معتبرترین مدارک روانشناسی و توسعه فردی + روش دستیابی به آنها

معتبرترین مدارک روانشناسی و توسعه فردی
خانه » مقالات فراکوچ » مهارت های کوچینگ » معتبرترین مدارک روانشناسی و توسعه فردی + روش دستیابی به آنها

در دنیای امروزه، توسعه فردی و بهبود کیفیت زندگی افراد به عنوان یک مسیر مستقل و حیاتی مورد توجه قرار گرفته است. روانشناسی و توسعه فردی، دو حوزه مرتبط که به بررسی و درک عمقی از ذهن و رفتار انسان می‌پردازند، می‌توانند راهنمایی بی‌قیاسی در این سفر به سوی بهترین نسخه از خود فراهم کنند. اما چگونه می‌توان به مدارک روانشناسی و توسعه فردی معتبر دست یافت؟

در این مقاله، نقدی نگاهی خواهیم داشت به معتبرترین مدارک روانشناسی و توسعه فردی که در دنیای امروز وجود دارند. هدف این تحقیق، ارائه راهنمایی جامع برای افرادی است که به دنبال اطلاعات معتبر و اثربخش در زمینه‌های روانشناسی و توسعه فردی هستند. به علاوه، در اینجا به بررسی روش‌هایی پرداخته خواهد شد که افراد می‌توانند از آنها برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود استفاده کنند.

از ابتدا تا انتها، ما در این مقاله سعی خواهیم کرد تا به خوانندگان راهنمایی کاملی ارائه دهیم تا بتوانند بهترین و معتبرترین منابع روانشناسی و توسعه فردی را شناسایی کرده و از آنها به نحو اثربخش بهره‌مند شوند.

 

مدرک لیسانس روانشناسی (Bachelor’s Degree in Psychology):

مدرک لیسانس روانشناسی به طور گسترده به عنوان یک پایه شناختی از رفتار انسان و اصول روان‌شناختی شناخته می‌شود. این مدرک معمولاً محدودیت‌های مکانی ندارد و پیش‌نیازهای نسبتاً انعطاف‌پذیر دارد، اغلب نیازمند داشتن مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن است. اتمام این مدرک می‌تواند به شغل‌های ورودی در حوزه‌های مختلف منجر شود و افراد معمولاً از دانش کسب‌شده و افزایش فرصت‌های شغلی خود راضی‌اند.

 • اعتبار: مدرک لیسانس روانشناسی یک فهم پایه از روان‌شناسی را فراهم می‌کند و یک پله استراحتی برای آموزش‌های بیشتر یا شغل‌های ورودی در زمینه‌های مختلف می‌باشد.

 • محتوای آموزشی: این مدرک شامل دروسی در حوزه‌هایی نظیر روانشناسی مقدماتی، روش‌های تحقیق، آمار و زیرشاخه‌های مختلف روان‌شناختی است. دانشجوها ممکن است فرصت داشته باشند که بر اساس علاقه‌های خود درس‌های انتخابی را انتخاب کنند. رشته روانشناسي در مقطع کارشناسي (ليسانس) داراي ۳ گرايش است. اين گرايش ها عبارتند از:
  ۱) روانشناسي باليني
  ۲) روانشناسي عمومي
  ۳) روانسنجي

 • آزمون: کسب مدرک لیسانس روانشناسی معمولاً نیازی به آزمون استاندارد ندارد. به جای آن، دانشجوها باید دوره‌های درسی، تکالیف و آزمون‌های خاص برنامه خود را تکمیل کنند.
 • ثبت‌نام: برای کسب مدرک لیسانس روانشناسی، دانشجوها باید در دانشگاه‌هایی که برنامه‌های روانشناسی ارائه می‌دهند، ثبت‌نام کرده و الزامات ورود را برآورده کنند. پس از پذیرش، آن‌ها باید دوره‌های مورد نیاز را تکمیل کرده و مدرک را کسب کنند.

 

مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی (Master’s Degree in Psychology):

مدرک ارشد روانشناسی دانش عمیقی در این زمینه فراهم می‌کند و رضایت از این مدرک معمولاً بسیار بالاست. این درجه معمولاً انعطاف‌پذیری مکانی دارد اما برای پذیرش و به عنوان پیشنیاز، نیازمند مدرک لیسانس است و در برخی موارد، برای ورود به برنامه، آزمون GRE نیز لازم است.

فارغ‌التحصیلان اغلب به حرفه‌های تخصصی در زمینه‌هایی مانند روان‌شناسی بالینی، تحقیقات یا مشاوره پیش می‌روند. در این مقطع، اين رشته داراي ۶ گرايش است. اين گرايش ها عبارتند از:
۱) روانشناسي عمومي
۲) روانشناسي باليني
۳) روانشناسي باليني کودک و نوجوان
۴) سنجش و اندازه گيري يا روانسجي
۵) روانشناسي صنعتي و سازماني
۶) روانشناسی شخصیت

 • اعتبار: مدرک ارشد روانشناسی امکان فهم عمیق‌تری از روان‌شناسی را فراهم می‌کند و می‌تواند به فرصت‌های شغلی تخصصی‌تر منجر شود یا به عنوان یک راهبرد به برنامه Ph.D. یا Psy.D. خدمت کند. با دارا بودن مدرک کارشناسي ارشد در گرايش هاي فوق فرد مي تواند پس از احراز شرايط لازم ( ازجمله ۸۰۰ ساعت کارآموزي در مراکز داراي مجوز رسمي، تاييديه از اساتيد رشته و … ) و دريافت مجوز از سازمان نظام روانشناسي اقدام به تاسيس کلينيک مشاوره بنمايد.
 • محتوای آموزشی: برنامه‌های ارشد معمولاً دروسی در موضوعات پیشرفته، روش‌های تحقیق و تجربیات عملی ارائه می‌دهند. برخی از برنامه‌ها ممکن است تخصصی باشند، مانند روان‌شناسی بالینی یا روان‌شناسی صنعتی-سازمانی.
 • آزمون: الزامات پذیرش برنامه‌های ارشد ممکن است متفاوت باشد، اما معمولاً شامل داشتن مدرک لیسانس و در برخی موارد، آزمون GRE (آزمون رکورد فارغ‌التحصیل) برای برخی از برنامه‌ها می‌شود.
 • ثبت‌نام: برای دنبال کردن مدرک ارشد روانشناسی، شما باید به دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید، به معیارهای پذیرش آنها برسید و دوره‌های آموزشی مورد نیاز و هر گونه پایان‌نامه یا تجارب عملی را تکمیل کنید. اصولا ورود به این رشته همراه با آزمون و قبولی در کنکور مربوطه میسر است اما این موضوع میتواند با توجه به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت باشد.

معتبرترین مدارک روانشناسی و توسعه فردی

دکترای روانشناسی (Ph.D. in Psychology):

رشته روان­شناسی در مقطع دکتری دارای سه گرایش متفاوت می ­باشد:
۱) روان­شناسی بالینی شامل: درمان و مشاوره روانشناختی، بررسی و درمان اختلالات روانی، تحقیق در زمینه‌های رفتار درمانی و روش‌های مشاوره

۲) روان­شناسی سلامت شامل: تحقیق در زمینه روانشناسی بهداشت و سلامت و بررسی اثرات روانی بیماری‌ها و مداخلات روانشناسی در بهبود سلامت

۳) روان­شناسی عمومی (بدون گرایش)

 • اعتبار: دکترای روانشناسی بالاترین مدرک تحصیلی در این زمینه است و نشان‌دهنده تخصص در تحقیقات، تدریس و عمل حرفه‌ای در روانشناسی می‌باشد.
 • محتوای آموزشی: برنامه‌های دکترا متمرکز بر تحقیقات بوده و شامل دروس، تحقیقات پایان‌نامه و فرصت‌های تدریس می‌شوند. دانشجویان در زمینه‌هایی مانند روانشناسی بالینی، روانشناسی شناختی یا روانشناسی اجتماعی تخصص پیدا می‌کنند.
 • آزمون: پذیرش در برنامه‌های دکترا بسیار رقابتی است و معمولاً نیازمند داشتن سوابق تحصیلی قوی، نامه‌های توصیه، نمرات GRE و اغلب مصاحبه است.
 • ثبت‌نام: برای دنبال کردن دکترای روانشناسی، شما باید درخواست خود را به برنامه‌های دکتری ارسال کنید، به معیارهای خاص پذیرش آنها برسید و الزامات برنامه را، از جمله تحقیق، دروس و پایان‌نامه، تکمیل کنید.

دکترای روانپزشکی(Psy.D. in Psychology):

دکترای روانپزشکی به دلیل عمل‌های بالینی شناخته شده است و عموماً افراد از کمک به دیگران در آن احساس رضایت می‌کنند. پیش از وارد شدن به رشته روانپزشکی باید در کنکور رشته تجربی شرکت کرده و در رشته پزشکی قبول شوید. پس از وارد شدن به رشته پزشکی می‌بایست مراحل مختلف رشته پزشکی را طی کنید تا صلاحیت وارد شدن به رشته‌های تخصص از جمله تخصص روان‌پزشکی را کسب کنید. فارغ‌التحصیلان دکترای روانپزشکی به عنوان روانپزشکان مجوزدار شناخته می‌شوند و خدمات درمانی و مشاوره‌ای ارائه می‌دهند.

 • اعتبار: دکترای روانپزشکی یک مدرک حرفه‌ای دکتری است که بر اعمال بالینی تأکید دارد و برای افرادی که می‌خواهند روانپزشک مجوزدار شوند و درمان یا مشاوره ارائه دهند، مناسب است.
 • محتوای آموزشی: برنامه‌های دکترای روانپزشکی بر مهارت‌های بالینی، ارزیابی‌ها و تکنیک‌های درمانی تمرکز دارند. آنها شامل دروس، کارآموزی، کارآموزی حرفه‌ای و اغلب یک پروژه دکترا هستند. دانشجوی رشته روانپزشکی باید ۴ سال دوره تخصص را بگذراند. سال اول آموزش در بیمارستان ها طی می‌شود. در سه سال آینده روان‌پزشک فرآیند تشخیص، درمان و پیشگیری را در حوزه سلامت روان می‌آموزد. روان‌پزشکان در این مدت انواع مختلف روان‌درمانی، استفاده از داروهای روان‌پزشکی و سایر روش‌های درمان را در بیمارستان‌های تخصصی تجربه می‌کنند.
 • آزمون: پذیرش در برنامه‌های دکترای روانپزشکی معمولاً نیازمند داشتن سوابق تحصیلی قوی، نامه‌های توصیه و گاهی اوقات GRE است.

معتبرترین مدارک روانشناسی و توسعه فردی

در ادامه چندین مدرک غیرتحصیلی یا گواهینامه‌های حرفه‌ای با ویژگی‌های مشابه و کمک کننده آورده شده‌اند:

مدارک معتبر کوچینگ

کوچینگ (Coaching) به عنوان یک شاخه از روانشناسی مثبتگرا و  یک فرآیند مشاوره و هدفمندسازی برای بهبود رفتار و افزایش عملکرد شخصی و حرفه‌ای در حال جلب توجه بسیاری از افراد است. آمار ها نشان می دهد جامعه جهانی در حال حاضر بیشتر از پیش از اهمیت کوچینگ آگاه است و به عنوان یک ابزار موثر در دستیابی به اهداف شخصی و حرفه‌ای، مورد قبول قرار گرفته است. 

در حالی که رشته روانشناسی مباحث مرتبط با رفتار انسانی را بررسی می‌کنند، مباحث کوچینگ به افراد این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های ارتباطی، هدف‌گذاری هوشمند، مدیریت زمان، گوش دادن فعال و… را به طور کاربردی در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود پیاده سازند. مدارک روانشناسی با اخذ مهارت‌های کوچینگ می‌توانند به عنوان یک افزونه قدرتمند برای کمک به افراد در راهیابی به اهدافشان در حوزه‌های مختلف عمل کنند.

 

💥  فرصت تکرار نشدنی 💥

“رشته کوچینگ به شما می‌آموزد چگونه به مردم ماهیگیری یاد دهید، نه اینکه خودتان ماهی را بگیرید. به عبارت دیگر، شما به عنوان یک مربی، افراد را در گرفتن ماهی زندگی خودشان راهنمایی می‌کنید، نه اینکه خود به جای آنها اقدام کنید.”

مشاهده دوره رایگان آموزش کوچینگ دانلود خلاصه کتاب کوچینگ چیست
آموزش رایگان -یاسر متحدین - فراکوچ

 

یادگیری کوچینگ به شما این امکان را می‌دهد که مهارت‌های فراتر از مرزهای روانشناسی را به دست آورید. در ادامه، به معرفی مدارک بین الملی و مورد تایید فدراسیون کوچینگ آمریکا پرداخته خواهد شد.

مدرک‌های کوچینگ به ترتیب

 1. MCC (مربیگری حرفه‌ای)
 2. PCC (مربیگری حرفه‌ای پیشرفته)
 3. ACC (مربیگری حرفه‌ای تاییدشده)

به تدریج افراد را در حوزه کوچینگ توسعه می‌دهند و آنها را به متخصصان حرفه‌ای تر و تأثیرگذارتر تبدیل می‌کنند. برای یک روانشناس، این مدارک می‌توانند یک افزایش بسیار مهم در دامنه تخصصی و ابزارهای مشاوره فراهم کنند.

مدرک ACC:

مدرک Associate Certified Coach یا به اختصار (ACC) یک قدم اولیه در دنیای کوچینگ است و به افراد این امکان را می‌دهد که به عنوان مربی فعالیت کنند. این مدرک افراد را به اصول و استانداردهای اصلی کوچینگ آشنا می‌کند و ایشان را برای ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی در حوزه‌های مختلف آماده می‌سازد. ACC معمولاً برای کوچ هایی که تازه وارد این حرفه شده‌اند یا تجربه کمی در این زمینه دارند، به عنوان مقدماتی‌ترین مدرک ICF مدنظر قرار می‌گیرند.

مدرک PCC:

مدرک Professional Certified Coach یا به اختصار (PCC) به شما امکان می‌دهد تا به عنوان یک مربی حرفه‌ای با تخصص عمیق‌تر در زمینه‌های مختلف مشاوره و کوچینگ فعالیت کنید. افراد با این مدرک توانایی تشخیص و حل مسائل پیچیده را دارند و می‌توانند به مراجعین خود در دستیابی به اهداف بلندمدت کمک کنند.

مدرک MCC:

مدرک Master Certified Coach یا به اختصار (MCC) نمایانگر یک سطح بسیار بالای تجربه و توانایی در حوزه کوچینگ است. این مدرک به شما این امکان را می‌دهد تا به عنوان یک مربی حرفه‌ای و برجسته شناخته شوید. افراد دارای این مدرک توانایی تأثیرگذاری عمیق در توسعه فردی و حرفه‌ای فراگرفته‌اند و می‌توانند به عنوان راهنماهای متخصص در مسیرهای زندگی مختلف به افراد کمک کنند.

دریافت هر کدام از این مدارک نیازمند گذراندن پیشنیاز های ضروری آن و مراجعه به مدارس معتبر مورد تایید فدراسیون رسمی این رشته در آمریکا (International Coach Federation Certification)، می باشد. (برای مطالعه پیشنیاز های ضروری کلیک کنید.) با دریافت این مدارک، یک روانشناس می‌تواند دیدگاه و ابزارهای به‌روزتری را به تجربیات حرفه‌ای خود اضافه کند و به شکل موثرتری در بهبود زندگی و مشکلات روانی مراجعین خود مشارکت داشته باشد.

 

4.7/5 - (4 امتیاز)

3 دیدگاه برای “معتبرترین مدارک روانشناسی و توسعه فردی + روش دستیابی به آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2024 • تمامی حقوق وبسایت متعلق به آکادمی فراکوچ میباشد.