نقش کوچ در کسب و کار

بیزینس کوچینگ,coaching,faracoach

 

تعریف کوچینگ:

در این مقاله سعی داریم تا درباره یکی از گرایش های کوچینگ با نام بیزینس کوچینگ با شما صحبت کنیم؛ موضوعی که می تواند در جهت آسیب شناسی، رفع مسائل و مشکلات کسب و کارها و ارتقای آنان، نقش محوری و مهمی را ایفا کند.

در دنیای امروز، علم کوچینگ اثرات مثبت و سازنده ای بر روی افراد و کسب و کارها دارد. به جرات می توان گفت که افراد در جهت توسعه فردی و کسب و کارها در راستای افزایش بهره وری و رفع موانع، به علم کوچینگ نیازمندند. کوچینگ گرایش های مختلفی اعم از کوچینگ سلامتی، کوچینگ ورزشی، کوچینگ زندگی، بیزینس کوچینگ، کوچینگ مالی و … را شامل می شود که افراد با توجه به نیازها و شرایطی که در آن قرار دارند می توانند از یک یا بیش از یکی از این گرایش ها در زندگی شان استفاده کنند. همان طور که که وجود یک پزشک یا روانشناس ماهر می تواند به خوبی ما را در جهت بهبود کیفیت زندگیمان یاری دهد، یک کوچ حرفه ای نیز با توجه به تعاریفی که از این علم ارائه شد، قادر است تا همراهی اثربخشی بر روی ما داشته باشد.

 بیزنس کوچینگ:

همان طور که اشاره شد، بیزینس کوچینگ یا همان کوچینگ کسب و کار، یکی از گرایش های کوچینگ محسوب می شود. در واقع فردی که در این حرفه مشغول به ارائه خدمات است، مشتری ها یا همان مخاطبانش میتوانند صاحبان کسب و کارهای کوچک یاکسب و کارهای بزرگ باشند.

 افزایش فروش، ایجاد تحولات سازمانی، تغییر رفتار و استراتژی مدیران با توجه به نوع ماموریت و هدف سازمانی شان، رشد مالی و افزایش چرخش مالی در سطح سازمانی می توانند از مهم ترین موضوعات در گرایش بیزینس کوچینگ محسوب شوند. ارائه خدمات کوچینگ در سطح کسب و کار، هدف اصلی این گرایش مهم کوچینگی است.

یک کوچ حرفه ای باید بداند مراجعه کننده اش در مسیر رسیدن به هدفش در کسب و کارش، کجاست و قرار است به کجا برسد؟ چه موانعی بر سر راه او قرار دارد؟ و چگونه می تواند به بهترین خود در کسب و کارش برس د و پتانسیل های خود و کسب و کارش را بشناسد و به فعلیت برساند.

Upload Image...

فواید بیزینس کوچینگ:

 همان طور که اشاره کردیم، بیزینس کوچینگ می تواند در جهت بهبود کسب و کارها اثرات مفید و سازنده ای داشته باشد؛ همان طور که می دانیم در دنیای پرتلاطم امروزی، جهت حفظ بقای خود در کسب و کارمان، نیازمند آگاهی هر چه بیشتر هستیم تا بتوانیم با داشتن مزیت رقابتی برتر نسبت به رقبایمان، بهتر بدرخشیم.

 انتخاب بیزینس کوچ موفق و باتجربه که هم در حوزه کوچینگ با مهارت باشد و هم دنیای کسب و کار را بشناسد اولین و چه بسا مهم ترین قدم محسوب میشود. در این راستا می توانید با گشتی در فضای مجازی یا صحبت با مراکز تایید شده کوچینگ، برجسته ترین این افراد را انتخاب و جهت بهبود کسب و کار خود جلساتی را با آنان داشته باشید؛ فراموش نکنید بهره گیری درست و جهت دار از یک بیزینس کوچ حرفه ای تنها به کسب و کارهای بزرگ‌ محدود نمیشود، حتی اگر صاحب مغازه ای کوچک هم هستین، در دنیای رقابتی امروز، حتما تجربه صحبت با بیزینس کوچ را در اولویت های کاری تان قرار دهید؛ یادتان باشد زمان در گذر است و یادگیری درست، رفع موانع و شناخت نقاط مثبت و توانمندی های شما و کسب و کارتان، می تواند باعث جهش و پیشرفت کاری شما گردد و از شما یک برند معتبر بسازد. جالب است بدانیم که حل مسائل پیچیده کسب وکار شما تنها یک بعد از گرایش بیزینس کوچینگ محسوب می شود و این علم جذاب و آینده ساز، تبعات مثبت دیگری هم بر روی کسب و کار شما دارد.

Upload Image...

بعد از انتخاب بیزنس کوچ موفق و با تجربه برای کسب و کارتان، حال وقت آن رسیده که افراد و نیروی کار خود را آماده تغییر کنید؛ یکدفعه و بدون پیش آگاهی سعی نکنید تغییرات را در سازمان خود پیاده سازی کنید ممکن است باعث سکوت سازمانی یا به عبارتی ساده تر، سبب جبهه گیری افراد شود. یک گفت و گوی حرفه ای با کارمندان و شرح فواید وجود بیزینس کوچ در سازمان و اثرات مثبتی که می تواند باعث درخشش بیشتر افراد در وظایف محوله شان در محیط کاری تان شود، صحبت کنید و نظرات پرسنل خود را جویا شوید. حق آنان است که بدانند افزایش بهره وری سازمانی، در گرو بهره گیری از جلسات بیزینس کوچینگ بهتر و عمیق تر روی میدهد. حتی می توانید برای کارمندان خود از افرادی همچون تیموتی گالوی، ورنرارهارد وتوماس لئونارد مثال هایی بزنید.

 برای مثال، تیموتی گالوی در دهه هفتاد میلادی، با انتشار کتاب هایی در زمینه مربی گری ورزشی و رسیدن به موفقیت درونی در آمریکا، باعث انقلابی در زمینه کوچینگ و مربی گری در حوزه ورزشی شد. جامعه تشنه آن روزهای آمریکا، بی صبرانه آثار تیموتی را می خواندند و حتی طوری شد که بسیاری افراد تنها در حوزه ورزشی از آثار او استفاده نکردند، بلکه در سایر جنبه های زندگی در جهت خودآگاهی و پیشرفت شخصی از مضامین و مفاهیم آثار او بهره ها بردند و همین امر، باعث شکل گیری تحولی نوین در جامعه آمریکا شد.

 تیموتی با نوشتن چنین کتبی و معروفیت روز افزونش، به سخنرانی های زیادی دعوت شد و اثربخشی مربی گری را بیش از پیش، در میان مردم آمریکا رواج داد.

 پس صاحبین کسب وکار، توجه داشته باشید سابقه کاری و تجربه بیزینس کوچ در حوزه کسب و کار و شناخت چنین محیط هایی با توجه به سابقه کاریشان، از شاخص های مهم انتخاب یک بیزینس کوچ حرفه ای است. مثلا اگر در حوزه بانکداری هستید، سعی کنید با بیزینس کوچی در تعامل باشید که هم در حوزه کوچینگ حرفه ای است و هم فردی با سابقه کار در حوزه صنعت بانکداری. شناخت هدف درست شما، موانع و فرصت های پیش روی شما، سنجش تعهد شما در رسیدن به هدفتان، شناخت استعدادها و قابلیت های شما و صیقل دادن شما جهت پیدا کردن بهترین راه برای هدفتان، از وظایف مهم بیزینس کوچ هست. ممکن است این تله ذهنی برای شما پیش آید که بعضا من که تازه کسب و کارم را شروع کردم چه؟ نکند صحبت با یک بیزینس کوچ برایم بیهوده و به نوعی اتلاف وقت باشد و سوالاتی از این دست. یادتان باشد این سوالات، فقط تله ذهنی هستند و ممکن است در اوایل کارتان شما را از پیشرفت و کسب تجربه های کارامد در حوزه کسب و کارتان دور کنند.

پس در هر مرحله ای از کسب و کارتان هستین، لطفا اقدام کنید. هر زمان افکار منفی سراغتان آمد یا خواستین چنین انتخاب اثربخشی را پشت گوشتان بیندازید یاد جمله برایان تریسی بزرگ بیفتید که همواره وجود یک بیزینس کوچ حرفه ای در کسب و کارتان را به شما گوشزد میکند و بدان اعتقاد و باور راسخی دارد.

مدیر عامل سابق گوگل یعنی اریک اشمیت هم مثال خوب دیگری است؛ اشمیت در مصاحبه ها و نوشته هایش نقل میکند که به عنوان مدیر عامل چنین شرکت بزرگ و برند معروفی، حس می کردم نیاز به همراهی بیزینس کوچ ندارم و خودم به تنهایی می توانم وقتی اینقدر موفق هستم، تا اینکه روزی توسط یکی از همکارانم با بیزینس کوچینگ و اثرات بی نظیرش آشنا شدم، تازه اونجا بود که فهمیدم، سازمان و برندهای بزرگ و معروف هستند که شایسته همراهی یک بیزینس کوچ ماهر را دارند.

نظر شما چیست؟

Upload Image...

تقویت قدرت رهبری و افزایش اعتماد به نفس رهبران کسب و کار از عوامل مهمی هستند که امروز به علت تعدد وظایف یا فشار کاری، ممکن است نادیده گرفته شوند. افزایش درامد مستلزم داشتن مهارت های نرم در دنیای امروزی است، هوش هیجانی و تعامل و گفت و گوی سازنده با دیگران خصوصا در محیط کار و جلسات کاری از عوامل اثرگذار محسوب میشوند و دیگر نمی توان به این موارد، سلیقه ای نگریست. بلکه لازمه ماندگاری و توسعه هر کسب و کاری محسوب می شوند.

 امروزه تعدد مسئولیت ها و وظایف به قدری افزایش یافته است که تقسیم وظایف و تخصص محوری لزوم پیشرفت هر کسب و کار محسوب میشود؛ تیم سازی یکی از راه حل های مناسب جهت رسیدن به چنین هدفی است. اگر فکر میکنید در حوزه منابع انسانی سازمان خود نیازمند بهبود تیم سازی هستین حتما با مدیر منابع انسانی خود مشورت کنید و در صورت لزوم از یک بیزینس کوچ حرفه ای نیز استفادا کنید. اگرچه به علت کرونا و مسائل اقتصادی ممکن است بسیاری از کسب و کارها احساس خطر کنند ولی وجود یک بیزینس کوچ در واقع سرمایه گذاری است و به هیچ وقت هزینه مازاد محسوب نمی شود.

Upload Image...

بیزینس من: شکست یا موفقیت

 قبل از تاسیس یا شروع هر کسب و کاری سنجش شرایط از مهم ترین اقدامات هر بیزینسی است. اینکه کارفرما یا صاحب کسب و کار دقیقا چه ماموریت و چشم اندازی برای کسب و کار خود در نظر دارد. اینکه دورنمای یک تا پنج ساله ای که در مسیر درخشش و اثربخشی کسب و کارش در نظر دارد چه ماهیتی دارد. ترس از شکست و عدم موفقیت در کسب و کار، بعضا باعث عقب نشینی افراد در بیزینسشان می شود.

این در حالیکه است که داشتن استراتژی مناسب و سنجش نقاط قوت و ضعف ها، فرصت ها و محدودیت ها قدم مهمی در هر کسب و کاری است و می توان گفت چراغ راه محسوب می شود. فرض کنید قصد سفر به یکی از مناطق موردنظرتان را دارید، هر چه شهر مقصد و مسیر پیش روی شما ناشناخته تر باشد و شما هم آذوقه و اسباب لازم جهت طی مسیر سفرتان را نداشته باشید، احتمال خستگی و اتلاف وقت برای شما بیشتر می شود. کسب و کار هم اگر دقیقا مثل سفر نباشد بی شباهت به این مسیر نیست. شما با انگیزه اولیه و رسیدن به موفقیت در کسب و کارتان، شروع به راه اندازی کارتان می کنید. سرمایه گذاری لازم را برآورد می کنید و جلو می روید؛ ولی یادتان باشد عدم ارزیابی مسیر کسب و کار و نداشتن استراتژی مناسب و عدم استفاده از یک مشاور یا بیزینس کوچ می تواند در این دنیای رقابتی اثرات منفی و جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

جدا از نوع نوع بیزینس شما، در شرایط کنونی ایران و مشکلات اقتصادی و نا بسامانی حاصل از عدم ثبات اقتصادی و مالی، مدیریت کسب و کارها را سخت تر میکند. پس همیشه یاد تجربه گران بهای مدیر برند معروف گوگل باشید که داشتن یک بیزینس کوچ حرفه ای، ماهر، دلسوز و باتجربه را سرلوحه کارش قرار داده است.

 پیش بینی احتمالات قبل از شکست هر کسب و کاری، نشانه قدرت صاحب بیزینس محسوب می شود. پس به جای ترسیدن یا اقدام غیرحرفه ای، تنها با انجام چند کار حرفه ای، کسب و کار خودتان را تضمین کنید و در بین رقبا بدرخشید‌. در حاشیه ماندن یکی از آفت های هر کسب و کاری است، در دنیایی که تغییر لحظه به لحظه فراخوان می دهد و همچون باد کشتی ها را به حرکت در می آورد، چنین واکنشی به شدت شما را به مخاطره می اندازد و تهدید میکند. به جای اقدام منفعلانه، سعی کنید شکست های کسب و کار خود را پیش بینی کنید، موقعیت خود را نسبت به رقبایتان در کسب و کارتان شناسایی کنید، مزیت رقابتی داشته باشید و با استراتژی مناسب و هم جهت با بیزینستان به سمت جلو حرکت کنید. در طول مسیر بیزینس کوچ به خوبی می تواند شما را صیقل دهد و اهرم مهمی در جهت شناسایی ضعف ها و قوت های کسب و کارتان باشد.

اگر به دنبال مطرح کردن خود به عنوان کسب و کاری هستید که به قول معروف در بین مردم نام تان مدام اورده شود و آن ها به نحوی، به صورت دهان به دهان شما را به سایرین معرفی کنند، در کنار کیفیت که لازمه اساسی محصول شماست، باید به دنبال مزیت رقابتی مناسب با کسب و کارتان باشید، امری که شما را از سایر رقبا متمایز میکند، دلیلی که باعث انتخاب شما از سوی مشتریان در مقایسه با سایر رقبای شما می شود. پس به دنبال تقلید و یک شبه به نتیجه رسیدن و در نتیجه سودآوری موقت نباشید. برندینگ در کنار یک بیزینس کوچ حرفه ای حق شما و کسب و کار شما است.

Upload Image...

نتیجه گیری:

بیزنیس کوچینگ یکی از گرایش های علم کوچینگ است که امروزه با توجه به تحولات روز دنیا، می تواند اثرات مهمی بر روی کسب و کار شما داشته باشد.

انتخاب بیزینس کوچ ماهر و با تجربه اولین قدم در شروع همکاری با چنین موقعیت شغلی است، سرچ درست در اینترنت و کسب اطلاعات از موسسات و افراد ذی صلاح میتواند به شما کمک شایانی کند.

یادمان باشد در دنیای پررقابت امروزی، هر چه قدر هم در کسب و کارمان موفق باشیم وجود یک بیزینس کوچ حرفه ای لازم و ملزوم بیزینس ماست

حمید صداقت

دانشپذیر گروه ۴۲

آکادمی بین المللی فراکوچ

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟