کوچینگ ثروت

 

آیا شما کسی را می شناسید طرفدار فقر باشد و تمایل داشته باشد زندگی خود را در بی پولی و فقر سپری کند و یا از ثروت و درآمد بیزار باشد و میلی به داشتن ثروت نداشته باشد؟؟ در ذات همه افراد میل به ثروت و رفاه وجود دارد و همه انسان ها در سرتاسر جهان میل دارند که از تمام نعمات جهان هستی استفاده کنند و از آنها به طور کامل و موثر بهره ببیند. پس این امری بدیهی است که یکی از اهداف کلیدی و بخش مهم زندگی انسان ها ثروت و کسب رفاه متناسب باشد و فعالیت های خود را منطبق با آن وفق دهد.

 

 

آیا شما کسی را می شناسید طرفدار فقر باشد و تمایل داشته باشد زندگی خود را در بی پولی و فقر سپری کند و یا از ثروت و درآمد بیزار باشد و میلی به داشتن ثروت نداشته باشد؟؟

 

در ذات همه افراد میل به ثروت و رفاه وجود دارد و همه انسان ها در سرتاسر جهان میل دارند که از تمام نعمات جهان هستی استفاده کنند و از آنها به طور کامل و موثر بهره ببیند. پس این امری بدیهی است که یکی از اهداف کلیدی و بخش مهم زندگی انسان ها ثروت و کسب رفاه متناسب باشد و فعالیت های خود را منطبق با آن وفق دهد.

 

از طرف دیگر یک کوچ می تواند افراد را برای رسیدن به هدف خود راهنمایی و کمک رساند و در مسیر ثروت همراه و یاور افراد باشد. کوچینگ ثروت مفهومی است که افراد با آن ناآشنا بوده و اطلاعات زیادی در خصوص آن وجود ندارد.
در این مقاله به بررسی کوچینگ ثروت و مفهوم آن می پردازیم و این که چگونه می تواند به افراد در مسیر ثروتمند شدن کمک کند.

 

در ابتدا باید به تعریف هر کلمه در عبارت کوچینگ ثروت پرداخت تا اطلاعاتی در خصوص آنها کسب کرد تا بیشتر بتوان ماهیت این حرفه را درک کرد. کوچینگ به یک فرایند دو طرفه و متقابل اطلاق می شود که در مسیر پیشرفت دو نفره جلو می رود. دو نفره به معنای دو طرفه بودن است چرا که یک طرف کوچینگ می تواند یک گروه و یا حتی یک سازمان باشد که از کوچینگ و فواید آن استفاده می کند.

 

در کوچینگ به دلیل ماهیت آن، مدت دار بودن و تعاملی بودن آن، کوچ از نزدیک فرد مراجع و رفتار وی را رصد کرده و می داند برای فرد چه اتفاقاتی رخ می دهد و از نتایج و تاثیرات هر رخداد به طور کامل آگاه است.

 

در این رویداد تعاملی، کوچ همراه با مراجع در مسیر کوچینگ قدم برداشته و به او کمک می کند تا بهترین ها برای او اتفاق بیفتد، بهترین خودش باشد، خلاقیت خود را رشد دهد، در مواردی به سوالاتی برخورد کند به کند و کاو درونی بپردازد و در آینده با عزت نفس به بررسی چالش های خود و محیط می پردازد.
ثروت در معنای کلی و بدیهی وعام به پول اطلاق می شود. اما واقعا ثروت به معنای کامل پول است؟ قاعدتا این صحیح نیست و ثروت به مجموعه دارایی های فرد گفته می شود که به فرد در ایجاد زندگی بهتر و پیشرفت هر روزه وی کمک می کند.

 

مهم ترین چیزی که باید توجه داشت این است که فرد ثروتمند پولدار است اما فرد پولدار الزاما ثروتمند نیست. ثروت مجموعه ای از دارایی هاست که روند زندگی هر فرد را بهبود می بخشد مثل پول، ارتباطات، معنویت، دانش و سایر عوامل.

 

رابرت کیوساکی بر این عقیده است که ثروت واقعی با قدرت ارتباط مستقیمی دارد و اگر شما امروز کار نکنید، دقیقا تا چند مدت دیگر می توانید به همین روال زندگی کنید؟ به عبارتی قابلیت دوام آوردن بدون کار کردن را به ازای تعداد روزها، ثروت واقعی می گویند.

 

پس یکی از مهمترین اهداف زندگی هر فرد می تواند رسیدن به ثروت وسرمایه باشد چرا که زندگی بدون پول و سرمایه تقریبا امری دور از ذهن و غیر ممکن به نظر می رسد.

 

کوچینگ ثروت مفهومی است که قبل از وارد شدن به تخصص های کوچینگ، به تغییر بینش و نگرش افراد نسبت به پول و ثروت اطلاق می شود. این کلمه نوظهور سابقه زیادی در تخصص های کوچینگ ندارد و عملا با ثروت و درآمد سر و کار دارد.

 

در وهله اول باید بپرسیم آیا می خواهید ثروتمند شوید؟ از ثروت چه چیزهایی می دانید؟ خیلی از افراد در مسیر زندگی و شغلی خود با این چالش مواجه شده اند که چرا فردی مسیری برای خود انتخاب کرد و موفق شد اما من در هنگام استفاده از همان مسیر و ابزارهای مشابه برای کسب ثروت با شکست مواجه شدم؟؟

 

 

 

برای رفع موانع و مسايل ذهنی موجود کوچینگ ثروت به کمک افراد می آید که با ارائه راهکارهای بالقوه و ممکن شروع شده و در ادامه به مدیریت مالی مساله می پردازد. کوچینگ ثروت اساسا شما را قدم به قدم به هدف مالی شما، نزدیک می کند.

 

اصلی ترین محور در کوچینگ ثروت تغییر باورها و نگرش های افراد در خصوص پول، سرمایه و درآمد است. این حرفه به هر فردی کمک می کند تا دنیای درونشان را بهتر بشناسند، مقاصد اصلی خود را پیدا کنند و برای رسیدن به مقاصد و اهداف مالی خود که در ذهن خو دارند مسیری را تعیین کرده و به درستی برای آن برنامه ریزی کنند.

 

در واقع این دوره به شما شناخت بیشتری از خودتان را می دهد که شما قادر خواهید بود موانع را شناسایی کرده و آنها را سریعتر از بین ببرید. هر فردی بدون داشتن ذهنیتی سالم درباره پول و ثروت نمی تواند مسیر رو به جلویی را داشته باشد و مدام درجا خواهد زد.

 

از اینرو لازم است که در ابتدای کسب ثروت، شخص دیدگاه ها و باور های خود نسبت به پول و ثروت را اصلاح کرده و تغییر دهد و با داشتن یک برنامه منسجم و یکپارچه و شناخت مسیر و خودباوری در مسیر قدم بردارد.

 

تمامی خدمات در کوچینگ به آنچه شما در زندگی به دنبال آن هستید بستگی دارد و بهترین و موثرترین راه برای گذر در شرایط سخت و خودسازی آموزش و یادگیری است.
زمانی که شما در شرایط سخت قرار می گیرید تنها راه عبور این است که از درون خود را قوی کنید و این کار را کوچ برای شما انجام خواهد داد. جواب دادن به بسیاری از سوالات درونی مهمترین ارزیابی را به ما می دهد که بدانیم در کدام نقطه از زندگی ایستاده ایم و در این کلاف سر در گم زندگی، نقاط قوت ما چیست.

 

 

هر کوچ ثروت به شما کمک می کند تا قابلیت ها و توانایی خود را کاملا بشناسید . در تصمیمات بزرگ شما را راهنمایی می کنند و تمام آن چیزی را که برای موفقیت و کسب ثروت نیاز دارید، برای شما فراهم کرده و شما را در مسیر کسب موفقیت یاری می رساند.

او به مثابه یک دایره المعارف ث

روت و مالی عمل کرده که هر زمان شما به آن نیاز داشته باشید می توانید به او رجوع کنید. کلیدی ترین عنصر در کوچینگ ثروت تغییر در مسیر حرکت است و یک کوچ با تجربه از شما می خواهد که نگرشتان را نسبت به مسائل مالی تغییر داده و به لایه های عمیق تر خود رجوع کنید.

 

در درون خود به کند و کاو بپردازید تا علت موانع موجود در راهتان را بیابید و با استفاده از عادات جدید و سالمی برای خواسته های واقعی خود مسیر اصلی را بیابید. برای حرکت در مسیر اصلی کسب ثروت به چیزهایی نیاز دارید و در کنار آن باید یک کوچ شما را یاری برساند. این عوامل عبارتند از:

 

 

قدم اول: چارچوب ذهنی 

 

این در مرحله ابتدا باید تغییر و تحولی در خصوص دیدگاه های فرد درباره مسائلی چون ثروت و پول ایجاد شود که این بخش مهمترین قسمت است. چرا که اگر ذهنیت سالمی در خصوص ثروت در فرد وجود نداشته باشد، فرد به صورت مدام در حال درجا زدن است.


در این بخش فرد به صورت کامل ذهیت پیشین خود در خصوص ثروت را ارزیابی کرده و برای اصلاح رویکرد خود به تفکر و روش های عملی روی می آورد.

 

 

 

قدم دوم:اقدامات عملی در کوچینگ ثروت 

 

همه ما می دانیم که برای نزدیک شدن به اهدافمان بایستی در مسیر فعالیت های تاثیر گذاری را انجام دهیم. در ابتدا باید فعالیت های ضروری را شناسایی کرده و آن را به تعویق نیندازیم.

 

باور داشته باشیم که در حین سفر برای رسیدن به هدفمان بهترین خودمان را کشف کرده و به مرور با تجربه تر رفتار خواهیم کرد. همه افراد می دانند عمل کردن به برنامه ریزی و آنچه در دستور کار قرار گرفته است در ابتدا بسیار سخت و جانکاه به نظر می رسد اما با برداشتن قدم اول می توان به ادامه مسیر و تعهد به برنامه مدون خود امیدوار بود.

 

 

قدم سوم: برنامه کاری در کوچینگ ثروت

 

 برای بالا بردن راندمان و بهره وری فردی هر فرد باید یک برنامه مشخص و مدون را داشته باشد و با استفاده از آن هزینه ها و استرس را کاهش داده و درآمد را به صورت همزمان افزایش دهد.

 

بدون برنامه کاری، هر فرد از ادامه مسیر خود ناآگاه است و به ناچار دست به آزمون و خطا خواهد زد که ممکن است ضررهای زمانی و مالی بسیاری را به همراه داشته باشد. همچنین داشتن برنامه کاری باعث می شود که در هر نقطه به مسیر طی شده و فعالیت های انجام شده نگاهی کرد و خود را ارزیابی کرد.

 قدم چهارم- حمایت در کوچینگ ثروت 

 

همه ما می دانیم بدون پشتیبانی و حمایت، رسیدن به اهداف بسیار مشکل و چه بسا غیر ممکن باشد. از اینرو باید منایع حمایتی خود را بشناسیم و از آنها بهترین استفاده را ببریم که یکی از بهترین منابع در دسترس ما کوچ های ما هستند.

 

حال این سوال مطرح می شود که فرق بین کوچ های ثروت با مشاورین مالی چیست. برای پاسخ به این سوال کافیست به عملکرد کوچ ها و مشاورین دقت کرد. کوچ ها طی جلسات کوچینگ ثروت هیچگاه روش ها و محصولاتی برای سرمایه گذاری، مانند صندوق های متفاوت، سهام، حساب های بازنشستگی، بیمه و سایر انواع روشها را به فرد ارائه نمی دهند مگر اینکه تخصصی در حوزه مدیریت مالی و مشاوره داشته باشند.

 

علاوه بر این قرار نیست که کوچ های ثروت برای سرمایه گذاری های خاص مشاوره و تحلیل های اقتصادی به فرد ارائه دهند.

 

به عنوان مثال هیچ کوچ ثروتی به مراجع خود درباره خرید فلان سهام و یا سهام دیگری توصیه نمی کند زیرا کوچ ها متخصص این امور نیستند و در حیطه وظایف آنان قرار نمی گیرد. کوچ های ثروت در طول جلسه کوچینگ در خصوص مباحث مربوط به امور مالی شخصی به مراجع آموزش های لازم را می دهند و در ادامه راهکارهایی را برای موفقیت به او ارائه می دهد.

 

کوچ ها در طول دوره کوچینگ می توانند این اطمینان را حاصل کنند که مراجع به این درک و فهم رسیده تا چگونه سرمایه گذاری کند و در خصوص اصطلاحات سرمایه گذاری، بهترین زیمان برای ادغام آن در برنامه ریزی های مالی و توانایی تعهد به برنامه مالی خود اطلاعات کافی را کسب کرده است.

 

از طرف دیگر، مشاورین مالی به دنبال فروش محصولات یا خدمات مالی به مراجع هستند و می توانند مشاوره های متنوع در خصوص سرمایه گذاری در سهام کسب و کارهای متفاوت به مراجه ارائه دهند.

 

چرا که این افراد متخصصان و متبحران در حوزه سرمایه گذاری هستند که به صورت مداوم و روزانه اخبار و اطلاعات مربوط به نوسانات بازار و سهام شرکت های مختلف را بررسی می کنند.

 

کوچینگ ثروت در مسیر فردی و ثروت و مالی هر شخص می تواند تاثیرات شگرفی داشته باشد. هر فرد با توجه به شرایط زندگی خود و مسیر طی شده زندگی تجارب مختلفی دارد که بر اساس آن زندگی می کند.یک فرد ممکن است در روزهای جوانی خود فردی لاغر و درون گرا بوده است و اکنون به فردی چاق و برونگرا تبدیل شده باشد. این به دلیل تغییرات ذهنی یا چارچوب های هر فرد است. هر شخصی در برهه ای از زمان به این نتیجه خواهد رسید که از وضعیت فعلی لذت کافی را نمی برد از این رو دست به تغییر خود می زند.

 

در شخص باید در هر مرحله از زندگی، از خود این سوال را بپرسد: که آیا از وضعیت فعلی خود راضی است یا نه و از آنجا تغییراتی را اعمال کند که به لذت از زندگی منجر شود. کوچینگ ثروت انسان ها را به سمت لذت بیشتر از دارایی های خود سوق می دهد که همانطور که گفته شد این دارایی ها می تواند پول، ارتباطات و معنویات باشند.

 

باید توجه داشت که زندگی همه افراد با فراز  نشیب هایی همراه بوده است و هر فرد موفقی در امروزه قطعا با شکست هایی در گذشته خود روبرو شده است. اما مهمترین امر این است که در وضعیت شکست از خود و فعالیت هایی که انجام داده است راضی بوده و همین امر ایجاد انگیزه برای ادامه راه بوده است. هر فرد باید به دنبال راه هایی باشد که حال فردی را بهتر کند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *