کوچینگ منابع انسانی

کوچینگ منابع انسانی Human Resource Coaching

مشاغلی چون کوچینگ سنتی منابع انسانی بر کمک به مدیران متمرکز اند تا به مسائل و فرصت های شغلی به صورت سازمان یافته ای رسیدگی کنند. علاوه بر این، متخصصان این حوزه، همواره اطلاعاتی را درباره تاثیر رفتار و عملکردشان بر دیگران به مدیران ارائه میدهند. اما این وسط یک گرایش از کوچینگ وجود دارد که مناسب خیلی از حوضه های کوچینگ نوین است! کوچینگ منابع انسانی یا HR Coaching

 

کوچینگ منابع انسانی یا Human Resource Coaching چیست و کوچ منابع انسانی چه وظایفی دارد؟

به زبان ساده، کوچ های این حوزه از کوچینگ، افراد حرفه ای و ماهری هستند که از منابع خارجی استخدام میشوند تا نیاز مربوط به منابع انسانی سازمانی را برطرف کنند و مشکلات مربوط به این زمینه را حل کنند. البته اکثر اوقات این افراد را برای ارائه راه حل ها استخدام میکنند تا مثلا به تیم  مدیریتی توصیه هایی بکنند و در کل عملکرد آن ها را بهبود بخشند.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چرا شرکت ها و یا سازمان های مختلف استخدام کوچ  منابع انسانی دارند؟ در واقع دو دلیل عمومی وجود دارد. اولا که برخی از کسب و کارهای کوچک از وجود این نیروهای داخلی محروم اند و برای مثال متخصصان داخلی ای برای انجام پروژه های مهمی چون ایجاد دفترچه راهنمای کارکنان جدید را ندارند. در این شرایط، شرکت ها اغلب برای راهنمایی به دنبال یک متخصص خارجی میروند.

دلیل دوم این است که شرکت های بزرگتر نیز میتوانند با انتخاب و استخدام کوچ منابع انسانی با امید دستیابی به  چشم انداز بیرونی درمورد پروژه و چالشی، تصمیمات درستی بگیرند. سپس کوچ ها میتوانند بر روی حل مشکلات ، بدون درگیری با سیاست های داخلی سازمان و سایر مسائلی و حواشی تاثیر گذار ، تمرکز کنند.

 

کوچینگ منابع انسانی Human Resource Coaching

 

آیا شما تجربه و اطلاعات کافی برای موفقیت را دارید؟

سازمان های بسیاری کوچ منابع انسانی خارجی را برای جبران خلاء  موجود در سازمان (مثلا کمبود نیروی متخصص) استخدام میکنند. واژه تخصص در این زمینه بسیار حائز اهمیت است چراکه برای کسب آگاهی در محل کار شما به اطلاعات و دانش بنیادی قوی ای نیاز دارید. معمولا کوچ متخصص این زمینه از کوچینگ، چندین سال تجربه و حداقل یک مدرک کارشناسی دارند. البته بسیاری از کارفرمایان نامزدهایی را الویت قرار میدهند که مدرک کارشناسی ارشد دارند.

 

کارشناس عمومی منابع انسانی یا متخصصان منابع انسانی؟

در انتخاب کوچ حرفه ای و مسیر کوچینگ موارد بسیاری را باید در نظر بگیرید، اما باید توجه کنید که آیا کوچ شما بر حوزه تخصصی منابع انسانی تمرکز دارد و یا مسیر جامعه تری را پیش میگیرد. همین ابتدا باید بگویم هیچ پاسخ درست و یا غلطی وجود ندارد. همه چیز به تجربیات، الویت ها و خواسته های شخصی شما برمیگردد. شاید با توجه به تجربیات قبلیتان جواب برای شما واضح باشد و بخواهید از یک متخصص کمک بگیرید اما کارشناسان عمومی با توجه به سبک کاریشان میتوانند مشتریان بالقوه شما را افزایش دهند.

 

لورا سانکوویچ متخصص کوچینگ منابع انسانی میگوید:

اکثر کوچ های منابع انسانی ترجیح میدهند خود در نقش یک کارشناس عمومی منابع انسانی وظایف مربوط را انجام دهند و برای فعالیت خارج از محدوده مهارت هایشان از منابع متخصص خارجی کمک بگیرند.

 

او همچنین افزود: وقتی من کسب و کار کوچینک خودم را آغاز کردم ، حوزه تخصصی ای برای فعالیتم نداشتم. من شبکه سازی میکردم و شخصا سعی میکردم که صاحبان مشاغل محلی را متقاعد کنم که چرا آن ها به پشتبانی منابع انسانی نیاز دارند و چرا باید به آن به چشم سرمایه گذاری نگاه کنند.

 

اگر تجربه کافی ای ندارید، حداقل موارد و سوالات زیر را در نظر بگیرید:

  1. بازار هدف من شامل چه افرادی است؟
  2. در حال حاضر در چه موقعیتی قرار دارم؟ آیا اهداف به خصوصی دارم؟
  3. آیا در حوزه کاری فعلی من مشتریان کافی ای وجود دارد؟ آیا این تعداد از مشتریان برای حفظ یک تجارت پایدار کافی اند؟ اگر نه، من چه برنامه ای برا جذب مشتریان غیر محلی دارم؟
  4. چه هزینه های اضافه ای را باید در نظر بگیرم؟ ( فضای اداری، لوازم اولیه مورد نیاز، هزینه سفرهای کاری، مالیات و..)
  5. آیا واقعا میدانم هزینه خدماتم چه قدر است؟ و آیا ارقام مورد نظر من در مقایسه با رقبا منطقی است؟
  6. چگونه میتوانم مشتریان بیشتری جذب کنم؟ و در صورت مواجه با مشکلات آیا میتوانم کسب و کارم را حفظ کنم؟

 

کوچینگ منابع انسانی Human Resource Coaching

 

یک توصیه دوستانه برای کوچ های بلند پرواز!

تنها با گوش دادن به توصیه ها و تجربیات افراد دیگری میتواند دانش خود را افزایش دهید. و حتما این توصیه ها را از کوچ ها و متخصصان منابع انسانی(Human resource coaches) که زمانی جای شما بوده اند را جدی بگیرید.

 

متوقع نباشید و خودتان را برای هر چیزی آماده کنید!

هر صاحب کسب و کاری انتظارات زیادی برای موفقیت دارد، اما واقعیت اغلب از انتظارات آن ها دور تر است. طبیعتا مشاغل جدید و کسب و کارهای نوپا شروع آهسته و کندی دارند. اما اینکه آیا این مشکلات همیشگی اند یا نه ، به میزان آمادگی شما و برنامه هایتان بستگی دارد. این موضوع به صورت کامل در این گرایش کوچینگ بررسی میشود!

 

شبکه سازی اجباری است!

کوچ های موفق برای ادامه حیات خود به تکیه گاهی و یا صف همیشگی از مشتریان نیاز دارند تا کار کنند و یکی از بهترین راه حل ها ، برای حفظ این خط ، تکیه بر شبکه و شبکه سازی است. یکی از گزینه ها این است که با سایر همکاران و کوچ های فعال در زمینه کوچینگ منابع انسانی مرتبط و یا حتی ارائه دهندگان خدمات فعال در زمینه های متفاوت ارتباط برقرار کنید.

 

برای هر چیزی آماده باشید!

مشاغل و به خصوص مشاغل و کسب و کارهای کوچک معمولا کوچ های گران قیمتی را استخدام نمیکنند، حداقل نه تا زمانی که احساس نیاز به وجود آن ها را در مجموعه واقعا احساس کنند. البته این امر ممکن است شرایط سخت و تکان دهنده ای برای شما و کسب و کارتان ایجاد کند.

 

آیا HR Coaching در آینده مناسب است؟

این امر که خودتان کسب کار کوچینگ منابع انسانی خودتان را راه بیاندازید گام بزرگی است که به بررسی و برنامه ریزی دقیقی نیاز دارد. فرقی ندارد خودتان به تنهایی این مسیر را آغاز کنید و یا از مسیر نردبانی یک شرکت صعود کنید. اما بدون شک تحصیلات و آموزش از جمله مواردی هستند که همیشه برای شما مفید و برای پیشرفتتان الزامی اند. افرادی که در این زمینه به دنبال کار هستند و میخواهند این راه را آغاز کنند میتوانند برای گرفتن مدرک کارشناسی منابع انسانی و رهبری سازمانی اقدام کنند زیرا هر دو برای شروع بسیار مناسب اند.

 

 

کوچینگ منابع انسانی Human Resource Coaching

شما میتوانید فایل pdf این آموزش را از طریق لینک زیر دانلود کنید

دانلود PDF مقاله 

 

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *