جاب کوچینگ چیست؟ (job coaching)

جاب کوچینگ
آیا احساس درماندگی میکنید؟ آیا از انتخاب هایتان مطمئن نیستید؟ ایا بعد از مدت ها دوباره میخواهید شاغل شوید؟ آیا کریر کوچینگ به درد ما میخورد؟ کریر کوچینگ (career coach) یا جاب کوچینگ (job coaching) چیست؟ از جاب کوچ چه انتظاراتی باید داشته باشیم؟ این موارد سوالاتی هستند که در این پست میخواهیم به آن ها بپردازیم. کریر کوچینگ میتواند فرایند روشن سازی و اعمال تغییرات را برایتان آسان تر سازد.  

جاب کوچ (job coach) چگونه کمک میکنند؟

با کوچینگ شغلی، شما نگرش متفاوتی در مسیر کاریتان خواهید داشت و به ابزار و تکنیک های متفاوتی دسترسی پیدا میکنید که برای کمک به شما در دستیابی به اهدافتان طراحی و تهیه شده اند. جاب کوچ ها کسانی هستند که میتوانید ایده های جدیدتان را با آن ها به اشتراک بگذارید. مثلا همان افکاری که در خلوت به آن فکر میکنید و زیاد از عملی بودنشان مطمئن نیستید! استخدام یک جاب کوچ تنها شروع این سفر مهیج است زیرا آزمون و خطا بخش بسیار مهمی از کارتان خواهد بود. اگر درباره نحوه همکاری با یک متخصص در این زمینه کنجکاوید و میخواهید اطلاعاتی بیشتری درباره ان کسب کنید پس حتما ادامه پست را بخوانید.   جاب کوچینگ  

جاب کوچ واقعا کیست؟

جاب کوچ ها، به افرادی که در یادگیری و ارتباط کاری مشکل دارند کمک میکنند و در این زمینه مهارت خاصی دارند. آن ها با توجه به نیازهای فرد مورد نظر آموزش های فردی متفاوتی را ارائه میدهند. شاید آن ها در ابتدا شغل را ارزیابی کنند تا وظایفشان را مشخص کنند و در ادامه برنامه خاصی را تدوین کنند تا بتوانند نحوه درست انجام وظایف کاری را آموزش دهند. کارمند (مشتری) باید بتواند بیشتر و بیشتر رو خودکار کند تا زمانی که بتواند به تنهایی تمامی وظایف کاری اش را درست و بدون کمکی انجام دهد. جاب کوچ ها گاهی به روش های غیر رسمی کار میکنند اما گاهی هم ممکن است از روش های مبتنی بر شواهد استفاده کنند. همچنین آن ها میتوانند با کارفرمایان همکاری کنند تا نیارها و یا ضروریات کسب و کار را بررسی کنند و در صورت نیاز آن ها را توسعه دهند و یا تغییراتی شخصی در آن ایجاد کنند.  

کارکوچینگ شغلی چیست؟

جاب کوچ ها شایستگی هر فرد را برای مشاغل مختلف ارزیابی می کنند و به آنان کمک می کنند تا برای مشاغل مناسب آماده شوند. برخی از وظایف خاص آنها عبارتند از:
 1. کمک کردن به مشتریان در جهت درک بهتر اهداف، غلبه بر موانع، توسعه مهارت های رهبری
 2. کمک کردن به مشتریان برای شناسایی فرصت های شغلی مناسب
 3. ارائه بازخورد برای رزومه ها
 4. ارائه راهکارهایی برای تجربه ای موفقیت آمیز در مصاحبه های شغلی
 5. ارتقای فرصت های شغلی از طریق شبکه سازی و کارگاه های آموزشی
 6. نگهداری سوابق و مستندات پیشرفت مشتری
  جاب کوچینگ  

الزامات جاب کوچینگ

چندین صلاحیت و صفات مشخصی وجود دارند کارفرمایان ترجیح میدهند آن را میان کاندیداهای این شغل مشاهده کنند:
 1. مدرک کارشناسی
 2. تجربه
 3. مدرک کارشناسی ارشد
 4. مجوز یا گواهینامه به خصوص
 

کوچینگ شغلی چه فایده ای برای کسب و کار دارد؟

صاحبان کسب و کار دوست دارند بدانند که آیا در برنامه ای سرمایه گذاری می کنند که جاب کوچینگ آن را آموزشی میدهد؟ و یا اینکه این آموزش ها برای افزایش بهره وری آنها مفید است؟ استخدام افرادی که ناتوانی هایی دارند برای کارفرما، نوعی سرمایه گذاری در نیروی انسانی است. بنابراین کارفرما نیز باید از مزایا ان مطلع باشد. در اینجا به برخی از این مزایا پرداختیم:
 • جاب کوچ ها مجموعه ای از کاندیدهای از پیش بررسی شده را در اختیار کارفرمایان قرار میدهند و زمان لازم برای استخدام را کاهش میدهند.
 • همکاری جاب کوچ ها مکمل فرایند استخدام و بررسی کاندید های متفاوت است.
 • آموزش و حمایت جاب کوچ ها برای هماهنگی سبک و استایل شرکت مفید خواهد بود. جاب کوچ ها این کار را تا زمانی که کارمند جدید مهارت کافی را به دست آورد، ادامه میدهند.
 • جاب کوچ ما مانند پلی ارتباطی میتوانند با دیگر سازمان ها و تشکیلات ارتباط برقرار کنند و مانند منبعی مطمئن تنوع مورد نیاز شرکت در میان کارمندان فراهم سازند.
 • جاب کوچ ها می توانند به کارفرمایان در پرداخت و حسابرسی مالیات مانند Work Opportunity Tax Credit  (WOTC) و Disabled Access Tax Credit  برای کسب و کارهای کوچک کمک کنند.
 • در این زمینه از تجارت وظایف جاب کوچ ها عبارت است از : ارائه پشتیبانی های مداوم و خدمات حفظ شغل.
 
شما میتوانید فایل pdf این آموزش را از طریق لینک زیر دانلود کنید

دانلود PDF مقاله 

     
 • درخواست مشاوره

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند
[/section]
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *