کوچینگ ثروت

معرفی و تعریف کوچینگ ثروت

آیا شما کسی را می شناسید که تمایل داشته باشد زندگی خود را در بی پولی و فقر سپری کند و میلی به کسب ثروت نداشته باشد؟!

در ذات همه افراد میل به ثروت و رفاه وجود دارد و همه انسان ها در سرتاسر جهان تلاش می کنند که بتوانند از تمام نعمات جهان هستی استفاده کنند. پس این امری بدیهی است که یکی از اهداف کلیدی و بخشِ مهم زندگیِ انسان ها ثروت و کسب رفاه متناسب باشد و فعالیت های خود را منطبق با آن وفق دهند.

از طرف دیگر یک کوچ می تواند افراد را برای رسیدن به هدف خود راهنمایی و کمک کند و در مسیر ثروت همراه و یاور افراد باشد. کوچینگ ثروت (کسب ثروت با کوچینگ) از مباحثی است که اخیراً رشد چشم‌گیری داشته و بسیاری از سازمان‌ها و اشخاص حقوقی و حقیقی به‌طور بی‌نظیری از آن استقبال کرده‌اند. برخی از سازمان‌ها مشاور مالی را با کوچینگ ثروت جایگزین کرده‌اند. با توجه به گستردگی و توسعه کوچینگ در اکثر عرصه‌ها مانند کوچینگ زندگی (Life coaching)، بیزینس کوچینگ (Business coaching)، کوچینگ آموزشی، کوچینگ خانواده و بسیاری از حوزه‌های دیگر که کوچینگ توانسته به جایگاه قدرتمندی دست یابد، راهیابی کوچینگ در حوزه ثروت نیز دور از ذهن نبود و اکنون توانسته طرفداران خود را بیشتر وبیشتر کند. در این مقاله به بررسی کوچینگ ثروت و مفهوم آن می پردازیم و این که چگونه می تواند به افراد در مسیر ثروتمند شدن کمک کند.

 

تعریف کوچینگ و ثروت

در ابتدا باید به تعریف هر کلمه در عبارت کوچینگ ثروت پرداخت تا اگر با علم کوچینگ آشنایی ندارید بهتر این موضوع را درک کنید. کوچینگ فرآیندی است که یک کوچ (فرد مربی در حوزه کوچینگ) با داشتن مهارتِ ایجاد یک فضای امن، قابل اعتماد و اطمینان، باعث ایجاد ارتباط با مراجع خود می شود.

اما ثروت در معنای کلی و بدیهی و عام به “پول” اطلاق می شود. اما ثروت به معنای کامل پول نیست و به مجموعه دارایی هایی گفته می شود که به فرد در ایجاد زندگی بهتر و پیشرفت هر روزه کمک می کند. مهم ترین چیزی که باید توجه داشت این است که فرد ثروتمند پولدار است اما فرد پولدار الزاما ثروتمند نیست. ثروت مجموعه ای از دارایی هاست که روند زندگی هر فرد را بهبود می بخشد مثل پول، ارتباطات، معنویت، دانش و سایر عوامل.

“رابرت کیوساکی” بر این عقیده است که ثروت واقعی با قدرت ارتباط مستقیمی دارد و اگر شما امروز کار نکنید، دقیقا تا چند مدت دیگر می توانید به همین روال زندگی کنید؟ به عبارتی قابلیت دوام آوردن بدون کار کردن را به ازای تعداد روزها، ثروت واقعی می گویند.

پس یکی از مهمترین اهداف زندگی هر فرد می تواند رسیدن به ثروت و سرمایه باشد چرا که زندگی بدون پول و سرمایه تقریبا امری دور از ذهن و غیر ممکن به نظر می رسد.

 

تعریف کوچینگِ ثروت

ممکن است این سؤال برای شما مطرح شود که اصلاً «کوچینگ ثروت یعنی چه؟» درواقع اگر این سؤال از یک کوچ ثروت بپرسید، خواهد گفت: «من به‌عنوان یک کوچ حرفه‌ای ثروت، به افراد کمک می‌کنم از بُعد احساسی پول به آن بنگرند.»

کوچینگ ثروت مفهومی است که قبل از وارد شدن به تخصص های کوچینگ، به تغییر بینش و نگرش افراد نسبت به پول و ثروت اطلاق می شود. این کلمه نوظهور سابقه زیادی در تخصص های کوچینگ ندارد و عملا با ثروت و درآمد مرتبط است. کوچینگ ثروت اساسا شما را قدم به قدم به هدف مالی شما، نزدیک می کند.

در وهله اول باید بپرسیم آیا می خواهید ثروتمند شوید؟ از ثروت چه چیزهایی می دانید؟ خیلی از افراد در مسیر زندگی و شغلی خود با این چالش مواجه شده اند که چرا فردی مسیری برای خود انتخاب کرد و موفق شد اما من در هنگام استفاده از همان مسیر و ابزارهای مشابه برای کسب ثروت با شکست مواجه شدم؟

اصلی ترین محور در کوچینگ ثروت تغییر باورها و نگرش های افراد در خصوص پول، سرمایه و درآمد است. این حرفه به هر فردی کمک می کند تا دنیای درونشان را بهتر بشناسند، مقاصد اصلی خود را پیدا کنند و برای رسیدن به مقاصد و اهداف مالی خود که در ذهن دارند مسیری را تعیین کرده و به درستی برای آن برنامه ریزی کنند.

در واقع این دوره به شما شناخت بیشتری از خودتان را می دهد که شما قادر خواهید بود موانع را شناسایی کرده و آنها را سریعتر از بین ببرید. هر فردی بدون داشتن ذهنیتی سالم درباره پول و ثروت نمی تواند مسیر رو به جلویی را داشته باشد و مدام درجا خواهد زد.

تعریف کوچینگ ثروت چیست؟

عوامل حرکت در مسیر ثروت

تمامی خدمات در کوچینگ به آنچه شما در زندگی به دنبال آن هستید بستگی دارد و بهترین و موثرترین راه برای گذر در شرایط سخت و خودسازی آموزش و یادگیری است.
زمانی که شما در شرایط سخت قرار می گیرید تنها راه عبور این است که از درون خود را قوی کنید و این کار را کوچ برای شما انجام خواهد داد. جواب دادن به بسیاری از سوالات درونی مهمترین ارزیابی را به ما می دهد که بدانیم در کدام نقطه از زندگی ایستاده ایم و در این کلاف سر در گم زندگی، نقاط قوت ما چیست.

هر کوچ ثروت به شما کمک می کند تا قابلیت ها و توانایی خود را کاملا بشناسید. در تصمیمات بزرگ شما را راهنمایی می کنند و تمام آن چیزی را که برای موفقیت و کسب ثروت نیاز دارید، برای شما فراهم کرده و شما را در مسیر کسب موفقیت یاری می رساند. کلیدی ترین عنصر در کوچینگ ثروت تغییر در مسیر حرکت است و یک کوچ با تجربه از شما می خواهد که نگرشتان را نسبت به مسائل مالی تغییر داده و به لایه های عمیق تر خود رجوع کنید.

برای حرکت در مسیر اصلی کسب ثروت به چیزهایی نیاز دارید و در کنار آن باید یک کوچ شما را یاری برساند. این عوامل عبارتند از:

 1. قدم اول: چارچوب ذهنی 

  این در مرحله ابتدا باید تغییر و تحولی در خصوص دیدگاه های فرد درباره مسائلی چون ثروت و پول ایجاد شود که این بخش مهمترین قسمت است. چرا که اگر ذهنیت سالمی در خصوص ثروت در فرد وجود نداشته باشد، فرد به صورت مدام در حال درجا زدن خواهد بود.
  در این بخش فرد به صورت کامل ذهیت پیشین خود در خصوص ثروت را ارزیابی کرده و برای اصلاح رویکرد های قبلی به تفکر و روش های عملی روی می آورد.

 2. قدم دوم: اقدامات عملی در کوچینگ ثروت 

  همه ما می دانیم که برای نزدیک شدن به اهدافمان بایستی در مسیر، فعالیت های تاثیر گذاری انجام دهیم. در ابتدا باید فعالیت های ضروری را شناسایی کرده و آن را به تعویق نیندازیم.
  باور داشته باشیم که در حین سفر برای رسیدن به هدفمان بهترین خودمان را کشف کرده و به مرور با تجربه تر رفتار خواهیم کرد. همه افراد می دانند عمل کردن به برنامه ریزی و آنچه در دستور کار قرار گرفته است در ابتدا بسیار سخت به نظر می رسد اما با برداشتن قدم اول می توان به ادامه مسیر و تعهد به برنامه مدون خود امیدوار بود.

 3. قدم سوم: برنامه کاری در کوچینگ ثروت

  برای بالا بردن راندمان و بهره وری فردی هر فرد باید یک برنامه مشخص و مدون را داشته باشد و با استفاده از آن، هزینه ها و استرس را کاهش داده و درآمد را به صورت همزمان افزایش دهد.
  بدون برنامه کاری، هر فرد از ادامه مسیر خود ناآگاه است و به ناچار دست به آزمون و خطا خواهد زد که ممکن است ضررهای زمانی و مالی بسیاری را به همراه داشته باشد. همچنین داشتن برنامه کاری باعث می شود که در هر نقطه از مسیر طی شده به فعالیت های انجام شده نگاهی کرد و آنهارا ارزیابی کرد.

 4. قدم چهارم- حمایت در کوچینگ ثروت 

  همه ما می دانیم بدون پشتیبانی و حمایت، رسیدن به اهداف بسیار مشکل و چه بسا غیر ممکن است. از این رو باید منایع حمایتی خود را بشناسیم و از آنها بهترین استفاده را ببریم که یکی از بهترین منابع در دسترس ما کوچ های ما هستند.

 

چرا برای خانواده‌ها استفاده از خدمات کسب ثروت با کوچینگ اهمیت بالایی دارد؟

کلید پایداری ثروت، وضوح انتظارات همراه با ارتباطات شفاف و باز است. مطالعات نشان می‌دهد که ۹۵ درصد از کل ثروت هر خانواده دیگر به نسل سوم منتقل نمی‌شود و رو به کاهش است. ۶۰ درصد آن ریشه در اعتماد و ارتباط ضعیف بین اعضای خانواده دارد. ۲۵ درصد دیگر نیز ناشی از وراث ناکافی است. در بیشتر موارد، نسل‌های قدیمی نمی‌دانند یا نمی‌خواهند بدانند چگونه در مورد پول، انتظارات، امیدها، رؤیاها و یا نگرانی‌های نسل بعدی صحبت کنند؛ و نسل بعدی یاد گرفته است، هرچه سؤالی دارد، بی‌پاسخ بماند و چون برایش مهم نیست در موردش صحبت نمی‌کند.

چرا برای خانواده‌ها استفاده از خدمات کسب ثروت با کوچینگ اهمیت بالایی دارد؟

کوچ ثروت یا مشاور مالی؟

حال این سوال مطرح می شود که فرق بین کوچ های ثروت با مشاورین مالی چیست؟ برای پاسخ به این سوال کافیست به عملکرد کوچ ها و مشاورین دقت کرد. کوچ ها طی جلسات کوچینگ ثروت هیچگاه روش ها و محصولاتی برای سرمایه گذاری، مانند صندوق های متفاوت، سهام، حساب های بازنشستگی، بیمه و سایر انواع روشها را به فرد ارائه نمی دهند مگر اینکه تخصصی در حوزه مدیریت مالی و مشاوره داشته باشند.

علاوه بر این قرار نیست که کوچ های ثروت برای سرمایه گذاری های خاص مشاوره و تحلیل های اقتصادی به فرد ارائه دهند. به عنوان مثال هیچ کوچ ثروتی به مراجع خود درباره خرید فلان سهام و یا سهام دیگری توصیه نمی کند زیرا کوچ ها متخصص این امور نیستند و در حیطه وظایف آنان قرار نمی گیرد. مربیان ثروت در طول جلسه کوچینگ در خصوص مباحث مربوط به امور مالی شخصی به مراجع آموزش های لازم را می دهند و در ادامه راهکارهایی را برای موفقیت به او ارائه می دهد.

کوچ ها در طول دوره کوچینگ می توانند این اطمینان را حاصل کنند که مراجع به این درک و فهم رسیده تا چگونه سرمایه گذاری کند و در خصوص اصطلاحات سرمایه گذاری، بهترین زمان برای ادغام آن در برنامه ریزی های مالی و توانایی تعهد به برنامه مالی خود اطلاعات کافی را کسب کرده است.

کوچینگ ثروت در مسیر فردی و ثروت و مالی هر شخص می تواند تاثیرات شگرفی داشته باشد. هر فرد با توجه به شرایط زندگی خود و مسیر طی شده زندگی، تجارب مختلفی دارد که بر اساس آن زندگی می کند.

هر شخص باید در هر مرحله از زندگی، از خود این سوال را بپرسد: که آیا از وضعیت فعلی خود راضی است یا نه و از آنجا تغییراتی را اعمال کند که به لذت از زندگی منجر شود. کوچینگ ثروت انسان ها را به سمت لذت بیشتر از دارایی های خود سوق می دهد که همانطور که گفته شد این دارایی ها می تواند پول، ارتباطات و معنویات باشند.

باید توجه داشت که زندگی همه افراد با فراز  نشیب هایی همراه بوده است و هر فرد موفقی در امروزه قطعا با شکست هایی در گذشته خود روبرو شده است. اما مهمترین امر این است که در وضعیت شکست از خود و فعالیت هایی که انجام داده است راضی بوده و همین امر ایجاد انگیزه برای ادامه راه بوده است. هر فرد باید به دنبال راه هایی باشد که حال فردی را بهتر کند.

کوچ ثروت یا مشاور مالی؟

نتیجه‌گیری

از آنجایی که پول و ثروت پدیده‌ای پیچیده است، مکالمات مالی یک هنر به شمار می‌رود. افراد، بیزینس من ها و خانواده‌هایی که با کوچ ثروت همراه هستند می‌توانند از طیف گسترده‌ای از موضوعات و مزایای آن بهره‌مند شوند؛ زیرا در گفتگوهای دشوار شرکت می‌کنند، با سیستم‌های مالی آشنا می‌شوند و استراتژی‌های نظارت را طراحی می‌کنند. این یک روند نتیجه گرا است، تلاش برای دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت با تمرکز بر آینده و متعادل‌سازی منابع مالی دارد.

با تشکر از شما که وقت خودتان را برای مطالعه این مقاله صرف نمودید. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی در این موضوع دارید، می‌توانید با مشاوران تیم فراکوچ در میان بگذارید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2024 • تمامی حقوق وبسایت متعلق به آکادمی فراکوچ میباشد.