دوره آموزش کوچینگ سطح ۱

دوره آموزش کوچینگ سطح یک
دریافت مشاوره فوری

 

 معرفی دوره آموزش کوچینگ سطح ۱ 

دوره آموزش کوچینگ سطح ۱ «کامل ترین نسخه آموزش کوچینگ حرفه ای» از نظر محتوا و قالب اجرایی است. محتوای آموزشی این دوره مبتنی بر مدل ۳ بعدی KSE (علمی / عملی / تجربی) و به گونه ای طراحی و برنامه ریزی ‌شده است که شما در پایان دوره تمام صلاحیت های لازم کوچینگ را طبق استانداردهای فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)، آموخته و تمرین کرده باشید. از سال ۱۳۹۶ تا کنون بیش از ۸۵ دوره موفق آموزش کوچینگ در آکادمی بین المللی فراکوچ برگزار شده است.

معرفی دوره کوچینگ

 اعتبار دوره های ما 

آکادمی بین المللی فراکوچ یکی از مدارس مورد تایید فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) است و طبق استانداردهای این فدراسیون، برنامه های آموزش کوچینگ را در سطح ۱ (Level 1)، سطح ۲ (Level 2) و دوره جامع (Level 1&2) ارائه می دهد.

LEVEL-1-PROGRAM-DETAILS

تدوین و ثبت استاندارد در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور

بر پایه محتوای دوره آموزشی کوچینگ سطح ۱ و در سال ۱۳۹۹، استاندارد آموزش شایستگی «کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار» توسط استاد یاسر متحدین و تیم علمی آکادمی بین المللی فراکوچ تدوین و در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تایید و ثبت گردید. استاندارد مربوطه از طریق لینک زیر در دسترس شما است.

  دستاوردهای دوره از نگاه دانشپذیران  

این دوره تنها یک دوره آموزشی نیست. این دوره یک دوره تحول زندگی است. افرادی که تجربه خوبی در جلسه اول کوچینگ تجربه کردند، متوجه شدند که این تازه آغاز یک مسیر است، آغاز راهی است که شروع کرده‌اند، روی خودشان سرمایه گذاری کرده و هم دانش به دست آورده‌اند و چه چیزی می تواند از این بهتر و لذت بخش تر باشد.

 آمارها نشان می دهد: 

 • کوچ های تازه کار ۴۴ درصد از وقت خود را به کوچینگ اختصاص داده اند؛ این در حالی است که بقیه وقت خود را بین سایر خدمات خود تقسیم می کردند.
 • ۶۳ درصد از سازمان هایی که به کارمندان خود کوچینگ ارائه می دهند، رشد درآمدی بیشتری را در میان رقبای خود گزارش داده اند.
آمار ها در کوچینگ چگونه است؟
 • لایف کوچینگ با رشد سالانه ۷/۶ درصد، دومین صنعت سریعاً در حال رشد در جهان است؛
 • در سطح جهانی، تعداد لایف کوچ ها از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ با ۳۳ درصد افزایش همراه بوده است؛
آمارها در کوچینگ چگونه است؟
 • حدود ۹۰ درصد از کل لایف کوچ های مورد بررسی اظهار داشته اند که آن ها در حال حاضر مشتری فعال دارند؛
 • ۹۴ درصد از کوچ ها عنوان کردند كه خدمات دیگری مانند مشاوره، آموزش یا خدمات تسهیلگری را علاوه بر کوچینگ ارائه می دهند؛
آمارها در کوچینگ چگونه است؟

 این دوره کاربردی مناسب شما است اگر: 

 • شخصی هستید که رشد و توسعه فردی را یک ضرورت می دانید و در صدد افزایش سطح بهره وری و عملکرد خود در زندگی و محیط کارتان هستید؛
 • فردی هستید که به حل مسائل خود و دیگران در حوزه های شخصی و شغلی اهمیت می دهید؛
 • تمایل دارید به عنوان یک کوچ معتبر از طریق «برگزاری جلسات کوچینگ» مسیر شغلی مستقلی را برای خود ایجاد کنید؛ کوچینگ می تواند شغل اول یا دوم شما باشد؛
 • به عنوان مشاور، منتور، درمانگر و روانشناس، سخنران، مدرس، مدیر و رهبر، مدیر و کارشناس منابع انسانی و آموزش در شرکت ها و سازمان ها فعالیت می کنید و تمایل به کسب مهارت های کاربردی دارید.

 

 نحوه برگزاری دوره آموزشی کوچینگ 

دوره ۶ ماهه آموزشی کوچینگ سطح ۱ در ۳ ترم برگزار می شود. شما طی دوره در شبکه های ارتباطی پایدار و گروه های ویژه دانشجویی حضور خواهید داشت؛ در هر دوره آموزشی، یک پشتیبان علمی جهت افزایش مهارت و تمرین های هفتگی حضور دارد؛ از آنجا که این دوره علاوه بر آموزش های نظری شامل مهارت آموزی و کارگاه تجربی نیز می باشد، برای کسب بهترین نتیجه، لازم است به صورت هفتگی بین ۵ تا ۷ ساعت را به این دوره اختصاص دهید. سایر ویژگی ها، سرفصل دروس و گواهی نامه های پایان دوره را در جداول همین صفحه مشاهده نمایید.

 ویژگی­ های دوره آموزش کوچینگ 

طول دوره6 ماه
مهلت شرکت در آزمون پس از دوره3 ماه
جمع ساعات (آموزش/کارگاه/کارآموزی)84
متد آموزشیسه بعدی KSE
(علمی/ عملی/ تجربی)
ساعات آموزش40
جلسات کوچینگ به عنوان مراجع با کوچ معتبر6 جلسه 1 ساعته
جلسات کوچینگ به عنوان مراجع با دانشپذیر سطح بالا6 جلسه 1 ساعته
جلسات کوچینگ به عنوان کوچ با کوچ هم سطح12 جلسه 1 ساعته
جلسات کارورزی به عنوان کوچ با مراجع بیرونی12 جلسه 1 ساعته
کارگاه های عملی و آمادگی آزمون با همراهی پشتیبان علمی طی دوره20 جلسه 2 ساعته
آزمون پایان دوره8 ساعت
منابع آموزشی و جزوات☑️
ارزیابی مستمر و گزارش پیشرفت☑️
گواهینامه‌های پایان دورهبین المللی (L1-84h)

فنی و حرفه‌ای (114h)
(درخواستی)
تعداد دانش‌پذیران هر دوره20 – 25

 اهداف دوره آموزش کوچینگ 

آشنایی با مفاهیم:
1) مایندست و ماهیت کوچینگ، صلاحیت و مهارت ها
2) انواع جلسه
3) مدل گرو
4) اصول اخلاقی، محرمانگی، تضاد منافع، ارجاعات، ارتباط موثر، زبان بدن
5) کسب و کار کوچینگ (بیزینس کوچینگ)، شروع اقدامات ترویجی
فراگیری و تمرین:
1) نکات تکمیلی فرایند کوچینگ
2) آشنایی با نظام ارزش ها و تکنیک های استفاده از آن
3) کارگاه و تمرین
4) ارزیابی با نظارت آمادگی ازمون
5) جمع بندی و حل مسئله، پرسش و پاسخ، تمرین نکات تکمیلی
6) مهارت های گوش کردن فعال، پرسشگری، حضور، همدلی، بازنگری، بازخورد، تبریک، ایجاد آگاهی
7) تمرین صلاحیت ها و مهارت های کوچینگ
8) مدیریت جلسات کوچینگ
9) تسهیل رشد مراجع
10) اجرای تمام مراحل فرایند و کلیه مهارت ها و صلاحیت های کوچینگ

  گواهینامه های پایان دوره  

شما پس از اتمام این دوره برای شرکت در آزمون ۳ ماه زمان دارید و چنانچه آزمون پایان دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید، گواهی نامه بین المللی L1  مورد تایید ICF – را دریافت می کنید. همچنین، پس از پایان دوره و موفقیت در آزمون های تئوری و عملی، امکان اخذ گواهی نامه مهارت «کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار» از سازمان فنی و حرفه‌ای کشور از طریق آکادمی و یا شرکت در آزمون های ادواری آن سازمان وجود دارد. شرکت در آزمون پس از مهلت ۳ ماهه مشمول پرداخت هزینه مجزا خواهد بود.

پس از اتمام دوره و موفقیت در آزمون نهایی، مدارک زیر برای شما صادر می گردد:

 1. گواهینامه بین المللی ۸۴ ساعته (L1) مورد تائید فدراسیون بین المللی کوچینگ ICF.
 2. گواهینامه دیجیتال سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور پس از معرفی شما به آن سازمان و موفقیت در آزمون مربوطه؛ این پروسه در صورت درخواست دانش­پذیر انجام می پذیرد.
gif

 درباره آکادمی بین المللی فراکوچ 

استاد «یاسر متحدین» دانش آموخته رشته مهندسی صنایع می باشد که ۲۰ سال سابقه مدیریتی و اجرایی در حوزه های مختلف را در کارنامه خود دارد. در سال ١٣٩٦ مؤسسه «توسعه مربیگری فراکوچ ایرانیان» به شماره ۵۹۲۸ به همت وی ثبت شد که «اولین مرکز آموزش کوچینگ ایران» محسوب می شود.

آکادمی بین المللی فراکوچ با اخذ معتبرترین مجوزهای رسمی و قانونی، در ۲ محور کلی «آموزش های تخصصی کوچینگ» و ارائه «خدمات جلسات کوچینگ»، تجربیات خود را با افراد، صاحبان کسب‌ و کار و سازمان ها به اشتراک می گذارد. برخی از دستاوردهای فراکوچ عبارت‌اند از:

 • تدوین و ثبت اولین استاندارد شایستگی «کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار» در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور؛
 • اخذ تاییدیه رسمی فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF) جهت ارائه گواهینامه بین المللی L1 و L2؛
 • برگزاری بیش از ۸۵ دوره آموزش تخصصی کوچینگ، بیزینس کوچینگ، لایف کوچینگ، کوچینگ سازمانی و… برای افراد، سازمان ها و کسب و کارها؛
 • برگزاری بیش از ۱۰٫۰۰۰ جلسه کوچینگ فردی و سازمانی؛
 • عضویت در پارک علم و فناوری؛
 • اخذ مجوز «مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی» از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛
 • اخذ پروانه آموزشگاه فنی و حرفه ای فراکوچ؛
معرفی آکادمی بین المللی فراکوچ

 نتایج نظرسنجی از دانش پذیران و فارغ التحصیلان 

  سوالات متداول  

بله؛ ارائه خدمات کوچینگ به صورت غیر حضوری و در هر زمانی امکان پذیر است؛ شما در این دوره مهارت کوچینگ را به خوبی می آموزید و تمرین می کنید؛ اما مسلما برای موفقیت در کسب و کار کوچینگ علاوه بر مهارت کوچینگ به مهارت های دیگری برای راه اندازی کسب و کار کوچینگ نیاز خواهید داشت.

در حالی که لایف کوچینگ و بیزینس کوچینگ هر دو به دنبال ارتقای عملکرد و رسیدن به اهداف هستند، در برخی از جنبه‌های کلیدی تفاوت دارند:

زمینه تمرکز:

 • لایف کوچینگ: بر جنبه‌های شخصی زندگی فرد، مانند توسعه عادات، رسیدن به اهداف شخصی، بهبود تعادل بین کار و زندگی و افزایش شادی و رضایت کلی تمرکز دارد.
 • بیزینس کوچینگ: بر جنبه‌های مرتبط با کسب و کار یا حرفه فرد، مانند افزایش فروش، ارتقای بهره‌وری، توسعه استراتژی‌های تجاری و رسیدن به اهداف سازمانی تمرکز دارد.

مخاطب:

 • لایف کوچینگ: افراد در هر مرحله از زندگی که به دنبال ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شخصی خود هستند را مورد هدف قرار می‌دهد.
 • بیزینس کوچینگ: صاحبان کسب‌وکار، مدیران، کارآفرینان و هر کسی که به دنبال بهبود عملکرد در زمینه کاری خود است را هدف قرار می‌دهد.

رویکرد:

 • لایف کوچینگ: غالباً از طریق پرسشگری، کاوش و تشویق برای کمک به افراد در کشف اهداف و ارزش‌های خود و ایجاد برنامه‌ای برای رسیدن به آنها عمل می‌کند.
 • بیزینس کوچینگ: از ساختارها و ابزارهای مشخص‌تری برای کمک به کسب‌وکارها در تعریف اهداف، توسعه استراتژی‌ها، اندازه‌گیری پیشرفت و غلبه بر چالش‌ها استفاده می‌کند.

نتیجه نهایی:

 • لایف کوچینگ: به افراد کمک می‌کند تا زندگی شادتر و رضایت‌بخش‌تری داشته باشند و به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنند.
 • بیزینس کوچینگ: به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا عملکرد خود را ارتقا دهند، به اهداف خود برسند و از پتانسیل کامل خود به عنوان یک سازمان استفاده کنند.

در نهایت، اینکه کدام نوع کوچینگ برای شما مناسب‌تر است به نیازها و اهداف خاص شما بستگی دارد. اگر به دنبال ایجاد تغییرات در زندگی شخصی خود هستید، لایف کوچینگ ممکن است گزینه مناسبی برای شما باشد. اگر به دنبال ارتقای عملکرد کسب و کار خود هستید، بیزینس کوچینگ ممکن است انتخاب بهتری باشد.

امروزه سازمان ها بیش از گذشته به مهارت کوچینگ توجه دارند؛ آن ها یا از کوچ های معتبر و با تجربه (بیرونی) استفاده می کنند یا از طریق آموزش این مهارت به مدیران و کارکنان کلیدی خود، برای سازمانشان کوچ (داخلی) تربیت می کنند. واقعیت این است که در حال حاضر یک سمت رسمی جهت استخدام با این نام در سازمان ها وجود ندارد، اما کوچینگ مهارتی است که در کنار تخصص شما می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، به عنوان مثال:

 • به عنوان کوچ (بیرونی) توسعه فردی و کسب و کار؛
 • به عنوان کوچ (داخلی) در سازمان ها خصوصا در حوزه های مدیریت، واحدهای آموزش، منابع انسانی؛
 • و…
 • منابع آموزشی این دوره جزواتی است که در آکادمی بین المللی فراکوچ بر مبنای آموزش صلاحیت ها و استاندارد بین المللی کوچینگ طراحی و بومی سازی شده است. علاوه بر آن، در صورت تمایل، کتب و منابع مکمل به شما معرفی می گردد.

جزوات قبل از شروع هر ترم به صورت فایل از طریق راه های ارتباطی آکادمی برای شما ارسال می شود.

این دوره کاملاً مهارت محور است و شما علاوه بر مطالعه جزوات و شرکت در جلسات تئوری، در جلسات کارگاهی آنلاین و جلسات کوچینگ حضور پیدا می کنید. همانطور که گفته شد، ضروری است در هفته حداقل بین ۵ تا ۷ ساعت برای فراگیری مهارت کوچینگ اختصاص دهید.

این دوره کاملاً مهارت محور است و شما علاوه بر مطالعه جزوات و شرکت در جلسات تئوری، در جلسات کارگاهی آنلاین و جلسات کوچینگ حضور پیدا می کنید. همانطور که گفته شد، ضروری است در هفته حداقل بین ۵ تا ۷ ساعت برای فراگیری مهارت کوچینگ اختصاص دهید.

با توجه به کیفیت و ساختار آموزشی موجود، انصراف از دوره به دلیل نارضایتی به ندرت صورت می گیرد. چنانچه دلایل فورس ماژور شما را از حضور فعال در دوره باز دارد، در صورت تایید واحد آموزش آکادمی – به صورت محدود و خاص – امکان مرخصی از دوره و حضور در دوره های بعدی وجود دارد. همچنین، انصراف از دوره پیش از شروع به همراه بازگشت کامل شهریه امکان پذیر است.

هزینه دوره به صورت نقد و اقساط قابل پرداخت است. در این خصوص، کارشناسان ثبت نام آکادمی توضیحات کامل را در اختیار شما قرار خواهند داد.

  دریافت مشاوره ثبت نام  

جهت دریافت مشاوره رایگان ثبت نام ، خرید دوره کوچینگ، استعلام از هزینه دوره ها و… می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره تماس های زیر ارتباط برقرار کنید.

تماس مستقیم:

*ساعات پاسخگویی تلفنی: شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷*

 

 

مدت زمان دوره :

۶۰ + ۲۴ ساعت در ۶ ماه


اساتید دوره :

محمد امین قاسمی زاده و ناهید زمانی

مهشید کارخانه چی و پریا حیدری


مدرک پایان دوره:

 1.  گواهینامه بین المللی کوچینگ سطح یک L1 مورد تایید فدراسیون جهانی کوچینگ ICF
 2.  اخذ مدرک سازمان فنی و حرفه ای ILO (انتخابی)

 

جهت اطلاع از هزینه های دوره و شرایط تخفیف و بورسیه علمی کوچینگ، فرم زیر را تکمیل نمایید.

درخواست مشاوره ثبت نام و خرید دوره کوچینگ

۱۸ پاسخ به “دوره آموزش کوچینگ سطح ۱”

 1. Minaa نیم‌رخ
  Minaa

  وقت بخیر
  من میخوام مهاجرت کنم به آلمان، میخوام بدونم این مدرک شما به آلمانی قابل ترجمست؟ و اینکه آیا مورد قبول سازمان های جهانی هستی؟؟

  1. Support نیم‌رخ
   Support

   سلام مینا عزیز
   در وب سایت آموزش فنی حرفه ای کشور لیست کشور هایی که مدرک فنی حرفه ای ایران در آنها اعتبار دارد وجود دارد که کشور آلمان هم جزو اون لیست هستند.
   مدرک ICF هم که توسط کشور آمریکا برای شما صادر میشود و بین المللی میباشد.

 2. نهال نیم‌رخ
  نهال

  سلام مدرکی که ارائه میدید قابل ترجمه برای کشور کانادا هست و همچنین قابل اجرا در کشور کانادا هست ؟

  1. ادمین فراکوچ نیم‌رخ
   ادمین فراکوچ

   سلام نهال عزیز
   در موسسه بین المللی فراکوچ پس از پایان دوره، گواهینامه بین المللی کوچینگ سطح یک (L1/ACSTH) که مورد تایید فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) امریکاست و همچنین مدرک ILO از طرف سازمان فنی و حرفه ای صادر میشه.
   این مدارک قایل ترجمه به ۱۹۵ کشور از جمله کانادا می باشد.
   پیشنهاد می کنم برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۹۸۹۰۶۵۴۰ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.8/5 - (106 امتیاز)