مثبت‌اندیشی؛ خداحافظی با افکار منفی

راهکارهای موثر برای مثبت اندیشی و رهایی از افکار منفی

انتخاب شما در زندگی کدام است؟ نیمه پر لیوان یا نیمه خالی آن را؟

پاسخ به این سؤال قدیمی در مورد روانشناسی مثبت گرا ممکن است منعکس‌کننده دیدگاه شما نسبت به خوش‌بینی یا بدبینی باشد. درواقع، برخی مطالعات نشان می‌دهد که ویژگی‌های شخصیتی مانند خوش‌بینی (مثبت اندیشی) و بدبینی می‌تواند زمینه ساز تغییر افکار مثبت و منفی باشد که سلامتی شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

تفکر مثبت که معمولاً با خوش‌بینی نیز همراه است، بخش اصلی مدیریت مؤثر استرس به شمار می‌رود و بالطبع با بسیاری از مزایای سلامتی برای شما همراه خواهد بود. اما مثبت اندیشی چیست و چه فوایدی در زندگی ما دارد؟ راهکارهای مثبت اندیشی کدامند؟ در این مقاله ابتدا درمیابیم که مثبت اندیشی چیست و چه مزایایی دارد. سپس راهکارهای مثبت اندیشی و پاکسازی ذهن برای رهایی از افکار منفی را با هم بررسی می کنیم. این راهکارها کمک می کنند تا بدانیم چگونه مثبت اندیش باشیم و بتوانیم افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم.

 

مثبت اندیشی چیست؟

یقینا درک مثبت‌اندیشی و گفتگوی مثبت با خود به معنای این نیست که سر خود را زیر برف کرده و از موقعیت‌های ناخوشایند زندگی چشم‌پوشی کنید. پس معنای مثبت اندیشی چیست؟ مثبت‌اندیشی به این معنی است که شما به ناخوشی‌ها و ناملایمات زندگی با روشی مثبت و مثمر ثمر بنگرید و با جایگزینی افکار مثبت، افکار منفی را از خود دور کنید. تفکر مثبت یک محرک است و انسان را می‌تواند به سمت کامیابی به‌پیش می‌برد. 

شما فرد مثبت اندیش و خوش‌بینی هستید و تفکر مثبت در زندگی شما جریان دارد اگر افکار شما بیشتر مثبت باشد! برخی از صحبت‌های شخصی شما از منطق و دلیل ناشی می‌شود. گفتگوهای شخصی دیگر ممکن است ناشی از باورهای غلطی باشد که به دلیل کمبود اطلاعات ایجاد می‌شوند. اگر افکارشما بیشتر منفی است.

 

چرا مثبت اندیشی اهمیت دارد؟

یکی از مراحل مهم توسعه فردی، مهارت‌های مثبت‌اندیشی است که با حذف افکار منفی و پرورش افکار مثبت، سطح انرژی و توانمندی افراد را افزایش داده و این امکان را برای فرد فراهم می‌کند تا با رهایی از تفکر منفی، شکست را به موفقیت و تهدید را به فرصت تبدیل کند. شاید دلیل این‌که محققان دریافته‌اند انسان‌های مثبت اندیش و خوش‌بین شادتر و سالم‌ترند، همین است.

پاکسازی ذهن از افکار منفی و جایگزین کردن آن با افکار مثبت، در ناخودآگاه ما تأثیر گذاشته و این داده را به ذهن القاء می‌کند تا تبدیل به یک باور و عقیده شود؛ در این هنگام است که تاثیر افکار مثبت در زندگی نمایان می شود و موفقیت و پیروزی در سرنوشت ما ثبت می‌گردد.

گاهی برخی اتفاقات زندگی از کنترل ما خارج هستند و این ممکن است منجر به منفی نگری و ورود تصورات و افکار منفی به ذهن شود. بهترین عکس‌العمل در این شرایط مثبت‌ اندیشی و تقویت افکار مثبت است تا با تأثیر ذهن ما بر معنای آن رویدادها، زندگی امن‌تر و مناسب‌تری برای خود بسازیم. مثلا می توانید با تأکید و تکرار جملات مثبت، ذهن خود را تقویت کرده و اجازه ندهید افکار منفی قدیم به آن راه پیدا کنند. برای اینکه بدانیم چگونه مثبت اندیش باشیم، در ادامه راهکارهایی ارائه می شود.

 

مثبت اندیشی

 

مثبت اندیشی چه فوایدی دارد؟ مزایای تفکر مثبت؟

یقینا افکار مثبت و منفی هرکدام تاثیر بخصوصی در زندگی هر شخص دارند. در این زمینه، محققان زیادی به بررسی تأثیرات مثبت‌اندیشی و خوش‌بینی پرداخته‌اند. چند نمونه فوایدی که تفکر مثبت و رهایی از افکار منفی ممکن است به همراه داشته باشد، عبارتند از:

 • افزایش طول عمر؛
 • بهبود عملکرد؛
 • تاب آوری بیشتر؛
 • میزان افسردگی و پریشانی پایین‌تر؛
 • مقاومت بیشتر در برابر بیماری‌ها؛
 • زندگی شادتر؛
 • رفاه جسمی و آرامش روانی؛
 • داشتن زندگی معنا دار؛
 • رسیدن به خلاقیت و ارتقا؛
 • کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی؛
 • داشتن روابط موفق تر؛
 • توانایی مدیریت استرس.

 

راه های شناسایی تفکر منفی

استفاده از سلف کوچینگ

مطمئن نیستید که صحبتتان با خود مثبت است یا منفی؟ برخی از اشکال رایج گفتگوی منفی با خود عبارت‌اند از:

فیلتر کردن: شما جنبه‌های منفی یک موقعیت را بزرگ می‌کنید و تمام موارد مثبت را فیلتر می‌کنید.

شخصی‌سازی: وقتی اتفاق بدی رخ می‌دهد، خودبه‌خود خود را مقصر می‌دانید.

تک قطبی شدن: شما همه‌چیز را فقط خوب یا بد می‌بینید. هیچ میانه‌ای وجود ندارد. احساس می‌کنید باید کامل باشید و یا کاملاً شکست خورده‌اید.

 

راه خلاص شدن از افکار منفی

 

چند راهکار موثر برای تمرین مثبت اندیشی

می‌توانید یاد بگیرید که برای رهایی از افکار منفی، تفکر منفی را به مثبت‌اندیشی تبدیل کنید. این فرآیند ساده است، اما به زمان و تمرین نیاز دارد. در اینجا به چند مورد از راهکارهای مثبت اندیشی اشاره می کنیم:

 

۱- استفاده از لایف کوچینگ

لایف کوچینگ یکی از شاخه های پرکاربرد و مهم زمینه کوچینگ میباشد. در لایف کوچینگ شما میتوانید تمامی مسائل زندگی خود مانند هدف گذاری ، اصلاح لایف استایل و اصلاح ماینست (تفکر شخص) و … را بررسی و بهبود ببخشید. در نتیجه استفاده از لایف کوچینگ یکی از راه های تمرین مثبت اندیشی میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به لایف کوچینگ، کافی است  لایف کوچینگ چیست؟ را جستجو کنید.

 

۲- استفاده از سلف کوچینگ

سلف کوچینگ دیگر شاخه پرکاربرد و مهم زمینه کوچینگ میباشد. این شاخه از کوچینگ دقیقا به بررسی افکار و ویژگی های شخصی فرد میپردازد و سعی میکند شخص را از درون اصلاح کند و زمینه ساز پیشرفت های چشم گیری در حوزه توسعه فردی شخص گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سلف کوچینگ، کافی است  سلف کوچینگ چیست؟ را جستجو کنید.

 

۳- زمینه‌های تغییر را مشخص کنید

اگر می‌خواهید مثبت اندیش و خوش‌بین باشید و به افکار مثبت‌ بپردازید، ابتدا نقاطی از زندگی خود را که معمولاً در مورد آن‌ها افکار منفی دارید را مشخص کنید. شما می‌توانید با تمرکز بر یک زمینه، کار خود را برای رهایی از افکار منفی شروع کنید.

 

۴- خودتان را چک کنید

در طول روز کار خود را متوقف کرده و آنچه که به آن فکر می‌کنید را ارزیابی کنید. اگر متوجه شدید که افکار شما عمدتاً منفی است، سعی کنید راهی برای تبدیل آن‌ها به افکار مثبت بیابید.

 

۵- شوخ‌طبع باشید

مخصوصاً در مواقع سخت لبخند بزنید. وقتی بتوانید مثبت اندیش باشید و با مشکلات زندگی با روی باز رو‌به‌رو شوید، استرس کمتری خواهید داشت.

 

۶- سبک سالمی برای زندگی داشته باشید

برای تقویت مثبت اندیشی، روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید. همچنین می‌توانید آن را به ۱۰ دقیقه زمان در طول روز تقسیم کنید. ورزش می‌تواند بر روحیه تأثیر مثبت بگذارد و استرس را کاهش دهد. برای تأمین سوخت ذهن و بدن خود از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و تکنیک‌های کنترل استرس را بیاموزید.

 

۷- اطراف خود را با افراد مثبت پر کنید

اطمینان حاصل کنید که کسانی که در زندگی شما هستند افراد مثبت و پشتیبانی‌کننده‌ای هستند و می‌توانید روی توصیه‌ها و بازخوردهای آن‌ها حساب کنید. افراد منفی می‌توانند سطح استرس شما را افزایش دهند و شما را در توانایی مدیریت استرس مردد کنند.

 

۸- گفتگوی مثبت با خود را تمرین کنید

یک قانون ساده وجود دارد: «چیزی را که به دیگران نمی‌گویید، به خودتان نیز نگویید.» با خود مهربان باشید. اگر افکار منفی به ذهن شما خطور کرد، آن را منطقی ارزیابی کنید و با تأیید آنچه در مورد شما خوب است پاسخ دهید. از جملات مثبت اندیشی استفاده کرده و به چیزهایی فکر کنید که در زندگی از داشتن آن‌ها شکرگزار هستید.

 

چطور افکار منفی را از ذهنمان دور کنیم؟

شاید از خود بپرسید «چطور مثبت اندیش باشیم و یا چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم؟» در زیر چند نمونه تبدیل افکار منفی به افکار مثبت در جهت پاکسازی ذهن آورده شده است:

گفتگوی منفی

تفکر مثبت

من قبلاً هرگز این کار را نکرده‌ام.

این فرصتی برای یادگیری چیز جدید است.

خیلی پیچیده است.

من از زاویه دیگری به آن می‌پردازم.

من منابع ندارم.

حالا که نیاز مبرم به آن دارم، پس آن را خلق می‌کنم.

هیچ راهی وجود نخواهد داشت.

من می‌توانم سعی کنم آن کار را انجام دهم.

هیچ‌کس تمایلی به برقراری ارتباط با من ندارد.

خواهم دید آیا می‌توانم کانال‌های ارتباطی را باز کنم یا خیر.

من در این مورد بهتر نخواهم شد.

دوباره امتحان می‌کنم.

 

مثبت اندیشی چه اثراتی را برای ما به دنبال دارد؟

مثبت اندیشی درون ذهن اتفاق می‌افتد و قدرت بالای ذهن امکانی به وجود می‌آورد که بتوانیم در پس بسیاری از مشکلات غیر ممکن‌ها را ممکن کنیم. پس مثبت اندیشی اثرات بسیار زیاد و خوبی بر روی کیفیت زندگی ما می‌گذارد. در زیر چند مورد از اثراتی که تفکر مثبت می‌تواند برای ما به وجود بیاورد را اشاره کرده‌ایم:

 • ایجاد اطمینان و آرامش خاطر در زندگی
 • دورشدن مشکلاتی مانند اضطراب، استرس و افسردگی که حاصل افکار منفی هستند
 • تمرکز برای موفقیت و شاد زندگی‌کردن

 

معرفی چند کتاب در زمینه مثبت اندیشی

۱- کتاب قدرت مثبت اندیشی

کتاب قدرت مثبت اندیشی، نوشته نورمن وینسنت پیل است که با ارائه مفاهیمی الهام بخش، به تأثیر و نیروی ایمان در زندگی می پردازد.

 

۲- کتاب آرامش در پرتو ایمان

بسیاری از مردم درباره خود، خانواده و آینده‌شان چیزهای منفی می گویند. حرف‌هایی مثل «هرگز موفق نخواهم شد. این بیماری مرا از پا خواهد انداخت» و یا… شبیه این جملات منفی. جول اوستین در کتاب آرامش در پرتو ایمان به شما کمک می کند تا از قدرت و انرژی کلام خود آگاه شوید.

 

۳- کتاب هر روز پنجشنبه است

این کتاب طی هفت بخش به نگارش درآمده است و با زبانی ساده خوانندگانش را به دوری از منفی نگری و انرژی‌های تضعیف‌ کننده دعوت می کند.

 

۴- کتاب مثبت اندیش باش

در کتاب مثبت اندیش باش (Be positive) جملات و راهکارهای امیدبخش و مثبت به کار رفته است که انسان را به آرامش می‌رساند.

 

۵- کتاب قدرت و فکر مثبت

نویسنده در این اثر با زبانی ساده و روان از قدرت بی نهایت ذهن انسان، تاثیر شگفت انگیز تفکر مثبت در زندگی و به دنبال آن خلق انرژی مضاعف می‌گوید و توضیح می‌دهد چگونه با دست برداشتن از کج خلقی و منفی نگری می‌توان نیروی لازم برای پیشرفت را به دست آورد.

 

۶- کتاب تفکر مثبت

دیگر کتاب منتشر شده کتاب «تفکر مثبت» نوشته جک کنفیلد، مارک ویکتور هنسن و اِمی نیومارک و ترجمه مهین خالصی استئ است.

 

۷- کتاب معجزه مثبت اندیشی

این کتاب شما را با تکنیک ها و روش های زندگی شادتر و مثبت اندیشی آشنا می سازد. در این ۹ فصل از مثال های ساده و کاربردی استفاده شده که در زندگی همه افراد رخ می دهد.

 

نتیجه گیری

اگر فردی با دیدگاه و تفکر منفی هستید، انتظار نداشته باشید که یک‌شبه مثبت اندیش و خوش‌بین شوید. با خواندن این مقاله فهمیدیم که مثبت اندیشی چیست و چگونه مثبت اندیش باشیم. پاکسازی ذهن انجام داده و تمرین روزانه مثبت‌اندیشی را فراموش نکنید. برای رهایی از افکار منفی، از جملات مثبت اندیشی قافل نشوید. ممکن است کمی طول بکشد، اما سرانجام با تمرین، در صحبت با خود کمتر انتقاد خواهید کرد و خود را همان‌گونه که هستید خواهید پذیرفت. همچنین ممکن است با دانستن راهکارهای مثبت اندیشی، نسبت به دنیای پیرامون خود انتقاد کمتری داشته باشید و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید. وقتی حالت ذهنی شما به‌طورکلی مثبت اندیش و خوش‌بین شود، بهتر می‌توانید استرس روزمره را با روش سازنده‌تری کنترل کنید. بدون شک این توانایی به سلامت شما کمک شایانی خواهد کرد.

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

1 دیدگاه برای “مثبت‌اندیشی؛ خداحافظی با افکار منفی

 1. اشتراک‌ها: تاثیر افکار ما در کوچینگ چگونه نتیجه بخش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *