ایکیگای چیست؟ چگونه از فواید هنر ژاپنی «ایکیگای» بهرهمند شویم؟

ایکیگای چیست؟
خانه » مقالات فراکوچ » مهارت های کوچینگ » ایکیگای چیست؟ چگونه از فواید هنر ژاپنی «ایکیگای» بهرهمند شویم؟

در جوامع مدرن و پرسرعت امروزی، افزایش استرس و فشار زندگی به یک مشکل جهانی تبدیل شده است. در این محیط پر از استرس، انسان‌ها به دنبال راه‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی خود و پیدا کردن تعادلی درونی هستند. در این راستا، مفهوم ایکیگای ژاپنی (Ikigai) به عنوان یکی از راهکارهای موثر برای دستیابی به احساس آرامش و رضایت در زندگی شناخته شده است.

ایکیگای چیست؟

ایکیگای (Ikigai) یک مفهوم ژاپنی است که به معنای “هدف زندگی”، “علت وجود” یا “سرشاری زندگی” است. ایکیگای در واقع نقطه تلاقی چهار عنصر اصلی است: پیدا کردن عشقی که در آن به توانایی های خود علاقه مند باشید، انجام کاری که به آن نیاز جامعه و جهان باشد، فرصتی که برای انجام آن پولی دریافت کنید و در نهایت، انجام کاری که به آن علاقه‌مند هستید و شما را خوشحال می‌کند.

ایکیگای انگیزه‌ ای برای بودن است، چیزی که هنگام سحر آدم را از خواب بیدار می کند. ما از آن برای درک معنای زندگی و آوردن شادی به آن بهره میگیریم. به معنایی دیگر، ایکیگای ما همان انگیزه‌ای است که ما ار تخت خود بیرون مپراند.

ایکیگای توانایی و شیفته‌گی ما می باشد که به گذر روزهای ما معنا میبخشد و ما را برای به اشتراک گذاشتن بهترین نسخه‌ی خود با جهان پیرامون راهنمایی می کند.

 

ایکیگای را میتوان به دو بخش تقسیم کرد:

ایکی (زندگی) + گای (ارزش) = ارزش زندگی؛ یعنی آن هدف زندگی و زیستن می باشد.

 

این هنر به ما کمک می‌کند تا معنا و اهمیت را در زندگی پیدا کنیم و با احساس رضایت و خوشبختی زندگی کنیم. برخلاف تمرکز بر پول و شهرت، ایکیگای ما را به سمت ارزش‌های داخلی می‌برد و ما را ترغیب می‌کند تا به تعادل بین جوانب مختلف زندگی اهمیت بدهیم. این مفهوم به ما می‌آموزد که پیدا کردن فعالیتی که باعث خوشحالی و احساس رضایت شخصی می‌شود، بسیار مهم است و در واقع می‌تواند به عنوان راهنمایی برای انتخاب شغل، علاقه‌مندی‌ها و سبک زندگی استفاده شود.

ایکیگای در واقع یک فرآیند پویا است و ممکن است در طول زندگی تغییر کند. به عنوان مثال، ایکیگای ممکن است مرتبط با شغل فعلی شما، علایق شخصی، خانواده، جامعه یا هر عنصر دیگری از زندگی شما باشد. یافتن ایکیگای خود ممکن است نیازمند زمان، خودشناسی و آزمون و خطا باشد. اما با رسیدن به این نقطه تلاقی، می‌توانید احساس رضایت و خوشبختی عمیق‌تری در زندگی خود تجربه کنید.

 

هدف زندگی من چیست؟

هر کس یک ایکیگایی دارد- دلیل هستن ( بودن)- که در ژرفای درون ما پنهان است. برای یافتن آن به جستجویی صبورانه نیازداریم. جستجو در پی معنا برای یافتن هدف زندگی، میسر پیدا کردن ایکیگای خود و مفهوم زندگی ما. هنگامی که آن را می بابیم، آن انگیزه‌ی یگانه برای شجاعت و تلاش در پایبند بودن به آماج ما می‌باشد.

 

چگونه ایکیگای خود را پیدا کنیم؟

پیدا کردن ایکیگای خود یک فرآیند شخصی و ممکن است زمان و تلاش زیادی را مستلزم شود اما در ابتدا برای پی بردن به ایگیکایی خود، پرسیدن ۴ پرسش از خود موثر است.

 • ما در چه زمینه‌ای توانایی داریم؟
 • شیفتگی‌ و دلبستگیه ما چیست؟
 • برای چه چیزی میتوانیم دستمزد دریافت کنیم؟
 • جهان پیرامون ما به چه چیزی نیاز دارد؟

ایکیگای در بخش همپوشان برخورد این چهار پرسش نمایان می شود، اما در زیر چند مرحله را برای رسیدن به ایکیگای خود شرح می‌دهم:

 1. خودشناسی:

  اولین قدم برای پیدا کردن ایکیگای خود، آشنایی با خودتان و شناخت دقیق تر از خواسته‌ها، ارزش‌ها، استعدادها و علاقه‌مندی‌هایتان است. بررسی کنید که در چه فعالیت‌هایی احساس رضایت و خوشحالی بیشتری می‌کنید و چه مهارت‌ها و استعدادهایی در دست دارید.

 2. ارتباط با دیگران:

  برقراری ارتباط با افرادی که به شما نزدیک هستند و نظرات و تجربیات آن‌ها را درباره شما می‌شنوید می‌تواند مفید باشد. از اطرافیان خود بپرسید که به نظرشان در چه زمینه‌هایی برجسته هستید و چه خصوصیاتی در شما تحسین می‌کنند. نظرات آن‌ها می‌تواند روشنایی بیشتری درباره توانایی‌ها و قابلیت‌های شما به ارمغان آورد.

 3. پیدا کردن تلاقی بین عناصر:

  به دنبال تلاقی بین عناصری که به آن‌ها علاقه دارید و در آن‌ها توانایی دارید بگردید. بررسی کنید که چه فعالیتی می‌تواند به جامعه و جهان ارزش افزوده بدهد و در عین حال شما را خوشحال کند. تلاش کنید الگوها و نقاط مشترکی که بین این عناصر وجود دارد را شناسایی کنید.

 4. آزمون و خطا:

  به خاطر داشته باشید که پیدا کردن ایکیگای خود یک فرآیند پویا است و ممکن است تجربه‌های مختلفی نیاز باشد تا به آن برسید. آزمون و خطا معمولاً بخشی از این فرآیند است. امتحان کنید و به تجربه‌های خود بازخورد دهید. اگر یک راه خاص را تست کردید و به نتیجه مطلوب نرسیدید، ممکن است باید راه دیگری را امتحان کنید.

 5. تعهد و پایداری:

  هنگامی که ایکیگای خود را پیدا کردید، مهم است تا به آن تعهد کنید و به طور پایدار در زندگی خود ادامه دهید. ایکیگای شما ممکن است با تغییرات در طول زمان تغییر کند، اما مهم است که به آن وفادار بمانید و تلاش کنید زندگیتان را بر اساس آن سازماندهی کنید.

در نهایت، باید به خاطر داشته باشید که پیدا کردن ایکیگای خود یک سفر شخصی است و هیچ راهنمایی یا روش مشخصی برای همه وجود ندارد. هر فرد ممکن است مسیر متفاوتی داشته باشد. مهمترین نکته این است که با تمرکز بر خودشناسی، آزمون و خطا، و پذیرش تغییرات، به دنبال ایکیگای خود بگردید و به آن پایبند باشید.

چگونه ایکیگای خود را پیدا کنیم؟

چگونه یافتن “ایکیگای” به دگرگونی در زندگی ما کمک می کند؟

 • پویایی و دریافت روند در همه کارهایی که انجام می دهیم.
 • به آرامش رسیدن و آزادی از نگرانی.
 • پرورش عادات خوب از جمله تغذیه خوب.
 • پرورش دوستی های خوب.
 • انجام ورزش روزانه و دوری از تنش.
 • خوشبین بودن و لبخند زدن.
 • پیوستن دوباره به طبیعت.
 • سپاسگزاری و پایداری.
 • گرامی داشتن سبک «وابی سابی».
 • زندگی با «ایچی‌گو ایچی‌اِ».

 

وابی سابی” وایچیگو و ایچیاِ” به چه معناست؟

وابیسابی:

آن ایراد و کمبود در طبیعت و سرشت می باشد، که به ما گذرا بودن زیبایی، دگرگونی آن و کاستی ها در طبیعت  پیرامون ما را نشان می دهد. بجای جستجوی زیبایی در کمال، ما باید آن را در چیزهای  که دارای کمی و کاستی  هستند بیابیم.  تنها چیزهای با کمبود، ناکامل  و ناپایدار زیبا هستند. این که چگونه زیبایی همراه با کاستی را فرصتی برای رشد بدانیم.

ایچیگو ایچیاِ:

زندگی با تمرکز بر زمان حال و تک تک لحظه‌ها که می آیند و آگاهی که این لحظه تنها اکنون موجود است و دیگر هیچگاه برنمیگردد. زندگی بی نقص نیست، همانطور که فلسفه وابی سابی به ما یاد میدهد. و به همین دلیل هر لحظه فرصتهای گوناگون  فراوانی در خود دارد که این تقریبا همانند ابدیت می ماند.

برای بدست آوردن شادی هم در بدن هم در روان که سلامت یکی به دیگری آنها وابسته می باشد با توجه به ایکیگای هیچ نسخه جادویی وجود ندارد، اما یک عنصر کلیدی توانایی رسیدن به این حالت «روند و جریان» است. یعنی خلاقیت، لذت و روند، زمانی که ما کاملاً در زندگی خود شناور شده ایم.

شادی رسیدن به سرانجام کار نیست بلکه خود انجام کار می باشد، بوسیله تمرکز و لذت روزانه که می‌توانیم با بهرهمندی از این ابزار همیشه خود را در مرتبه روند نگهداریم. با داشتن یک چالش پر معنی برای از پس آن برآمدن همیشه خود را در جریان نگاه می دارد.

در طول مسیر ماجراجویانه‌ی زندگی شادی از درون خود افراد جاری می شود، همچنین از احساس بودن بخشی از یک جامعه‌ با درجه آگاهی بالا و نگرش مثبت.

اینگه چگونه با دانش این حقیقت، که آینده و گذشته‌ای وجود ندارد و تنها زمان اکنون در جریان است روند را در همه کارهای که انجام میدهیم پیدا کنیم مفهوم «ایچی‌گو ایچی‌اِ» می باشد.

این مفهوم برای ما فرصتهای فراوانی را فراهم میکند.

 • ذهنی متمرکز.
 • در لحظه زندگی کردن.
 • رهایی از نگرانی ها.
 • گذر زمان.
 • احساس کنترل.
 • آمادگی کامل.
 • دانش اینکه در هر لحظه که میگذرد چه باید کرد.

این جریان از ایکیگای میاید و همچنین میتوان به روش وارونه یعنی دنبال کردن جریان، ایکیگای را به زندگی خود بیاوریم. بسیار مهم است که با داشتن  یک هدف محکم وواضح با روند ایکیگای خود همسو شویم . مدیتیشن یک راه بسیار مؤثر برای آسانتر رسیدن به جایگاه جریان میباشد، هدف آن آرام کردن ذهن، احساسات، مشاهدات و افکار برای تمرکز روی یه هدف مشخص است.

 

یافتن ایکیگای، چگونه طول عمر ما را افزایش می دهد؟

به گفته “هکتور گارسیا” و “فرانچس میرالس”، ستاره بین المللی طول عمر در جهان در کشورِ ژاپن می باشد، که بیشترین امید به زندگی را در بین کشورهای دیگر دارد. علاوه بر رژیم غذایی سالم، طول عمر در ژاپن با فرهنگ آن ارتباط تنگاتنگی دارد: زندگی اجتماعی و این واقعیت که مردم ژاپن تلاش می کنند تا آخر عمر فعال بمانند، عناصر کلیدی راز زندگی طولانی آنهاست.

آنچه  از مردم “اوکیناوا” که طبق آموزه‌های ایکیگای زندگی می کنند می آموزیم:

 1. لبخند به لب دارند.
 2. در انجام همه کارهای خود شاد و آرام هستند.
 3. همیشه با موزیک، رقص و ترانه جشن می گیرند.
 4. شیفته و عاشق کارهای هستند که انجام می دهند.
 5. .به یکدیگر کمک و همیاری می دهند.
 6. خود را با مسؤلیت هایی مشغول می کنند که با آن آرامش میابند.
 7. نیرومند، شاد و آرام با جهان پیرامون مواجه می شوند، که همین امر تعادل را برای ذهن، روان و بدن به ارمغان می‌آورد.

یک زندگی سالم و هدفمند، این راز طول عمر است. به ما الهام و ایده برای ایجاد انرژی و معنا در زندگی ارائه می دهد. با یک هدف هوشمند، هیچ کس نمی تواند جلوی شما را بگیرد.

برای فعال ماندن حتی زمانی که نیازی به کار ندارید، باید یک ایکیگای در افق ما وجود داشته باشد، هدفی که ما را در طول زندگی راهنمایی کند و ما را وادار کند تا چیزهای زیبا و مفید برای جامعه و خود بسازیم.

ما می توانیم فلسفه زندگی ژاپنی، ایکیگای و راز طول عمر را  اینگونه خلاصه کنیم.

 • دوری از نگرانی‌ها.
 • ترویج عادت ها و رفتارهای خوب.
 • پرورش روزانه روابط دوستانه.
 • در آرامش زیستن.
 • مثبت اندیشی.
 • رفتار غذایی سالم.
 • فعال و متحرک بودن.

یافتن ایکیگای طول عمر ما را چگونه افزایش می دهد؟

چگونه جستجوی ایکیگای را در فرایند کوچینگ ادغام کنیم؟

جستجوی ایکیگای را می‌توان با جلسه جستجو برای هدف مقایسه نمود. بدست آوردن شفافیت در این که با مراجع خود به چه سمتی میرویم، همانند قدرت دانستن هدف در زندگی می باشد. با کشف این چهار پرسش نیرومند، هدف جلسه کوچینگ تا حد قابل توجهی مشخص می شود:

 1. چه چیزی در این مورد برای شما مهم است؟
 2. وقتی این کار را انجام دهید، زندگی شما چه فرقی می کند؟
 3. برای رسیدن به آنجا چه کاری باید انجام دهید؟
 4. چگونه متوجه خواهید شد که به هدفتان رسیده اید؟

پس از مشخص شدن هدف، جلسه بر پایه آن پیش می رود و چارچوبی برای اکتشاف وجود دارد. سپس کوچ آن را بررسی می کند و جریان را ادامه می دهد. این جریان جلسه مربیگری را می توان با جریان زندگی روزمره ناشی از پیدا کردن ایکیگای ما مقایسه کرد.

هنگامی که مراجع ایکیگای خود را مییابد، همه چیز به آن سو جاری می شود. این به مراجع کمک می کند تا متوجه شود چه چیزی برای او اهمیت واقعی دارد و این، ارزش های آن را نشان می دهد.

وقتی مراجع ایکیگای خود را پیدا می کند، هدف های خود را میابد که به او برای فعل شدن و حرکت به سمت آنها انگیزه می دهد. مربی به مراجع کمک می کند تا به اهداف همسو با ایکیگای خود برسد. این امر می تواند انگیزه‌ای برای بعضی دگرگونی ها در رفتارهای مراجع شود و به این ترتیب او هر چه بیشتر به سمت ایکیگای خود پیش میرود.

در انتهای جلسه مراجع خط روند شفافی از مسیر خود بدست می‌آورد که از سوی ایکیگای خود کشیده میشود. بیان و نشان دادن به مراجع  که داشتن این هدف درزندگی چه چیزی را برای او به ارمغان می آورد قدرت ایجاد دگرگونی و شادی را به او میدهد.

1.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2024 • تمامی حقوق وبسایت متعلق به آکادمی فراکوچ میباشد.