کوچینگ و روانشناسی مثبت گرا

چکیده

روانشناسی مثبت گرا می ‌تواند یک زمینه منحصر به فرد علمی را برای کوچینگ فراهم کند، در حالی که کوچینگ به عنوان یک قوه کاربردی در روانشناسی مثبت گرا شناخته می شود. زمانی که مارتین سلیگمن روانشناسی مثبت گرا را به عنوان موضوع دوره ریاست خود در انجمن علمی روانشناسی آمریکا انتخاب کرد، روانشناسی مثبت گرا در سال ۱۹۹۸ به عنوان یک موضوع جدید در روانشناسی مطرح شد. روانشناسی مثبت گرا، شاخه ای از روانشناسی است که هدف خود را در به کار بردن درک عملی بیان کرده است و مداخلات مؤثری برای کمک به زندگی رضایت بخش و نه صرفاً معالجه بیماری روانی دارد. برخلاف روانشناسی سنتی که بیشتر بر آسیب شناسی (یعنی اضطراب و افسردگی) تمرکز دارد، هدف از روانشناسی مثبت گرا استفاده از خصوصیات مثبتی که در تحقیقات علمی آشکار شده­اند، برای تقویت زندگی و شادکامی افراد در دراز مدت است.

برای زندگی بهتر ۲ راه پیش روی هر فردی است:

اول جداسازی زندگی از موارد منفی و

دوم تقویت موارد مثبت؛

که در روانشناسی مثبت گرا تمرکز بر مورد دوم است. کوچینگ بر موارد مثبت و آینده نگری نیز تمرکز دارد و کوچ هایی که از اصول روانشناسی مثبت گرا پیروی می‌کنند، به صورت خودجوش تمرکز خود را بر نقاط قوت مراجع در جهت تقویت شادی شخصی روزمره، گذاشته اند.

 

 کوچینگ چگونه با رویکرد روانشناسی مثبت به مراجعین خود کمک می کند؟

کوچینگ همراه با روانشناسی مثبت است. مراجعین برای طیف گسترده و متنوعی از موضوعات به دنبال کوچ هستند اما در بطن همه این موارد تمایلی عمومی برای افزایش احساس کلی شادی و خوشحالی در آن ها وجود دارد. روانشناسی مثبت گرا، زمینه های تجربی مهم استراتژی هایی که به کوچ در تحقق اهداف مراجعین خود کمک می کنند را فراهم می آورد.

در ابتدا هر فردی باید سؤالات زیر را از خودش بپرسد:

  • چه چیزی به شما معنا می دهد؟
  • چه چیزی به شما لذت می دهد؟
  • چه چیزی نقطه قوت شما به شمار می رود؟

جواب سؤال اول: اولین جایی که باید به دنبال کشف معنا باشید، تعریف ارزش های شماست. این اصول و ارزش ها، یک راهنما برای شما هستند که رفتار و احکام شما را شکل می دهند. چه چیزهایی برای شما مهم هستند؟ به چه چیزهایی اهمیت می دهید؟ چه چیزی باعث بروز حس مشارکت شما می شود؟

جواب سؤال دوم: شما از چه چیزی لذت می برید؟ ضرورتی نیست که این موارد مرتبط با کار باشند؛ می توانید سرگرمی ها، علایق و هر چیز دیگری که موجب خوشحالی و حس رضایت شما می شود را ذکر کنید.

جواب سؤال سوم: دارای چه نقاط قوتی به طور طبیعی هستید؟ در چه کاری مهارت دارید؟ کدام حس یا توانایی ذهنی خود را نقطه قوت می دانید؟

جدول زیر به عنوان مثال ارائه شده است:

معنا

لذت

نقطه قوت

·     حل مسأله

·     نوشتن

·     کار با کودکان

·     فعالیت های سیاسی

·     موزیک

·   آشپزی

·   خواندن

·   موزیک

·   در کنار کودکان بودن

·   حس انسان دوستی

·   اشتیاق

·   مربوط به کودکان

·   حل مسأله

 

 در قدم بعدی باید حوزه های هم پوشانی شده در این ۳ بخش را پیدا کنید. ممکن است در ابتدا هم پوشانی ها آشکار و واضح نباشد و زمان پردازش زیادی را از شما بگیرد.

حل مساله

موزیک

مسائل مربوط به کودکان

 

این روند می تواند در تصمیم گیری های مهم در تمام زمینه های زندگی به ما کمک کند؛ حتی مثل انتخاب کلاس. هنگامی که از زندگی معنادار صحبت می کنیم، اغلب از داشتن حس هدف صحبت می شود؛ اما چیزی که گاهی اوقات در تشخیص آن ناکام می شویم این است که یافتن این حسِ هدف بیشتر از تعیین هدف دشوار است. رسیدن به اهداف تضمین نمی کند که ما یک فرد هدفمند و پیشرو هستیم. برای تجربه احساس هدف، اهدافی که تعیین می کنیم باید ذاتاً معنادار باشد. هدف همان چیزی است که مراجع می خواهد به آن برسد.

 چگونگی کاربرد روانشناسی مثبت گرا در کوچینگ

در یک رابطه کوچینگ، ممکن است در بسیاری از جلسات با یک هدف کار کنید. از مراجع بپرسید که اولویت او در همان لحظه دقیقا چیست. از او بپرسید دقیقاً چه چیزی می خواهد. بهتر است که اهداف را به جای موارد منفی (مثل کاهش تعداد خطاها) به سمت اهداف مثبت (مثل تعداد پاس های ارسالی منجر به گل) سوق دهید. تعیین اهداف مثبت به مراجع کمک می کند تا به جای شکست، بر روی موفقیت متمرکز شود. برای تبدیل هدف منفی به هدف مثبت از مراجع خود بپرسید: چه کاری باید انجام دهید؟ اهداف مشخص و معینی را ایجاد کنید که به زندگی شما معنا می دهد. آیا این دقیقا همان هدفی است که شما می خواهید؟ برای افزایش آگاهی شخصی، باید بپرسید که ارزش های اصلی ما که بیانگر خود واقعی ما هستند، کدام‌اند. برای تمرین، از مراجع خود بخواهید کلماتی را که در جدول زیر آمده است و برای او ارزش به شمار می رود را انتخاب کند:

 

همکاری

دوستی

ذهنیت باز

قابلیت اطمینان

پذیرش

ثبات

انعطاف پذیری

اصالت

مسئولیت پذیری

مشارکت

آزادی

شور و نشاط

توانمندی

دستاورد

خلاقیت

سرگرم کننده

کارایی

ماجراجویی

اعتبار

سخاوتمندی

توسعه شخصی

پاسخگویی

دفاع کردن

طرفداری

کنجکاوی

رحمت

فعال بودن

درک کردن

آرزو

شجاعت

رشد

حرفه ای بودن

منحصر به فرد بودن

قدردانی

قاطعیت

کیفیت

سودمندی

جذابیت

خوشبختی

به رسمیت شناختن

تطبیق پذیری

استقلال

قابل اعتماد بودن

سلامتی

چشم انداز داشتن

تعادل

تنوع

صداقت

ایمنی

بهترین بودن

مهربانی

فروتنی

امنیت

ثروت

خیرخواهی

دانش

شوخ طبعی

ارائه خدمت

تندرستی

رهبری

جسارت

فراگیر شدن

معنویت

خرد

درخشش

یادگیری

آرامش

عشق

فردیت

صلح

مراقبت کردن

وفاداری

نوآوری

کمال

چالش

یکدلی

الهام بخشی

بازیگوشی

خیریه

تشویق کردن

هوش

محبوبیت

خوشبختی

اشتیاق

بینش

اخلاق

شادی

تعالی جامعه

ایجاد تمایز

تعهد

دلسوزی

انگیزه

وقت شناسی

همکاری و تعاون

خانواده

روابط

خوش بینی

حرفه ای بودن

 

 در مرحله بعد، از مراجع بخواهید که ۵ گروه بندی را با مقادیر مشابه ایجاد کند. به عنوان مثال، می توان شادی، خوش بینی و سرگرمی را در کنار هم قرار داد. اکنون از مراجع بخواهید که در هر گروه یک کلمه را انتخاب کند که نشانگر برچسب برای کل گروه باشد. همچنین، از او بخواهید برای هر برچسب یک فعل را انتخاب کند. در آخر باید به ترتیب اولویت ارزش های اصلی خود را بنویسد.

برای مثال:‌ زندگی با ارزش های شخصی زندگی کاملاً سالم و با هدف است.

هیچ چیز نمی تواند نوری را که از درون تو می درخشد، کمرنگ کند.

«مایا انجلو»

شما دارای چه نقاط قوتی به طور طبیعی هستید؟ اغلب اوقات این یک سؤال بسیار دشوار است که باید به آن پاسخ دهید. سلیگمن در کتاب خود توضیح می دهد که نقاط قوت یک سری صفات اخلاقی هستند. «بیسواس دیانر» در خصوص چگونگی شناسایی نقاط قوت مراجع، دقت در موارد زیر را پیشنهاد می کند:

افزایش انعطاف

وضعیت کلی بهتر

لبخند زدن

سخنرانی روان تر

گفتار سریع

دید بهتر

افزایش حرکات دست

او بیان می کند که انرژی از ویژگی های بارز و آشکار نقاط قوت است. یک سؤال کنجکاوانه، بیشتر می تواند مراجع شما را به سمت هدف خود سوق دهد. در ادامه، به بررسی مواردی می پردازیم که در روانشناسی مثبت گرا حائز اهمیت هستند:

قدردانی
قدردانی احساسی است که فرد در برابر آنچه به او حس مثبتی القا کرده است، دارد. قدردانی به عنوان یکی از جنبه های روانشناسی مثبت، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. مطالعات نشان داده است که با قدردانی می توان زندگی خود را ارتقاء داد. علاوه بر این، فکر به قدردانی و انجام آن برای دیگران با افزایش سطح انرژی، خوش بینی و همدلی همراه است. از این رو، می توان قدردانی را ستون اصلی روانشناسی مثبت دانست.

با مراجع خود کار کنید و از او بخواهید روزانه زمانی را (حتی به مدت پنج دقیقه) برای تأمل در مورد آنچه که در طول روز انجام می شود، فکر کند. همچنین، برترین محققان این حوزه، یعنی سلیگمن و جاناتان هایدت، بر این عقیده هستند که رشته هایی که ترکیبی از ورزش و مراقبه هستند، بهبود چشم گیری در بهزیستی ذهنی دارند و آن ها را توصیه می کنند.

در این مقوله، برای سنجش خود در مقابل سؤالاتی که در ادامه آمده است عدد ۱ تا ۷ را بگذارید:

۱

۲

۳

۴

۵

۶

۷

به شدت مخالف

مخالف

کمی مخالف

نه موافق نه مخالف

کمی موافق

موافق

کاملاً موافق

سؤالات:

  1. در اکثر اوقات رویکرد زندگی من نزدیک به ایده آل است.
  2. شرایط زندگی من عالی است.
  3. از زندگی خود راضی هستم.
  4. تاکنون چیزهایی را که می‌خواهم در زندگی به دست آورده ام.
  5. اگر می توانستم به گذشته برگردم تقریباً هیچ چیز را تغییر نمی دادم.

 عددی بین ۱ تا ۷ را انتخاب کنید تا میزان توافق خود با هر جمله را بیان کنید. باید بدانید که داشتن مقیاس برای رضایت از زندگی به شما احساس خوشبختی کاملی می بخشد. بخش هایی از زندگی ما که به خوبی کار می کند و بخش هایی که نیاز به بهبود دارند، در عددهای اختصاصی قابل بیان است.

  چرخه زندگی

چرخه زندگی تعدادی دایره متحدالمرکز با شماره ۱ تا ۱۰ است. برای هر بخش از چرخه فکر کنید که چه احساسات مثبتی در زندگی وجود دارد. عدد ۱ بیانگر عدم وجود احساسات مثبت و عدد ۱۰ کاملاً مثبت است. پس عددی را انتخاب کنید که برای هر بخش از زندگی شما صدق می کند. مثلا برای یک مراجع اعداد زیر وجود دارد:

 

بهداشت

شغل

امور مالی

همسر

خانواده

دوستان

سرگرمی

محیط فیزیکی

جامعه

معنویت

۸

۵

۴

۸

۶

۴

۲

۷

۷

۸

 

با توجه به جدول بالا شما می توانید در یک نگاه متوجه شوید که مراجع نسبت به سلامتی، ازدواج، محیط فیزیکی و خانه، جامعه درگیر و معنویت نسبتاً خوشحال است؛ اما در مقابل او سرگرمی نداشته و زمان زیادی را با دوستانش نمی گذراند. شغل او رضایت قابل قبولی را به او نداده و امور مالی برای او یک مشکل است. او از زندگی خانوادگی اش نسبتاً خوشحال است اما اگر از او سؤال کنید، خواهید دانست که دلش تفریحات بیشتری را می خواهد. پس شما خواهید فهمید که چه بخش هایی از زندگی مراجع خود در فرآیند کوچینگ نیاز به تزریق احساسات مثبت دارد. مراجع می تواند با تسلط بر بخشی از زندگی، فرآیند چرخه زندگی خود را مجدداً انجام دهد.

  نتیجه گیری

با وجود اینکه کوچینگ یک مهارت و تخصص مستقل در نظر گرفته می شود، از آنجا که روانشناسی مثبت گرا نیز همچون کوچینگ بر جنبه های مثبت انسان بنا نهاده شده است، نمی توان از تاثیر آن بر کوچینگ چشم پوشی کرد. کوچینگ یک فرآیند عملی و مبتنی بر شواهد است. روانشناسی مثبت گرا یک تعبیر عالی برای کوچینگ است که در آن مراجع به سمت موفقیت، آگاهی از نقاط قوت و غلبه بر موانع با حفظ رویکرد مثبت سوق داده می شود.

فراکوچ نیز کوچینگ را در سطح بین‌المللی در حوزه‌های مختلف زندگی شخصی و شغلی هر فرد ارائه می‌دهد تا به شما در ایجاد یک تغییر پایدار کمک کند. ما معتقدیم که موارد زیادی برای تغییر وجود دارد. فراکوچ کمک به شما کمک می‌کند تا مراحلی را که باید برای تغییر مسیر زندگی خود طی کنید را به‌وضوح ببینید و نسبت به آینده احساس خوش‌بینی و هیجان داشته باشید. زندگی برای پشیمانی بسیار کوتاه است.

جهت دریافت مشاوره رایگان جلسات و یا دوره های آموزش کوچینگ، با ما در ارتباط باشید:

مشاوره رایگان جلسات کوچینگ:

https://b2n.ir/h31098

مشاوره رایگان دوره های آموزش کوچینگ:

https://b2n.ir/a14380

 

 

4.2/5 - (5 امتیاز)