کوچینگ خلاقیت

تعریف خلاقیت (creativity) چیست؟

کوچینگ خلاقیت چیست؟

کوچینگ خلاقیت (Creative coaching) مانند دیگر زیر شاخه های کوچینگ، سعی در بهبود شرایط مراجع یا کوچی دارد. هر چند برخلاف لایف کوچینگ، این نوع از کوچینگ بر خلاقیت و بهبود آن تمرکز دارد. این نوع زیر شاخه تخصصی از کوچینگ به گونه ای طراحی شده است تا به افراد خلاق هنگام رویارویی با موانع اجتناب ناپذیر مسیر پیش رویشان کمک کند.

 

تعریف خلاقیت یعنی چه؟

خلاقیت اصطلاح بسیار گسترده و جامعیست. خلاقیت برای افراد متفاوت معنای متقاوتی دارد. با این حال میتوان خلاقیت را این طور تعریف کرد که فرایندی است که ایده های جدید برای حل مشکل و یا مشکلاتی ایجاد میشوند.

در واقع هر آنچه که اطراف ماست نتیجه خلاقیت است. موسیقی که به آن گوش میدهید، لباسی که به تن دارید و یا حتی گوشی که در دست دارید! تمامی این ها نتیجه کار خلاقانه افراد هستند.

 

خلاقیت از نظر علمی!

حتما شما هم در کتاب های متفاوتی خوانده اید که نیمکره چپ مغز کنترل امور منطقی را در دست دارد، در حالی که نیمکره راست مسئول امور خلاقانه ما است.

علم ثابت کرده است که این درست نیست! خلاقیت به ناحیه خاصی از مغز اختصاص ندارد. حدود ۴۰ ناحیه از مغز در عملکردهای خلاقانه شرکت می کنند. در حقیقت، خلاقیت به همکاری نزدیک دو شبکه مغزی بستگی دارد.

 

آیا کوچینگ خلاقیت تنها مناسب هنرمندان و نویسندگان است؟

خلاصه بگوییم، نه! اصطلاح کوچینگ خلاقیت شاید این باور غلط را ترویج دهد که کوچ های خلاقیت تنها با هنرمندان ( نویسندگان، بازیگران، موسیقیدان ها و…) سر و کار دارند.

کوچینگ خلاقیت مناسب افرادی است که:

 • به دنبال عنصر خلاق در جایگاه شغلی خود باشند
 • به دنبال راه اندازی یک کسب و کار خلاقانه هستند.
 • میخواهند سرگرمی خلاقانه خود را به تجارت تبدیل کنند.
 • به حمایت از بازاریابی کسب و کار خلاقانه خود نیاز دارند.

 

در زیرشاخه گسترده کوچینگ خلاقیت، کوچ ها ممکن است بسته به سابقه هایشان، تخصص های متفاوتی داشته باشند. برای شروع جلسات و انتخاب کوچ مناسبتان میتوانید اطلاعات بیشتری در مورد آنها، نحوه کارشان از مراجعین سابقشان به دست آورید. حتما بسیاری از این کوچ ها در دنیای مجازی حضور دارند. اگر این چنین نبود حتما قبل از رزرو جلسه با آنها تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا کوچینگ خلاقیت تنها مناسب هنرمندان و نویسندگان است؟

موانع خلاقیت !

خلاقیت ما با تجربیات زندگی ارتباط تنگاتنگی دارد. محیط اطرافمان نیز تأثیر بسیاری بر میزان بروز این خلاقیت دارد. اما در اصل، مسائل روانشناختی دیگری هستند که موانع اصلی تفکر خلاقانه ما هستند. در کوچینگ خلاقیت، کوچ به شما کمک میکند تا این موانع را بر طرف کنید اما در ابتدا باید آن ها به خوبی بشناسید.

 • خودناباوری:

رایج ترین مانع و یا دلیلی که ما را از تفکر خلافانه باز میدارد خودناباوری است. متاسفانه بسیاری از ما استعدادهای خود را با شک و تردید، هدر داده ایم.

 • اعتبار یابی:

بسیاری از افراد موفقیت را در کسب رضایت دیگران میبینند. به دلیل برای به دست آوردن پذیرش و تایید دیگران ، آنها نمیتوانند پتانسیل حقیقی خود را به کار بگیرند.

 • کمال گرایی:

نقص در نگاه تمامی ما نوعی عیب محسوب میشود. این باور که ما به اندازه کافی خوب نیستیم تفکر خلاقانه ما را فلج میکند. خلاقیت قطعاً در مورد ارضای نفس شما نیست. اگر شما این کا را به خاطر علایقتان انجام نمیدهید چگونه میتوانید خلاق باشید؟

 • ترس از تغییر:

بسیاری از ما دوست نداریم تغییر کنیم. در واقع حاضر نیستیم سختی های تغییر را به جان بخریم، بنابراین، چیز جدیدی را امتحان نمیکنیم.

کسی که سفت و سخت است به باورها و روش های قدیمی خود چسبیده است نمیتواند خلاق باشد. عناصر الزامی خلاقیت، ریسک پذیری و شکستن الگوهای قدیمی است.

 • سبک زندگی:

سبک زندگی مصرف گرایی امروز بسیار خسته کننده است. کنار آمدن با فشارها و محدودیت ها برای بسیاری از ما دشوار است. خلاقیت بازتابی از درون ماست. شما نمی توانید تحت استرس و اضطراب خلاقیت به خرج دهید.

 

نکته اصلی این است که ابتدا این موانع را برطرف کنید و سپس بر خلاق بودن تمرکز کنید!

 

 

مزایای کوچینگ خلاقیت

یکی از مزایای اصلی کوچینگ خلاقیت این است که کوچ شما را در فرایند تعیین و دستیابی به اهداف خلاقانه راهنمایی می کند.

با استخدام کوچ و شروع فرایند کوچینگ، شما از مزایای بسیاری برخوردار میشوید که در ادامه به آن مپردازیم:

 1. کوچینگ خلاقیت به شما اجازه می دهد با طبیعت واقعی خود ارتباط برقرار کنید
 2. کوچینگ به شما کمک می کند تا دیدگاه جدیدی داشته باشید.
 3. با ادامه فرایند کوچینگ میتوانید استعدادهای ناشناخته خود را کشف کنید!
 4. افزایش اعتماد به نفس
 5. افزایش انرژی
 6. خواب بهتر
 7. لذت از موفقیت های کوچک زندگی.

مزایای کوچینگ خلاقیت چیست؟

فرایند کوچینگ خلاقیت!

کوچ های خلاقیت در فرایند کوچینگ چه وظایفی دارند؟

ارزیابی

در ابتدای کوچینگ، کوچ باید مشتری و شرایط فعلی او را ارزیابی کند. در واقع او باید جاه طلبی ها و میزان خلاقیت، چالش های پیش روی و ویژگی های اصلی شخصیت کوچی را درک کند.

با این کار هم کوچ و هم مراجع به درک خوبی از شرایط میرسند. با این ارزیابی همچنین کوچی میتواند رویکرد کوچینگ خود را مطابق با انتظارات کوچی اصلاح کند.

 

تعیین هدف

مراجعی که به دنبال کوچینگ آمده است معمولاً انتظارات خاصی را در ذهن دارد. کوچ با کمک در تعیین هدف شما را در مسیر دستیابی به آن همراهی میکند. با ادامه جلسات کوچینگ، کوچ چالش های خاصی را برای کوچی مشخص میکند که به آن ها توانایی دستیابی به اهداف خلاقانه را میدهید. هر کدام از این چالش ها فرصتی برای اطمینان از پیشرفت مداوم است.

 

نکات و ترفندها

کوچ با ابزارها و تکنیک هایی به کوچی کمک می کند تا بر موانع مختلف خلاقیت غلبه کند. در کوچینگ کوچ باید به او بیآموزد که عادت های خاصی را ایجاد کند. این عادات باعث تقویت خلاقیت آنها می شود. هچنین کوچ، مراجع را در ایجاد فضایی مناسب برای تفکر خلاقانه همراهی میکند.

 

شناسایی نقاط کور

وظیفه مهم بعدی کوچ در کوچینگ خلاقیت، شناسایی باورهای محدود کننده کوچیست. بسیاری از اوقات، مراجع آن چنان به روش های قدیمی خود عادت کرده اند که متوجه موانع پنهانی نیستند.

نداشتن اعتماد کافی، عدم اعتماد به نفس یا خود ناباوری معمولاً در ضمیر ناخوداگاه بسیاری از ما وجود دارد. کوچ باید باورهای ناسالم را شناسایی کند و به مشتری کمک کند تا بر آنها غلبه کند.

 

نظارت

کوچینگ فرایندی گام به گام است و در کوچینگ خلاقیت کوچ باید همراه با مشتری مسیر را طی کند. برای رسیدن به نتبجه ای موثر، نظارت الزامی و ضروری است. همچنین هنگامی مراجع با چالش جدیدی روبرو شود کوچ باید کنار او باشد.

 

 

از کوچ خود چه انتظاراتی داشته باشیم؟

تعداد جلسات مورد نیاز هر مشتری بسته به شرایط و هدف او مشخص میشود.

اکثر کوچ ها مشاوره اولیه ای را ارائه می دهند تا ببینند آیا شما مناسب یکدیگر هستید یا خیر. در این زمان شما می توانید در مورد آنچه می خواهید بحث کنید، درباره نحوه عملکرد آنها بیشتر بدانید.

جلسات ممکن است به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین برگزار شود. فرقی نمیکند کدام راه را انتخاب میکند، هدف این است که کوچینگ خلاقیت به شما کمک کند تا وضوح بیشتری در مورد وضعیت خود کسب کنید و گام های هدفمندی در جهت اهدافتان بردارید.

 

 

 

برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه برگزاری جلسات کوچینگ کلیک کنید.

نحوه برگزاری جلسات کوچینگ
جلسات کوچینگ چگونه است؟

1.5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه برای “کوچینگ خلاقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2024 • تمامی حقوق وبسایت متعلق به آکادمی فراکوچ میباشد.