کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری leadership coaching

شاید شما هم از خود پرسیده باشید که مدیر و کوچ چه تفاوتی با هم دارند؟ برای اینکه بتوانید تفاوت این دو را درک کنید باید بگویم که ما معتقدیم همه مدیران میتوانند که به کوچینگ رهبری بپردازند. اما این درواقع مهارتی است که باید یاد بگیرند زیرا مدیریت در طول تاریخ به معنای هدایت کارکنان ، تفویض کار و هدایت گروهی به منظور دستیابی به هدف تجاری خاص بوده.

اما در قرن بیست و یکم ، این شیوه مدیریتی سختگیرانه واقعاً با اولویت های بسیاری از سازمانها مطابقت ندارد ، به همین دلیل کوچینگ رهبری هر روزه طرفداران بیشتری پیدا میکند. این سبک رهبری بر توسعه افراد ، فرایند پرورش و یادگیری تاکید دارد و بر پیشرفت های طولانی مدت متمرکز میباشد. شرکتها ارزش این رویکرد را درک کرده اند و به همین دلیل هم برای آموزش کوچینگ رهبری سرمایه بیشتری صرف میکنند.

 

کوچینگ رهبری چیست؟

کوچینگ رهبری ، که آن را با نام کوچینگ اجرایی نیز میشناسند ، معمولاً رابطه  دو طرفه ای است که از میان دو شخص این رابطه،  یک نفر (کوچ) ، به فرد دیگر (متخصصی که از کمک و تجربه کوچ استفاه میکند) در مورد مهارت های مدیریتی که هر رهبر و مدیر پر نفوذ و تاثیرگذاری به آن نیاز دارد،  توصیه هایی می کند. کوچ ها به کارآموزان خود کمک می کنند تا مهارت های رهبری خود را توسعه دهند و به اهداف حرفه ای و سازمانی خود برسند.

شاید رهبران خود، شخصا کوچی را استخدام کنند و یا سازمان های آنها کوچ هایی را برای کار با کارکنان خود استخدام کنند. شما یا سازمان شما ممکن است هنگام شروع یک کار جدید یا ترفیع و یا در هر نقطه دیگری از زندگی حرفه ای و شغلی  خود ، با کوچ ها همکاری کنید. با توجه به اهداف ، این رابطه و همکاری با کوچ ها ممکن است هفته ها ، ماه ها یا حتی سالها به طول بیانجامد.

 

کوچینگ رهبری leadership coaching

 

کوچینگ رهبری شامل چه مواردی می شود؟

کوچ شما ممکن است از روشها و راهکارهای مختلفی برای کمک به شما  در درک پتانسیل رهبری استفاده کند. ویژگیهای هر کدام از رویکردهای او با توجه به شیوه کوچینگ حرفه موردنظر متفاوت خواهد بود. برخی از روشهای متداول عبارتند از:

 • جمع آوری و سپس تجزیه و تحلیل داده های رفتارهای رهبر و رفتارهای درون سازمانی ، من جمله عملکرد مدیران و اعضای تیم
 • برگزاری ملاقات مکرر با رهبران در جلسات تعیین شده برای بحث در مورد برنامه ها و مسائل مربوط
 • راهنمایی و پشتیبانی و رفع نگرانی های فردی و یا سازمانی
 • فراهم کردن ابزارها و منابع موردنیاز ، مانند فرصت های یادگیری ، فناوری و مطالبی برای مطالعه بیشتر
 • کمک در فرایند تعیین هدف و دستیابی به آن
 • ارائه بازخورد حرفه ای در مورد مهارتها و پیشرفت فردی رهبر

 

چه کسی این سبک کوچینگ رهبری را ابداع کرده است؟

بنیانگذار ما ، سر جان ویتمور Sir John Whitmore  ، پیشگام این سبک کوچینگ بوده است. داستان از جایی شروع شد که او بازی داخلی تیم گالوی را در اواخر دهه هفتاد به اروپا آورد. گروهی از مدیران IBM که آن را در ورزش اسکی تجربه کرده بودند ، پرسیدند آیا می تواند این را در شرکتشان پیاه کنند تا به مدیران جدید نحوه دستیابی به حدکثر پتانسلیشان را نیز آموزش دهند. سر جان هم خوشبختانه این چالش را پذیرفت و رویکرد نوین “رهبر-کوچ” متولد شد.

امروزه رهبران سراسر جهان برای کشف این رویکرد قدرتمند در مسیر دریافت گواهینامه رهبری ما قدم برمیدارند.

 

کوچینگ رهبری leadership coaching

 

کوچینگ لیدرشیپ یا leadership coaching  چه تاثیرات مثبتی دارد؟

سبک لیدرشیپ کوچینگ و یا کوچینگ رهبری، نوعی روش است که بستری مناسب را برای حداکثر عملکرد ایجاد می کند. ویژگیهای بارز این فرهنگ همکاری ، توانمندسازی و تحقق است. و همکاری مهمترین آن به شمار میرود و این ویژگی بارز در مقابل دستور، فرمان و یا هرگونه رفتار کنترل گرانه ای است که استعدادها و پتانسیل نهفته فرد و یا گروهی را سرکوب میکند.

کوچینگ رهبری و یا کوچینگ لیدرشیپ شامل طرز فکر و رفتارهای مربوط به کوچینگ است که آنها را با هم ترکیب می کند تا بهترین نوع رهبری را محقق سازد. درحقیقت این امر با فعال سازی پتانسیل نهفته همراه است و با شیوه های مدیریتی سنتی کنترل محور که اغلب پتانسیل نهفته را سرکوب میکنند، تفاوت دارد.

این سبک و استایل کوچینگ با مهارت ها و اصول مشخصی که شامل موارد زیر است ، ایجاد شده است:

 1. مشارکت و همکاری
 2. ایمان و باور داشتن به پتانسیل و یا استعداد نهفته
 3. اعتماد و ایمنی
 4. قصد و نیت
 5. سوالات هدفمند
 6. گوش دادن فعال
 7. گرفتن و دادن بازخورد
 8. یادگیری به همراه پیشرفت

 

مزایا و معایب کوچینگ رهبری چیست؟

به طور کلی کوچینگ رهبری به عنوان یکی از اشکال مثبت و موثراز رهبری تلقی می شود ، اما این لزوماً به این معنا نیست که برای هر رهبر یا هر سازمانی مناسب است. بنابراین برای راهنمیی شما در تعیین اینکه آیا این سبک مناسب شما هست و یا خیر ، ما به توصیف مزایا کوچینگ و معایب آن می پردازیم:

مزایا

 • ارتباطات و همکاری دو طرفه را تشویق می کند
 • شامل بسیاری از بازخورد های سازنده است
 • توسعه شخصی و حرفه ای افراد را آسان می کند
 • بر حمایت به جای قضاوت تمرکز دارد
 • فرصت هایی برای رشد و تفکر خلاق ایجاد می کند

معایب

 • از آنجا که زمان و انرژی زیادی لازم است ، به منابع زیادی نیز نیاز میباشد
 • همیشه بهترین و کارآمدترین نتایج را ندارد
 • ممکن است برای شرکت های با فشار کاری زیاد یا کاملاً نتیجه محور انتخاب ایده آلی نباشد

 

کوچینگ رهبری leadership coaching

 

از کجا شروع کنیم؟

علیرغم اشکالات جزئی ، ما معتقدیم که مزایای کوچینگ رهبری، معایب آن را پوشش میدهند. بنابراین ما سازمان ها را تشویق می کنیم تا در توسعه و پرورش مهارت های کوچینگ مدیران و رهبران خود سرمایه گذاری کنند. حتی اگر آنها دائما از این سبک رهبری استفاده نکنند ، پرورش و توسعه این مهارت برای شرکت شما فوق العاده ارزشمند خواهد بود. برای به کارگیری این مهارت ، چند ویژگی کلیدی وجود دارد که رهبران ابتدا باید آنها را پروررش دهند:

 1. بازخورد های موثری ارائه دهید
 2. رشد را ترویج دهید
 3. سوالات هدفمند و خوبی بپرسید
کوچینگ رهبری leadership coaching

    شما میتوانید فایل pdf این آموزش را از طریق لینک زیر دانلود کنید

دانلود pdf مقاله

 

 

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.