کوچینگ تحصیلی یا کوچینگ آموزشی چیست؟

کوچینگ تحصیلی آموزشی

کوچینگ تحصیلی چگونه به دانشجویان کمک می کند؟

کوچینگ آموزشی با ایجاد آگاهیی فراشناختی (آگاهی از روند یادگیری خوشان)، باعث میشود دانشجویان و محصلان مسئولیت تصمیمات خود را بر عهده بگیرند. سپس به انها در زمینه های مثل توسعه و پیشرفت فردی و تحصیلی،به بهبود عملکرد کمک میکنند.( کنترل عواطف، میدیرت زمان، فعالسازی،ساماندهی، تلاش مداوم؛ خودپایشی سایر موارد) کوچینگ تحصیلی همچنین به سازگاری با هنجارها و قوانین موسسات آموزشی کمک میکند.

 

قدرت کوچینگ آموزشی!

وقتی به سوالات پاسخ میدادم کمی روی صندلی وسط چرخیدم. هر از یک مربیانی که در اطراف حلقه نشسته بودند از من سوالاتی می پرسیدند که باعث میشد در مورد کارهایم فکر کنم. من می دانستم که آنها مرا درک می کنند ، زیرا اغلب گفته های من را دوباره به طرز دیگری بیان می کردند. به زبان آوردن افکارم به من کمک کرد تا مسائل و مشکلات واقعی ام را واضح تر ببینم. حتی گاهی که در افشای نگرانی هایم مردد بودم ، در عین حال کنجکاو میشدم ببینم این مسئله به کجا منجر میشود. در واقع آن ها کوچ من شده بودند!

موضوعی که آنها می خواستند در ان باره به من کمک کنند یا به عبارتی کوچ کنند. ان بود که من به عنوان مدیر مدرسه در برخورد با درخواست معلمان متزلزل بودم و عملکرد مناسبی نداشتم. آن روز من داوطلب شدم تا گروهی از مربیان روی من تمرین کنند تا به من کمک کنند که مشکلم را حل کنم. در بخشی از مراحل کوچینگ ، آنها سوالاتی را مطرح کردند. سپس از من خواستند تا دلایل نگرانی خود را توضیح دهم ، و تلاش کردند تا من نگرش و احساس واقعی خود را در این باره درک کنم.

فرقی ندارد به چه اسمی ان را میشناسید ، مهم ان است که این فراتر از یک تکنیک ساده است و یا  “بازی با کلمات” یک ایده قدیمی است. این فلسفه منحصر به فردی است که به چگونگی اجرای بهینه تغییرات بنیادین و پایدار در مربیان می پردازد. روش خودکامه یا روش “بگذارید به شما کمک کنم تا مشکلتان را حل کنید” ، به این معنی که دیگران پیشرفت معلمی را در جهت بهبود تدریس با پیامدهای الحاقی در صورت عدم وقوع ، دیکته و هدایت می کنند. در نتیجه این سیستم سنتی ، در صورتی که استراتژی هایی که به او دیکته شده ، نتیجه ای نداشته باشند ، معلم می تواند رئیس خود را سرزنش کند. کوچینگ آموزشی کاملاً متفاوت است.

 

کوچینگ تحصیلی آموزشی

 

ساز و کارش چگونه است؟

کوچینگ آموزشی در سطح آموزشی مستلزم آن است که مدیر و سرپرستان مدرسه آموزش ببینند. از تمایل طبیعی خود در ارائه راه حل به معلم در رویارویی و موجهه او با مشکلات، خودداری کنند. چرا که نقش مدیر آن است که به معلم کمک کند تا خود او مشکلات را شناسایی و ارزیابی کند و خودش راه حل هایی را برای رفع مشکل مورد نظر پیدا کند. مدیر با پرسیدن سوالات چالش برانگیز ، میتواند به معلم کمک کند تا مسئله ای که با ان مواجه شده است را بررسی و تجزیه و تحلیل کند و سپس سوالات همه جانبه ای را مثل: “حالا میخواهیی برای ان چه کاری انجام بدهی؟” بپرسد.

با بکارگیری این استراتژی  و راهکار کوچینگ، معلم مجبور می شود که مسئولیت رفتار خود را بپذیرد ، که این گامی بزرگ در معلمی است که در اکثر مواقع به دلیل عدم پیشرفت دانش آموز ، اغلب فقط به والدین دانش آموزان ، و معلمان قبلی متوسل می شود.

 

چرا کوچینگ آموزشی مهم است؟

این رویکرد به معلمان کمک می کند تا با تمرزکر بر رفتارهای خود ان را تغییر دهند. و قدرت واقعی گوچینگ آموزشی وقتی آشکار می شود که بعداً مدیر و یا مسئولی در رابطه با برنامه های معلم از او بپرسد! “عملکرد راه حل تان چگونه بود؟” . در صورت موفقیت ، میتوان جشن گرفت، اگر نه میتوان سوالات مهیج دیگری از قبیل ، “حالا گزینه های بعدی شما کدامند؟” را پرسید.

کوچینگ آموزشی تبعات ارزشمندی را برای کلاس به همراه دارد. با بکارگیری استراتژی های کوچینگ ، توانمند سازی واقعی معلم امکان پذیر است ، اما شاید مهمتر از همه ، مهارتهایی که مدیر به معلم آموزش داده ، دقیقاً همان مهارتهای سازنده ای است که معلمان می توانند در تدریس به دانش آموزان خود بکار بگیرند. اگر معلمان بتوانند به روشهای مشابهی به دانش آموزان در حل مشكلات آموزشی و شخصی خود كمك كنند. نگرش دستوری در رابطه با دانش آموزان تحمیل نمیشود و دانش آموزان مسئولیت یادگیری و زندگی خود را بیشتر احساس می كنند.

 

کوچینگ تحصیلی آموزشی

 

چهار راهی که میتوانید از کوچ خود بیشتر یاد بگیرید!

  1. منتظر تماس آن ها نباشید

اگر کوچ جدیدی استخدام شد ، جلو برید و خود را معرفی کنید. اطلاعاتی در مورد تاریخچه مدرسه و چگونگی ایجاد روابط را به او بدهید. به عنوان یک تازه وارد ، آنها قطعاً از این راهنما قدردانی خواهند کرد. اگر او در هیئت علمی بوده است ، او را به جلسات بخشتان یا کلاس خود دعوت کنید. حتی یک عضو هیئت علمی باسابقه نیز اطلاعات زیادی برای یادگیری در مورد سایر بخشها و سطوح دیگر دارد که ممکن است قبلاً در آنها کار نکرده باشد. با حضور و شرکت در جلسات گروهی ، کوچ آموزشی میتواند اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه و پویایی گروه کسب می کند. و آمادگی لازم برای ارائه کمک در آینده را داشته باشد.

 

  1. هیچ سوالی خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نیست.

من از معلم دلسوز کلاس اولم به خاطر دارم که میگفت:

“خوب ، من می خواستم این سوال را بپرسم اما نمی خواستم شما را اذیت کنم.”

 

لطفا بپرسید! کوچ ها می توانند در انجام کارهای کوچکی ، مثل چگونگی جمع آوری منابع برای درس آینده ، یا حتی کارهای زمانبری ، مانند برنامه ریزی یک پروژه بین برنامه ای ، به شما کمک کنند. کارها دیگری بوده اند. که من در انجام ان ها کمک کرده ام مثل: برنامه ریزی سخنرانی یک مهمان! مشاوره درمورد انتشارات مدرسه ، آموزش معلمان در شورای تعاملی جدید! خدمت در نقش نماینده والدین در جلسه شورا مدرسه! تدریس در کلاس یادگیری مهارت های مطالعه و ساختن روبیک ، و همچنین بسیاری از کارهای به ظاهر کوچک اما مهم دیگر.

 

کوچینگ تحصیلی آموزشی

 

  1. آنها را به کلاس خود دعوت کنید

باور کنید میفهمم، من قبل از اینکه کوچ آموزشی شوم ، ۱۸ سال تدریس میکردم و همچنان از اینکه یک فرد بزرگسال دیگر تدریس من را نظارت کند، استرس داشتم. روش کوچینگ آموزشی یک فرایند ارزیابی نیست ، بلکه بیشتر شبیه به یک روند رشد است. قبل از بازدید کلاس با کوچ ملاقات کنید و از آنها بخواهید که به دنبال چیز خاصی مانند موارد زیر باشند:

  • آیا دختران و پسران به طور مساوی در کلاس من شرکت می کنند؟
  • آیا من زمان زیادی را صرف یک مفهوم یا مثال خاص می کنم؟
  • آیا در تسهیل مکالمات در حین کار گروهی عملکرد موثری دارم ؟

با درخواست این موارد از کوچ قبل از بازدید ، دو اتفاق رخ می دهد: شما به طور طبیعی در طول تدریس خود نسبت به این مسئله آگاهی بیشتری خواهید داشت پس خود به خود پیشرفت خواهید کرد ، و کوچ می تواند با تمرکز بیشتری نکات و ایده های مطرح شده در مورد آنچه می خواهید بهبود دهید را پیگیری کند.

در قدم های بعدی و فراتر از مشاهده ، کوچ های آموزشی می توانند در تدریس دروس مشارکت داشته باشند. اطلاعات دریافتی دانش آموزان را بررسی کنند یا به شما کمک کنند تا نحوه تدریس شما را برای بررسی خودتا ثبت کنید.

 

  1. موفقیت های خود را به اشتراک بگذارید.

هدر وولپرت نویسنده برتر حوزه کوچینگ میگوید:

“کوچ های آموزشی با بسیاری از معلمان کار می کنند. آنها اطلاعات زیادی در مورد موفقیت های روزانه کلاس ها دارند.”

 

کوچ های آموزشی همیشه به دنبال این موفقیت های روزانه هستند ، اما آنها نمی توانند همه آنها را ببینند. اگر امروز یک درس جالب خاصی می آموزید یا دانش آموزان شما روی یک پروژه جالب کار میکنند ، میتواند ان را به کوچ اموزشی  اطلاع دهید. کوچ های آموزشی همچنین با به اشتراک گذاری این موفقیت ها با جامعه بزرگتر مانند پلی بین کلاس ها عمل می کند. اگر یکی از معلمان علوم به دانش آموزان اجازه می دهد مدل های بدن را بسازند. شاید هیچ کس در مورد آن نفهمد مگر ان که ان را با دیگران به اشتراک بگذارد. این کار را به راحتی به کوچ ها آموزشی محول کنید. این پیروزی ها و موفقیت ها باعث ایجاد ایده های خلاقانه در سایر معلمان می شود و طولی نمی کشد که فرهنگ پرورش خلاقیت در سراسر مدرسه گسترش یابد.

 

  • درخواست مشاوره

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه فراکوچ استفاده نمائید.

مشاوران آموزشی
موسسه فراکوچ
پاسخگوی شما هستند
این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *