با این ۱۶ روش مثبت اندیشی را در خود پرورش دهید!

مثبت اندیشی چیست؟
خانه » مقالات فراکوچ » مهارت های کوچینگ » با این ۱۶ روش مثبت اندیشی را در خود پرورش دهید!

مثبت اندیشی (Positive thinking) یا نگرش خوش‌بینانه، تمرین تمرکز بر خوبی‌ها در همه موقعیت‌ها است که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر سلامت روحی و جسمانی ما داشته باشد. البته باید در نظر داشت که داشتن افکار مثبت بدان معنا نیست که واقعیت را نادیده گرفته و مشکلات را در نظر نگیریم؛ مثبت اندیشی بدین معنا است که به اتفاقات زندگی لبخند زده و با آنها روبرو شویم و انتظار داشته باشیم که همه چیز خوب و عالی پیش رود. راز مثبت اندیشی و داشتن افکار مثبت در این است که به خود و توانایی‌هایمان نگاه مثبتی داشته باشیم.

ما در این مقاله ۱۰ مورد از مهم‌ترین تکنیک‌های مثبت اندیشی را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا با به کار بردن آنها در زندگی، بتوانید در پس هر اتفاقی که به‌ ظاهر برای شما ناخوشایند است، اصطلاحاً نیمه پر لیوان را ببینید و سطح سلامت جسمی و ذهنی خودتان را بالا ببرید. پس تا پایان مقاله همراه فراکوچ باشید.

 

اما مثبت اندیشی چیست؟

با توجه به اینکه آینده هر فردی تا حد زیادی به نگرش و طرز تفکرش بستگی دارد، مثبت اندیشی راهکاری برای رسیدن به موفقیت و کامیابی به شمار می‌رود. پس تفکر مثبت را میتوان به عنوان یکی از الگوهای رفتاری سالم در جامعه نام برد. اما باید به‌ خاطر داشت که به‌ خودی‌ خود نگرش مثبت نمی‌تواند فرد را به هدفش برساند؛ برای به هدف رسیدن، باید به درستی مسیر و توانایی‌ها را شناخت که لایف کوچینگ این شناخت را در اختیار ما قرار می‌دهد. تفکر مثبت تنها یک محرک است و می‌تواند انسان را به سمت کامیابی به‌ پیش ببرد.

مثبت اندیشی (Positive thinking) یا به عبارت دیگر، تفکر مثبت، مفهومی است که به استفاده از تفکر و نگرشی مثبت نسبت به زندگی و مواجهه با موقعیت‌های مختلف اشاره دارد. این رویکرد بر این اعتقاد استوار است که تفکر مثبت و مثبت اندیشی می‌تواند روحیه و انگیزه فرد را تقویت کرده و بهبودی در زندگی و ارتقای روانشناسی و روحیه شخص داشته باشد. زندگی در هر لحظه پر از حوادث تلخ‌ و شیرین است که احوال ما را تغییر می‌دهد. نقش مثبت اندیشی در این زمان پررنگ‌تر از بقیه اوقات است؛ چرا که افراد مثبت اندیش در هنگام وقوع شرایط سخت، به دنبال پیدا کردن بهترین راه‌حل‌ها هستند و افکار مثبت خود را بروز می‌دهند.

💥 فرصت استثنائی 💥

برای یادگیری دوره رایگان آموزش کوچینگ

فراکوچ و دریافت مدرک CCE همین حالا اقدام نمایید.

 

دوره رایگان آموزش کوچینگ
دوره رایگان آموزش بیزینس کوچینگ

 

مثبت اندیشی چه اثراتی را برای ما به دنبال دارد؟

یکی از مراحل مهم توسعه فردی، مهارت‌های مثبت‌اندیشی است که با حذف افکار منفی و پرورش افکار مثبت، سطح انرژی و توانمندی افراد را افزایش داده و این امکان را برای فرد فراهم می‌کند تا با رهایی از تفکر منفی، شکست را به موفقیت و تهدید را به فرصت تبدیل کند. شاید دلیل این‌که محققان دریافته‌اند انسان‌های مثبت اندیش و خوش‌بین شادتر و سالم‌ترند، همین است.

پاکسازی ذهن از افکار منفی و جایگزین کردن آن با افکار مثبت، در ناخودآگاه ما تأثیر گذاشته و این داده را به ذهن القاء می‌کند تا تبدیل به یک باور و عقیده شود؛ در این هنگام است که تاثیر افکار مثبت در زندگی نمایان می شود و موفقیت و پیروزی در سرنوشت ما ثبت می‌گردد.

مثبت اندیشی درون ذهن اتفاق می‌افتد و با کمک قدرت بالای ذهن است که می‌توانیم در پس بسیاری از مشکلات، غیرممکن‌ها را ممکن کنیم. پس مثبت اندیشی اثرات بسیار زیاد و خوبی بر روی کیفیت زندگی ما می‌گذارد. در زیر به چند مورد از اثراتی که تفکر مثبت می‌تواند برای ما به وجود بیاورد اشاره کرده‌ایم:

 • ایجاد اطمینان و آرامش خاطر در زندگی
 • دور شدن مشکلاتی مانند اضطراب، استرس و افسردگی که حاصل افکار منفی هستند
 • تمرکز برای موفقیت و شاد زندگی‌ کردن

گاهی برخی اتفاقات زندگی از کنترل ما خارج هستند و این ممکن است منجر به منفی نگری و ورود تصورات و افکار منفی به ذهن شود. بهترین عکس‌العمل در این شرایط مثبت‌ اندیشی و تقویت افکار مثبت است تا با تأثیر ذهن ما بر معنای آن رویدادها، زندگی امن‌تر و مناسب‌تری برای خود بسازیم. مثلا می توانید با تأکید و تکرار جملات مثبت، ذهن خود را تقویت کرده و اجازه ندهید افکار منفی قدیم به آن راه پیدا کنند. برای اینکه بدانیم چگونه مثبت اندیش باشیم، در ادامه راهکارهایی ارائه می شود.

 

اثرات مثبت اندیشی

 

مثبت اندیشی چه فوایدی دارد؟ مزایای تفکر مثبت؟

یقینا افکار مثبت و منفی هرکدام تاثیر بخصوصی در زندگی هر شخص دارند. در این زمینه، محققان زیادی به بررسی تأثیرات مثبت‌اندیشی و خوش‌بینی پرداخته‌اند. چند نمونه فوایدی که تفکر مثبت و رهایی از افکار منفی ممکن است به همراه داشته باشد، عبارتند از:

 • افزایش طول عمر؛
 • بهبود عملکرد؛
 • تاب آوری بیشتر؛
 • میزان افسردگی و پریشانی پایین‌تر؛
 • مقاومت بیشتر در برابر بیماری‌ها؛
 • زندگی شادتر؛
 • رفاه جسمی و آرامش روانی؛
 • داشتن زندگی معنا دار؛
 • رسیدن به خلاقیت و ارتقا؛
 • کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی؛
 • داشتن روابط موفق تر؛
 • توانایی مدیریت استرس؛

 

چگونه افکار مثبت را در خود به وجود بیاوریم؟

با وجود مشکلات زیادی که در زندگی برای هر فرد به وجود می‌آید، در حقیقت شاید خیلی از افراد ندانند که چگونه یک تفکر مثبت داشته باشند. باید بدانید که مثبت اندیشی به مادیات و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم ارتباط چندان زیادی ندارد. شما برای احساس خوشبختی و جذب انرژی مثبت در زندگی باید دید خود را نسبت به مسائلی که پیش می‌آیند تغییر دهید تا بتوانید از زندگی لذت کافی را ببرید. در نظر داشته باشید که نگرش شما تنها به خودتان بستگی دارد و نه چیز دیگری!

 

چگونه افکار مثبت را در خود به وجود بیاوریم؟ | فراکوچ

 

تکنیک‌های مثبت اندیشی چه چیزهایی هستند؟

در ادامه ما شما را با تکنیک‌های مثبت اندیشی آشنا می‌کنیم تا بتوانید در هر شرایطی از آنها استفاده کنید.

 • استفاده از لایف کوچینگ

لایف کوچینگ یکی از شاخه های پرکاربرد و مهم زمینه کوچینگ میباشد. در لایف کوچینگ شما میتوانید تمامی مسائل زندگی خود مانند هدف گذاری، اصلاح لایف استایل و اصلاح مایندست (تفکر شخص) و … را بررسی و بهبود ببخشید. در نتیجه استفاده از لایف کوچینگ یکی از راه های تمرین مثبت اندیشی میباشد.

 • استفاده از سلف کوچینگ

سلف کوچینگ دیگر شاخه پرکاربرد و مهم زمینه کوچینگ میباشد. این شاخه از کوچینگ دقیقا به بررسی افکار و ویژگی های شخصی فرد میپردازد و سعی میکند شخص را از درون اصلاح کند و زمینه ساز پیشرفت های چشم گیری در حوزه توسعه فردی شخص گردد.

 • زمینه‌های تغییر را مشخص کنید.

اگر می‌خواهید مثبت اندیش و خوش‌بین باشید و به افکار مثبت‌ بپردازید، ابتدا نقاطی از زندگی خود را که معمولاً در مورد آن‌ها افکار منفی دارید را مشخص کنید. شما می‌توانید با تمرکز بر یک زمینه، کار خود را برای رهایی از افکار منفی شروع کنید.

 • خودتان را چک کنید.

در طول روز کار خود را متوقف کرده و آنچه که به آن فکر می‌کنید را ارزیابی کنید. اگر متوجه شدید که افکار شما عمدتاً منفی است، سعی کنید راهی برای تبدیل آن‌ها به افکار مثبت بیابید.

 • شوخ‌طبع باشید.

  مخصوصاً در مواقع سخت لبخند بزنید. وقتی بتوانید مثبت اندیش باشید و با مشکلات زندگی با روی باز رو‌به‌رو شوید، استرس کمتری خواهید داشت.

 • سبک سالمی برای زندگی داشته باشید.

  برای تقویت مثبت اندیشی، روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید. همچنین می‌توانید آن را به ۱۰ دقیقه زمان در طول روز تقسیم کنید. ورزش می‌تواند بر روحیه تأثیر مثبت بگذارد و استرس را کاهش دهد. برای تأمین سوخت ذهن و بدن خود از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و تکنیک‌های کنترل استرس را بیاموزید.

 • اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید.

  اطمینان حاصل کنید که کسانی که در زندگی شما هستند افراد مثبت و پشتیبانی‌کننده‌ای هستند و می‌توانید روی توصیه‌ها و بازخوردهای آن‌ها حساب کنید. افراد منفی می‌توانند سطح استرس شما را افزایش دهند و شما را در توانایی مدیریت استرس مردد کنند.

 • گفتگوی مثبت با خود را تمرین کنید.

  یک قانون ساده وجود دارد: «چیزی را که به دیگران نمی‌گویید، به خودتان نیز نگویید.» با خود مهربان باشید. اگر افکار منفی به ذهن شما خطور کرد، آن را منطقی ارزیابی کنید و با تأیید آنچه در مورد شما خوب است پاسخ دهید. از جملات مثبت اندیشی استفاده کرده و به چیزهایی فکر کنید که در زندگی از داشتن آن‌هاشکرگزار هستید.

 • سبک زندگی سالمی را برای خود بسازید.

  سبک زندگی تأثیر بسیار زیادی بر روی روحیات شما می‌گذارد؛ سبک زندگی‌ای که بر خوردن غذای سالم و فعالیت بدنی منظم تمرکز دارد، باعث ایجاد حس و روحیه مثبت در شما می‌شود.

 • دیدگاه خودتان را تغییر دهید.

  یکی دیگر از تکنیک‌های مثبت اندیشی، تغییر دیدگاه است. یک موقعیت که قبل‌تر آن را منفی می‌دیدید انتخاب کنید و سعی کنید از دید دیگری به آن نگاه کنید. این کار باعث می‌شود تا یاد بگیرید که همیشه تمام مشکلات را به شکلی متفاوت ببینید و راه‌حل‌های مختلفی را برای رفع آن مشکلات به کار ببرید.

 • لبخند بزنید.

  در بعضی مواقع تنها چیزی که برای ایجاد یک حس خوب در شما لازم است، یک لبخند حتی کوچک است؛ حتی زمانی که احساس خاصی ندارید. در یک تحقیق، مشاهده شد که افرادی که در هنگام انجام یک کار، لبخند بر لب داشتند نسبت به افرادی که به‌ صورت معمولی و خنثی آن کار را انجام می‌دادند، احساس بهتر و مثبت‌تری داشتند. پس سعی کنید همیشه لبخند بزنید و وقت خودتان را با افرادی بگذرانید که بر لبان شما لبخند می‌گذارند و افکار مثبت به شما تزریق می‌کنند.

 • بر نقاط قوت خود تمرکز کنید.

  سعی کنید که هر روز و به مدت یک هفته، بر روی یکی از خصوصیات مثبت و توانایی‌های خود مانند نظم، خلاقیت، مهربانی و… فکر کنید و بیندیشید که چگونه می‌توانید از آنها به روش‌های جدید در طول روز استفاده کنید. شناسایی نقاط قوت به شما کمک کند تا در شرایط بحرانی با اعتماد بنفس رفتار کنید و بهتر تصمیم بگیرید. کوچینگ یکی از روش‌هایی است که می‌تواند با یادآوری نقاط قوت و توانایی‌هایتان، به مثبت اندیشی و توانایی حل مسئله شما کمک کند.

 • از اشتباهات گذشته درس بگیرید و آنها را تجزیه و تحلیل کنید.

  مثبت اندیشی بدین معنا نیست که اشتباهاتتان را انکار کنید، در عوض باید به‌ جای فکر کردن به اتفاقاتی که شما را به اینجا رسانده است، کمی زمان به خودتان بدهید تا در ادامه راه از اشتباهات تکراری بپرهیزید و تفکر مثبت را در خود پرورش دهید.

 • شکرگزاری کنید.

  شکرگزاری کنید تا انرژی مثبت دریافت کنید! ما باید به‌ خاطر تمام نعماتی که برای ما به وجود آمده‌اند شکرگزار باشیم تا زندگی بهتر و شادتری داشته باشیم.

 • مثبت اندیشی را تمرین کنید.

  یکی دیگر از تکنیک‌های مثبت اندیشی تمرین‌ کردن است. هنگامی که صحبت از افکار مثبت می‌شود، تمرین‌ کردن می‌تواند نتیجه بسیار خوبی برای ما داشته باشد. هرچه که تفکر مثبت را بیشتر درون خودمان تقویت کنیم، به‌ نوعی خط فکری ما نیز به همان سمت می‌رود. سعی کنید مثبت فکر کردن را به کار هر روزه خود تبدیل کنید و در هر حال و روحیه‌ای، مثبت فکر کنید.

 • تسلیم نشوید.

  تسلیم‌ شدن کار افراد ضعیف و راهی آسان برای خلاصی از یک موقعیت سخت است. تلاش کنید تا با وجود احساس و تفکر منفی‌ای که دارید، به‌ هیچ‌ عنوان از چیزی که می‌خواهید پا پس نکشید؛ چرا که در آینده به‌ خاطر این تصمیم از خودتان تشکر خواهید کرد.

 

تکنیک‌های مثبت اندیشی چه چیزهایی هستند؟ | فراکوچ

 

مثبت اندیشی در روانشناسی

 • در روانشناسی، مثبت اندیشی به عنوان یک رویکرد و تکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرد تا ارتقای روانشناختی و روانی افراد را تسهیل کند. این مفهوم در روانشناسی مثبت، تأکید بر توانمندی‌ها، روانشناسی سلامت و بهبود زندگی فردی دارد. مثبت اندیشی در روانشناسی شامل موارد زیر است:
 • بهبود خودبینی: مثبت اندیشی به شخص کمک می‌کند تا خودبینی مثبتی از خود و قدرت‌های خود داشته باشد و اعتماد به نفس خود را تقویت کند. این موضوع می‌تواند به توسعه شخصیت و ارتقای روانشناختی کمک کند.
 • انتظار موفقیت: تفکر مثبت به افراد می‌آموزد که به خود اعتماد کنند و انتظار موفقیت داشته باشند. این باعث می‌شود تا افراد بیشتر به سوی هدف‌هایشان حرکت کنند و از تلاش برای رسیدن به آرزوها و آرمان‌هایشان تحت تأثیر قرار گیرند.
 • توسعه ارتباطات مثبت: مثبت اندیشی به فرد کمک می‌کند تا در برقراری ارتباطات مثبت و سازنده با دیگران موفق‌تر عمل کند. این شامل ارتباطات خوب با خانواده، دوستان، همکاران و افراد اطراف است که می‌تواند روابط اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی را تقویت کند.
 • ایجاد امید و خوش‌بینی: مثبت اندیشی می‌تواند افراد را به سمت ایجاد امید و خوش‌بینی درباره آینده هدایت کند. این باعث می‌شود که افراد بهتر با چالش‌ها و مشکلات زندگی مواجه شوند و به سمت راه‌حل‌ها و فرصت‌های جدید حرکت کنند.
 • مثبت اندیشی در روانشناسی می‌تواند به افراد کمک کند تا روحیه، انگیزه و خوشبینی خود را بهبود دهند و در طول زندگی با چالش‌ها بهتر مقابله کنند.

 

تکنیک‌های مثبت اندیشی چه چیزهایی هستند؟ | فراکوچ

راههای شناسایی تفکر منفی

استفاده از سلف کوچینگ مطمئن نیستید که صحبتتان با خود مثبت است یا منفی؟ برخی از اشکال رایج گفتگوی منفی با خود عبارت‌اند از:

 • فیلتر کردن: شما جنبه‌های منفی یک موقعیت را بزرگ می‌کنید و تمام موارد مثبت را فیلتر می‌کنید.
 • شخصی‌سازی: وقتی اتفاق بدی رخ می‌دهد، خودبه‌خود خود را مقصر می‌دانید.
 • تک قطبی شدن: شما همه‌چیز را فقط خوب یا بد می‌بینید. هیچ میانه‌ای وجود ندارد. احساس می‌کنید باید کامل باشید و یا کاملاً شکست خورده‌اید.

 

چطور افکار منفی را از ذهنمان دور کنیم؟

شاید از خود بپرسید «چطور مثبت اندیش باشیم و یا چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟» در زیر چند نمونه تبدیل افکار منفی به افکار مثبت در جهت پاکسازی ذهن آورده شده است:

گفتگوی منفی

تفکر مثبت

من قبلاً هرگز این کار را نکرده‌ام.

این فرصتی برای یادگیری چیز جدید است.

خیلی پیچیده است.

من از زاویه دیگری به آن می‌پردازم.

من منابع ندارم.

حالا که نیاز مبرم به آن دارم، پس آن را خلق می‌کنم.

هیچ راهی وجود نخواهد داشت.

من می‌توانم سعی کنم آن کار را انجام دهم.

هیچ‌کس تمایلی به برقراری ارتباط با من ندارد.

خواهم دید آیا می‌توانم کانال‌های ارتباطی را باز کنم یا خیر.

من در این مورد بهتر نخواهم شد.

دوباره امتحان می‌کنم.

 

معرفی چند کتاب در زمینه مثبت اندیشی

 

کتاب قدرت مثبت اندیشی

“قدرت مثبت‌اندیشی” نوشته “نورمن وینسنت پیل” یک کتاب فوق‌العاده است که به شما نشان می‌دهد چگونه با تغییر نگرش خود به زندگی، می‌توانید موفقیت‌های بزرگی را در همه جنبه‌های زندگیتان بدست آورید. این کتاب به شما اصول و تکنیک‌هایی را آموزش می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا از طریق افکار مثبت و تمرکز بر روی اهداف خود، به بهترین نسخه‌ی خود تبدیل شوید.

با مطالعه این کتاب، شما قدرت مثبت‌اندیشی را در خود کشف خواهید کرد و می‌فهمید که چگونه می‌توانید از این توانایی برای جلب انرژی مثبت و خلق تغییرات مثبت در زندگیتان استفاده کنید. این کتاب می‌تواند یک راهنمای معنوی و الهام‌بخش برای شما باشد تا به سمت موفقیت و خوشبختی حرکت کنید.

کتاب قدرت و فکر مثبت

نویسنده در این اثر با زبانی ساده و روان از قدرت بی نهایت ذهن انسان، تاثیر شگفت انگیز تفکر مثبت در زندگی و به دنبال آن خلق انرژی مضاعف می‌گوید و توضیح می‌دهد چگونه با دست برداشتن از کج خلقی و منفی نگری می‌توان نیروی لازم برای پیشرفت را به دست آورد.

با مطالعه این کتاب، شما می‌توانید مهارت‌های جدیدی برای مدیریت استرس، افزایش اعتماد به نفس و ایجاد تغییرات مثبت در زندگیتان را یاد بگیرید. این کتاب می‌تواند یک منبع الهام‌بخش و تحول‌آفرین برای شما باشد تا به شیوه‌های بهتری به زندگی نگاه کنید و به سمت موفقیت پیش بروید.

کتاب قدرت و فکر مثبت

هدیه رایگان فراکوچ به شما! – کاربرگ مثبت اندیشی فراکوچ

همانطور که میدانید فراکوچ اولین و بزرگترین آکادمی کوچینگ در ایران است و این باعث شده تمام حوزه های کوچینگ را به صورت کامل برای مخاطبین عزیز خود پوشش دهد. 

یکی از زمینه هایی که کوچینگ در آن وارد میشود و توانایی افراد را افزایش میدهد، مهارت مثبت اندیشی است. در همین جهت یک هدیه رایگان برای شما عزیزان تهیه کردیم تا خودتان بتوانید این مهارت را در خود پرورش دهید! این شما و این کاربرگ مثبت اندیشی فراکوچ!

کافیست این صفحه را دانلود کنید و از آن برای خودتان پرینت بگیرید. سپس در طول ماه کاربرگ را پر کنید تا در انتهای ماه از تاثیر شگفت انگیر این مهارت لذت ببرید.

دانلود تصویر باکیفیت کاربرگ

 

جمع بندی:

 در این مقاله خواندیم که مثبت اندیشی روشی است که به ما یاد می‌دهد تا به روشی مثبت و سازنده به ناخوشی‌ها و ناملایمات زندگی نزدیک شویم و در صدد رفع آن‌ها برآییم. در حقیقت، تفکر مثبت مهارتی سودمند است که با کمی تمرین می‌توان به آن دست‌ یافت. در ادامه مقاله، تکنیک‌های مثبت اندیشی را بررسی کردیم و یادگرفتیم که چه استراتژی‌هایی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم مهارت‌های مثبت اندیشی خود را تقویت کنیم و افکار مثبت را در خود پرورش دهیم. در حقیقت این ابزارها این توانایی را دارند که منابع مورد نیاز برای پرورش تفکر مثبت و مثبت اندیشی را برای ما فراهم کنند.

با تشکر از شما که وقت خودتان را برای مطالعه این مقاله صرف نمودید. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص دوره های آموزش کوچینگ فراکوچ را دارید، می‌توانید با مشاوران تیم فراکوچ در میان بگذارید.

4.6/5 - (137 امتیاز)

13 دیدگاه برای “با این ۱۶ روش مثبت اندیشی را در خود پرورش دهید!

  • Fahime Jamali گفته:

   درسته دوست عزیز. سعی کنید از راهکارهای ساده گفته شده در مقاله ۱۰ روش مثبت اندیشی کمک بگیرید و آروم آروم نگرش مثبت رو در خودتون به وجود بیارید.
   موفق باشید🌹🌹

 1. Farhad Fatehi گفته:

  سلام. یه مطلب هم بنویسید که چجوری توی این اوضاع کسب و کارها به اینده مثبت بین باشن؟

  • Fahime Jamali گفته:

   سلام دوست عزیز. یکی از کارهایی که میتونید انجام بدید تا به نقاط قوت و ضعف کسب و کار خودتون آگاه بشید و با این کار به مجموعه ی خودتون اعتماد بیشتری داشته باشید، استفاده از کوچینگه. حتما به صفحه کوچینگ سری بزنید.

  • ادمین فراکوچ گفته:

   دقیقا همین طوره و این ایده میتونه خیلی کمک کننده باشه
   ممنون از همراهی شما🌺

 2. Zhilwan گفته:

  سلام من خیلی منفی فکر میکنم اصلا زندگیم داره خراب میشه چکار کنم ، واقعا یه چیزایی هستند خیلی بزرگشون کردم تو مغزم چکار کنم ترو خدا

  • فرحناز فرامرزی نویسنده حوزه کوچینگ و روانشناسی گفته:

   سلام دوست عزیز
   بهترین پیشنهادی که میتونم براتون داشته باشم اینه که در اسرع وقت با کارشناس های ما ارتباط برقرار کنید.
   شماره تماس: ۰۹۱۹۸۰۰۰۷۴۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2024 • تمامی حقوق وبسایت متعلق به آکادمی فراکوچ میباشد.