۶ + ۴ راه جلب محبت دیگران

 

یکی از دغدغه های اساسی انسان، ایجاد و حفظ روابط مثبت است. امروزه جذب افراد یک هنر به شمار می رود و مانند هر مهارت دیگر، عوامل و رازهایی دارد؛ یکی از آن ها محبت کردن است. محبت یا علاقه، حالت روحی یا جسمی است که اغلب با احساس مثبت همراه است. به‌طور دقیق تر، محبت هیجان مثبتی است مرتبط با یک موجود زنده، مانند انسان. می توان گفت که محبت کردن، یک رفتار سازگار انسانی همراه با رفاه روحی و جسمی است و ابراز آن در ایجاد و حفظ روابط موثر است. بروز احساسات مثبت ناشی از محبت به دیگران، مزیت‌هایی در سلامتی فرد، از جمله کاهش هورمون‌های استرس، کاهش کلسترول و سلامتی سیستم ایمنی بدن دارد. در این مقاله یاد می گیریم که چگونه دیگران را جذب کنیم؟ برای پاسخ به این سوال، ۶ + ۴ راه جلب محبت دیگران را بررسی می کنیم.

۶ + ۴ راه جلب محبت و جذب دیگران به خود

برای جلب محبت و علاقه مندی دیگران به خود، این کارها را انجام دهید تا همه جا از شما استقبال شود:

 

 1. دیگران را دوست داشته باشید.

مردم افرادی را دوست دارند که به دیگران علاقه مند هستند. به گفته آلفرد آدلر، روانشناس مشهور وینی، «فردی که به هیچ انسانی علاقه مند نمی شود، در زندگی اش همیشه با مشکلات بزرگ مواجه است و بیشتر از دیگر انسان ها به دیگران صدمه می رساند. این گونه اشخاص معمولاً بیکار، شکست خورده و افسرده‌اند.» جلب محبت و جذب افراد، قدم اول این است که دیگران را واقعاً دوست بدارید.

 

 1. با همه چیز با فکر مثبت برخورد کنید.

همه انسان ها در دنیا در پی سعادت و خوشبختی اند و برای جستن آن، تنها یک راه مطمئن است و آن تحت فرمان در آوردن اعمال و افکار به سمت خوشبختی و سعادت است. فکر، مافوق همه چیز قرار دارد. با همه چیز با فکر مثبت برخورد کنید تا جذب افراد شوید. آنچه شما را سعادتمند و جذب دیگران می کند، نوع نگرش و شیوه تفکر شماست. همانگونه که شکسپیر اظهار می دارد: «هیچ چیز در دنیا خوب یا بد نیست؛ بلکه این نوع نگرش و دید ما به زندگی است که چیزها را بد یا خوب جلوه می دهد.» به همین دلیل است که داشتن افکار مثبت، یکی از راه های جلب توجه دیگران به شمار می رود. هر چیز را اگر بخواهید به دست می آورید؛ و هر دعایی اگر از ته دل شما باشد، برآورده خواهد شد؛ جلب محبت دیگران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

 1. لبخند بزنید.

اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید که چگونه دیگران را جذب کنیم؟ کمترین و پر ارزش ترین کاری که می توانید بکنید این است که لبخند بزنید. صورت های خندان جذاب ترین چهره ها هستند. لبخند زدن هزینه ای ندارد، اما بسیار گران قیمت است و چیزهای ارزشمندی را خلق می کند. اسم افراد را به یاد بسپارید و با لبخند صدایش بزنید تا ببینید ارزان ترین و مؤثرترین تعریف را در موردش به کار برده اید و با ساده ترین روش به او محبت کرده اید. اگر مایلید جلب محبت کنید و مردم به شما علاقه‌مند شوند و شما را دوست بدارند، به قانون زیر توجه کنید: «به یاد داشته باشید اسم یک شخص، برایش زیباترین و پر طنین ترین صدایی است که در دنیا می شنود.»

خوشحال باش

 1. گوش دادن فعال را یاد بگیرید.

رمز یک گفتگوی موفق چیست؟ چگونه می توانیم با سکوت دیگران را جذب کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که با علاقه به حرف های کسی گوش دادن، بهترین نوع توجه و جلب محبت دیگران است. چارلز.د.ایلیوت می گوید: «در گفتگوی موفق، هیچ رازی وجود ندارد، جز اینکه باید با تمام وجود به حرف‌های کسی که با شما صحبت می کند، گوش دهید. هیچ چیز تا این اندازه کسی را خوشحال نمی کند.» همچنین اسحاق ف. مارکوس.سن که مطمئناً بزرگترین و خبره ترین کسی است که با شخصیت های برجسته مصاحبت نموده است، می گوید: «اکثر افراد نمی توانند توجه طرف مقابل را به خود جلب کنند و دلیلش هم گوش ندادن با تمام وجود به سخنان طرف مقابل است. آن ها مدام به این فکر می کنند که بعد از این سؤالی که الان پرسیدند چه سؤال‌های دیگری مطرح نمایند و اصلاً به این که طرف چه پاسخی می دهد، توجه نمی کنند.»


پیشنهاد ویژه : برای یادگیری کامل و دقیق مهارت گوش دادن کلیک کنید.


این طور که به نظر می رسد، استعداد خوب گوش دادن مثل هر استعداد خوب دیگری کمیاب است. شما نیز اگر مایلید بدانید چگونه دوستی را از خود متنفر کنید، طوری که او پشت سر تحقیرتان کند، مطابق این دستور، عمل کنید: هیچ گاه برای زمان طولانی به حرف هایش گوش نکنید. مدام خودتان صحبت کنید و در بحث ها فقط خودتان گوینده باشید. به محض اینکه ایده‌ای به ذهنتان آمد، حتی وقتی دوستتان در حال صحبت است، حرف او را قطع کنید و ایده‌تان را بیان کنید و اجازه ندهید حرفی که داشت می زد را تمام کند. آن طور وانمود می کنید که از او باهوش‌تر هستید و تمایلی به شنیدن جفنگیات او ندارید. اینگونه هیچگاه محبت او را جلب نخواهید کرد.

 

 1. جسور، دلسوز و هم دل باشید.

قبل از اینکه دنبال پاسخ سوال چگونه دیگران را جذب کنیم باشید، بدانید که افراد همدل، جسور و دلسوز محبوب هستند. اصولا مردم مجذوب کسی می‌شوند که ترکیبی از شجاعت، دلسوزی و همدلی را داشته باشند. نشان دادن این صفات چیزی است که جلب محبت می کند.

 

 1. دیگران را بخندانید.

چرا شاد کردن دیگران در جلب محبت آن ها مهم است؟ مطالعات نشان می دهد که شوخ طبع بودن در جمع، شما را فردی شجاع و جسور معرفی می کند؛ اما فراموش نکنید که شوخی کردن باید کاملا طبیعی و دوستانه باشد. در غیر این صورت، ممکن است نتیجه عکس بگیرید و در جذب افراد موفق نباشید.

 

 1. دیگران را مورد تحسین قرار دهید.

برای جلب محبت دیگران، همیشه کاری کن که طرف مقابل حس کند شخص مهمی است. به قول پروفسور جان دیوی: «احساس مهم و بزرگ بودن در انسان، ژرف‌ترین و بزرگترین انگیزه است.» واقعیت این است که هرکسی که شما با او ملاقات می کنید، خود را بهتر از شما می داند؛ و تنها راه مطمئن و ساده‌ای که می توانید وارد قلب او شوید این است که مهم بودن او را در دنیای کوچک خودش تصدیق کنید؛ البته که از روی صمیمیت و صادقانه، نه ساختگی و ظاهری.

 

 1. خودتان باشید و متفاوت از دیگران رفتار کنید.

مهم ترین پاسخ این سوال که چگونه دیگران را جذب کنیم، این است که خودمان باشیم. از دروغ و چاپلوسی بپرهیزید. جلب محبت دیگران با نشان دادن چیزی که واقعا هستید ممکن می شود. در جذب افراد، زاویه دید، علایق و ایده های متفاوت و خاص خود را داشته باشید. کمی متفاوت بودن با دیگران باعث می شود که جذاب تر به نظر برسید و محبت دیگران به شما جلب شود.

 

اهمیت به سلامت روحی و مغزی

 

 1. به سلامتی خود اهمیت بدهید.

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه دیگران را جذب کنیم؟ ابتدا به فکر سلامت خود باشید. مردم اغلب بیشتر جذب افراد سالم می شوند. جلب محبت زمانی که به فکر خود باشید، کار را بسیار راحت تر می کند. بسیار ساده است: هر کس با خواب کافی، ورزش، خوردن غذاهای سالم و پرهیز از مصرف الکل، می‌تواند جذاب به نظر بیاید.

 

 1. دیگران را تخریب نکنید.

فراموش نکنید که بدگویی و منفی بافی، نه تنها باعث جلب محبت دیگران نمی شود، جذب افراد را بسیار دشوار و غیرممکن نیز می کند. افراد از ابراز غم و ناراحتی شما برداشت ناخوشایند داشته و از شما فاصله می گیرند و باعث بی میلی در جلب محبت می شود.

 

نتیجه گیری

در این مقاله بررسی کردیم که با رعایت چه نکاتی می توانیم دیگران را جذب کنیم. جذب افراد و جلب محبت آن ها کاری بسیار ساده و در عین حال حساس است. جلب توجه نیز مانند هر مهارت دیگری نیاز به آموزش و تمرین دارد. برای شروع، می توانید از اصول زیر پیروی کنید:

 • به اشخاص دیگر علاقه‌مند شوید.
 • با همه چیز با فکر مثبت برخورد کنید.
 • لبخند بزنید.
 • گوش دادن فعال را یاد بگیرید. دیگران را مشتاق کنید درباره‌ی خود صحبت کنند.
 • جسور، دلسوز و هم دل باشید. فراموش نکنید که اسم یک شخص، زیباترین و پرطنین‌ترین صدا در هر زمان است.
 • دیگران را بخندانید.
 • دیگران را مورد تحسین قرار دهید و کاری کنید که طرف احساس کند که آدم مهمی است و این کار را صمیمانه و صادقانه انجام دهید.
 • خودتان باشید و متفاوت از دیگران رفتار کنید.
 • به سلامتی خود اهمیت بدهید.
 • دیگران را تخریب نکنید.

3.5/5 - (15 امتیاز)

6 دیدگاه برای “۶ + ۴ راه جلب محبت دیگران

 1. آرش آذری گفته:

  مقاله مفیدی بود. ممنونم از فراکوچ بابت ارائه این مطالب…
  اما سوالی که دارم آیا در دوره های کوچینگ به صورت تخصصی به آموزش این مهارت میپردازید یا خیر؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 2. Fariba Jalali گفته:

  کارهای دیگه‌ای هم برای جلب محبت میشه کرد. با این حال ممنون ازتون، به موارد مهم اشاره کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *