برنامه ریزی و اهمیت آن!

برنامه ریزی planing

 

برخلاف بسیاری از تبلیغات شعارگونه‌ی معلمان موفقیت، برنامه ریزی به خودی خود نمی‌تواند برای ما موفقیت و نتایج مثبت به همراه داشته باشد. همچنین کتاب خواندن، به خودی خود، نمی‌تواند از ما دانشمند بسازد و مسافرت‌های متعدد، نمی‌تواند از ما یک فرد جهاندیده بسازد و سالها مدیریت، نمی‌تواند از ما یک مدیر توانمند بسازد. کوچینگ در این زمینه میتواند به شما کمک بسیاری کند.

 

برنامه ریزی یعنی چه؟

برنامه ریزی را می توان اینگونه تعریف کرد: “وقتی که ما از قبل در مورد آنچه باید در زمان مشخص، به روش معین و توسط فردی مشخص انجام شود فکر کنیم، در حقیقت ما برنامه ریزی کرده ایم”. به زبان ساده می توان گفت ، برنامه ریزی پلی بین امروز و فردایی که میخواهیم به آن برسیم است.

برنامه ریزی شامل هدف گذاری و تصمیم گیری برای دستیابی به اهداف نیز میباشد ، بنابراین ما می توانیم برنامه ریزی را به عنوان تعیین اهداف و تدوین برنامه عملیاتی برای دستیابی به آن اهداف نیز تعریف کنیم.

یکی دیگر از عناصر مهم برنامه ریزی زمان است. برنامه ها همیشه برای یک بازه زمانی مشخص تدوین می شوند زیرا هیچ کسی نمی تواند بدون زمان مشخصی برنامه ریزی کند.

 

چرا باید برنامه ریزی کنیم؟

شاید فکر کنید می توانید برای ده سال یا حتی پنج سال آینده زندگی خود برنامه ریزی کنید و انتظار داشته باشید که همه چیز همانطور که میخواستید پیش برود. اما این چنین نیست و به احتمال زیاد ، زندگی اینده شما با آن چیزی که میخواستید فاصله خواهد داشت. این لزوماً خبر بدی نیست ، اما نکته اینجاست که شما هرگز نمی دانید چه چیزی قرار است اتفاق بیافتد.

شاید بپرسید پس باید برنامه ریزی را فراموش کنم ، چرا که احتمالاً به نتیجه مورد نیازم و یا خواسته ام نمیرسم؟ ابدا. برنامه ریزی میتواند شما را تغییر دهد و تا از پتانسیل کامل خود استفاده کنید.

شما هنوز باید برای زندگی خود برنامه ریزی کنید ، اما آن را انعطاف پذیر کنید تا با شرایط غیرمنتظره سازگار شوید. از آنجا که شرایط دائما تغییر می کنند ، برنامه خود را طوری تنظیم کنید تا در مسیر رسیدن به هدف نهایی خود به درستی حرکت کنید.

برنامه ریزی برای پیشرفت در زندگی فردی و حرفه ای ضروری است. برنامه ریزی به ما کمک می کند تا به اهداف خود برسیم و از زمان و سایر منابع در دسترسمان به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

دلایل بسیاری برای برنامه ریزی وجود دارد اما در این قسمت ما به تفصیل به سه علت اصلی آن میپردازیم!

برنامه ریزی

الویت ها!

در زندگی تمامی ما، الویت هایی وجود دارد که همه ما با توجه به این الویت ها تصمیمات مهمی را میگیریم. الویت های اول ما چیزهایی هستند که برای بسیار مهم اند، خانواده، دوستان، کار، فرزندان و یا هرآنچه ارزش مینامیم. در کنار این الویت ها، موارد کم اهمیت تر ولی ضروری مثل کارهایی که به طور منظم انجام می دهید وجود دارد، مانند رفت و آمد به محل کار ، انجام وظایف ، پاسخ دادن به ایمیل ها ، خرید و غیره.

اگر برای زندگی خود برنامه ریزی نکنید ، احتمالا درگیر زندگی روزمره خود میشوید و الویت های اصلی خود را فراموش میکنید. و شاید در آخر به این نتیجه برسید که زندگی شما ، پر از وظایف و فعالیتهای بی پایان و خالی از ارزش هایتان است زیرا بخشهای مهم آن را جا انداخته اید.

 

هدف

برنامه ریزی به تحقق هدف شما کمک می کند. مهم نیست که هدف شما واقعا چیست ، تا زمانی که همان  چیزی باشد که میخواهیدکافی است. شاید تصمیم گرفته باشید که بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی را راه اندازی کنید یا شعبه جدیدی افتتاح کنید. هرچه که باشد ، بدون برنامه ریزی نمی توانید به آن برسید.

مارک ویکتور هنسن نیز می گوید: “وقتی هدف دارید ، وقت برای منفی نگری ندارید.” با تعیین هدف و برنامه ریزی می توانید تمام انرژی خود را برای دستیابی به اهدافتان متمرکز کنید. اگر هدف قوی و نگرش مثبتی نسبت به زندگی و کار داشته باشید، می توانید به هر چیزی که فکر می کنید برسید. هدف گذاری از مهم ترین مراحل در برنامه ریزی نیز به شمار میرود.

 

امنیت

اگر برای زندگی خود را به درستی برنامه ریزی کنید ، می توانید برای اتفاقات غیرمنتظره و یا خطرات احتمالی خود را آماده کنید.

شاید بیمه بخش قابل توجهی از آن را پوشش دهد ، اما شما باید چیزهای دیگری را تأمین کنید. شما باید شغلی را انتخاب کنید تا تعادلی بین کار و زندگی ایجاد کنید و بتوانید وقت خود را با خانواده خود بگذرانید و با آنها رابطه بهتر و قوی تری برقرار کنید.

شما باید برای پیشرفت فردی وقت بگذارید تا به فرد بهتری تبدیل شوید. برای برقراری ارتباط با دوستان و داشتن یک زندگی اجتماعی سالم تلاش کنید. هنگامی که تمام تلاش های شما به نتیجه ای برسند، احساس امنیت خواهید کرد. احساس امنیت نگرانی های بی وقفه شما را کاهش میدهند ، بنابراین می توانید بر روی بهره وری و پیشرفت خود تمرکز کنید.

 

چگونه میتوانم برنامه ریزی کنم؟

برنامه ریزی به سادگی تعیین هدف و تعیین روش دستیابی به آن نیست. ما باید با توجه به هدف، توانایی ها و عوامل متعدد بسیاری برنامه ای تنظیم کنیم. در ادامه این مقاله میخواهیم به توضیح و توصیف مراحل اصلی برنامه ریزی بپردازیم. پس یک دفتر و یک قلم بردارید تا شروع کنیم!

 

۱٫ به گذشته خود فکر کنیم

اتفاقات زیادی می تواند در یک سال رخ دهد! باید کمی وقت بگذارید و در مورد سال های گذشته کمی فکر کنیم. چه چیزی بیشتر از همه برای ما مهم بوده؟ چه کارهایی برایمان دشوار بوده است؟ کدام یک رضایت بخش بوده اند؟ از چالش ها چه درس هایی آموخته ایم؟ به کدام دستاوردهایمان افتخار می کنیم؟ بهترین لحظات ما کدام بوده اند؟ بدترین هایشان کدام بودند؟ چه روش هایی مفید بودند و یا کدام روش ها مناسب نبوده اند؟

به عبارتی میتوان گفت تجربیات به شکل گیری آینده ما کمک می کنند. و البته یکی از مهم ترین قدم ها قبول گذشته و گذشتن از آن است. پس لطفا خیلی درگیر گذشته نشوید!

 

برنامه ریزی

۲٫ ارزش هایمان را مشخص کنیم

در مرحله بعد ، باید ارزشها ، نقاط قوت و علایقمان را با جزییات مشخص کنیم. با تعیین ارزش هایمان میتوانیم آنچه را که واقعاً برای ما مهم است در راستای ایجاد اهداف معنادار ، تقویت کنیم.

 

  • ارزش ها

ارزش ها، ما را وادار میکنند تا بر اساس آنچه برای ما مهم است اولویت بندی کنیم.

از خود بپرسیم: چه چیزی برای من مهمتر است؟ چه چیزی را برای ارزیابی یا اولویت بندی انتخاب می کنم؟

  • اشتیاق

علایق به ما انگیزه می دهند تا در مسیر دستیابی به اهدافمان حرکت کنیم.

از خود بپرسیم: من واقعاً عاشق چه کاری هستم؟

  • نقاط قوت

نقاط قوت به شما توانایی این را میدهد که به اهدافتان ببرسید یا آنچه که میخواهید را بسازید.

از خود بپرسید: نقاط قوت من چه هستند؟

 

۳٫ تمامی اهداف را مشخص کنیم!

حالا میتوانیم اهداف مان را تعیین کنیم! باید به این فکر کنیم که در سال آینده می خواهیم کجا باشیم.

پیشرفتی را که می خواهیم در هر بخش و یا حوزه مشخصی به آن برسیم را تعیین کنیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.

 

برنامه ریزی

 

۴٫ کلمه ای را برای خود انتخاب کنیم

سرانجام ، با انتخاب یک کلمه ، موضوعی را برای خود تعیین کنیم که نشان دهد ما می خواهیم چه کسی باشیم و چه چیزی می خواهیم انجام دهیم. ممکن است “آزادی” ، “اعتماد به نفس” ، “عشق” ، یا هر چیز دیگری باشد. مهم نیست که این کلمه چیست ، تا زمانی که در ما انگیزه ای ایجاد میکند کافی است. حالا به یادداشت هایی که تاکنون نوشته اید، نگاه کنید. آیا موضوعی برجسته وجود دارد؟ کلمه مشخصی که اصل برنامه های شما را نشان دهد؟

 

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *