نیاز کوچینگ چیست؟

ماهیت مهارت کوچینگ در خصوص ایجاد تعادل بین دو عنصر اصلی است: پشتیبانی و چالش. بدیهی است که برای کار به عنوان یک کوچ، نیاز به مجموعه ای از مهارت های اساسی تخصصی و فردی وجود دارد و هر کوچ خوب باید مهارت های کوچینگ را در سطح قابل قبولی دارا باشد. اما به درستی منظور از مهارت کوچینگ چیست و شامل چه مواردی می شود؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم.

 

مهارت کوچینگ چیست؟

تعریف مهارت های کوچینگ یا coaching skills: مهارت‌های کوچینگ شایستگی‌های کلیدی هستند که توسط یک مربی یا رهبر برای کمک به توسعه دیگران استفاده می‌شوند. برای سازمان‌ها، مهارت‌های مربیگری عنصر مخفی برای باز کردن پتانسیل کامل اعضای تیم شماست. مانند بسیاری از قابلیت ها، مهارت های مربیگری لزوماً برای هر فرد ذاتی نیست. اما یک کوچ خوب کیست؟ چه مهارت هایی یک کوچ مبتدی و یک کوچ حرفه ای را از هم متمایز می کند؟ و آموزش مهارت کوچینگ چه کمکی در این زمینه می کند؟

مجموعه ای از مهارت های کوچینگ ضروری وجود دارد که هر کوچ خوب از آن ها برخوردار است. حال سوال اینجاست که این مهارت ها کدامند؟ آیا کسب و آموزش مهارت کوچینگ آسان است؟ آیا شما از این مهارت های کوچینگ برخوردارید؟

 

۱۰ مورد از مهم ترین مهارت های کوچینگ:

 1. هدف گذاری

اولین مهارت مهم کوچینگ که هر کوچ باید داشته باشد، توانایی استخراج اهداف واضح، قابل دستیابی، به خوبی تعریف شده و انگیزشی مراجع است. به‌طورکلی، مهارت کوچینگ رویکردی متمرکز بر هدف دارد. این مهارتِ کوچ است که بتواند در جهت کمک به مراجع برای کشف و ارزیابی اهداف، برخی از تکنیک های اثبات شده مانند SMART را انتخاب نماید.

برای دریافت اطلاعات کامل راجع به هدف گزاری در کوچینگ کلیک کنید.

 

 1. ایجاد آگاهی

ایجاد آگاهی یکی از مهارت های کوچینگ است که به وسیله آن، کوچ به ما کمک می کند تا از زوایای پنهان شخصیت، رفتار و افکار خود آگاه شویم و از نقاطی که ممکن است به تنهایی قادر به دیدن آن ها نباشیم و باعث از دست رفتن منابع و فرصت های ما شوند، آگاه شویم.

 

 1. گوش دادن فعال

گوش دادن، مهم ترین مهارت در فرآیند کوچینگ است و در صدر لیست مهارت های مورد نیاز یک کوچ قرار دارد. هر کوچ، نمی تواند در حوزه کوچینگ حرفه ای شود مگر این که گوش دادن را به معنای واقعی بلد باشد. باید توجه داشته باشید که گوش دادن فعال فقط به معنای شنیدن حرف های مراجع نیست؛ بلکه بدین معناست که ناگفته های او را نیز بشنوید.

برای دریافت اطلاعات کامل راجع به مهارت گوش دادن فعال کلیک کنید.

 

 1. ارتباط موثر

ارتباط موثر اولین مورد از مهارت های کوچینگ است که یک کوچ از آن استفاده می کند؛ چرا که دروازه ای برای اعتماد کردن فرد به کوچ خود در طی فرآیند کوچینگ است. در صورت عدم ارتباط موثر، روند کوچینگ تداوم نخواهد داشت. ارتباط موثر همان چیزی است که کوچ ها در آموزش مهارت کوچینگ یاد می گیرند و به کمک آن می توانند آرامش را به مراجع القا کنند و او را از موانع و ترس های شخصی مطلع سازند. مورادی در ایجاد این ارتباط تاثیرگذار است که عبارتند از : همدلی، استاده از زبان بدن و صدا برای ایجاد صمیمت و مهربانی.

 

10 مهارت کوچینگ - فراکوچ

 1. پرسشگری

مهارت پرسشگری اساس و ابزار اصلی کار یک کوچ حرفه ای در مهارت های کوچینگ است. سوالات دارای انواع مختلفی هستند که می توان در موقعیت های مختلف از آن ها استفاده کرد. بهترین سوالات در جلسات کوچینگ، سوالاتی هستند که به کوچ و مراجع در ایجاد یک بینش واحد در خصوص مساله مورد بحث کمک کنند. در آموزش مهارت کوچینگ، کوچ آموزش می بیند که در فرآیند کوچینگ فقط از سوالات باز استفاده می شود و دستور کار و جلسه به طور کامل تحت کنترل کوچ است. با این حال، در برخی موارد نیاز است از سوالات بسته استفاده شود؛ چرا که سوالات بسته شما را به عمق مساله می رساند.

 

 1. همدلی

مهارت همدلی را می توان به توانایی ما در قرار دادن خودمان در جایگاه فرد مقابل و درک احساسات و تفکر او تعریف کرد. بدین معنی که در شرایط مشابه ممکن بود ما چه احساسی داشته باشیم؟ همدلی به شما کمک می کند تا نیازهای شخص دیگر را شناخته و نظرات و احساسات خود را به درستی نشان دهید. لازم به ذکر است که همدلی با همدردی متفاوت است. در همدلی لزوما احساسات مراجع خود را تجربه نمی کنید؛ اما در مقابل در همدردی شما به خاطر سختی هایی که شخص دیگر تجربه کرده است، احساس غم یا اندوه و یا دلسوزی خواهید داشت.

 

 1. ارائه بازخورد

مهارت ارائه بازخورد در لیست مهارت های کوچینگ، نوعی برگشت پیام ارتباطی است که شخص از آنچه بیان می­ کند و آنچه انجام می ­دهد، دریافت می ­کند. شما به عنوان یک کوچ، یک امتیاز ویژه دارید که با آموزش مهارت کوچینگ، می توانید نکات مهم را به افراد گوشزد کنید و قاعدتا آن ها از این موارد استقبال کرده و از آن ها استفاده می کنند. این بازخورد می‌تواند یک تشویق ساده باشد یا بازخورد منفی از رفتار یا اقدامات وی که به هنرمندانه ترین حالت ممکن به مراجع داده می‌ شود. در حقیقت بازخورد کمک می­کند که مسائل را از زاویه دیگری نگاه کنیم. باید توجه داشت که بازخورد باید به گونه ای باشد که در آن قضاوتی صورت نگیرد و تنها آنچه که پدیدار شده و به نظر می­رسد بیان شود.

 

 1. مسئولیت پذری و مسئولیت سپاری

به کار گیری مسئولیت‌پذیری در مهارت کوچینگ، به معنای توانایی تصمیم‌گیری آگاهانه و انجام رفتارهایی است که به دنبال بهبود خود و یا کمک به دیگران باشد. از همه مهم‌تر، یک فردِ مسئول، عواقب اعمال و تصمیمات خود را می‌پذیرد. اگر مسئولیت کاری را قبول کنیم، طبیعتاً بر روی آن قدرت و نفوذ خواهیم داشت. لذا کوچ ها باید مراجع (کوچی) را تشویق کنند تا احساس توانمندی داشته باشد و مسئولیت شرایط خود را بر عهده گیرد.

 

 1. قضاوت نکردن و عدم ارائه راهکار

پایه و اساس کوچینگ حرفه ای، قضاوت نکردن است. شما به عنوان یک کوچ لازم نیست درباره افکار و رفتار افراد قضاوت کنید. کوچ عالی بودن نیازمند کنجکاوی به موقع و داشتن ذهنی باز است. این امر به شما کمک می کند تا بر مهارت های کوچینگ متمرکز شوید. آزاد اندیشی نیز بدین معناست که آگاه باشید که افراد دیدگاه های متخلفی دارند؛ پس به مراجع خود نگویید که جواب سوالات را می دانید و هیچگاه به او پند ندهید. مهارت کوچینگ بر این اساس بنا نهاده شده است که راهکار حل مساله هر شخص، منحصر به فرد و در ذهن خود او است؛ بنابراین، یک کوچِ آموزش دیده، تنها به مراجع در باز کردن گره های ذهنی و پیدا کردن راه حل کمک می کند.

 

 1. رفع باورهای محدود کننده

باید پذیرفت که همه ما انسان ها باورها و اعتقاداتی داریم که غالبا آن ها را زیر سوال نمی بریم. در عین حال که برخی از باورها می توانند به ما کمک کنند تا موفق شویم، برخی دیگر مانع موفقیت ما هستند. این عقاید، محدود کننده هستند و باعث می شود که افراد در مسیر رسیدن به هدفشان گیر کنند. افراد به کمک کوچ به شناسایی و به چالش کشیدن باورهای محدود کننده خود می پردازند و این یکی از قدرتمندترین بخش های فرآیند کوچینگ است.

 

جمع بندی

همانطور که در این مقاله گفتیم، برای یک کوچ حرفه ای بودن، رعایت مهارت های کوچینگ الزامی ست. در این مورد آموزش مهارت کوچینگ می تواند موثر واقع شود. همچنین برای گرفتن بهترین نتیجه، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • هرگز از تاثیر ارتباط موثر غافل نشوید؛
 • اهداف را به صورت دقیق تعیین کنید؛
 • از سوالات باز استفاده کنید تا افراد به ناچار به آن ها فکر کنند؛
 • به شهود خود اطمینان داشته باشید و با کنجکاوی فرآیند کوچینگ را پیش ببرید؛
 • از «چرا» استفاده نکنید و آن را با «چه» جایگزین کنید؛
 • اگر رفتار یا گفتاری را در کوچی برجسته می دانید، آن را بیان کنید. این نوع بازخورد می تواند بسیار قدرتمند باشد؛
 • به یاد داشته باشید که در فرآیند کوچینگ باید کاملا متمرکز باشید؛
 • موضوعاتی که برای اولین بار مطرح می شوند، عموما مساله اصلی نیستند. از این رو باید با بررسی بیشتر به عمق مساله برسید تا بدانید مساله واقعی چیست؛
 • برای توسعه خود سرمایه گذاری کنید و به صورت مداوم مهارت های کوچینگ خود را گسترش دهید.
4.7/5 - (6 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهارت های مورد نیاز کوچینگ چیست؟

 1. ثمر گفته:

  صرف نظر از مطالب خوبی که برای من مرور شد ..اشتباهات تایپی زیادی داشت که منجر میشد گاهی مرا از اصل مطلب دور کند..

 2. اشتراک‌ها: Auto Draft - فراکوچ - آکادمی بین المللی فراکوچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *