تبلور عشق و احترام به انسانها

 

 

 

کوچینگ” شیوه ای است نوین و رو به رشد، برای کمک به دیگران در جهت بهبود، پیشرفت، یادگیری مهارتهای جدید، تشخیص راههای رسیدن به موفقیت های فردی، دستیابی به اهداف و مدیریت نقاط عطف زندگی و چالش های فردی. کوچینگ زندگی یا کوچینگ فردی،  مناسب تمامی شرایط و اوضاع و احوال است، خواه زندگی شخصی، حرفه ای و کسب و کار باشد و خواه زندگی جمعی و تجاری. کوچینگ به جای مطرح کردن نظرات جدید، ایده ها را از ذهن خود افراد بیرون می کشد، به جای تحمیل عقاید، راهکارهای ذهنی فرد را پرورش می دهد و به جای رهنمون دادن، وی را به تفکر وا می دارد.

 

کوچینگ، وابسته به واکنش فرد، قابل انعطاف و کارآمد است، نه اینکه تجویزی و دستوری باشد. در این روش از قضاوت خودداری شده و به افراد کمک می شود تا در زمینه های گوناگونی رشد و پیشرفت داشته باشند، و همین شیوه است که منجر به پیدایش تخصص های مختلف کوچینگ می گردد و این تخصص ها به نوبه خود رشته های کوچینگ جدیدی پدید می آورند، شامل: کوچینگ فردی و زندگی، کوچینگ در جهت تغییر زندگی، تربیت فرزند؛ اغنای استعدادهای فردی و خودیابی؛ کوچینگ حرفه ای برای پیشرفت و انتخاب های شغلی؛ کوچینگ راهبری و مدیریت؛ کوچینگ در جهت موفقیت های شغلی و کسب و کار؛ کوچینگ اجرایی برای عملکردهای جمعی و پیشرفت های مدیریتی.

 

در فرآیند کوچینگ مراجع حق دارد هر مسیر و خواسته‌ای را به دلخواه خود برگزیند و مشاور در این مسیر تمام توان فکری خود را به کار گیرد.و مشاور حق هیچ گونه انتخابی از طرف مراجع را ندارد. بلکه خود اوست که انتخاب می‌کند و حرکت می‌کند.

 

 

هر کس بهترین پزشک خود است

 

همین اعتقاد در مساله مربیگری حرفه‌ای صادق است. یعنی هر کس می‌داند که جواب و راه حل چیست، فقط لازم است که مربی به او کمک کند تا این پاسخ را از گنجینه درون خود استخراج کند. حال ممکن است که شخص برای پیدا کردن پاسخ با مشکلی مواجه باشد و خود نتواند پاسخ را پیدا کند، به همین دلیل به شخصی که با فرآیند و مراحل کوچ آشنایی دارد مراجعه می‌نماید و با کمک یک مربی به پاسخ درست پی می‌برد. طبق گزارش “آکادمی کوچینگ” این رشته دومین مهارت حرفه ای رو به رشد در جهان از لحاظ سرعت پیشرفت است.

 

کوچینگ، اکنون یک حرفه به حساب می آید، حرفه ای که شاهد رشد سریعی است و بیشتر به این دلیل توسعه می یابد که بسیاری از افراد آن را شغلی بسیار رضایت بخش می دانند. تمامی “کوچ” ها در یک مورد با هم مشترکند: آنها افرادی هستند که می خواهند به دیگران کمک کنند تا در بهترین شرایطی قرار بگیرند که برایشان امکان دارد.

این مقاله توانسته چقدر به شما کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *