کوچینگ چیست

در سال ۲۰۱۳ بیل گیتس در یکی از بزرگترین دورهمی ها به اهمیت کوچینگ در آینده بشر پرداخت. اولین جملات بیل گیتس در این کنفرانس این بود:

“Everyone needs a coach. It doesn’t matter whether you’re a basketball player, a tennis player, a gymnast or a bridge player. We all need people who will give us feedback. That’s how we improve.“

همه به یک مربی نیاز دارند. فرقی نمی کند بسکتبالیست باشید، تنیسور، ژیمناستیک یا بازیکن بازی بریج. همه ما به افرادی نیاز داریم که به ما بازخورد بدهند. اینطوری پیشرفت می کنیم.

کوچینگ

کوچینگ فرآیندی است که یک کوچ (فرد مربی در حوزه کوچینگ) با داشتن مهارتِ ایجاد یک فضای امن، قابل اعتماد و اطمینان، باعث ایجاد ارتباط با مراجع خود می شود. در کوچینگ، یک کوچ حرفه ای، با گوش دادن فعال و پرسیدن سؤالات کلیدی از مراجع، به او یادآور می ‌شود که از تمامی توانایی خود، در جهت حل مسائل استفاده کند. چرا که کوچ‌ها اعتقاد دارند که هیچ‌ کس به اندازه خود فرد، برای حل مسائلش، از جنبه‌ های زندگی خود آگاه نیست.

 

تعریف کوچینگ به زبان ساده و مفهومی

به زبان ساده، کوچینگ فرآیندی است که هدف آن بهبود عملکرد است و به جای گذشته یا آینده دور، بر «زمان حال» تمرکز دارد. به عبارتی، «کوچینگ باز کردن پتانسیل یک فرد برای به حداکثر رساندن عملکرد خود است.»

در کوچینگ، کوچ‌ها بدون هیچ قضاوتی، به مراجع کمک می ‌کنند که تکه‌ های پازل زندگی خود را کنار هم چیده و از آن تابلوی زیبا و شفافی بسازد. کوچینگ یک رابطه حمایتی دوسویه است که در آن کوچ با همراه شدن با مراجع، باعث می شود مراجع تمام نیرو و تمرکز خود را بر روی مسیر رسیدن هدف بگذارد.

popmake-19423

خلاصه کتاب ” کوچینگ چیست؟ ” استاد یاسر متحدین

قیمت : ۷۰/۰۰۰ تومان    رایگان

کتاب کوچینگ چیست یاسر متحدین

کوچ کیست؟

کوچ فردی است که به‌طور حرفه‌ای آموزش دیده است تا شما را در مسیر به حداکثر رساندن توانایی ­ها و دستیابی به نتایج دلخواهتان همراهی کند. او کسی است که شما را حمایت می‌کند تا اهداف خود را شناسایی کرده و در طول مسیر شما را تشویق می‌کند تا نسخه بهتری از خودتان بسازید. به طور کلی، کوچ به فردی گفته می‌شود که تخصص و مهارت استاندارد شده‌ کوچینگ را در بستری آکادمیک، معتبر و ساختارمند کسب کرده و با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های خاص، کوچی یا همان مراجع را تا رسیدن به هدف همراهی و حمایت می‌کند.

ممکن است برای شما سوال باشد که:

 1. ۱- وظایف کوچ چیست؟
 2. ۲- تفاوت کوچ و منتور در چیست؟
 3. ۳- جامعه آماری کوچ ها در ایران چگونه است؟
 4. ۴- چگونه از کوچینگ درآمدزایی داشته باشم؟

پاسخ این سوال ها را می توانید در مقاله ” کوچ کیست؟ ” مطالعه فرمایید.

کوچ کیست؟

مزایای کوچینگ

کوچینگ در دنیای امروزی در ابعاد بسیار بزرگ و متنوع قابل استفاده می باشد. اما به صورت خصوصی تر قابل استفاده برای مدیران، کارشناسان ارشدِ سازمان ها و علاقه مندان به حوزه مشاوره می باشد. مزایای کوچینگ فردی بسیار گسترده است و در صورت تعامل درست با کوچ می‌تواند تأثیر مثبتی بر ابعاد مختلف زندگی و حرفه فرد داشته باشد. این روند می‌تواند به توسعه افراد در طیف وسیعی از نیازها کمک کند. کوچینگ برای افزایش اعتمادبه‌نفس، بهبود عملکرد کاری و ایجاد مهارت‌های ارتباطی مؤثر واقع می‌شود. ازین رو برترین ویژگی های کوچینگ در برای این قشر موارد ذیل می باشند:

 1. افزایش سطح توانایی برقراری ارتباط جمعی؛
 2. افزایش عمق دید نسبت به فعالیت های روزمره؛
 3. دریافت بازخورد های سازنده؛
 4. افزایش آگاهی نسبت به توانایی ها و استعداد های پنهان؛
 5. تسلط بر نیمه تاریک وجود؛
 6. افزایش توانایی در حل مسائل پیچیده و آسان سازی امورات؛

 

بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ (کوچینگ کسب و کار) شاخه‌ای از علم کوچینگ است که به شما در رابطه با کسب و کارتان کمک می‌کند. اولین اقدام بیزینس کوچ‌ها این است که آنچه را که در حال حاضر انجام می‌دهید، مسیری که در آن هستید و اینکه چرا نتایج مورد نظر شما حاصل نمی‌شود را روشن کنند و کمک کنند تا تصمیمات آگاهانه‌ای برای پیشرفت بگیرید.

به طور کلی بیزینس کوچینگ یا کوچینگ‌ کسب‌وکار فرآیندی است که بر روی تعامل بین کوچ و کارآفرین و همچنین مدیران و کارمندان او بنا شده است. هدف از این فرآیند، بهبود کارایی مدیریت کسب‌وکار، انجام آن و همچنین دستیابی به اهداف تجاری است. به‌طورکلی، کوچ کسب‌وکار شخصی است که با داشتن تجربه‌های فراوان، به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا در مسیر درست موفقیت قرار بگیرند. فرقی نمی‌کند صاحب یک کسب‌وکار چندین ساله هستید یا یک شرکت تازه تأسیس؛ چه به دنبال ترفیع در حرفه خود و چه کارآفرینی هستید و از حرکت بعدی خود مطمئن نیست، بیزینس‌کوچ به شما کمک می‌کند که با شناخت کامل از نقاط قوت و ضعف خود، نسبت به اهداف کسب‌وکارتان، آگاهی بیشتری پیدا کنید، کسب‌وکار خود را گسترش دهید و در روند تسریع پیشرفت، شما را یاری می‌کند.

 

ممکن است برای شما سوال باشد که :

 1. بیزینس کوچینگ چیست؟
 2. مزایای بیزینس کوچینگ کدام اند؟
 3. یادگیری بیزینس کوچینگ چه سودی برای من ایجاد می کند؟
 4. تفاوت دستاورد ها با بیزینس کوچینگ و بدون بیزینس کوچینگ؟

پاسخ این سوال ها را می توانید در مقاله ” بیزینس کوچینگ  “ مطالعه فرمایید.

بیزینس کوچینگ چیست؟ | فراکوچ

لایف کوچینگ

لایف کوچینگ (کوچینگ زندگی) به شما کمک می‌کند اهداف خود را به درستی تعیین کرده، آنچه را که مانع شما می‌شود شناسایی کنید و در مسیر رسیدن به آن اهداف قدم بردارید. اگر قصد دارید به سطح بالاتری از اهداف خود برسید، ممکن است از خود بپرسید: «لایف کوچینگ (کوچینگ زندگی) چیست؟ آیا می تواند به من کمک کند؟» در این مقاله سوالات شما را پاسخ داده و شرح می دهیم که چگونه با کمک کوچینگ زندگی می توانید از منطقه آسایش خود خارج شوید، رشد کنید و به اهداف عالی خود برسید.

لایف کوچ یا مربی زندگی کسی است که از طریق چالش های شخصی یا شغلی به مشتریان مشاوره و تشویق می کند. یک مربی زندگی به مشتریان کمک می کند تا به اهداف نهایی خود برسند. یک مربی زندگی می تواند به افراد در زمینه های مختلف زندگی کمک کند.

ممکن است برای شما سوال باشد که :

 1. لایف کوچ کیست و چگونه عمل می کند؟
 2. مزایای لایف کوچینگ 
 3. لایف کوچینگ برای چه افرادی مناسب است؟
 4. چگونه می توانیم یک لایف کوچ باشیم؟

پاسخ این سوال ها را میتوانید در مقاله “ لایف کوچینگ ” مطالعه فرمایید.

لایف کوچینگ چیست؟

انواع کوچینگ کدام اند؟

حوه کوچینگ به سه شاخه اصلی و بزرگ تبدیل تقسیم می شود. اما اگر بخواهیم با ریز بینی بیشتری بررسی کنیم کوچینگ شاخه های زیادی دارد. برای مثال: 

بیزینس کوچینگ، به شما در توسعه مهارت‌ها و بهبود عملکرد حرفه‌ای و کسب و کاری کمک می‌کند. لایف کوچینگ با شما در رشد شخصی و بهبود زندگی شما همراهی می‌کند. کوچینگ سازمانی به شما در توسعه و بهبود فرآیندها و عملکرد سازمانی کمک می‌کند. هر یک از این انواع کوچینگ می‌تواند به شما در دستیابی به هدف‌هایتان و رشد حرفه‌ای کمک کند.

در ادامه انواع بیشتری از کوچینگ را معرفی می کنیم: 

انواع کوچینگType of coaching
کوچینگ زندگیLife Coaching
کوچینگ کسب ­و­کارBusiness Coaching
کوچینگ اجراییExecutive Coaching
کوچینگ رهبریLeadership Coaching
کوچینگ عملکردPerformance Coaching

تفاوت کوچینگ، مشاوره و منتورینگ

تفاوت کوچینگ با منتورینگ

دوره کوچینگ

این دوره ها می‌توانند به صورت حضوری، آنلاین، یا ترکیبی از این دو برگزار شوند. در دوره‌های حضوری، شما ممکن است در کلاس‌های گروهی شرکت کنید و با سایر شرکت‌کنندگان در ارتباط باشید. در دوره‌های آنلاین، ممکن است محتواهای آموزشی به صورت ویدیوها، مقالات، و تمرینات عملی در دسترس قرار بگیرد. همچنین، در برخی دوره‌ها، جلسات فردی با کوچ برگزار می‌شود که در آن‌ها مشکلات و چالش‌های شما بررسی می‌شود و راهنمایی‌های خاصی به شما ارائه می‌شود.

 

دوره‌های آموزش کوچینگ در سه سطح برگزار میشوند:

 

 1. دوره آموزش کوچینگ سطح یک
 2. دوره آموزش کوچینگ سطح دو  
 3. دوره آموزش کوچینگ جامع
دوره آموزش کوچینگ - فراکوچ

در دوره کوچینگ، مطالب و مهارت‌های متنوعی آموزش داده می‌شود. این دوره‌ها معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی: در دوره کوچینگ، افراد آموزش می‌بینند که چگونه هدف‌های خود را مشخص کنند و برنامه‌های عملی برای رسیدن به آن‌ها تنظیم کنند. این شامل تعیین اولویت‌ها، تعیین مسیرهای اقدام، و ایجاد برنامه‌های عملی و قابل اجرا می‌شود.
 2. توسعه مهارت‌ها: دوره کوچینگ می‌تواند به شما در بهبود مهارت‌های مختلف کمک کند، از جمله مهارت‌های مدیریت زمان، مهارت‌های ارتباطی، مهارت‌های رهبری، مهارت‌های تصمیم‌گیری و حل مسئله، و مهارت‌های انگیزشی.
 3. استراتژی‌ها و راهکارها: در دوره کوچینگ، استراتژی‌ها و راهکارهای موثری برای دستیابی به هدف‌ها و حل مشکلات ارائه می‌شود. این شامل تکنیک‌های مدیریت استرس، روش‌های بهبود تصمیم‌گیری، تکنیک‌های ارتقای خلاقیت و موارد مشابه است.
 

نسل اولی کوچینگ ایران باشید

 

آیا کوچینگ یک مهارت بین المللی است؟

حوزه کوچینگ به مفهوم امروزی آن در اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی توسط “توماس لئونارد” در ایالات‌متحده آمریکا ایجاد شد. در سال ۱۹۹۵، چند کوچ حرفه‌ای ICF را به‌عنوان مؤسسه‌ای غیرانتفاعی پایه‌گذاری کردند تا کوچ‌های همکار با پشتیبانی از یکدیگر این حرفه را توسعه دهند. طبق گزارش فدراسیون بین‌المللی کوچینگ، ICF تا سال ۲۰۱۷ حدود ۳۰ هزار عضو از ۱۴۰ کشور جهان را به خود اختصاص داده است. اکنون حرفه‌ کوچینگ به‌خوبی شناخته شده است و شغل معتبری تلقی می‌گردد و گفته می‌شود که این حرفه طی سال‌های آتی، پس از مشاغل حوزه IT، به دومین صنعت در حال رشد تبدیل خواهد شد.

اهداف ICF:

 1. توسعه شایستگی های اصلی کوچینگ؛
 2. ایجاد منشور اخلاقی و استانداردهای حرفه ای؛
 3. ایجاد یک برنامه معتبر بین المللی؛
 4. تنظیم دستورالعمل ها از طریق اعتباربخشی برای برنامه های آموزشی ویژه مربی؛
 5. ارائه آموزش مداوم از طریق رویدادهای در سطح جهانی، جوامع عملی (CPs) و یادگیری آرشیو شده؛
 6. هدایت و اطلاع رسانی گفتگوها در مورد آینده کوچینگ؛

 

آیا من هم به کوچینگ نیاز دارم؟

در پایان باید کاملا متوجه شده باشید که دقیقا کوچینگ چه کاربردی دارد؟! ، حالا نیاز است که به این مورد بپردازیم که آیا کوچینگ به درد من میخورد؟ کوچینگ چگونه میتواند به من در جهت رسیدن به اهدافم کمک کند؟ برای رسیدن به این پاسخ ها میتوانید از مشاوره رایگان فراکوچ استفقاده کنید. برای دریافت مشاوره رایگان کافی است فرم درخواست جلسه مشاوره رایگان را پر کنید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول

مهارت‌های کوچینگ شایستگی‌های کلیدی هستند که توسط یک مربی یا رهبر برای کمک به توسعه دیگران استفاده می‌شوند. برای سازمان‌ها، مهارت‌های مربیگری عنصر مخفی برای باز کردن پتانسیل کامل اعضای تیم شماست. مانند بسیاری از قابلیت ها، مهارت های مربیگری لزوماً برای هر فرد ذاتی نیست.

۱۰ مورد از مهم ترین مهارت های کوچینگ

۱) هدف گذاری  ۲) ایجاد آگاهی  ۳) گوش دادن فعال  ۴) ارتباط موثر  ۵) پرسشگری  ۶) همدلی  ۷) ارائه بازخورد  ۸) مسئولیت پذیری و مسئولیت سپاری  ۹) قضاوت نکردن و عدم ارائه راهکار ۱۰) رفع باورهای محدود کننده

ادامه مقاله را در مقاله مهارت های پایه کوچینگ مطالعه فرمایید

یک استراتژی بهبود سازمان است که بر تغییرات سیستمی داخلی تمرکز دارد. این مهارت رویکردی است که بر تیم ‌هایی که یک کسب‌ و کار را تشکیل می‌ دهند تمرکز می‌ کند و فرصت‌ هایی را برای بهبود در اختیار آن‌ ها قرار می ‌دهد تا از اهداف کلی سازمان حمایت کند.

کوچینگ سازمانی از طریق سرمایه ‌گذاری در فرآیندها و برنامه ‌های سازمان، که شامل آموزش و انتقال دانش است، حاصل می‌ شود و هدف آن دستیابی به نتایج بهتری است که می ‌تواند بر عملکرد مالی و غیر مالی سازمان تأثیر بگذارد و اثربخشی آن را افزایش دهد. درواقع، کوچینگ در حوزه سازمانی نه تنها ابزاری برای مدیران و رهبران سازمان ‌ها است، بلکه ابزاری کاربردی برای همه افراد سازمان نیز به شمار می‌رود. با استفاده از این ابزار، انگیزه و خلاقیت کارمندان افزایش یافته و در نتیجه آن، بهره‌ وری سازمان نیز بیشتر خواهد شد.

 

ادامه مقاله را در مقاله معرفی کوچینگ سازمانی مطالعه فرمایید

درواقع رشته کوچینگ یعنی زمینه و شاخه آموزشی کوچینگ، که در آن علم کوچینگ به دانشپذیران آموزش داده میشود. دانشپذیر رشته کوچینگ پس از قبولی در آزمون ها و دریافت مدارک معتبر، خود یک کوچ شده و میتواند از توانایی هایی که در این دوره ها کسب کرده استفاده کند.

 

اطلاعات بیشتر راجع به دوره آموزش کوچینگ

جلسه کوچینگ در دو نوع فردی و گروهی برگزار میشود. در جلسات فردی تمام زمان جلسه در فضایی مجزا و خصوصی به حل مساله یک نفر (مراجع) اختصاص پیدا میکند. اما در جلسات کوچینگ گروهی(حداکثر گروه های ۱۵ نفره) افراد حاضر در جلسه یک موضوع خاص را به صورت مشترک بیان میکنند. این بار نیز کوچ همان استراتژی جلسه فردی را به کار گرفته و با پرسش سوالات هدفمند و جهت دار به مراجعین خود کمک میکند تا راه حل چالش خویش را بیابند.

 

اطلاعات بیشتر راجع به رزرو جلسه کوچینگ فردی

مدت زمان دوره :

۳ ساعت در ۹ قسمت


استاد دوره :

یاسر متحدین


هزینه ثبت نام دوره:

۱ میلیون تومان 

رایگان


مدرک پایان دوره:

مدرک گذراندن دوره CCE

۵۷ پاسخ به “کوچینگ چیست”

 1. شهری نیم‌رخ
  شهری

  بسیار عالی و آموزنده

  1. admin-FaraCoach نیم‌رخ

   خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده

   1. Maryam Seddighi نیم‌رخ
    Maryam Seddighi

    سپاس از مقاله خوبتون درباره‌ی کوچینگ چیست.
    مقاله‌ای هم دارید که وظایف یک کوچ رو به طور کامل شرح داده باشه؟

  2. ادمین فراکوچ نیم‌رخ
   ادمین فراکوچ

   سلام جناب ولدان عزیز
   برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر با شماره ۰۹۱۰۸۶۲۹۰۲۰ تماس بگیرید و جلسه پرسش و پاسخ رایگان داشته باشید.

 2. نسیم نیم‌رخ
  نسیم

  سلام
  چطور میشه کوچ شد ؟
  هر کسی می تونه کوچ بشه ؟

  1. admin-FaraCoach نیم‌رخ

   سلام
   روز بخیر
   ممنونم که موضوع مورد توجه تون بود
   بعد از شرکت در دوره تربیت کوچ و کسب صلاحیت های لازم می تونید به عنوان کوچ فعالیت کنید
   برای مطالعه بیشتر و شرکت در دوره با همکاران ما به شماره ۰۲۱۹۱۰۹۱۱۲۱ تماس بگیرید

   1. نسیم نیم‌رخ
    نسیم

    سپاسگزارم
    با چه واحدی تماس بگیرم؟

 3. علی نیم‌رخ
  علی

  مقاله بسیار خوبی بود . ممنون

  1. admin-FaraCoach نیم‌رخ

   از بازخورد تون سپاسگزاریم و خوشحالیم که این مقاله تونست به دانسته های شما اضافه کنه

 4. دینا نیم‌رخ
  دینا

  مطالب بسیار عالی در مورد کوچینگ بود
  ممنون

  1. Fahime Jamali نیم‌رخ
   Fahime Jamali

   ممنون ار همراهی شما.
   خوشحالیم که مطالب براتون مفید بوده🌹🌹

   1. Zahra Pahlavan نیم‌رخ
    Zahra Pahlavan

    عالی بود. سپاس از تیم فراکوچ

 5. Saeed نیم‌رخ
  Saeed

  سلام. وقتتون بخیر. من‌ برای کارم دچار چالش‌هایی شدم و نیازمند کمک هستم. این مقاله رو خوندم و متوجه نشدم که الان منتور میتونه به من کمک کنه یا کوچ. ممکنه راهنماییم کنین؟

  1. Fahime Jamali نیم‌رخ
   Fahime Jamali

   سلام دوست عزیز.
   تفاوت منتور و کوچ در این یک جمله خلاصه میشه؛ منتور به شما ماهی می‌دهد و کوچ به شما ماهی‌گیری را آموزش می‌دهد”
   باز هم پیشنهار میکنیم برای درک تفاوت این دو شاخه، حتما به مقاله تفاوت کوچینگ و منتورینگ مراجعه کنید و اگر باز هم سوالی داشتید با کارشناسان مجموعه فراکوچ تماس بگیرید.
   موفق باشید🌹🌹

   1. Setare نیم‌رخ
    Setare

    برای شرکت در دوره‌های کوچینگ‌باید پیش‌نیاز خاصی داشت؟

 6. فیروز کریمیان نیم‌رخ
  فیروز کریمیان

  عالی بود. ممنون از اطلاعات مفیدتون

  1. Fahime Jamali نیم‌رخ
   Fahime Jamali

   ممنون از شما. خوشحالیم که مفید بوده براتون🌹

 7. Ehsan Akbari نیم‌رخ
  Ehsan Akbari

  سلام. من میخوام از کوچینگ اسفاده کنم اما نمیدونم چه نوع کوچینگی مناسب من هست. از کجا بدونم چه نوع کوچینگی می‌تونه به من کمک کنه؟

  1. Fahime Jamali نیم‌رخ
   Fahime Jamali

   سلام دوست عزیز. به کمک کوچ میتونید پی ببرید که در حال حاضر چه نوع کوچینگی نیاز اصلی شماست. فرم درخواست جلسه کوچینگ رو پر کنید تا همکارانم برای تعیین وقت جلسه کوچینگ با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4.8/5 - (201 امتیاز)