کوچینگ اجرایی چیست؟

کوچینگ اجرایی Executive Coaching

کوچینگ اجرایی یا Executive coaching

کوچینگ اجرایی یا  Executive coaching از مهم ترین و مفید ترین شاخه های کوچینگ میباشد، کوچینگ اجرایی مانند ابزاری موثر برای هر رهبر و مدیری در هر سازمانی الزامی است. در این جلسات کوچینگ، کوچ ها با مکالماتی ماهرانه و هدفمند مدیران و رهبران را به چالش میکشند و در عین حال از آن ها حمایت میکنند تا به آن ها و کسب و کارشان برای دستیابی به اهدافشان کمک کنند.

در واقع فرقی ندارد بر روی چه هدفی تمرکز دارید، شاید هدف شما شغلی، فردی و یا مربوط به دستیابی به موفقیت در پروژه تیمی باشد. یا حتی دوران سختی را می گذرانید و میخواهید پس از مدتی استراحت به کار خود بازگردید ، خدمات کوچینگ اجرایی به گونه ای طراحی شده اند تا یک کوچ متخصص با مکالماتی هدفمند، شما را در راه دستیابی به اهدافتان یاری کند.

 

کوچینگ اجرایی چیست؟

کوچینگ اجرایی فردی، حرفه ای و معتبر است که با افراد متفاوتی ( معمولا مدیرعاملان و مدیران و یا افراد عالی رتبه ) همکاری میکند تا خودآگاهی به دست آورند ، اهداف مشخصی را برای خود تعیین کنند ، آن اهداف را توسعه دهند، از حداکثر پتانسیل خود استفاده کنند و به فردی قوی تبدیل شوند و مانند آن نیز عمل کنند.

 

کوچینگ اجرایی Executive Coaching

 

کوچ اجرایی مشاور و یا درمانگر نیست!

هر چند ممکن است تجربیات مشابهی در گذشته داشته باشند و اغلب مواقع از مشاوره دادن و ارائه پیشنهاد خودداری میکنند. آن ها تمایلی ندارند که خودشان مشکلات مشتریان را حل کنند. در عوض سوالاتی میپرسند تا به مدیران کمک کنند که خودشان اهدافشان را تعیین و مشکلاتشان را حل کنند.

 

در چه مواقعی باید به کوچ اجرایی مراجعه کرد؟

 1. کوچینگ اجرایی برای مدیران در بسیاری از زمینه ها مفید و کارآمد است. برای مثال:
 2. افزایش آمادگی برای نقش آینده و یا تغییر شغل
 3. مدیریت استرس، تغییرات و یا بحران های متفاوت
 4. ایفای نقش جدید و یا متفاوت
 5. افزایش سرعت توسعه فردی
 6. ایجاد هیئت و یا گروهی واکنش گرا برای اجرای تست رهبران ارشد
 7. حفظ کارکنان اصلی و پاداش دادن به آن ها

 

کوچ های اجرایی چه وظایفی دارند؟

آن ها برای مشتریان خود گروه های قابل اعتماد واکنش گرایی برای اجرای تست ایجاد میکنند. افراد گروه سوالاتی میپرسند، فرضیات را به چالش میکشند، به کوچی در درک هر چه موبهتر مسائل کمک میکنند و با ارائه منابعی و با رضایت کوچ پیشنهاداتی را ارائه میدهند. غالبا آن ها کوچی را مورد ارزیابی همه جانبه ای قرار میدهند و با اجرای مصاحبه هایی در کسب مهارت خودآگاهی و توسعه اهداف کمک میکنند.

 

کوچینگ اجرایی در چه مواقعی تاثیرگذاری بیشتری دارد؟

 • وقتی از آن برای کمک به فرآیند تغییر فرهنگ سازمانی استفاده می شود
 • هنگامی که برای کمک به افرادی در حل مسائل خاصی را استفاده شود یا هنگامی که افراد میخواهند عملکرد خود را در انجام وظیفه یا پروژه چالش برانگیز افزایش دهند.
 • وقتی توسعه حرفه ای و شخصی را فراهم می کند، مخصوصاً برای کسانی که موقعیت بالاتر و زمان کمی دارند مناسب است و یا برای آن ها که مقام های عالی رتبه ای دارند نیز میتواند تجربه ای کارآمد و کاربردی باشد.
 • هنگامی که بر اساس نیاز مشتری هدایت شود. کوچینگ اجرایی به معنای کمک به افراد برای دستیابی به پتانسیل کامل خود ، همراه با تمرکز بر اهدافشان ، است. این رابطه نوعی مشارکت میان کوچ های اجرایی و مشتریان برای مدت زمانی مشخص است.

 

کوچینگ اجرایی Executive Coaching

 

چه کسانی باید از کوچینگ اجرایی استفاده کنند؟

در گذشته شرکت های متفاوتی برای مشکلات اجرایی خود کوچ های اجرایی را استخدام میکردند تا در حل مشکلات از کمک آن ها استفاده کنند. اما امروزه استخدام Executive coach به نوعی سرمایه گذاری در مدیران ارشد تبدیل شده است. شرکت ها دیگر مانند قبل نگرش منفی به استخدام کوچ ها ندارند بلکه آن را برای حفظ شأن اجتماعی خود الزامی میدانند.

در حالی که مدیران اجرایی می توانند کوچ های شخصی ای برای خود استخدام کنند (معمولاً مدیر عاملان یا صاحبان مشاغل) ، شرکت ها (اغلب بخش منابع انسانی) کوچ های اجرایی را به عنوان بخشی از یک برنامه توسعه اجرایی به مدیران خود معرفی می کنند.

شاید شاگردان به تازگی ارتقا یافتند (کوچینگ انتقالی) یا با چالش های متعددی روبرو شده باشند (معمولاً شامل روابط کارکنان می باشد) یا برای نقش های بزرگتر و بالاتری آموزش میبینند. و البته هنوز هم برای اصلاح مشکلات رفتاری و کمک به رهبران ومدیران در حل تعارضات کوچ ها را استخدام میکنند.

 

حفظ حریم شخصی در کوچینگ اجرایی

مکالمات بین کوچ و کوچی کاملاً محرمانه است. و اگر سازمانی هزینه خدمات کوچینگ را پرداخت می کند ، ممکن است اطلاعاتی را درباره فرایند دوره کوچینگ و وضعیت آن (تاریخ ها ، مراحل دستیابی ، و غیره) دریافت کند ، اما هیچ چیز دیگری بدون اجازه کوچی به اشتراک گذاشته نمی شود.

 

جلسات در کجا برگذار میشوند؟

با توجه به این که بسیاری از ارتباطات غیر کلامی است و رویارویی در ابتدا به ایجاد رابطه کمک می کند ، کوچینگ به صورت شخصی یا رو در رو روشی ایده آل است. البته کوچینگ از طریق تلفن یا چت تصویری ( کوچینگ انلاین ) نیز رایج تر شده است.

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *