۸ تمرین برای تقویت مهارت گوش دادن

خوب گوش دادن

 

هنر گوش دادن یک مهارت برای برقراری روابط اجتماعی قوی با دیگران است.  گوش دادن یعنی توانایی دریافت و درک صحیح پیام‌ها در فرآیند ارتباط می باشد، چراکه گوش دادن با شنیدن متفاوت است و این مهارت نیاز به تمرین مداوم و تقویت دارد. در غیر این صورت گوینده این گونه برداشت می کند که شنونده علاقه به شنیدن ادامه صحبت های او نیست.

 

چطور مهارت گوش دادن موثر را در خود تقویت کنیم؟

گوش دادن موثر باعث می شود به طرف مقابل زمان داده شود تا بتواند افکار و احساسات خود را بیان کند و طرف مقابل با گوش کردن فعال خود، پاسخ های مناسبی را به صحبت های آنها بدهند و مجموع همه این عوامل باعث می شود ارتباط بین افراد در حین سخن گفتن و شنیدن مستحکم شود. مهارت گوش دادن نقش موثری در ایجاد ارتباط موفق و بهبود روابط اجتماعی دارد و به صمیمیت و همدلی میان افراد منجر می‌شود . این توانایی، کلید همه‌ی ارتباطات موثر است.

در واقع افراد باید بتوانند مهارت گوش دادن را در شرایط و محیط‌های گوناگون بکار بگیرند و با حذف موانع گوش دادن به افزایش این مهارت در خود کمک کنند چنانچه به مهارت گوش دادن مسلط نباشید، به آسانی ممکن است پیام‌های ارسالی از سوی طرف مقابل‌تان را اشتباه برداشت کنید. و باعث ایجاد مشاجره بین طرفین شود .

 

مزایای گوش دادن فعال

 • گوش دادن یعنی احترام به طرف مقابل

زمانی که ما با دقت به سخنان طرف مقابل گوش میدهیم آن شخص متوجه میشود که حرف های او برای ما اهمیت دارد و اوهم سعی میکند به بهترین نحو سخنان خودش را ارائه دهد بنابر این باعث احترام متقابل میشود

 • گوش دادن باعث ایجاد روابط میشود

وقتی شما به حرف های دیگران خوب گوش میکنید این حس را به فرد مقابل منتقل می‌کند که برای او ارزش قائل هستید و او را درک  می‌کنید. و درواقع در حال برقراری ارتباط محکم و قوی هستید.همین موضوع زمینه ساز گفت‌وگوی هرچه بیشتر بین دو طرف می شود که باعث ایجاد صمیمیت بیشتر می شود .

 •  گوش دادن باعث کمک به خودمان و دیگران می‌شود

گوش کردن نه تنها برای طرف مقابل اهمیت دارد بلکه وقتی شنونده خوبی باشیم برای خودمان هم سودمند است چرا که باعث مستحکم تر شدن روابط و همچنین  باعث ایجاد اعتماد در طرف مقابل می‌شود

 •  ایده های جدید خلق می‌شوند

هر فردی که صحبت می‌کند می‌تواند با بیان دیدگاه های خود ایده های جدیدی را در اختیار شما قرار دهد بنابراین زمانی که به دقت به صحبت های دیگران گوش می‌کنید، در اصل می‌توانید از بین کلمات و جملات آنها وارد دنیای تازه ای شوید و   ایده های بسیار تازه ای را کشف کنید. نظر هر انسانی به عنوان یک ایده جدید می‌تواند مطرح شود بنابراین با خوب گوش کردن می‌توانید ایده های بسیار خوبی را کشف کنید.

 

خوب گوش دادن

 

راهکارهایی برای تقویت مهارت گوش دادن

 • صبور باشید

وقتی شخص دیگری در حال صحبت کردن است، با دقت گوش دهید تا دقیق حرف های او را درک کنید . به او زمان بدهید تا صحبتش تمام شود . وسط حرفش نپرید، جمله اش را ادامه ندهید و حرفش را قطع نکنید.  نگذارید رشته کلام از دست او خارج شود این امر باعث می شود که فرد مقابل بیشتر احساس درک شدن و پذیرفته شدن را از جانب شما دریافت کند.

 •  قضاوت را به تعویق بیاندازید

وقتی حرف طرف مقابل‌تان را قطع می‌کنید این کار باعث ناراحتی طرف مقابل  و همچنین باعث می شود منظور طرف مقابل را درست و کامل متوجه نشوید  قبل از هر گونه پیش داوری ویا سوال پرسیدن، اجازه دهید مخاطب‌تان حرفش را تمام کند. سپس پیغام او را تجزیه و تحلیل کرده و پاسخ او را بدهید

 • رابطه چشمی برقرار کنید

برقراری  تماس چشمی نشان دهنده احترام و توجه شما به مخاطبتان است. فراموش نکنید که دور از هر گونه حواس پرتی تمام توجه خود را به مخاطب خود بدهید.

 • سوال بپرسید

خودتان را مجبور کنید خوب گوش بدهید تا بتوانید سوال بپرسید. سوال پرسیدن می تواند به شما کمک کند تا مهارت گوش دادن را در خودتان تقویت کنید. و با این کار نشان می دهید صحبت های طرف مقابل برایتان اهمیت دارد  و در تلاش هستید او را به درستی درک کنید

 • موقع گوش دادن او را تائید کنید

زمانی که گوینده در حال صحبت است، با استفاده از کلماتی نظیر ” موافقم ، دقیقا ” صحبت های او را تائید کنید تا نشان دهید حرفهایش را درک می کنید هم چنین اگر چیزی گفته شد که خلاف نظر شما بود، خود را جای طرف مقابل قرار دهید و با ذهنیتی باز به قضایا نگاه کنید تا بتوانید به یک استدلال محکم در جهت اثبات مخالفت‌تان دست پیدا کنید.

 • خلاصه کردن گفته های طرف مقابل

بعد ازاتمام صحبت های طرف مقابل با بیان خلاصه ای از اطلاعات دریافتی به او نشاان می دهید که به صحبت های او توجه کافی داشته اید . این کار اعتماد فرد را به شما افزایش میدهد و حاکی از خوب گوش دادن شماست و با این کار طرف مقابل اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد.

 •  حضور داشته باشید

شاید ظاهراً به حرف طرف مقابل گوش دهید اما در ذهنتان در حال خیال پردازی باشید. خیال پردازی ها را کنار بگذارید این کار مانع توجه به صحبت های طرف مقابل می شود . سعی کنید فکر و ذهن خود را به صحبت های طرف مقابل متمرکز کنید

 • مکث اثرگزار داشته باشید

این روش هم برای صحبت کننده و هم برای شنونده بسیار مناسب است. زمانی که مکث کنید، سرعت مکالمه کمتر شود و می توانید نکات کلیدی را راحت تر دریافت کنید. پس ذهن تان را کنترل کنید تا از بحث خارج نشود.

 

1/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه برای “۸ تمرین برای تقویت مهارت گوش دادن

 1. اشتراک‌ها: 5 نکته طلایی افزایش مشتری با بروز ترین متد های روز دنیا - لیندا فارسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.