مدیریت زمان چیست؟ تکنیک های موثر در کاهش اتلاف وقت

چگونگی مدیریت زمان با کوچینگ
خانه » مقالات فراکوچ » مهارت های کوچینگ » مدیریت زمان چیست؟ تکنیک های موثر در کاهش اتلاف وقت

زمان، یکی از دارایی‌های گرانبها در زندگی ماست. برای دستیابی به موفقیت در هر زمینه‌ای، مدیریت مناسب زمان بسیار حیاتی است. مهارت مدیریت زمان برای هر فردی که می‌خواهد اهداف خود را به واقعیت تبدیل کند ضروری است. اگر:

 • در تلاش هستید تا زمان را به‌طور مؤثر و مفید مدیریت کنید؛
 • فشار کاری زیادی را حس می‌کنید؛
 • وقت کافی در طول روز ندارید؛

کوچینگ می‌تواند همان چیزی باشد که برای کمک به شما در تنظیم مجدد اهداف، اولویت‌ها و برنامه خود نیاز دارید. گاهی اوقات، ما به تنهایی نمی‌توانیم زمان خود را بهینه مدیریت کنیم و نیاز به راهنمایی داریم.

همراهی یک کوچ به‌منظور مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا بهره‌وری بیشتری داشته باشید، به تعویق انداختن کارها و اهمال‌کاری غلبه کنید و به شما کمک کند تا روی تعداد اندکی از فعالیت‌ها که درواقع باعث رشد فردی و کسب‌وکار شما می‌شوند متمرکز شوید. با ما همراه باشید، در این مقاله در مورد کوچینگ مدیریت زمان چیست و چگونه می‌تواند تکنیکی کمک‌کننده باشد صحبت خواهیم کرد.

 

چرا زمان کم می آوریم؟

احساس کمبود زمان یک مشکل رایج در زندگی امروزی اکثر افراد دنیا است و ممکن است به عوامل متعددی برگردد. با پبشرفت علم و ورود تکنولوژی های جدید، همه ابزارها و اختراعات سعی به سهل کردن و عدم نیاز به نیروی یدی بشر داشته و دارد اما آیا واقعا موثر واقع شدند؟

تکنولوژی و اینترنت باعث افزایش دسترسی به اطلاعات و محتوا شده است. اما همزمان با این افزایش، حجم زیادی از اطلاعات نیز برای ما ایجاد شده است که باید آن را مدیریت کنیم. این امر می‌تواند زمان زیادی را در بررسی و جستجوی اطلاعات صرف کند. همچنین تکنولوژی‌های همراه به ما این امکان را می‌دهند که از هر جایی دسترسی به ابزارها و اطلاعات داشته باشیم. این مسئله می‌تواند باعث بیش‌فعالی و احساس کمبود زمان شود زیرا همیشه در دسترس بودن و انجام موازی کارها می‌تواند انتظارات بیشتری را ایجاد کند. این انتظاراتِ بیشتر، می‌توانند باعث احساس کمبود زمان شوند زیرا انجام وظایف در زمان کوتاه‌تر، ممکن است به نظر غیر واقع‌بینانه و دشوار برسد.

 

بخشی از کتاب مدیریت زمان نوشته برایان تریسی

روزنامه‌نگار پرمشغله‌ای داستانی از سفر دو هفته‌ای خود به اروپا تعریف کرد. در همه آن مدت به ایمیلش دسترسی نداشت. وقتی به کشورش بازگشت، بیش از ۷۰۰ ایمیل در انتظارش بود. می‌دانست که پاسخگویی به آن‌ها ساعات متمادی و چندین روز طول خواهد کشید. پس نفس عمیقی کشید و دکمه «پاک کردن همه» را فشار داد.

نگرشش ساده بود. او گفت «من از اینکه برده کسانی باشم که برایم ایمیل می‌فرستند و انتظار پاسخ فوری دارند، اجتناب می‌کنم. در عوض، اگر یکی از این ایمیل‌ها مهم باشد، هر کسی آن را فرستاده، دوباره خواهد فرستاد».

او حق داشت. ۹۰ درصد ایمیل‌هایی که پاک کرده بود، هرگز دوباره ارسال نشدند و ایمیل‌های مهمی که پاک کرده بود، ظرف چند روز دوباره ارسال شدند.

تصمیم بگیرید که اجازه ندهید تا تکنولوژی ها کنترل زندگی‌تان را در دست بگیرند. در عوض خود را موظف کنید تا از این ابزار ها به عنوان ابزار کسب‌وکار استفاده کنید.

 

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان مجموعه ای از مهارت‌ها، فرایندها و روش‌هایی برای هماهنگ کردن وظایف و فعالیت ها است که افراد را قادر می‌سازد زمان خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند و به حداکثر اثربخشی در کارهای خود برسند. این عملیات شامل برنامه‌ریزی، تنظیم اولویت‌ها، تقسیم زمان بندی و استفاده بهینه از وقت می‌شود. داشتن این مهارت به افراد این امکان را می‌دهد که کارهای بیشتر و موثرتر را در زمان کمتری انجام دهند.

 

کوچینگ مدیریت زمان چیست؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند کوچینگ مدیریت زمان فقط برای کسانی است که نیاز به کنترل زمان خود دارند تا بتوانند کار آیی بیشتری داشته باشند؛ اما یک کوچ مدیریت زمان به افراد کمک می‌کند اهداف خود را به واقعیت تبدیل کنند؛ چراکه نگاهشان به مدیریت زمان کمی متفاوت است.

کوچینگ مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا آزادی بیشتری در کسب‌وکار و زندگی خود داشته باشید و در زمان کمتری نتایج بزرگ‌تری کسب کنید. کوچ‌های مدیریت زمان با کمک به مراجع خود کمک می‌کنند تا تمرکز و بهره‌وری بیشتری نسبت به مواردی که برای آن‌ها مهم است، داشته باشند. راهنمایی و پشتیبانی که شما از یک کوچ مدیریت زمان می‌توانید دریافت کنید این است که با تعلل و اهمال‌کاری خداحافظی کرده، فعالیت‌های کم‌ارزش را حذف و در ده‌ها و شاید صدها ساعت از وقت خود صرفه‌جویی کنید. به‌طور میانگین مدیریت زمان به صاحبان مشاغل کوچک و کارآفرینان کمک می‌کند هر سه ماه ۱۰۰ ساعت از وقت خود را آزاد کنند تا بتوانند سریع‌تر و راحت‌تر به اهداف خود برسند.

کوچینگ مدیریت زمان چیست؟

چرا کوچینگ مدیریت زمان؟

کوچینگ مدیریت زمان روز‌به‌روز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود؛ زیرا یکی از رمزهای موفقیت هر فرد در زندگی شخصی و کاری‌ او محسوب می‌شود. وقتی می‌توانید زمان خود را کنترل کنید و با این زمان مثمر ثمر باشید، می‌توانید انرژی خود را مدیریت کرده و تمرکز بسیار بیشتری داشته باشید. اگر اهداف مشخصی دارید که می‌خواهید به آن‌ها برسید، اما وقت تفکر، برنامه‌ریزی یا اقدام را ندارید، ممکن است به این دلیل باشد که شما به شخصی نیاز دارید تا در مدیریت زمان به شما کمک کند.

کوچ‌های مدیریت زمان به شما کمک می‌کنند هوشمندانه عمل کنید، نه سخت‌تر. آن‌ها می‌توانند شما را همراهی کنند تا اولویت‌بندی مؤثری داشته باشید، بیشتر تمرکز کنید و بیشتر در وقت باارزش خود صرفه‌جویی نمایید. کوچینگ مدیریت زمان به شما کمک می‌کند تا بفهمید که در حال حاضر و در آینده می‌خواهید وقت خود را صرف چه‌کاری کنید و در چه‌کاری بهتر عمل می‌کنید.

اگر می‌خواهید با انجام بیشتر کارهایی که دوست دارید، نتایج را به حداکثر برسانید، ضمن اینکه زمان و تلاش برای انجام آن‌ها را به حداقل برسانید، یک کوچ مدیریت زمان می‌تواند به شما در انجام این کار به ساده‌ترین و آسان‌ترین حالت ممکن کمک کند. کوچینگ مدیریت زمان می‌تواند ابزارها و تکنیک‌های اثبات‌شده‌ای را در اختیار شما قرار دهد تا به شما کمک کند نحوه مدیریت وقت خود را تغییر دهید تا نتایج بزرگی به دست آورید.

 

دلیل اهمیت کوچینگ مدیریت زمان چیست؟

یک کوچ مدیریت زمان به شما کمک می‌کند تا اهداف خود را روشن کنید و سپس با شما همکاری می‌کند تا در مدت‌زمان کمتری به نتایج موردنظر خود برسید. او به شما کمک می‌کند تا با تسهیل در زمان‌بندی و برنامه‌ریزی، انرژی و تمرکز خود را روی تعداد کمتری فعالیت صرف کنید؛ فعالیت‌هایی که نتیجه بیشتر و هوشمندانه‌تری را به همراه داشته باشد. درواقع کوچینگ مدیریت زمان به شما در شناسایی فعالیت‌هایی کمک می‌کند که دوست دارید انجام دهید و در آن‌ها به بهترین شکل موفق خواهید بود. آن‌هایی که بیشترین نتیجه را برای شما دارند و بیشتر وقت شما را معطوف به خود می‌کنند.

اینکه بتوانید زمان خود را به‌طور مؤثر مدیریت کنید، بهره‌وری بیشتر و تمرکز بیشتری داشته باشید از مزایای اصلی کار با کوچ مدیریت زمان است.

دلیل اهمیت کوچینگ مدیریت زمان چیست؟

کوچینگ مدیریت زمان چگونه می‌تواند به صاحبان مشاغل کمک کند؟

بعضی از صاحبان مشاغل از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند که به دلیل حجم بالای کارها و مسئولیت‌های زیاد، گاهی مجبورند که در انجام برخی از کارهای خود به‌آسانی وقفه ایجاد ‌کنند یا کارها را گاهی به بعد موکول ‌کنند که این امر اغلب می‌تواند ایجاد هرگونه حرکت روبه‌جلو در بیزینس را غیرممکن کند؛ زیرا آن‌ها را به چند جهت می‌کشاند. وقتی مجبورید به‌اصطلاح این همه مسئولیت را مدیریت کنید، واضح است که فقط برای ادامه و پیشبرد کار، باید ساعت‌های طولانی‌تر و طولانی‌تری کار کنید. این خود باعث ایجاد فشار و عدم تعادل بین زندگی شخصی و کار می‌شود. همچنین می‌تواند باعث خستگی مفرط و منجر به ناامیدی و ناآرامی شود.

دیگر وقتی نخواهد ماند تا روی بزرگ‌ترین فرصت‌های خود تمرکز کنید، برنامه‌ریزی کنید یا حتی فکر کنید. کوچینگ مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا برای بهترین کارها زمان بگذارید که بیشترین نتیجه را به همراه داشته باشد. سپس کوچ می‌تواند به شما کمک کند بسیاری از کارهای دیگری را که تاکنون انجام می‌دادید را حذف کند یا به عبارتی این امکان را فراهم کنید که تفویض اختیار کرده یا آن را برون‌سپاری کنید. با این کار می‌توانید بیشتر وقت خود را صرف فعالیت‌هایی کنید که به شما کمک می‌کنند سریع‌تر به اهداف خود برسید. کوچ با تعیین یک سری تکالیف، اقدام ساده‌ای مانند پاسخگویی هفتگی و یک برنامه عملی واضح برای پیگیری، به مراجع کمک می‌کند خیلی سریع‌تر به اهداف خود برسند.

مقالات مرتبط

بیزینس کوچ کیست؟ یک مربی کسب‌وکار چه می‌کند؟
کلیک کنید...
بیزینس کوچینگ چیست؟ | فراکوچ
کلیک کنید...

 

مزایای کوچینگ مدیریت زمان

کار با کوچینگ مدیریت زمان علاوه بر متعهد نگه‌داشتن مراجع نسبت به برنامه اقدامات، مزایای دیگری نیز دارد که طبق گفته برایان تریسی با رعایت چهار عامل بهره‌وری یعنی اشتیاق، اراده، قاطعیت و انضباط و توجه ویژه به این عوامل می‌توان از مزایای آن استفاده هر چه بیشتری داشت. در ادامه به این مزایا می‌پردازیم:

 • ایجاد تعادل بین انجام کارها؛
 • کم شدن حجم کارهای معوق؛
 • کاهش استرس؛
 • کاهش اتلاف وقت؛
 • کنترل افکار و احساسات؛
 • افزایش تمرکز و حذف مواردی که اختلال در آن ایجاد می‌کنند.

 

مراحل فرایند مدیریت زمان با همراهی کوچ

مراحل مدیریت زمان برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد و قطعاً هر کوچ با توجه به اقتضای مسئله و شرایط مراجع با او وارد عمل می‌شود؛ اما به‌طورکلی مراحل مدیریت زمان عبارت‌اند از:

 1. میزان اهمیت زمان را درک کنیم و آن را یکی از اولویت‌هایمان بدانیم. این از مهم‌ترین مراحل به شمار می‌رود؛ چون تا خود فرد نخواهد هیچ اتفاق و تغییری صورت نخواهد گرفت. درک کنیم که هرچقدر در مدیریت زمان خود موفق‌تر باشیم، در مدیریت درآمد و بهره‌وری هم موفق‌تر خواهیم بود.
 2. طبق کارها و وظایف موجود در زندگی، کسب‌وکار و یا برنامه تحصیلی موردنیاز، با همراهی کوچ برای خود یک برنامه منظم بچینیم. برنامه‌ای که ما را ترغیب به انجام آن کند و ما را نسبت به انجامش مصمم نگه دارد. سعی کنیم در این مرحله گرفتار کمال‌گرایی نشویم که البته وجود کوچ، خود تضمینی برای جلوگیری از این امر است.
 3. از بروز حواس‌پرتی و عواملی که باعث آن شود جلوگیری می‌کنیم. خود را با گزارش دهی به یکی از دوستان یا اعضای خانواده در مسیر مدیریت زمان موفق نگه می‌داریم.
 4. از تمامی کارها، وظایف و نحوه انجام آن‌ها گزارش تهیه می‌کنیم. اکنون با توجه به گزارش‌ها موجود این امکان را خواهیم داشت که زمان خود را طبق یک برنامه مدون و سیستماتیک تنظیم ‌کنیم.
 5. مرحله پایانی که با اراده و پایداری این برنامه‌ها را به عادت مثبت تبدیل کنیم. همراهی کوچ در این مرحله نیز بسیار پررنگ خواهد بود. کوچ با ایجاد انگیزه و حفظ آن در مراجع می‌تواند میزان تاب‌آوری مراجع را چندین برابر کند.

مراحل فرایند مدیریت زمان با همراهی کوچ

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره شد، از میزان اهمیت مدیریت زمان و فایده همراهی یک کوچ در کنار خود آگاه شدیم. حالا می‌دانیم که مدیریت زمان بر مدیریت درآمد ما نیز تأثیرگذار است. هر چه بازدهی بیشتری داشته باشیم، بالطبع انگیزه ما برای ادامه زندگی، رسیدن به موفقیت و توسعه بیشتر خواهد بود. کوچینگ مدیریت زمان به شما کمک می‌کند رؤیاهای دست‌نیافتنی خود را که فکر می‌کنید زمانی برای انجام آن‌ها ندارید را محقق کرده و اعتمادبه‌نفستان را افزایش دهید.

با تشکر از شما که وقت خودتان را برای مطالعه این مقاله صرف نمودید. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص دوره های آموزشی کوچینگ فراکوچ را دارید، می‌توانید با مشاوران تیم فراکوچ در میان بگذارید.

 

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند

5/5 - (5 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مدیریت زمان چیست؟ تکنیک های موثر در کاهش اتلاف وقت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2024 • تمامی حقوق وبسایت متعلق به آکادمی فراکوچ میباشد.