چگونه برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم؟

calender planning برنامه ریزی

مدیریت زمان مهارتی است که می‌تواند برای شما در هر نقشی و در هر صنعتی مفید باشد. برنامه ریزی پیش رو جزء مدیریت زمان است که می‌تواند به شما در مدیریت ضرب‌الاجل‌ها و انجام وظایف خود کمک کند. برنامه‌ریزی روزانه به شما این امکان را می‌دهد که به روز آینده نگاه کنید و یک طرح کلی برای آنچه قصد دارید در آن دوره به انجام برسانید، ایجاد کنید. در این مقاله، برنامه ریزی روزانه و اهمیت برنامه ریزی مؤثر روزهای خود را مورد بحث قرار می‌دهیم.

پس پیشنهاد می‌شود، اگر شما هم علاقه‌مندید تا با اصول برنامه ریزی و روش‌های آن به صورت دقیق و به زبانی ساده آشنا شوید، این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید و تا انتها همراه فراکوچ باشید.

 

برنامه ریزی چیست؟

تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کاری باید انجام شود، چرا باید آن را انجام داد، و چه زمانی آن را انجام داد، مستلزم آمادگی است. قبل از شروع یک کار، فرد باید چگونگی تکمیل آن را برنامه ریزی کند. در نتیجه، خلاقیت و نوآوری به طور جدایی‌ناپذیری با این عملکرد مدیریتی (برنامه ریزی) پیوند خورده است.

برنامه ریزی عبارت است از تعیین از پیش اهداف و مسیر اقدامی که برای دستیابی به اهداف تعریف شده به طور مؤثر و کارآمد انجام می‌شود. در واقع برنامه ریزی یک فرایند فکری است که می‌تواند پاسخی برای سؤال‌های زیر باشد:

  • چه کاری باید انجام شود
  • چگونه باید انجام شود
  • چه زمانی انجام شود
  • و چه کسی باید آن را انجام دهد، باشد.

البته فراموش نشود که این موضوع همچنین دارای اصولی است که به اصول برنامه ریزی شناخته می‌شود.

 

برنامه ریزی روزانه

داشتن برنامه‌ریزی روزانه به شما کمک می‌کند مهارت‌های مدیریت زمان خود را بهبود ببخشید و به شما امکان می‌دهد در بزرگ‌ترین اولویت‌ هایتان بهره‌ورتر باشید. اگر احساس می‌کنید ساعات کافی در روز وجود ندارد، برنامه‌ریزی می‌تواند بهره‌وری و اثربخشی شما را تغییر دهد.

strategic-planning-a-group-works-at-a-table (1)

کاربرد برنامه ریزی

  • برنامه ریزی، فهرست ساده و کوتاهی از کارهای مهمی است که می‌خواهید هر روز انجام دهید. این فرایند از قبل به شما کمک می‌کند تا یک روز کاری ایده آل خود را طراحی کنید و اطمینان حاصل کنید که هر روز خود را با تمرکز و بهره‌وری شروع می‌کنید.
  • برنامه‌ریزی روزانه می‌تواند باعث صرفه‌جویی ساعت‌ها در وقت تلف شده، کاهش استرس و کاهش حواس‌پرتی شود. واردکردن برنامه ریزی روزانه به روال خود یک گام آسان، اما مهم برای ایجاد یک روز سازنده است. اگر می‌خواهید مهم‌ترین کارتان را شناسایی کرده و روی آن متمرکز بمانید، برنامه ریزی برای روزتان مهم است.
  • داشتن یک برنامه مرتب و دقیق مؤثر می‌تواند فرایند شما برای یک روز موفق باشد. اولین گام برای برنامه ریزی روزتان این است که اهداف خود را برای آن روز مشخص کنید. دانستن اینکه دقیقاً کجا می‌خواهید زمان خود را سرمایه‌گذاری کنید، حس وضوح بیشتری برای رسیدن به هدف را به شما می‌دهد.

6 اصل برنامه ریزی

۱) برای روز خود از شب قبل برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی روز کاری خود از قبل به شما بهترین شانس را برای داشتن یک روز موفق و پربار می‌دهد. بهترین راه برای انجام این کار این است که یک برنامه‌ریزی روزانه در شب برای خود، تنظیم کنید. این موضوع یکی از مهم‌ترین اصول برنامه ریزی است. هنگامی که برنامه‌های خود را در شب می‌نویسید، احساس آرامش و وضوح بیشتری خواهید داشت. زمانی که بتوانید به روشنی درباره مهم‌ترین وظایف خود فکر کنید، شناسایی بزرگ‌ترین اولویت‌های خود برای روز آینده آسان‌تر است. نوشتن برنامه‌ریزی مؤثر شما از شب قبل شروع می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اصول برنامه ریزی این است که ده تا پانزده دقیقه بعد از ظهر را برای برنامه ریزی روز خود اختصاص دهید. این تضمین می‌کند که هر روز خود را با تمرکز و آمادگی برای انجام فعالیت‌هایی که بیشترین اهمیت را دارند آغاز کنید.

 

۲) برنامه ریزی را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید

ایده خوبی است که هر روز در یک زمان مشخص برنامه ریزی کنید. ایجاد عادت برنامه‌ریزی روزانه شما را متمرکز نگه می‌دارد و در مسیر رسیدن به اهدافتان قرار می‌گیرد. اگر نمی‌خواهید روز خود را از شب قبل برنامه ریزی کنید، می‌توانید هر روز صبح این کار را انجام دهید، پیش از آغاز روزتان.

 

۳) برنامه‌ریزی خود را ساده کنید

یکی دیگر از اصول برنامه ریزی این است که برنامه‌ای پیچیده نداشته باشید. اگر می‌خواهید برنامه ریزی روزانه را به عادت تبدیل کنید، مهم است که آن را ساده نگه دارید. برنامه ریزی روزتان باید مزایای مثبتی را به همراه داشته باشد و چیزی باشد که مشتاقانه منتظر آن هستید.

در برنامه ریزی امورات خود بیش از حد فکر نکنید. زمان کوتاهی را برای فکر کردن در مورد چیزهایی که می‌خواهید در آن روز به دست آورید اختصاص دهید و سپس اولویت‌های خود را لیست کنید. اگر برنامه ریزی روزانه شما گیج‌کننده و پیچیده شود، به سرعت این عادت را کنار خواهید گذاشت. آن را ساده نگه دارید و از مزایای آن برخوردار خواهید شد.

PBCS_planning_budgeting_700x400

۴) با اولویت بندی وظایف روزانه خود برنامه ریزی کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول برنامه ریزی روزانه، این است که کارهای خود را اولویت بندی کنید. شما ممکن است بخواهید از زمان برنامه‌ریزی خود برای یادداشت همه چیز در لیست کارهای روزانه خود استفاده کنید. این خوب است، اما ضروری است که بزرگ‌ترین اولویت‌های خود را برای روز شناسایی کنید.

همه چیزهایی که در فهرست کارها قرار دارند اولویت ندارند هنگامی که بزرگ‌ترین اولویت‌های خود را شناسایی کردید، می‌توانید زمانی را برای کار بر روی آنها برنامه ریزی کنید. این به شما کمک می‌کند تا از زمان و تمرکز خود استفاده کنید تا بهترین استفاده را از روز خود داشته باشید.

 

۵) برنامه روزمره خود را برنامه ریزی کنید

یکی از مهم‌ترین عناصر برنامه ریزی روزانه این است که اولویت‌های روزانه خود را در نظر بگیرید و زمانی را برای کار روی آنها برنامه ریزی کنید. اگر زمانی را برای کار بر روی برنامه روزانه خود برنامه ریزی نکنید، در عوض ممکن است زمان خود را برای کارهای غیرمهم تلف کنید.

برنامه ریزی اولویت‌ها به شما کمک می‌کند متمرکز بمانید و به شما این امکان را می‌دهد که زمان خود را به طور مؤثرتری مدیریت کنید. زمان‌بندی برای استراحت و مرور روزتان باعث می‌شود که در طول روز پرانرژی و بازدهی داشته باشید.

 

۶) موفقیت‌های روزانه خود را جشن بگیرید

هدف از برنامه ریزی روزانه این است که به شما کمک کند اولویت‌های خود را شناسایی کنید تا بتوانید هر روز به یک روز پربار و موفق دست پیدا کنید. هنگامی که از طرح ریزی برای تعریف واضح اهداف روزانه خود استفاده می‌کنید، نتایجی را که می‌خواهید هر روز به دست آورید، کاملاً مشخص می‌کنید.

وقتی به آن نتایج دست می‌یابید، جشن گرفتن دستاوردهای روزانه‌تان مهم است. جشن گرفتن دستاوردها اعتماد به نفس و انگیزه را افزایش می‌دهد. نسبت به روز خود احساس مثبت‌تری خواهید داشت و این باعث می‌شود که بخواهید برنامه ریزی اصولی را به عادت تبدیل کنید، زیرا می‌توانید فواید آن را ببینید. پس جایزه دادن به خود زمان دستیابی به اهداف برنامه روزانه خود را می‌توان از اصول برنامه ریزی بر شمرد.

 

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید هر روز پیشرفت مثبتی در جهت اهداف و شخصیت خود داشته باشید، برنامه ریزی روزانه مهم است. اولین قدم برای برنامه ریزی روزتان این است که اهدافتان را برای آن روز به طور واضح مشخص کنید. استفاده از برنامه‌ی مشخص به شما این امکان را می‌دهد که اولویت‌های روزانه خود را برنامه ریزی کرده و بر روی آنها اقدام کنید. از این ۶ اصول برنامه ریزی گفته شده، استفاده کنید تا لیست کارهایتان را حول اهدافتان بسازید، یک اولویت را مشخص کنید و دستاوردهای هر روز خود را جشن بگیرید و معجزه‌ی planning را با چشمان خود ببینید.

در صورت داشتن هرگونه پیشنهاد، انتقاد و سؤال می‌توانید با تیم فراکوچ تماس بگیرید و نظر خود را در رابطه با این مقاله با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر از شما که وقت خود را در اختیار ما و به مطالعه این مطلب قرار دادید.

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *