چگونه نه بگوییم؟ تمرین مهارت نه گفتن

 

همه ما به خوبی میدانیم که نه گفتن همیشه آسان نیست. زمانی که ما انتخاب میکنیم نه بگوییم باید با دو چالش درونی و بیرونی روبرو شویم.

  • چالش بیرونی: رویارویی با فردی که درخواست او را رد کرده ایم.
  • چالش درونی: رویارویی با احساس عذاب وجدانی که به دلیل ناامید کردن دیگیری پیدا کرده ایم.

بنابراین هر چند سخت، اما نه گفتن گاهی واقعا ضروری است.

این امر هم در محل کار و هم در روابط شخصی صادق است. هنگامی که یکی از همکاران از شما می خواهد پروژه ای را انجام دهید که واقعا از توانایی شما خارج است ، نه گفتن بدون ناراحت کردن آن ها یک مهارت ارزشمند است. یا مثلا وقتی دعوت نامه ای دریافت می کنید که برای آن آماده نیستید ،توانایی یا مهارت نه گفتن باعث می شود وضعیت ناخوشایندی ایجاد نشود.

در مقاله قبلی (مهارت نه گفتن) ما به اهمیت و ضرورت این مهارت حیاتی پرداختیم، در این مقاله میخواهیم با هم قدم های عملی برای یادگیری و پرورش این مهارت برداریم. بنابراین فکر میکنید چگونه می توانید لحن خود را در ایمیل یا پیامک تغییر دهید تا شخصی که درخواست او را رد می کنید بفهمد که هنوز برای شما اهمیت دارد؟ در ادامه چند استراتژی را بررسی میکنیم و همچنین نمونه هایی از نه گفتن را با هم میخوانیم.

به عنوان فردی که خودم همواره با نه گفتن مشکل داشتم و مشکل دارم ، تصمیم گرفتم یاد بگیرم که چگونه بدون آسیب رساندن به روابط و یا احساس گناه ، نه بگویم.

 

حالا بریم سراغ موضوع اصلی

چکیده مطالب

چگونه نه بگوییم؟

آماده باشید و برای نه گفتن برنامه ریزی کنید!

در لحظه به کسی نه گفتن به نظر دشوار میرسد. اگر از ناراحت کردن و یا ناامید کردن دیگران میترسید و نمیتوانید نه بگویید، از افراد بخواهید که درخواست خود را برای شما پیامک یا ایمیل کنند تا بتوانید با آنها بعدا تماس بگیرید. در زندگی امروزی همه ما برنامه روزانه شلوغی داریم، بنابراین کاملاً منطقی است که بگویید قبل از پاسخ دادن باید برنامه خود را بررسی کنید. هنگامی که آنها برای پیگیری دوباره به شما پیام دادند، بسیار راحت تر می توانید پاسخ مودبانه ای به آنها بدهید و بگویید که نمی توانید با درخواست آنها موافقت کنید.

 

لازم نیست همیشه دلیل کارتان را توجیه کنید!

بهانه آوردن شاید به نظر راه مودبانه ای برای رد درخواست باشد اما موقعیت های ناخوشایند دیگری را ایجاد میکند. مشکل بهانه آوردن این است که به افراد این فرصت را می دهد تا درخواست خود را تغییر دهند. در این صورت یگر نمیتوانید درخواست آن ها را رد کنید.

 

بزارید برای درک بهتر این مسائل مثالی بزنم:

فرض کنیم شما دعوت کسی را برای قرار قهوه ای رد می کنید زیرا از قبل برای آن روز برنامه ایی دارید… سپس از شما می پرسند چه روزی برای شما مناسب است؟

یا شما به کسی می گویید که نمی توانید به مهمانی بروید زیرا نمیتوانید فرزندانتان را در خانه تنها بگذارید …بعد آنها به شما اجازه می دهند تا بچه های خود را بیاورید!

صرفنظر از هر نوع بهانه ای که دارید ، افرادی که مصمم هستند شما را مجبور میکنند تا درخواست آن ها را قبول کنید و شما نمی توانید با آن ها مخالفت کنید. بنابراین ناچارا برای جلوگیری از مشاجره با آن ها مجبور میشوید موافقت کنید.

 

راه حل جایگزینی ارائه دهید!

اگر فردی که از شما درخواستی دارد ، فردی است که می خواهید با او رابطه خوبی داشته باشید چه؟ می توانید راه حل جایگزینی که خواسته های او را برآورده کند و از تاثیر منفی نه جلوگیری کند ارائه دهید. اگر هم در موقعیتی قرار گرفتید که واقعاً نمی توانید “بله” را بگویید حتی اگر دوست دارید ، باز هم میتوانید راه حل جایگزینی ارائه دهید. احتمالا این راه را برای افرادی که نزدیکتر هستند یا افرادی که برایتان مهم هستند انتخاب هستند انتخاب میکنید:

 

مهارت نه گفتن

مثلا:

اگر شخصی می خواهد در پروژه ای با او همکاری کنید ، او را به شخص دیگری که ممکن است علاقه مند باشد معرفی کنید.

یا وقتی دوست جدید شما را به مهمانی ای دعوت می کند که شما تمایلی به شرکت در آن ندارید. از آنها بپرسید آیا می خواهند قهوه ای بنوشند یا به جای آن با هم فعالیت دیگری انجام دهید.

در هر صورت هدف اصلی این است که با سازگاری آن ها را ناراحت نکنیم و از احساس عذاب وجدان و احساس گناه خود جلوگیری کنیم.

البته گاها افرادی با استفاده از این تکنیک به دیگران امید بیهوده داده اند. امیدوار کردن دیگران در حالی که میدانید شرایط تغییری نمیکند و شما مایل به انجام کاری نیستید کاری به دور از اخلاق است.

و در آخر، فراموش نکنید که زمان مهم ترین دارایی ارزشمند شماست که نمیتوانید آن را بخرید!

5/5 - (1 امتیاز)

3 دیدگاه برای “چگونه نه بگوییم؟ تمرین مهارت نه گفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *